Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

HenoK

 

Był byś tak miły i opisał twoją super akumulacyjną podłogę bo dla kogoś na moim etapie to jest w sumie zerowy koszt a duży zysk :) a i innym się z pewnością może przydać :)

 

Jakoś tak wiesz dla świerzych w temacie budowlanym :lol:

 

A i co sądzisz o moich przemyśleniach?

 

Pozdr

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja innej mańki - przeżyłem dziś - 27 w nocy. teraz jest - 15. A jak u Was ?? W chałupie nadal 22 ale pompa pracuje strasznie długo...to chyba wynik mrozów trwajacych u nas już ponad 3 tygodnie. zastanawiam się czy jak to sie jeszcze pociągnie to nie spowoduje takiego wychłodzenia gruntu,że pc w końcu nie da rady??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LKJ, zobacz jak tu policzono akumulacyjność betonu:

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=58746&start=0

napisał:

zalozmy ze mamy zapotrzebowanie na cieplo okolo 5 kW

czyli na 12 godzin musze zmagazynowac 12*5kWh=216 MJ (bo 1kWh to 3,6 MJ)

dla betonu o cieple wlasciwym okolo 1 KJ/kgK

i roznicy zalozonej roznicy temperatur bufora 3 °C

daje nam to E=m*cp*dt to m=E/cp/dt=216000000/1000/3

czyli masa potrzebnego bufora to 72 000 kg

a przy sredniej gestosci betonu 2 kg na litr mamy 36 kubikow betonu

 

kurde troche duzo

a teraz pojawia sie problem jak te cieplo sensownie uwolnic z tego betonu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer, trzymaj się ciepło, bo najgorsze dopiero przed nami - nadchodząca noc.

 

Na kujawach w nocy było ok -20, teraz -14.

Prognozy przewidują ciąg dalszy mrozów w ciągu tygodnia, z tendencją do nieznacznego ocieplenia :p

 

Czy znajdzie się taka instalacja, która nie wydoli :roll: ?

Nie życzę nikomu, ale zima jest naprawdę ciężka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer, trzymaj się ciepło, bo najgorsze dopiero przed nami - nadchodząca noc.

 

Na kujawach w nocy było ok -20, teraz -14.

Prognozy przewidują ciąg dalszy mrozów w ciągu tygodnia, z tendencją do nieznacznego ocieplenia :p

 

Czy znajdzie się taka instalacja, która nie wydoli :roll: ?

Nie życzę nikomu, ale zima jest naprawdę ciężka.

dzięki za słowa otuchy - trzymam się jak zbawienia myśli o czwartku, w TVN na mateo podali,że ma być -5...no to raczej spore ocieplenie. na razie podłączyłem akumulator samochodu do ładowarki...bo jutro muszę jechać do prcy, a dziś nawet nie drgnął :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swimmer, trzymaj się ciepło, bo najgorsze dopiero przed nami - nadchodząca noc.

 

Na kujawach w nocy było ok -20, teraz -14.

Prognozy przewidują ciąg dalszy mrozów w ciągu tygodnia, z tendencją do nieznacznego ocieplenia :p

 

Czy znajdzie się taka instalacja, która nie wydoli :roll: ?

Nie życzę nikomu, ale zima jest naprawdę ciężka.

 

Nie da się ukryć,że taka zima jest doskonałym sprawdzianem poprawności instalacji ( a nie idei samej PC oczywiście ).Wniosek jest jasny - jeśli pompa nie wydala to wina instalatora (źle dobrane parametry poszczególnych składników) lub inwestora który upierał się,żeby wyszło jak najtaniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy podliczników czy innych urządzeń pomiarowych.Otóż zakupiłem z ciekawosci licznik energii Efergy Elite.Produkt oczywiście Made in PRC ale sam produkt pochodzi z Wysp ( http://www.efergy.com) i wygląda solidnie.Wiem,że najprościej kupić zwykły licznik ale niestety ja lubię gadżety.I teraz pytanie - czy ktoś obserwował na jakimkolwiek liczniku chwilowe zużycie energii PC.Znam z tabelek zużycie dzienne niektórych z nas ale...pytam,bo moja Nibe 1240 ma w papierach maks.2,37 kW sprężarka,170 W pompa solankowa i 75 W pompa obiegowa CO.Sumując to wszystko wychodzi 2,61 kW plus coś tam na elektronikę.Ow miernik podaje,że "żre" prądu więcej.Czy jest tak czy w instrukcji podają średnie zużycie energii niezależnie od innych parametrów ( pogoda,DZ,krzywa grzania)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy podliczników czy innych urządzeń pomiarowych.Otóż zakupiłem z ciekawosci licznik energii Efergy Elite.Produkt oczywiście Made in PRC ale sam produkt pochodzi z Wysp ( http://www.efergy.com) i wygląda solidnie.Wiem,że najprościej kupić zwykły licznik ale niestety ja lubię gadżety.I teraz pytanie - czy ktoś obserwował na jakimkolwiek liczniku chwilowe zużycie energii PC.Znam z tabelek zużycie dzienne niektórych z nas ale...pytam,bo moja Nibe 1240 ma w papierach maks.2,37 kW sprężarka,170 W pompa solankowa i 75 W pompa obiegowa CO.Sumując to wszystko wychodzi 2,61 kW plus coś tam na elektronikę.Ow miernik podaje,że "żre" prądu więcej.Czy jest tak czy w instrukcji podają średnie zużycie energii niezależnie od innych parametrów ( pogoda,DZ,krzywa grzania)

