Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sprawdźcie moje obliczenia jw, niewiadomą tu jest także średnioroczna sprawność PC cwu, którą przyjąłem jako "3". No i zweryfikujcie cenę pompy, bo głowy nie dam że to tylko tyle bo nie wiem ile chcą za materiały montażowe a jak C-K znam to nie mało:)

Pozdrawiam

ultimate

 

z tą pompą ciepła do CWU jest jeszcze jedna mała poprawka do rachunków - skoro ta pompa czerpie ciepło z powietrza w domu to pompa od ciepła w domu bedzie musiała troche więcej popracować

dla mnie juz lepiej byłoby kupić bojler+solary - a skończy sie na bojlerze na razie bez solarów :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z tą pompą ciepła do CWU jest jeszcze jedna mała poprawka do rachunków - skoro ta pompa czerpie ciepło z powietrza w domu to pompa od ciepła w domu bedzie musiała troche więcej popracować

dla mnie juz lepiej byłoby kupić bojler+solary - a skończy sie na bojlerze na razie bez solarów :-)

 

No właśnie ja też tak zacznę. Myślę jednak o tym co swimmer: aby PC od grzania puszczała wodę przez wężownicę bojlera: zawsze to grzałka elektryczna będzie miała nieco "lżej". C-K mi podpowiada, że sterowanie tym może się skomplikować, bo w momencie grzania podłogi nie mogłaby się załączać grzałka bo w podłogę pójdzie za duża temp. oraz jak grzałka podgrzeje wodę do ok.50-60 st. (i taka będzie w wężownicy) to jak ją nagle ochłodzić przy starcie PC aby nie trafiła za gorąca do podłogi?

Odpuścić sobie takie eksperymenty?

Pozdrawiam

ultimate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja też tak zacznę. Myślę jednak o tym co swimmer: aby PC od grzania puszczała wodę przez wężownicę bojlera: zawsze to grzałka elektryczna będzie miała nieco "lżej". C-K mi podpowiada, że sterowanie tym może się skomplikować, bo w momencie grzania podłogi nie mogłaby się załączać grzałka bo w podłogę pójdzie za duża temp. oraz jak grzałka podgrzeje wodę do ok.50-60 st. (i taka będzie w wężownicy) to jak ją nagle ochłodzić przy starcie PC aby nie trafiła za gorąca do podłogi?

Odpuścić sobie takie eksperymenty?

zobacz na stronie thermogolv jaki mają sprytny zbiornik buforowy - do góry woda ma 50-60 st - i ta idzie na cwu - a na środku i na dole jest dużo niższa temperatura i tam wchodzi wężownica od PC

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultimate, zrobiłem wykres dla zwrotu od solarów i PC

Koszt PC- ok 7200 zł

solarów- 6000 zł

grzanie z 10 st. do 55 st., bez podtrzymania temp. w zasobniku.

taryfa nocna- 0,2 zł

dzienna- 0,36

gaz- 0,11

zużycie PC na prąd- 0,63 kW

sprawność 3 (choć to za dużo wydaje mi się)

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/b6c6b4628985df9b.html

 

Dane muratora też wydają mi się wysokie, ja u siebie mierzę zużycie aby przeanalizować czy brać solary czy PC i przy zużyciu obecnym po 3 tyg. wychodzi dziennie ok 70 l/dzień (3 osoby są), nie ma sensu brać czy solarów czy PC.

 

Poza tym zapominamy o konserwacji na np. na 10 lat (dodatkowa kasa) i o np. rata za m-c na kredyt który może zostal wzięty np. razem z domem. A dodatkowe ok 8000 zl na inwestycję to rata/m-c przez 30 lat ok 40-60 zł dodatkowo.

Wychodzi przy kredycie- 40-60 zł dodatkowo plus np. co 10 lat 1000 zł jeśli coś się stanie jako konserwacja, czyli 1000/10 lat/12 m-cy=ok. 12 zł/m-c dodatkowo,

w sumie ok. 50-70 zł dodatkowo a więc zysku z samego używania PC lub solarow musi być więcej niż te 50-70 zł/m-c. Trzeba duuużo wody zużywać.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz na stronie thermogolv jaki mają sprytny zbiornik buforowy - do góry woda ma 50-60 st - i ta idzie na cwu - a na środku i na dole jest dużo niższa temperatura i tam wchodzi wężownica od PC

Tak, widziałem już wcześniej ale nie widzę tam grzałki elektrycznej oraz wydaje mi się że integracja tego z pompą z C-K nie będzie trywialna:( Dzięki za trop.

Pozdrawiam

ultimate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zbiornik (bufor) dobrze działa tylko z PC z bezpośrednim skraplaniem - jest skonstruowany pod konkretą PC. Tam jest taki "patent" powodujący przepływowe grzanie CWU. A grzałka elektryczna też jest, ale raczej stosowana jako "wyjście awaryjne".

