Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mniejszy przepływ więc działając taką samą mocą w parowniku musi nastąpić spadek temperatury wyjścia z PC.

 

A jakie są konsekwencje zbyt dużego przepływu - oprócz zwiększonego poboru energiii przez pompę obiegową?

 

Czy nadmierny przepływ może powodować, że pompa zbyt szybko zwiększa temperaturę ma GZ i w konsekwencji niepotrzebnie skraca cykle grzewcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przykład co lepsze

1) DZ 4/-2 co daje średnią +1

2) DZ 3/0 co daje średnią +1,5

 

Odnoszę wrażenie że COP będzie lepsze w drugim przypadku choć górna temperatura DZ jest niższa.

 

Jakie opinie?

 

Lepiej będzie w drugim przypadku.

COP jest uzależniony od temperatury WYJŚCIA z PC, zakładając że jest prawidłowo dobrany parownik i sprawny właściwie ustawiony zawór rozprężny. Nawet mając glikol +10/+6 a jeśli parowanie jest na poziomie -15C to mamy niższy COP niż "normalnie" przy np. 0/-4

 

Tak czy inaczej, dla COP decydującym parametrem jest temp. wyjścia z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nadmierny przepływ może powodować, że pompa zbyt szybko zwiększa temperaturę ma GZ i w konsekwencji niepotrzebnie skraca cykle grzewcze?

 

Przy zmianach na pompie obiegowej DZ nie będzie wielkiej różnicy w mocy grzewczej,może +-10%. Ważny jest COP. Czyli odczuwalna różnica w naszej kieszeni.

 

Jeśli cykle są za krótkie, to jest coś nie tak z GZ. Albo sama PC zbyt wielka do zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu chyba się mylisz bo ja uważam podobnie jak kolega wyżej że dt rozjeżdża się w obie strony więc opcja 5/1.

Jeśli w kolektorze będzie płynęła ciecz wolniej, lecz o niższej temperaturze, to gradient temperatur w ziemi wzrośnie. Jaki to będzie miało skutek na wydajność dz, trudno powiedzieć, trzeba by albo zbadać, albo policzyć (może bonetka coś nam podrzuci?), tak to tylko gdybamy. Moim zdaniem, na oko, ten nieco większy gradient nie pomoże zbyt wiele. Przy niższej temperaturze rury dz oblodzą się mocniej, a więc lepiej się zaizolują i moim zdaniem (choć mogę się mylić, to tylko moje przypuszczenia) wydajność dz spadnie i tym samym spadnie cop całego układu. Czy temperatura ciepłej strony dz nieco wzrośnie, jest w tym wypadku bez znaczenia, bo zależy nam na cop.

Przykład co lepsze

1) DZ 4/-2 co daje średnią +1

2) DZ 3/0 co daje średnią +1,5

Stawiam na 2. Ale w drugim przypadku, dla tej samej pc, będziesz miał mniej więcej 2x większy przepływ.

takie aby uzyskać maksymalną dt przy maksymalnym przepływie.

Jak to pogodzić ? Dasz większy przepływ spada dt, dasz mniejszy dt rośnie, bo wysysana z wody moc jest mniej więcej stała w małym zakresie temperatur. Moim zdaniem opłaca się pracować na jak największych temperaturach zimnej strony dz, a więc na dużym (wystarczy nominalnym - w końcu producent to jakoś pewnie policzył) przepływie. Za duży przepływ grozi tylko większym zużyciem prądu w obiegówce, bo nie będzie on aż tak duży, żeby powymywał metalowe części wymiennika :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nadmierny przepływ może powodować, że pompa zbyt szybko zwiększa temperaturę ma GZ i w konsekwencji niepotrzebnie skraca cykle grzewcze?

 

Przy zmianach na pompie obiegowej DZ nie będzie wielkiej różnicy w mocy grzewczej,może +-10%. Ważny jest COP. Czyli odczuwalna różnica w naszej kieszeni.

 

 

Czyli im wyższa temperatura na wejściu DZ>parownik tym lepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie zimny glikol w dz opuszcza parownik, tam "wchodzi" zimny rozprężony czynnik. Aby zachodziła wymiana ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym a glikolem, temp. parowania czynnika musi być niższa niż temp. wyjścia glikolu z parownika. Zmniejszenie dt DZ o 1K spowoduje wzrost temp. parowania o ok. 0,6 do 0,8K, co przy prawidłowej pracy zaworu rozprężnego może dać korzyści rzędu kilkuset watów przy pompie ciepła o mocy 10 do kilkunastu kW. Sama ta operacja może przynieść "większy wsp. efektywności" niż COP całego systemu, gdyż np. może się okazać że po zwiększeniu mocy pompy obiegowej o 50W otrzyma się więcej np. 300W mocy grzewczej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z podlogowka, moze ktos bedzie potrafil mnie chocby naprowadzic gdzie szukac.