 

Do tego potrzebujesz miernika mocy, wtedy odczytasz pobieraną moc. Jeżeli mierzysz zużycie energii i dzielisz je przez czas, to masz wartości uśrednione.

 

Ja mam do tego specjalny miernik mocy trójfazowy, ale do zastosowań "amatorskich" nie wiem czy warto inwestować. "Przy okazji" mogę pomierzyć jakby co, często bywam w Twojej okolicy ;)

 

Z poborem mocy przez sprężarkę jest tak, że ściśle zależy od temperatur GZ i DZ, z tym że bardzo mocno jest uzależniony od GZ. DZ nie wpływa bardzo na to.

Producent podaje moc przy określonych temperaturach we/wy GZ. Wątpię żeby u Ciebie były identyczne warunki jak przy badaniach tej mocy stąd te róźnice.

 

Co do pomp obiegowych. W rzeczywistości przeważnie pobierają mniej w instalacji niż to co podane na tabliczce.

Przykład: PC ~7,7kW, DZ przewymiarowane 6x100m, oczywiście poziome liniowe. Rozdzielacze bardzo blisko budynku, co w rezultacie daje małe opory przepływu. Pompa na tabliczce ma 0,12kW a pobiera 0,07kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze trzeba go umieć wyjąć z tego samochodu :lol: żeby nie było, że facet ofiara :lol: - ja normalnie blondynka jestem :lol: już podładowałam i wjechałam do garażu, bo Pan mąż na narty w góry wybył... :D

To podłącz prostownik W SAMOCHODZIE :D

Na minimalne ładowanie. Garaż to garaż. Powinno być dobrze.

 

Mój Transit pali na dotyk pod chmurką, co mnie już powoli dziwi. Ma 8-letni oryginalny akumulator od nowości i jak dotąd zapala bez niczego. W życiu go nie ładowałem.

Myslę jednak że to jego ostatnia zima ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatury DZ 2,9 / - 0,7 i pompa chodzi średnio po 12 h na dobę, a to tylko dlatego, że zrezygnowałem z ogrzewania największego pokoju nad garażem (45 m2), który służy tylko jako rupieciarnia. Temperatura spadła tam po 4 tygodniach do 4 stopni więc nie jest źle, a oszczędności spore i DZ wzrosło bo 19.12.2009 spadało do 1,1/-3,3

 

Dodam PC IVT 9 KW + odwierty pionowe 3 x 53,5 m., pow. urzyt. 148 m2 (190 m2 po podłodze). Temp. w pomieszczeniu 21 -22 stopnie!

 

Pozdr. Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

\

 

Mój Transit pali na dotyk pod chmurką, co mnie już powoli dziwi. Ma 8-letni oryginalny akumulator od nowości i jak dotąd zapala bez niczego. W życiu go nie ładowałem.

Myslę jednak że to jego ostatnia zima ;)

 

Zapala dlatego, że ma lat 8 :) kup nowy to co dwa lata wymiana :)

 

w temacie pomp ciepla to już powoli słyszę, że pompy nagrzewają do 10 stopni lub tam gdzie lepiej do 17. Ale to raczej koszty oszczędności :) Tam gdzie dobrze dobrane problemów brak. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapala dlatego, że ma lat 8 :) kup nowy to co dwa lata wymiana :)

Czyli potwierdza się to o czym słyszałem.

Poczekam do końca, nie będę nadgorliwy :D

 

A pompy o których Ty słyszałeś to zapewne powietrzne z wyłączonymi grzałkami albo gruntowe "skopane na maksa" - wbrew pozorom jest tych sporo, trochę takich naprawiałem ;) Książkę można by było napisać pt. "Co jeszcze można spie...ć przy montażu PC" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...