Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

StolarzS

No, chłopie!

Ja po 40str. dałem sobie na luz :wink:

Klimaw

Jak widać nie tylko czytasz.

 

No Panowie już 3 miechy chyba będzie wczoraj kochanie mi uświadomiło :(

wiecie z przekąsem ;)

Chyba jestem cierpliwy ale podziw to należy się całemu gronu pedagogicznemu nie chciał bym cukrować Bonetko, Hydrolku, Henok, Terpleyce i sory że wszystkich nie wymienię bo pamięć zawodzi :oops:

Jesteście dowodem na to że bezinteresowność istnieje na świecie !!!

 

Dzięki za siebie i za tych co nie podziękowali tylko walą pytania nie prze czytając kilku naprawdę zaje ciekawych wątków.

 

Pozdro L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Spróbuje coś o swoim domku naskrobać

 

- 220m użytkowej, 100% podłogówka

- 50m ale tam tylko mały konwektor zasilany z obiegu podłogówki

- 3 drabinki Łazienki i pralnia (pewnie na lato grzałki w nich)

 

Rekuperator jeszcze nie zdecydowałem jaki ale chyba Renovent z ASK

GWC chyba żwirowca bo jak dostałem wycenę za Akwadukt to mnie ścięło :x

 

15 cm ściana

8 cm podłoga (po przeczytaniu forum 15cm :lol: )

20 cm dach ( dach płaski więc na spadki jeszcze trochę dojdzie)

3 szybowe okna ( poprawiły wynik OZC o 10 W ciekawe ile za to zabulę :-? )

 

Po pierwszej rozmowie z panem z E... wyczułem że bada czym jest Jeleń czy nie :evil:

 

Poszedłem po rozum do głowy Dzięki wam Kochani i zrobiłem niezależnie OZC, i teraz nikt nie będzie mi robił wody sodowej z mózgu.

 

Wyszło 10000 W

 

No i teraz schody Jaką pompke wybrać :-? ??????

10KW + 1KW na CWU = 11KW dobrze rozumkuję??

 

Miejsca trochę na działce mam ale tak na 600 spiralnego a lepiej było by jeszcze 200 wtedy bym był bezpieczny z DZ

 

Moje przemyślenia apropo PC

Pośrednie parowanie 11KW

500l na CWU

600-800 m spiralnego ( może dam radę samemu ??)

 

Tak dla dowcipu napiszę co mi się marzy sterowanie Luxtronik II, cena jak PPC,

100 Lat grarancji na a co nie wolno pomarzyć :lol:

 

Jaką pompke wybrać ?? :lol:

 

Przepraszam że się tak rozpisałem ale lepiej to dokładnie opisać co by nie było niepewności.

 

Będę bardzo wdzięczny za wasze opinie uwagi i pomoc

( no ale prace domową odrobiłem 100% )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz schody Jaką pompke wybrać :-? ??????

10KW + 1KW na CWU = 11KW dobrze rozumkuję??

Ja bym nie dodawał tego 1kW, lepiej mniejszą niż "na styk".

A w ogóle to należy sprawdzić jaką rzeczywiście moc będzie miała Twoja PC z konkretnym wymiennikiem gruntowym. Taka "dziesiątka" może się okazać słabsza albo mocniejsza, zależy jakie będą temperatury DZ.

 

Jeśli chcesz dodać mocy na cwu i planujesz kolektor poziomy, to pamiętaj że latem do grzania samej cwu moc grzewcza sporo wzrośnie i z 11kW zrobi się 15kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LKJ

 

Zadanie domowe odrobiłes naprawdę pięknie :) . Wydaje mi sie jednak że 500l c.w.u. jest zbędne, chyba że planujesz codzienne kąpiele w wannie.

Musisz miec na uwadze, że im wiekszy zasobnik to wieksze straty. Unikaj też jeśli to możliwe cyrkulacji.

 

pompxxla

 

Nie za bardzo rozumien jak niby wzrośnie moc pompy o 4kW :-?

Jaką pompę miałeś na myśli powietrzną :wink: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli jak najbardziej gruntową :) Z kolektorem poziomym:

sytuacje ekstremalne:

1. Zima glikol 0/-4 parowanie -7C moc ~9,7kW

2. Lipiec glikol +15/+10 parowanie +6 moc ~15kW

 

Odnośnie cyrkulacji - moim zdaniem koniecznie cyrkulacja.

