Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Henok widzę że lubisz bardzo liczyc, więc zwracam się do Ciebie z prośba o policzenie wielkości zasobnika wody (DZ) oraz mocy innego zrodła np. grzalki do utrzymywania temp wody na poziomie 25C przy dT 3C dla pompy ciepła o mocy 10kW.

W sumie to lepiej by było gdyby ta sama PCi ogrzewała ten zasobnik :) Pomyśl coś nad tym 8)

Rozumiem, że chodzi Ci o stanowisko do pomiarów parametrów pompy ciepła.

Najprościej byłoby to wykonać za pomocą dwóch zasobników : jeden dla dolnego źródła, a drugi dla górnego źródła.

Z zasobnika górnego źródła należałoby pobierać ciepło w ilości wyprodukowanej przez pompę ciepła i przekazywać je do dolnego źródła.

Przekazywanie najłatwiej byłoby zrealizować poprzez wymiennik ciepła, np. płytowy.

 

Grzałka byłaby tu raczej zbędna - konieczny byłby raczej odbiór nadwyżki energii z górnego źródła.

 

http://republika.pl/hanko2005/foto/stanowisko.jpg

Zasobniki mogą być niewielkie, np. po 100l.

Do zasobnika górnego źródła powinna być podłączona chłodnica. W najprostszym wydaniu wężownica z przepływem chłodnej wody, np. z wodociągu. Na rysunku dałem chłodnicę z wentylatorem i pompą obiegową.

Jeżeli ustalimy warunki pracy górnego źródła, to dolne automatycznie się dostosuje.

Podałem przykładowe przepływy i temperatury, zakładając COP pompy ciepła równe 4,0 :), w rzeczywistości będą one zależały od konkretnej pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Akurat najwyższe temp. gruntu są na przełomie sierpnia i września, a 15 C raczej nigdy nie osiągnie. Moc pompy podana jest dla B0/W35 i owszem jej moc wzrośnie jeśli pompa będzie pracowac w tych samych warunkach. Jednak przy nawet B15/W50 (ogrzewanie cwu) jej moc bedzie dalej taka sama.
Nie bierzesz pod uwagę jednego. Po zakończeniu sezonu grzewczego znacznie maleje ilość ciepła czerpanego z gruntu, i tym samym wymiennik gruntowy szybko się regeneruje. Nawet w zimie, jeżeli ogrzewałbyś tylko ciepłą wodę (oczywiście dla domu jednorodzinnego, 3-4 osób), to parametry dolnego źródła są znaczne wyższe niż przy grzaniu podłogówki - PCi ma w tych warunkach gorsze COP, co oznacza, że mniej ciepła czerpiemy z gruntu, a więcej musimy dać energii elektrycznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast pomysł Henok-a jest prosty i tani do zrealizowania, muszę się temu patentowi przyjrzeć. :o
Przy tym "patencie" trzeba rozwiązać problem mostka cieplnego pomiędzy ławą a ściana fundamentową.

Prostszym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa izolowana od gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK,

 

Cześć, dzięki za tak szybką odpowiedz :)

 

Trochę się na tych rzeczach słabo znam całkiem inna branża jestem :(

No ale ty to co innego.

W sumie to trochę nie ten wątek chyba że podepniemy to pod GZ :lol:

 

Czy do płyty fundamentowej trzeba robić zmiany w projekcie jeśli zakładał standard?

 

No i jak ty rozwiązałeś ten mostek?

 

Właśnie przeczytałem twój dziennik Bardzo fajny masz domek, chyba sporo roboty samemu w nim wykonałeś ja jakieś proste też planuje, tylko czy się uda

:-?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównaj proszę B0/W35 i B15/W50 a nie B15/W40 i B15/W50.

9,9kW i odpowiednio 14,7kW

 

Może podasz producenta tej pompy i wrzucisz wykresy mocy, bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazic :)

 

Producent jest mało istotny w tej kwestii, fizyka wszystkich obowiązuje ta sama.

