Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A nie napisałem ile mnie to kosztowało

Za pompę rok temu dałem 10k netto+odwierty z rurką i glikolem 10k brutto+instalator 1k :D Innych rzeczy w kotłowni nie liczę bo i tak trzeba je mieć. Nie budowałem komina, nie robiłem przyłącza gazu (w domu wszystko na prąd), nie budowałem kotłowni, i niech mi ktoś jeszcze powie czy nie można mieć pompy ciepła w bardzo podobnej cenie co inne źródła ciepła. Niestety teraz ceny skoczyły ze względu na kursy walut, ale to jest tylko kwestia czasu jak pompy przebiją wszystko co jest dotychczas na rynku. Wystarczy spojrzeć na kraje trochę wyżej rozwinięte. Założymy się? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Mam wątpliwości co do wydajności pompy NIBE 1145-12 (11.8 kW) przy dwóch odwiertach po 120m dla budynku

- powierzchnia grzania (podłogówka 320m)

- materiał YTONG 40

- szyby w oknach u=0,7

- wełna (ocieplenie) 28 cm

przy temperaturze -18'C

 

Z tego co gdzieś coś wyczytałam to to, że przelicznikiem do dobrania mocy pompy może być wartośc 35W na 1m ogrzewania czyli w naszym wypadku wychodzi pompa 11,2kW to niby dobrze ale czy Waszym zdaniem też ?

 

Czy dla tej mocy pompy (11,8kW) dwa odwierty po 120m "wydolą" (grunt to piach/glina) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam wątpliwości co do wydajności pompy NIBE 1145-12 (11.8 kW) przy dwóch odwiertach po 120m dla budynku

- powierzchnia grzania (podłogówka 320m)

- materiał YTONG 40

- szyby w oknach u=0,7

- wełna (ocieplenie) 28 cm

przy temperaturze -18'C

 

Z tego co gdzieś coś wyczytałam to to, że przelicznikiem do dobrania mocy pompy może być wartośc 35W na 1m ogrzewania czyli w naszym wypadku wychodzi pompa 11,2kW to niby dobrze ale czy Waszym zdaniem też ?

 

Czy dla tej mocy pompy (11,8kW) dwa odwierty po 120m "wydolą" (grunt to piach/glina) ?

 

240 mb do 12kW to ho ho, ja mam 160 mb do 9kW i jest ok. Zwracam jednak uwagę na inne ograniczenie, jakie by nie były odwierty, pompa może pracować maksymalnie 24 godziny na dobę i czy przy najniższych temperaturach zewnętrznych da radę, zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, a to może być bardzo różne, rzędu 2x przy tym samym metrażu. Tak na oko, jeśli nie masz wentylacji z odyskiem ciepła to może być za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie rady. Co ciekawe, instalator zgodził się z Waszymi przypuszczeniami (poza zamarznięciem glikolu) i w przyszłym tygodniu ma ściągnąć serwis z Nibe. Zobaczymy jaka będzie diagnoza.

 

Niestety problem nadal nie rozwiązany, mimo dwukrotnej wizyty fachmana z Biawaru. Ostatnio wymienił zdaje się "moduł sterujący" czy jakoś tak i przez moment było ok. A potem znów to samo.

Generalnie co kilka dni zamarza parownik, cholera wie dlaczego. Muszę zdjąć obudowę, przystawić nagrzewnicę i dmuchać ciepłem przez jakieś 3 godziny. I potem znów przez jakiś czas jest ok...

 

Zimno w domu nie jest, ale grzanie kosztuje więcej bo załączają się grzałki elektryczne, a poza tym cholera mnie bierze jeśli sprzęt za kupę kasy nie działa jak należy.

 

Jutro kolejne podejście do tematu. Przyjeżdża ekipa, która instalowała pc żeby wymienić glikol na mniej podatny za zamarzanie. Jest jeszcze podejrzenie co do zaworu rozprężnego... Też jutro ma wpaść ktoś z Biawaru, może wspólnie coś wymyślą :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz rację.