Rozkrzykiwane tutaj straty cyrkulacji kosztują tyle przy PC, że nie ma o czym mówić. Przecież to grosze! Za to nie marnujemy wody bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli jak najbardziej gruntową :) Z kolektorem poziomym:

sytuacje ekstremalne:

1. Zima glikol 0/-4 parowanie -7C moc ~9,7kW

2. Lipiec glikol +15/+10 parowanie +6 moc ~15kW

 

Odnośnie cyrkulacji - moim zdaniem koniecznie cyrkulacja.

Rozkrzykiwane tutaj straty cyrkulacji kosztują tyle przy PC, że nie ma o czym mówić. Przecież to grosze! Za to nie marnujemy wody bez sensu.

 

Akurat najwyższe temp. gruntu są na przełomie sierpnia i września, a 15 C raczej nigdy nie osiągnie. Moc pompy podana jest dla B0/W35 i owszem jej moc wzrośnie jeśli pompa będzie pracowac w tych samych warunkach. Jednak przy nawet B15/W50 (ogrzewanie cwu) jej moc bedzie dalej taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat najwyższe temp. gruntu są na przełomie sierpnia i września, a 15 C raczej nigdy nie osiągnie. Moc pompy podana jest dla B0/W35 i owszem jej moc wzrośnie jeśli pompa będzie pracowac w tych samych warunkach. Jednak przy nawet B15/W50 (ogrzewanie cwu) jej moc bedzie dalej taka sama.

 

Mylisz się. Już w czerwcu mamy 15, w lipcu czasami 16.

Oprócz pomp ciepła projektuję także sterowniki i w każdej PC klient ma odczyt temperatur DZ/GZ podczas pracy pompy. Piszę tutaj tylko to, czego jestem pewien na 100%, obserwuję temperatury o różnych porach roku np. podczas przeglądów. Nie podaję wartości statystycznych.

Mam załączyć zdjęcia żebyś uwierzył? :D

 

Przy B15/W50 moc spadnie tylko o około 0,7kW w porównaniu do B15/W40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak proszę zamiesc takie zdjecia:). Kolektor zakopany zapewne na gł. 1 m i termometr szczytuje temp. z pomieszczenia :) .

Gdyby glikol miał 15 C to grunt musialby miec zapewne 20, ale wierzę Ci na slowo że tak jest. Jest tu jednak spore grono ludzi ktorzy grzeja cwu latem wiec moze oni sie wypowiedzą.

Porównaj proszę B0/W35 i B15/W50 a nie B15/W40 i B15/W50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj zimno się u mnie zrobiło. Średnia dobowa -13,8 oC.

Pompa chodzi ok 20h/24h, a temperatura DZ -0,9/-3,4oC. Czy może być gorzej? Pewnie może :-)

Zauważyłem u siebie jedną ciekawą rzecz- recyrkulacja cwu mocno wychładza mi zbiornik- 1oC spadku temperatury w ciągu 12 minut... Gdzieś izolacja musi być chyba spaprana. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak proszę zamiesc takie zdjecia:). Kolektor zakopany zapewne na gł. 1 m i termometr szczytuje temp. z pomieszczenia :) .

Gdyby glikol miał 15 C to grunt musialby miec zapewne 20, ale wierzę Ci na slowo że tak jest. Jest tu jednak spore grono ludzi ktorzy grzeja cwu latem wiec moze oni sie wypowiedzą.

Porównaj proszę B0/W35 i B15/W50 a nie B15/W40 i B15/W50.

melduję się ;-) koniec sierpnia 2009 temp DZ +17,5C (te 0,5 można spisać na błąd wskazania, ale przez ponad tydzień te >+17 widywałem) na koniec 10min cyklu grzania CWU, DZ na 1,5m w głąb tyle że mooookro miało - było to tuż po ostatnich letnich burzach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak proszę zamiesc takie zdjecia:). Kolektor zakopany zapewne na gł. 1 m i termometr szczytuje temp. z pomieszczenia :) .

 

Kolektor liniowy 7x100m teren gliniasty raczej suchy. Głębokość w granicach 190cm.

 

Czujniki temperatury daję na rurach około 10cm od króćców parownika i skraplacza, z pastą termoprzewodzącą. Dokładność pomiarów 0,5C.