 

Te podane moce dotyczą pompy mojej produkcji, na sprężarce Copeland Scroll ZH30 z dodatkowym "ekonomizerem". Pompa bez niego miałaby około 14kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaką ma moc przy B0/W65? moze jeszcze wyższa 8) ?

 

Przy takiej temperaturze ciśnienie skraplania miałoby ponad 28 barów (oczywiście mowa o R-407C) a to jest powolne zarzynanie sprężarki, mimo że producent podane dopuszczalne 29 barów.

 

Ustawiam presostat HP na 28 barów więc w takiej temp. wyskoczy błąd ciśnienia na sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze pomyliłeś temp. zasilania, albo ja musze przestac wierzyc wykresom :)

 

Zmiana temp. parowania silnie wpływa na moc chłodniczą. Natomiast temp. skraplania na moc elektryczną. Jeśli moc grzewcza to w przybliżeniu suma tych mocy oraz moc chłodnicza jest w przybliżeniu o COP chłodniczy większa od mocy elektrycznej, to ogólne wniosek jest taki:

- na moc grzewczą ma wpływ przede wszystkim temp. parowania.

 

Dlatego wzrost temp. parowania o 15K spowoduje znaczny wzrost mocy grzewczej, znacznie większy niż spadek tej mocy spowodowany wzrostem temp. skraplania o 15K. Stąd dużo większa moc dla 15/50 niż dla 0/35.

 

To oczywiście bardzo uproszczone rozumowanie pozwalające nie na ocenę ilościową lecz jakościową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej temperaturze ciśnienie skraplania miałoby ponad 28 barów (oczywiście mowa o R-407C) a to jest powolne zarzynanie sprężarki, mimo że producent podane dopuszczalne 29 barów.

 

Problemem jest nie tyle samo ciśnienie co bilans cieplny el. sprężarki. Przy takich warunkach pracy stosowane w PCi scrolle nie powinny pracować. Ich trwałość wynosi nie 100k godzin pracy ale ok. 10k do 20k godzin pracy. Na szczęście pracują one (jeśłi tak pracują) tak tylko przy cwu, to pół biedy.

 

Na zużycie spr. ma wpływ nie tyle samo ciśnienie "górne" ale różnica ciśnienień oraz odpowiednia temp. poszczególnych el. spreżarki, nie licząc oczywiście naprężeń związanych ze startem/zatrzymaniem sprężarki.

 

Niestety producenci często podają jako maks. temp. na wyjściu z PCi np. 65stC czy 55stC, ale faktycznie to temp. skr. nie powinna przekraczać tych wartości, czyli faktycznie maks. temp. na wyjściu powinna być sporo niższa. Co więcej maks. bezpieczna temp. z wyjścia PCi jest uzależniona od temp. parowania. Podawane wartości są prawdziwe jedynie dla dość wysokich temp. skraplania. Tak na marginesie dlatego też producenci PCi z bezp. parowaniem uciekają od standardowego przygotowania cwu, bo spodziewają się niskich temp. parowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam parę obrazków z pomiarów mojej instalacji wykonanych przez ostatnie 2 dni. Pomiary wykonałem czujnikami DS1820 podpiętymi do kompa i przytkniętymi pod izolacją termiczną do rur. Niestety od kilku dni zacząłem intensywnie korzystać z drogiej taryfy, bo grzanie tylko w taniej już nie wystarczało. W sumie nie ma się co dziwić przy takich temperaturach. 24 stycznia było sporo słońca, więc czujniki pokojowe wyłączały pc i za dnia nie pracowała tak intensywnie jak 25 stycznia.