Taką pompę też jestem w stanie dla Ciebie "spreparować".

Dam mniejszy skraplacz, dam mały parownik, dodatkowego wymiennika tzw. "ekonomizera" także nie zamontuję, same oszczędności ;)

Pozdrawiam.

 

Rozumiem że jesteś geniuszem w tej dziedzinie :) Może trzeba taką pompę poddac testom do jakiegoś niezależnego instytutu, a nuż zdobędzisz jakąś nagrodę 8) [/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam wątpliwości co do wydajności pompy NIBE 1145-12 (11.8 kW) przy dwóch odwiertach po 120m dla budynku

- powierzchnia grzania (podłogówka 320m)

- materiał YTONG 40

- szyby w oknach u=0,7

- wełna (ocieplenie) 28 cm

przy temperaturze -18'C

 

Z tego co gdzieś coś wyczytałam to to, że przelicznikiem do dobrania mocy pompy może być wartośc 35W na 1m ogrzewania czyli w naszym wypadku wychodzi pompa 11,2kW to niby dobrze ale czy Waszym zdaniem też ?

 

Czy dla tej mocy pompy (11,8kW) dwa odwierty po 120m "wydolą" (grunt to piach/glina) ?

Moc pompy zapewne wystarcza dla zapotrzebowania 11,2 kW, a 35W/m2 to zbyt optymistyczne założenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam wątpliwości co do wydajności pompy NIBE 1145-12 (11.8 kW) przy dwóch odwiertach po 120m dla budynku

- powierzchnia grzania (podłogówka 320m)

- materiał YTONG 40

- szyby w oknach u=0,7

- wełna (ocieplenie) 28 cm

przy temperaturze -18'C

 

Z tego co gdzieś coś wyczytałam to to, że przelicznikiem do dobrania mocy pompy może być wartośc 35W na 1m ogrzewania czyli w naszym wypadku wychodzi pompa 11,2kW to niby dobrze ale czy Waszym zdaniem też ?

 

Czy dla tej mocy pompy (11,8kW) dwa odwierty po 120m "wydolą" (grunt to piach/glina) ?

 

240 mb do 12kW to ho ho, ja mam 160 mb do 9kW i jest ok. Zwracam jednak uwagę na inne ograniczenie, jakie by nie były odwierty, pompa może pracować maksymalnie 24 godziny na dobę i czy przy najniższych temperaturach zewnętrznych da radę, zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło, a to może być bardzo różne, rzędu 2x przy tym samym metrażu. Tak na oko, jeśli nie masz wentylacji z odyskiem ciepła to może być za mało.

 

Rzeczywiście nie napisałam, że będzie rekuperator :oops:

Czyli "wydolimy" z PC o takiej mocy do ogrzania 320 m ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz rację.

Taką pompę też jestem w stanie dla Ciebie "spreparować".

Dam mniejszy skraplacz, dam mały parownik, dodatkowego wymiennika tzw. "ekonomizera" także nie zamontuję, same oszczędności ;)

Pozdrawiam.

 

Rozumiem że jesteś geniuszem w tej dziedzinie :) Może trzeba taką pompę poddac testom do jakiegoś niezależnego instytutu, a nuż zdobędzisz jakąś nagrodę 8) [/code]

 

Do geniuszu to niestety bardzo mi daleko, ale po prostu staram się robić dobrze to co robię.

Tak jak napisałem, pompę ciepła można zrobić lepszą albo gorszą. Ja staram się robić te lepsze.

Dla przykładu, można zwymiarować parownik na temp. parowania niższą o 3K od temp. wyjścia, a można na temp.o 10K niższą. Ta druga opcja będzie tańsza w wykonaniu, pierwsza droższa. To samo z efektywnością, pierwsza będzie tańsza w eksploatacji, druga droższa.

 

Powiem Ci że to co opisałem powyżej wcale nie jest takie oczywiste dla wszystkich. Wzywano mnie do instalacji, która według klienta źle pracowała. Instalację i samą PC wykonała w 2002 roku pewna firma z Wielkopolski.