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja dostałem poniższą ofertę na PC:

1. PC - 26110PLN

2. Zasobnik cwu 165 dwupłaszcz (wbudowany w pompę)

3. Instalacja kotłowni, rozruch PC, materiały instalacyjne - 7000 PLN

4. Rozdzielacz dolnego źródła kpl. - 1 780 PLN

5. Dolne źródło - (poziome 600m) 9 600 PLN

 

Razem 47 604 (brutto) +

 

7. Wykopy pod wężownicę 50zł/h lub we własnym zakresie ok. 1800 PLN

8. Podłogówka - (materiały + wykonanie) - 95zl/m2

 

W moim przypadku po podłodze jest 160m2 wiec w sumie razem wszystko wychodzi ok. 64 600PLN

 

Cenę tą chcę wliczyć w kredyt więc jak pomyślę że skoro i tak muszę spłacać kredyt przez jakieś 15 lat to "ekstra" 50-70zł miesięcznie nie będzie takim dużym obciążeniem. Za to po 15 latach jak już zejdę z kredytu to będę miał zdecydowanie lżej... i ciągle tanie rachunki za prąd.

 

Poza tym być może za 5-10 lat Polska dojdzie do unijnych trendów i może kolektory słoneczne będą tańsze (albo b. opłacalne jak np w Niemczech)? Wtedy takę PC można byłoby wspomóc kolektorem i koszty znów ciut tańsze?

 

Co myślicie o tym? Mam tez pytanko - interesują mnie raczej PC znane i wyprobowane a nie te "PC krzaki". Które firmy są najbardziej godne polecenia ze względu na jakość?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ja dostałem poniższą ofertę na PC:

1. PC - 26110PLN

2. Zasobnik cwu 165 dwupłaszcz (wbudowany w pompę)

3. Instalacja kotłowni, rozruch PC, materiały instalacyjne - 7000 PLN

4. Rozdzielacz dolnego źródła kpl. - 1 780 PLN

5. Dolne źródło - (poziome 600m) 9 600 PLN

 

Razem 47 604 (brutto) +

 

7. Wykopy pod wężownicę 50zł/h lub we własnym zakresie ok. 1800 PLN

8. Podłogówka - (materiały + wykonanie) - 95zl/m2

 

W moim przypadku po podłodze jest 160m2 wiec w sumie razem wszystko wychodzi ok. 64 600PLN

 

Cenę tą chcę wliczyć w kredyt więc jak pomyślę że skoro i tak muszę spłacać kredyt przez jakieś 15 lat to "ekstra" 50-70zł miesięcznie nie będzie takim dużym obciążeniem. Za to po 15 latach jak już zejdę z kredytu to będę miał zdecydowanie lżej... i ciągle tanie rachunki za prąd.

 

Poza tym być może za 5-10 lat Polska dojdzie do unijnych trendów i może kolektory słoneczne będą tańsze (albo b. opłacalne jak np w Niemczech)? Wtedy takę PC można byłoby wspomóc kolektorem i koszty znów ciut tańsze?

 

Co myślicie o tym? Mam tez pytanko - interesują mnie raczej PC znane i wyprobowane a nie te "PC krzaki". Które firmy są najbardziej godne polecenia ze względu na jakość?

 

Pozdrawiam!

 

He, wyglada mi na IVT, nieprawdaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtiW,

 

Zgadłeś...PC to Greenline HT Plus C9 a firma to EKO ze Słupska... czy to coś zmienia (tzn. dobrze / źle) ?

 

P.

 

No co ty, nic nie zmienia. Dobra firma, dobra pompa.

Akurat tez mam ich oferte i jest blizniaczo podobna, wiec pozwolilem sobie na komentarz.

 

Moim zdaniem, jesli zalezy ci na jakosci, to sa dwie firmy, ktorych oferte nalezy przemyslec: IVT i Clima Komfort.

Sa jednoczesnie najdrozsi, ale pewni.

 

 

Aha, radzilbym zmienic "kombajn" (2 w 1) na wersje z osobnym zbiornikiem na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stole warsztatowym leży i czeka na swoją kolej 3/4 pompy ciepła. Na razie wydałem na te klocki oszałamiająco wielką sumę 232zł 35gr.

Buduję urządzenie sam, bo umiem. Propan jest po jakieś 50zł/11kg. Obok mam skład gazów.

Nie wiem, jak to liczysz. :roll:

Adam M.

 

Jakbym zrobił tak, jak radzisz, to zostałoby mi na 3 letni model autka lepszej klasy z Allegro. :lol:

Nie warto. Pompa lepsza.

 

ale proszę oceń to realnie 99% nabywców sama sobie pompy nie zbuduje tylko wyda na to ok 70 tyś PLN i oni są nabijani w butlekę a otrzeźwienie przychodzi z pierwszymi rachunkami na prąd

 

A jaka jest alternatywa dla kogoś, kto nie ma gazu ziemnego w okolicy i nie wiadomo czy w ogóle będzie? Piec na stałe paliwo? Kominki z jakimiś płaszczami? Na to trzeba mieć trochę wolnego czasu w ciągu dnia i nocy, o co w dzisiejszych czasach trudno :(

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, radzilbym zmienic "kombajn" (2 w 1) na wersje z osobnym zbiornikiem na cwu

 

A to dlaczego? W Przypadku 2w1 mniej byłoby połączeń więc chyba prostsza budowa. Do tego miej miesca... Ale jak masz jakieś konkretne dane dlaczego warto byłoby ro rozdzielić to dawaj...