 

http://chomikuj.pl/elektryk2000

 

Gdyby glikol miał 15 C to grunt musialby miec zapewne 20, ale wierzę Ci na slowo że tak jest.

 

Staram się przewymiarowywać DZ o ile to możliwe. Wtedy po włączeniu sprężarki "zjeżdża" tylko jakieś 2-3 stopnie.

Tutaj na zdjęciach parametry dwóch instalacji: 10kW (podczas uruchamiania 9 września 2009, widać "warsztatowy sterownik testowy" -na pozycji CWU jest chwilowo podłączony czujnik parowania, nie cwu) i 15kW ze stycznia 2009 (tam DZ zrobione "na styk" niestety, tylko 800m rury a teren nie za mokry.

 

Porównaj proszę B0/W35 i B15/W50 a nie B15/W40 i B15/W50.

9,9kW i odpowiednio 14,7kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak reszta :) cos mi sie wydaje że ten Twoj czujnik bardziej czytał w tym czasie temp. pomieszczenia niz glikolu :)

tia być może mu się udało ogrzać z pomieszczenia przez warstwę jakiejś takiej dziwnej srebrzysto-złotej folii (aluminiowej?) i izolacji Armaflex, którymi jest na rurze z glikolem owinięty :-), bo tak te "czujniczki" w NIBE są prymitywnie mocowane do rur DZ/GZ i izolowane od otoczenia (wiem bo mocowałem własnoręcznie zestaw ESV 21, czyli komplet do drugiego obiegu GZ; w wersji zrób to sam niczym się od fabrycznej manufaktury nie różnił)

pozdrawiam ciepło, u mnie średnia dobowa doszła do -14,8: wczorajsza nocka od -21 wieczorem, do -19 o świcie (znaczy około 7:00), w dzień ciut lepiej nawet z -12 było przez 2h jak słońce przygrzało;-) obecnie zaledwie -18,5

hmm PC mi po raz pierwszy od 24h chodzi non-stop (goście nocowali i 2,5h na CWU poszalała), no cóż grzałkami jeszcze się nie wspomaga, ale nadchodząca nocka może ją do tego zmusić, w końcu liczyłem instalację na -20/+21, chyba się wiele nie pomyliłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompiarz

 

Ja bym nie dodawał tego 1kW, lepiej mniejszą niż "na styk".

A w ogóle to należy sprawdzić jaką rzeczywiście moc będzie miała Twoja PC z konkretnym wymiennikiem gruntowym. Taka "dziesiątka" może się okazać słabsza albo mocniejsza, zależy jakie będą temperatury DZ.

Jeśli chcesz dodać mocy na cwu i planujesz kolektor poziomy, to pamiętaj że latem do grzania samej cwu moc grzewcza sporo wzrośnie i z 11kW zrobi się 15kW.

 

Trochę nie kumam tego na styk bo dla mnie 11Kw jest ok a 10Kw jest trochę niedowymiarowane?? :o

Co do DZ to mam piasek a podnim gline ale dokładnie na jakiej głembokośći to jak bende wiercił studnie to się okarze :roll:

 

Panowie absolutnie nie miałem na celu wywoływania buży!!!

 

No ale 4Kw w promocji letniej było b fajnie mieć bo mam plan na rozszeżenie zapotrzebowania latem w przyszłości :)

 

sys35

 

Zadanie domowe odrobiłes naprawdę pięknie . Wydaje mi sie jednak że 500l c.w.u. jest zbędne, chyba że planujesz codzienne kąpiele w wannie.

Musisz miec na uwadze, że im wiekszy zasobnik to wieksze straty. Unikaj też jeśli to możliwe cyrkulacji.

 

Dzięki za uznanie, to miłe :)

500l bo rodzinka 2+1 (+1 w planach :) ) no i morze nie tyle wanna co deszczownica mi się maży :-?

a cyrkulacja też kusi bo od PC do najdalszego punktu poboru CWU to ok 20m

pisali ludzie o jakichś patentach sterowania włączających to w jakiś przedziale czasowym :)

Wiem im prościej tym łatwiej !! keep it simple !! nie podjołem jeszcze tej decyzji

 

Ogulnie przemyślenia rozsądne czy coś do poprawy?? :roll:

 

A ten sterownik w Alfie Luxtronik to sexy co nie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...