 

Sytuacja wyjsciowa.

Ogrzewanie podlgowe w calym domu.

- Dol, okolo 80m, 1 rozdzielacz, okolo 10petli, salon 6 petli, drewno 10mm, reszta plytaki w kuchni, wc, wiatrolap.

- polpietro z pokojem nad garazem 25m, rozdzielacz z 4 petlami, drewno 10mm

- pietro, rozdzielacz, 3 sypialnie x2 petle drewno 10mm, lazienka 1 petla, plytki,

 

Czujnik temperatury sterujacy pompa znajduje sie w salonie.

 

Salon jest cieply, podloga taka jak powinna byc (czyli nie chlodna).

Gora jest o 3-4 stopnie chlodniejsza.

 

Problem nie lezy raczej w tym, ze poddasze traci wiecej ciepla (mam 30cm welny w dachu). Podloga na poddaszu jest wyczuwalnie chlodniejsza niz na dole w salonie,w lazience (plytki) jest wrecz nieprzyjemnie zimna.

Rurki w rozdzielaczu na gorze sa cieple. Ale nie mam jak zmierzyc temperatury zasialania i powrotu poszczegolnych petli. Nie wiem tez jakie sa przeplywy przez poszczegolne petle.

 

Zadowalajace resultaty otrzymalem po przykreceniu petli grzewczych w salonie praktycznie na 0!! Jest 5 obrotow regulacji, zostawilem 0.25 obrotu otwartego!!. Przy takim ustawieniu gora sie prawie wyruwnala z dolem.

 

Inna obserwacja. Odcialem caly rozdzielacz na dole. Pokoj nad garazem zrobil sie wyrazniej cieply, sypialnie drgnely ale tylko odrobine. Tak jakby cieplo poszlo w polpietro, ale juz za bardzo nie dotarlo na pietro do sypialni.

 

W tej chwili salon mam otwarty 0.25 obrotu/5, pokoj nad garazem otwarty 1 obrot/5, sypialnie otwarte 5/5. I wtedy mam mniej wiecej takie temperatury jak chce (salon 21, saypialnie 20).

 

Ale nie tak powinno byc!! Jesli przymknalem przeplywa wody w salonie do 0.25 obrotu/5 ilosc ciepla ktora tam dociera powinna byc kilkakrotnie mniejszy.

 

w sumie w niczym mi to nie przeszkadza po za tym, ze majac tylko 0.25 obrotu otwartego jakakolwiek drobna regulacja jest w zasadzie niemozliwa.

 

Boje sie, ze albo:

- pompa obiegowa jest za slaba,?

- albo cos jest zapowietrzone ale rozdzielacze maja zainstalowane odpowietrzacze.

- albo sama instalacja jest jakos spieprzona (zasilanie wszystkich rozdzialaczy jest pociagniete rurami o takiej samej srednicy. A przeciez odleglosc do nich wiec i opory sa rozne.

 

Cisnienie w podlogowce jest od paru miesiecy stabilne i wynosi 2atm.

 

Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie dt DZ o 1K spowoduje wzrost temp. parowania o ok. 0,6 do 0,8K, co przy prawidłowej pracy zaworu rozprężnego może dać korzyści rzędu kilkuset watów przy pompie ciepła o mocy 10 do kilkunastu kW. Sama ta operacja może przynieść "większy wsp. efektywności" niż COP całego systemu, gdyż np. może się okazać że po zwiększeniu mocy pompy obiegowej o 50W otrzyma się więcej np. 300W mocy grzewczej.

 

Czyli czym mniejsza dtDZ tym lepiej ?

Czy "chwaląc" się temperaturami DZ ważna jest tak naprawdę średnia wartość DZ czyli 4/0 to daje nam 2.

 

Naszkicowałem na szybko z grubsza wykres czy jest on w sensie pochyleń krzywych prawdziwy ?

http://img18.imageshack.us/img18/9084/dsc00105vw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie

Tak na pierwszy rzut oka może to i być zapowietrzenie. Odpowietrznik przy rozdzielaczu wszystkiego nie musi załatwić - u mnie nie załatwia. Spróbuj przy wyłaczonej sprężarce pc włączyć obiegówkę na maxa i zakręcić wszystkie obwody oprócz jednego. Obiegówka powinna go "przepchać". Następnie odkręcasz kolejny, a zakręcasz ten. Zrób tak dla wszystkich obwodów, zwłaszcza tych które kiepsko działają.