 

A co myślisz o tych reklamowanych (chyba wszędzie) Viessmann'ach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przeczytałam z uwagą wiele postów. Też jestem zainteresowana tematem pompy. Zaczęłam zastanawiać się nad kredytem na ten cel. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia jęśli chodzi o pożyczkę? Sprawdziłam BOŚ i WFOŚ, ale nic nie mają. Które firmy instalujące pompy byście polecili?

ag.

 

Nie wiem, czy aktualne, ale np. BOŚ daje preferencyjne kredyty na takie rozwiązania. Dostałem ofertę z IVT (a raczej ich partnera) wraz z propozycją niskooprocentowanego kredytu.

Z tego, co gdzieś (już nie pamiętam, gdzie) wyczytałem, BOŚ ma listę firm instalujących, z którymi współpracują.

Pzdr,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, radzilbym zmienic "kombajn" (2 w 1) na wersje z osobnym zbiornikiem na cwu

 

A to dlaczego? W Przypadku 2w1 mniej byłoby połączeń więc chyba prostsza budowa. Do tego miej miesca... Ale jak masz jakieś konkretne dane dlaczego warto byłoby ro rozdzielić to dawaj...

 

A co myślisz o tych reklamowanych (chyba wszędzie) Viessmann'ach ?

 

Viessmann tez z gatunku drogich, ale niekoniecznie dobrych. Ja jestem zwolennikiem wyboru firm (nie dotyczy tylko pomp) specjalizujacych sie w pewnych, waskich obszarach, a nie dzialajacych dla kazdego klienta. Pompa ciepla to troche co innego niz kociol gazowy, mimo ze rowniez sluzy do ogrzania domu.

 

Dlaczego nie 2w1?

Po 1 - kombajn to troche tak jak odtwarzacz cd na 7 plyt. Nigdy nie bedzie mial takiej jakosci jak na 1 plyte. Oddzielenie dwoch funkcji zapewni ich lepsza jakosc

Po 2 - 165 litrow to dosc malo, nawet na mala rodzine. Kwestia wielkosci? Owszem oddzielenie funkcji powoduje straty powierzchni, ale zysk rzeczonej jakosci. Wybrac sam musisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przeczytałam z uwagą wiele postów. Też jestem zainteresowana tematem pompy. Zaczęłam zastanawiać się nad kredytem na ten cel. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia jęśli chodzi o pożyczkę? Sprawdziłam BOŚ i WFOŚ, ale nic nie mają. Które firmy instalujące pompy byście polecili?

ag.

 

Nie wiem, czy aktualne, ale np. BOŚ daje preferencyjne kredyty na takie rozwiązania. Dostałem ofertę z IVT (a raczej ich partnera) wraz z propozycją niskooprocentowanego kredytu.

Z tego, co gdzieś (już nie pamiętam, gdzie) wyczytałem, BOŚ ma listę firm instalujących, z którymi współpracują.

Pzdr,

Arek

 

A jaka jest ta oferta kredytowa? Mozesz zdradzic wiecej szczegolow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przeczytałam z uwagą wiele postów. Też jestem zainteresowana tematem pompy. Zaczęłam zastanawiać się nad kredytem na ten cel. Czy ktoś ma może jakieś doświadczenia jęśli chodzi o pożyczkę? Sprawdziłam BOŚ i WFOŚ, ale nic nie mają. Które firmy instalujące pompy byście polecili?

ag.

 

Nie wiem, czy aktualne, ale np. BOŚ daje preferencyjne kredyty na takie rozwiązania. Dostałem ofertę z IVT (a raczej ich partnera) wraz z propozycją niskooprocentowanego kredytu.

Z tego, co gdzieś (już nie pamiętam, gdzie) wyczytałem, BOŚ ma listę firm instalujących, z którymi współpracują.

Pzdr,

Arek

 

A jaka jest ta oferta kredytowa? Mozesz zdradzic wiecej szczegolow?

 

 

Interesowałem się tym kredytem rok temu jak byłem na etapie wyboru Pompy Ciepła i powiem tobie że korzystniejszy jest hipoteczny. Ale jak nie możesz hipotecznego to ten z BOŚ rzeczywiście jest tańszy od zwykłego konsumpcyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie 2w1?

Po 1 - kombajn to troche tak jak odtwarzacz cd na 7 plyt. Nigdy nie bedzie mial takiej jakosci jak na 1 plyte. Oddzielenie dwoch funkcji zapewni ich lepsza jakosc

Po 2 - 165 litrow to dosc malo, nawet na mala rodzine. Kwestia wielkosci? Owszem oddzielenie funkcji powoduje straty powierzchni, ale zysk rzeczonej jakosci. Wybrac sam musisz...

 

1. nie prawda

2. w samochodzie do jazdy do tyłu też masz drugi silnik? :)

 

niektóre rzeczy i technologie nie są takie proste jak sie wydaje

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...