PC o mocy ~25kW, a parownik dobrany dla 10kW. Skraplacz także za mały. W dodatku odwrotnie podłączony. COP poniżej 3,0 pomimo podłogówki.

 

Na zakończenie, bardzo bym prosił o niższy poziom złośliwości :)

...a testów "w niezależnych itd" się nie boję, jeżeli komuś nie wystarczają standardowe pomiary. Ale ja ich nie finansuję, jakby co ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z użytkownikiem PCi glikolowej i powiedział, że raz na miesiąc uzupełnia ok. 1,5-2 litrów. Czy taka sytuacja jest normalna ?

pozdrawiam

 

Jeżeli instalacja pracuje już rok lub dłużej i nadal trzeba uzupełniać, to prawdopodobnie jest nieszczelność.

 

Może być też źle dobrane naczynie wzbiorcze, zbyt małe do pojemności układu albo zbyt wysokie ciśnienie wstępne membrany. Ale wtedy latem byłby z kolei duży wzrost ciśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad DZ.Opinia jest taka że delta DZ powinna być w przedziale 3-4 stopnie.

Jak się zachowuje dt DZ jeżeli zmniejszamy przepływ?

Co jest prawdziwe?

Delta DZ wynosi 2K - 4/2 zmniejszamy przepływ to mamy

1) 4K (5/1)

2) 4K (4/0)

3) 4K (6/2)

4) inna

Jeżeli prawdą jest 1 lub 3 to uważam że dt DZ powinna być jak największa bo na pompę idzie wyższa temperatura. Być może są inne zależności w układzie o których nie mam pojęcia. Proszę o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad DZ.Opinia jest taka że delta DZ powinna być w przedziale 3-4 stopnie.

Jak się zachowuje dt DZ jeżeli zmniejszamy przepływ?

Co jest prawdziwe?

Delta DZ wynosi 2K - 4/2 zmniejszamy przepływ to mamy

1) 4K (5/1)

2) 4K (4/0)

3) 4K (6/2)

4) inna

 

Najbliższe prawdy jest 5/1.

Mniejszy przepływ więc działając taką samą mocą w parowniku musi nastąpić spadek temperatury wyjścia z PC. Ta moc (chłodnicza) oczywiście będzie nieco niższa ze względu na niższą temp. parowania.

Natomiast wejście do PC powinno nieznacznie wzrosnąć, na skutek zmniejszonej mocy chłodniczej - mniejsze obciążenie gruntu.

 

Jeżeli prawdą jest 1 lub 3 to uważam że dt DZ powinna być jak największa bo na pompę idzie wyższa temperatura.

 

Właśnie z dt DZ jest tak, że to nie bezpośrednio dt decyduje o efektywności pompy ciepła. COP zależy od temperatury parowania czynnika, która jest związana z temp. wyjścia DZ. Im ta temperatura wyższa tym lepiej.

Przeważnie bardziej opłaca się ustawić większy przepływ na pompie DZ, bo mimo większego poboru mocy przez pompę DZ mamy lepsze osiągi ogólne całego układu.

 

BTW

Miałem klienta, który po zawsze po mojej wizycie przestawiał wszystkie pompki obiegowe na jedynkę. Pierwszy raz myślałem że sam tak ustawiłem(?) ale w końcu pytam dlaczego przestawia. Powiedział że "wtedy mniej prądu biorą". Za nic nie trafiały do niego żadne tłumaczenia. Dopiero się uspokoił gdy pokazałem mu na mierniku moc sprężarki. Tam chodziło o GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety problem nadal nie rozwiązany, mimo dwukrotnej wizyty fachmana z Biawaru. Ostatnio wymienił zdaje się "moduł sterujący" czy jakoś tak i przez moment było ok. A potem znów to samo.

 

Jutro kolejne podejście do tematu. Przyjeżdża ekipa, która instalowała pc żeby wymienić glikol na mniej podatny za zamarzanie. Jest jeszcze podejrzenie co do zaworu rozprężnego... Też jutro ma wpaść ktoś z Biawaru, może wspólnie coś wymyślą :-?