Pierwszy obrazek to praca DZ. Na obrazku widać, że temperatura w ciągu ostatnich dni powoli, acz systematycznie się obniża - DZ nie nadąża się regenerować przy takim wykorzystaniu. Wzrost temperatury DZ odbywa się w czasie, gdy pc jest wyłączona - rura z płynem powoli ogrzewa się w piwnicy.

http://img715.imageshack.us/img715/1608/29163484.jpg

To wykres pracy GZ. Jako że mam grzejniki i podłogówkę to wymyśliłem, żeby pc grzała całość w taniej taryfie, a tylko grzejniki w drogiej. Stąd w godzinach taniej taryfy temperatura zasilania GZ dochodzi rano do 31 stopni i nie pc wyłącza się, a w czasie obowiązywania drogiej dochodzi do 36 stopni i pc wyłącza sterownik pogodowy. Dodatkowo są 2 sterowniki pokojowe (parter i góra), które wyłaczają pompę, gdy zrobi się za ciepło, ale przy -15 to mi nie grozi. Gdy pc nie działa to obiegówki są wyłączone, więc temperatura w rurach gz po prostu wychładza się w piwnicy.

http://img686.imageshack.us/img686/3694/51927475.jpg

A tu temperatura zewnętrzna. Niestety wyniki pomiarów są zaburzone, bo czujnik znajduje się koło rury wentylacyjnej prowadzącej z pc na zewnątrz (moja pc wymaga wentylacji ze względu na czynnik chłodniczy). Gdy pc działa, to wentylacja dmucha i jak powieje na czujnik, to się on nieznacznie ogrzewa fałszując temperaturę zewnętrzną, więc rzeczywista temperatura zewnętrzna była w dolnej części czerwonego wykresu. Muszę go umieścić w innym miejscu, kiedyś się wezmę...

http://img697.imageshack.us/img697/8541/outn.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podasz producenta tej pompy i wrzucisz wykresy mocy, bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazic :)
Może to nie do końca obrazuje przykład podany przez pompxxla : http://www.hubomag.pl/pdf/moce_eco13d.pdf , ale z pewnością wiele się nie pomylił :).

Oczywiście wiele zależy od konstrukcji samej pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw: u ciebie pompa włącza tyle razy na dobę??, nie lepiej ustawić na sztywno, że chcesz temp w domu np 23' i czasy grzania taniej taryfy + tyle godz. ile uważasz?

ja u siebie tak ustawiłem tzn. żeby grzała 22-8 i 12-16, jak jest dużo słoneczka to jest troszkę cieplej w dzień ale to i tak w trakcie zimnej nocy wyrówna się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw: u ciebie pompa włącza tyle razy na dobę??

Teraz gdy jest zimno, to tak. Gdy było cieplej, to pracowała tylko w taniej taryfie i włączała się 2x na dobę (w zasadzie do połowy stycznia), ale teraz mi to nie wystarcza. Dodatkowo doszło mi ogrzewanie 36m2 pokoju nad nieogrzewanym garażem, gdzie temperatura spadła do +10 i trzeba zacząć tą "mrozownię" dogrzewać (w garażu obecnie jest 0). Wcześniej tego pokoju nie nie grzałem. Kolejną, ważniejszą sprawą są nieszczęsne grzejniku na górze, a więc mała bezwładność tego układu. Nie mogę puścić przez całą dobę podłogówki+grzejniki na raz, bo dół mi się zagrzeje za bardzo (podłogówka), a tzw. poddasze użytkowe będzie zimne (grzejniki). Gdy podłoga pracuje razem z grzejnikami to temperatura na pompie po całej nocy dochodzi do 32 stopni, a więc grzejniki są letnie (tak się dzieje w nocnej). Od -10 na zewnątrz u góry zaczęło robić się za zimno (+19) i stąd parę dni temu musiałem nieco zmodyfikować sterowanie. Muszę dodatkowo dogrzewać górę i robię to właśnie w drogiej taryfie za pomocą grzejników z odłączoną podłogówką. Przy grzejnikach temperatura GZ szybko rośnie i sterownik pogodowy wyłącza pc gdy temperatura dojdzie pod 38 stopni. Stąd tyle załączeń w dzień. Gdyby wszędzie była podłogówka, to by było łatwiej i można by było tak zrobić jak piszesz, ale tak mam mniej więcej wyrównaną temperaturę w całej chacie. Góra 20, dół 21. Gdy słońce nagrzeje pokoje, to sterowniki pokojowe wyłączą grzanie - tak właśnie się działo 24 stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...