Dodatkowo napisz jakie średnice mają rurki od pc do poszczególnych rozdzielaczy, jakie masz temperatury na we/wy pompy, jaką masz obiegówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje sie, ze albo:

- pompa obiegowa jest za slaba,?

- albo cos jest zapowietrzone ale rozdzielacze maja zainstalowane odpowietrzacze.

- albo sama instalacja jest jakos spieprzona (zasilanie wszystkich rozdzialaczy jest pociagniete rurami o takiej samej srednicy. A przeciez odleglosc do nich wiec i opory sa rozne.

 

Cisnienie w podlogowce jest od paru miesiecy stabilne i wynosi 2atm.

 

Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie.

 

marcin

 

Coś mi się wydaje, że będą problemy z przepływami w takim układzie. Ja w takich przypadkach daję osobne pompy obiegowe na każdy poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zdecyduj raz piszesz tak:

rume napisał:

Przykład co lepsze

1) DZ 4/-2 co daje średnią +1

2) DZ 3/0 co daje średnią +1,5

 

Stawiam na 2. Ale w drugim przypadku, dla tej samej pc, będziesz miał mniej więcej 2x większy przepływ.

 

a raz piszesz tak:

Chodzi Ci o wyjście z ziemi/wejście do PC?

 

ZAWSZE, ale to zawsze im wyższa temperatura tym lepiej.

 

Zaczynam się gubić ;) Proszę o wyjaśnienia ziomku zza miedzy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zdecyduj raz piszesz tak:

rume napisał:

Przykład co lepsze

1) DZ 4/-2 co daje średnią +1

2) DZ 3/0 co daje średnią +1,5

 

Stawiam na 2. Ale w drugim przypadku, dla tej samej pc, będziesz miał mniej więcej 2x większy przepływ.

 

a raz piszesz tak:

Chodzi Ci o wyjście z ziemi/wejście do PC?

 

ZAWSZE, ale to zawsze im wyższa temperatura tym lepiej.

 

Zaczynam się gubić ;) Proszę o wyjaśnienia ziomku zza miedzy :).

 

Ja napisałem tylko to drugie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: SORRY, czyli stawiasz na pierwszą opcję :)

 

NIE,stawiam na DRUGĄ.Sam już napisałem wcześniej, oto cytat jak nie znalazłeś:

 

"Lepiej będzie w drugim przypadku.

COP jest uzależniony od temperatury WYJŚCIA z PC, zakładając że jest prawidłowo dobrany parownik i sprawny właściwie ustawiony zawór rozprężny. Nawet mając glikol +10/+6 a jeśli parowanie jest na poziomie -15C to mamy niższy COP niż "normalnie" przy np. 0/-4

 

Tak czy inaczej, dla COP decydującym parametrem jest temp. wyjścia z PC."

 

Widać że weekend się zaczął :D:D

 

(pomyliłeś mnie z rwxw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie teraz temp. DZ w stanie ustabilizowanym? 8)
-3,5/+1,2, po całonocnej pracy pompy ciepła :(.

Jednak moje DZ jest nieco za słabe (3x90m wymiennika poziomego) przy pompie ciepła 6kW.

Dlatego myślę o jego wspomaganiu. Sporo dają kolektory słoneczne - podwyższają temperaturę DZ o ok. 1st. C.(-2,5/+2,5), oczywiście w słoneczny dzień.

 

Wcale nie jest tak źle, te +1,2C.

Ja bym zwiększył tylko wydajność na pompie DZ, o ile można. Parowanie nieco wzrośnie.

Z tego co pamiętam, masz dużą działkę? Dlaczego nie przewymiarowałeś kolektora gruntowego?

Po ostatniej dyskusji stwierdziłem, że opłaca mi się zwiększyć przepływ w DZ. Niestety wiąże się to z koniecznością wymiany pompy DZ na większą.

 

Temperatura DZ spadła do -3,8/+1,0 (po 8 godzinach pracy PCi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej dyskusji stwierdziłem, że opłaca mi się zwiększyć przepływ w DZ. Niestety wiąże się to z koniecznością wymiany pompy DZ na większą.

 

Temperatura DZ spadła do -3,8/+1,0 (po 8 godzinach pracy PCi).

 

...A nie wiem czy to się opłaca, dobra pompa trochę kosztuje.

Podniosę argument przeciwników pomp ciepła - "a kiedy to się zwróci?" ;) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...