 

Zamiast od razu wymieniać roztwór na bardziej stężony niech najpierw zamontują manometr na niskim ciśnieniu (aby zbadać ciśnienie ssania). Bardziej stężony roztwór ma też swoje wady (większa lepkość kinematyczna, mniejsze ciepło właściwe) co spowoduje spadek COP. Może się okazać np. że ciśnienie parowania jest bardzo niskie na poziomie -15 czy -20stC, a to nie jest dobrze. Bo jak będziesz miał nawet glikol do -35 to co z tego że ci się PCi nie wyłączy jak moc i COP ukladu będą niskie. Dopiero jak sie okaże że ciśnenie jest ok niech wymieniają glikol (zawsze go też można sprawdzić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się zachowuje dt DZ jeżeli zmniejszamy przepływ?

Jeśli zmniejszymy przepływ, to pc pracując z mniej więcej podobną mocą, będzie bardziej wychładzać ciecz i dt DZ wzrośnie, czyli spadnie temperatura po zimnej stronie DZ, a po ciepłej pozostanie bez zmian. To zalecane dt wynika z tego, że pompie trzeba zapewnić nominalny przepływ cieczy. Łatwiej się go szacuje na podstawie właśnie dt, niż sprawdza przepływomierzem, który albo jest drogi albo wprowadza spore opory przepływu i w sumie nie jest niezbędny w instlalacji.

dt DZ powinna być jak największa b

Idąc tym tropem można by stwierdzić, że jeśli prawie zakręcimy kurek DZ, to dt wzrośnie do maksymalnej wartości, aż płyn po zimnej stronie osiągnie temperaturę zamarzania. Do tego czasu sprawność pc na pewno nie będzie rosła. Wydajność kolektora też się za bardzo nie zwiększy, bo i tak będzie on musiał oddać tyle energii ile wyssała z cieczy pompa, czyli w tym wypadku ogrzać wolniej płynącą ciecz o więcej stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zmniejszymy przepływ, to pc pracując z mniej więcej podobną mocą, będzie bardziej wychładzać ciecz i dt DZ wzrośnie, czyli spadnie temperatura po zimnej stronie DZ, a po ciepłej pozostanie bez zmian.

I tu chyba się mylisz bo ja uważam podobnie jak kolega wyżej że dt rozjeżdża się w obie strony więc opcja 5/1.

Idąc tym tropem można by stwierdzić, że jeśli prawie zakręcimy kurek DZ, to dt wzrośnie do maksymalnej wartości, aż płyn po zimnej stronie osiągnie temperaturę zamarzania.

Podejrzewam że może tak być choć akurat tego nie jestem pewien, ale odnoszę wrażenie że optymalnym ustawieniem przepływu jest takie aby uzyskać maksymalną dt przy maksymalnym przepływie.

Więc należałoby tak zmniejszać przepływ pompy DZ dopóki rośnie nam górna temperatura DZ , gdy przestanie nam rosnąć należy tak zostawić.

 

Inne wnioski moje są takie że nie do końca jest ważna tylko wyższa temperatura z DZ lecz ta średnia. W przypadku DZ 4/0 wymiana ciepła następuje od 4 do 0 stopni więc średnia temperatura wymiany to 2 stopnie. Czy w tym przypadku nie powinno podawać się temperatury Dz jakie jestem w stanie uzyskać - +2 stopnie ?

Przykład co lepsze

1) DZ 4/-2 co daje średnią +1

2) DZ 3/0 co daje średnią +1,5

 

Odnoszę wrażenie że COP będzie lepsze w drugim przypadku choć górna temperatura DZ jest niższa.

 

Jakie opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z użytkownikiem PCi glikolowej i powiedział, że raz na miesiąc uzupełnia ok. 1,5-2 litrów. Czy taka sytuacja jest normalna ?

pozdrawiam

 

Na początku użytkowania, u mnie tak było przez pierwsze kilka miesięcy a potem czyli od ponad roku już poziom w naczyniu wzbiorczym ani drgnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...