Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...A nie wiem czy to się opłaca, dobra pompa trochę kosztuje.

Podniosę argument przeciwników pomp ciepła - "a kiedy to się zwróci?" ;) :D

W tej chwili mam tanią pompę 25-40. Pracuje na III biegu i zużywa 65W. Pompa tego samego producenta 25-60 kosztowała 198zł (taka mam jako pompę GZ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie

Tak na pierwszy rzut oka może to i być zapowietrzenie. Odpowietrznik przy rozdzielaczu wszystkiego nie musi załatwić - u mnie nie załatwia. Spróbuj przy wyłaczonej sprężarce pc włączyć obiegówkę na maxa i zakręcić wszystkie obwody oprócz jednego. Obiegówka powinna go "przepchać". Następnie odkręcasz kolejny, a zakręcasz ten. Zrób tak dla wszystkich obwodów, zwłaszcza tych które kiepsko działają.

Dodatkowo napisz jakie średnice mają rurki od pc do poszczególnych rozdzielaczy, jakie masz temperatury na we/wy pompy, jaką masz obiegówkę.

 

Heja,

 

dzieki za odzew.

 

Powalcze z potencjalnym zapowietrzeniem. Problem jest taki, ze obiegowka jest sterowana/zasilana z elektroniki pompy ciepla. Nie wiem czy moge recznie wymusic jej prace. Ale poszukam.

 

DT ogrzewania podlogowego:

przed chwila wlaczyla sie pompa, po nocnym przestoju (zrobilo sie raptm o15 stopni cie. Jesli pompa ze 100% obortow przeskoczy na 50% obrotow (falownik), to dT zmaleje do okolo 4 stopni. Jest to instalacja Climy Komfort. Twierdza ze dT 8/4 stopnie przy 100% i 50% jest w porzadku. Pompa to bezposrednie parowanie, 5/10KW, wiec w sterowniku nie widze temperatur dolnego zrodla. Zdaje sie ze przy bez. parowaniu nie ma fizycznego sensu pomiar temperatur dolnego zrodla. Nie za bardzo ich (CK) w tej kwestii zrozumialem.

 

Obiegowka to GRUNDFOS UPS 25 - 60 180, wlasnie sie dowiedzialem, ze ma regulacje. Jest ustawiony na 2 bieg. Wszystkich biegow ma 3.

 

Pompa ciepla znajduje sie na zewnatrz domu. Od niej idzie "cieplociag", jakiej srednicy nie wiem, bo to w ziemi/w posadzece. To co widze w domu pozniej to jednej srednicy rurka ktora biegnie do rozdzielacza na dole. Gdzies po drodze w posadzece odchodzi od tego rurka ktora biegnie na poddasze. W polowie drogi na poddasze kolejny trojnik ktorym odchodzi zasielnie do rozdzielacza na polpietrze (pokoj nad garazem). Wszystkie rur zasilajace tej samej srednicy. Wsiorbalo mi suwmiarke, ale na oko to jest 3/4" albo 1"??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje sie, ze albo:

- pompa obiegowa jest za slaba,?

- albo cos jest zapowietrzone ale rozdzielacze maja zainstalowane odpowietrzacze.

- albo sama instalacja jest jakos spieprzona (zasilanie wszystkich rozdzialaczy jest pociagniete rurami o takiej samej srednicy. A przeciez odleglosc do nich wiec i opory sa rozne.

 

Cisnienie w podlogowce jest od paru miesiecy stabilne i wynosi 2atm.

 

Bede wdzieczny za jakiekolwiek sugestie.

 

marcin

 

Coś mi się wydaje, że będą problemy z przepływami w takim układzie. Ja w takich przypadkach daję osobne pompy obiegowe na każdy poziom.

 

Witam,

 

To ze problemy sa to ja widze na codzien :-)

 

Pytanie, czy przestawienie obiegowki na wyzszy bieg ma sens??

 

Drugie pytanie. Czy sa jakies programy badz poradniki zrozumiale dla laika ale z przyzwoitym zmyslem technicznym, podstawowoa wiedza na temat fizyki, ktory umozliwi obliczenie spadkow cisnien, moc pompy obiegowe, przy zakladanaych przeplywach przez kazda petle??

 

Chlopski rozum martwi mnie to, ze wszystkie rozdzielacze sa zasilone rurami tej samej srednicy. Leci rura, trojnik do rozdzielacza, a taka sama rura sobie leci dalej kilkanascie metrow do kolejnego rozdziealcza.

Jestem pewien, ze to mozna policzyc.

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to instalacja Climy Komfort. Twierdza ze dT 8/4 stopnie przy 100% i 50% jest w porzadku. Pompa to bezposrednie parowanie, 5/10KW, wiec w sterowniku nie widze temperatur dolnego zrodla. Zdaje sie ze przy bez. parowaniu nie ma fizycznego sensu pomiar temperatur dolnego zrodla. Nie za bardzo ich (CK) w tej kwestii zrozumialem.

 

Bo o to chodzi, żebyś nie wnikał.

Jakbyś znał temperaturę parowania, to wysoce prawdopodobne byłoby że obiecana "wyższość bezp. parowania nad glikolem" jest bujdą ;)

Temperaturę parowania możesz oszacować za to na podstawie ciśnienia, ale może lepiej zostaw ten temat....

 

martwi mnie to, ze wszystkie rozdzielacze sa zasilone rurami tej samej srednicy. Leci rura, trojnik do rozdzielacza, a taka sama rura sobie leci dalej kilkanascie metrow do kolejnego rozdziealcza.

Jestem pewien, ze to mozna policzyc.

 

Można policzyć, ale praktycznie wystarczy że zmienisz warunki pracy któregoś z trzech poziomów (gdzieś będzie za ciepło i poskręcasz na rozdzielaczu) i cały system się "rozjedzie".

 

PIERWSZE co powinieneś zrobić to zwrócić się do firmy która taki układ jak masz wykonała. Niech kombinują, przecież jest gwarancja. Nie działa jak należy więc dlaczego Ty się tym zajmujesz, nie Twój kłopot żeby to naprawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam tanią pompę 25-40. Pracuje na III biegu i zużywa 65W. Pompa tego samego producenta 25-60 kosztowała 198zł (taka mam jako pompę GZ).

Chyba że tak, ja miałem na myśli jakieś Wilo TOP-S które są dużo droższe ale dedykowane do instalacji chłodniczych.

 

Na którym biegu masz GZ? Bo jeśli nie na "3" to może zamień te pompki DZ i GZ i obie ustaw na trójkę ;)

Przynajmniej bez ponoszenia kosztów przekonasz się czy ta 25-60 będzie odpowiednia do DZ, być może będziesz potrzebować większej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam miłośników tematu,

 

Rozważam zakup PC firmy Ochsner (lidera) Neuratehrm,

Ponieważ te firmy proponują różne rozwiązania dolnego źródła jako kolektor poziomy spiralny oraz drugi z bezpośrednim odparowaniem.

 

Jakie są różnice?

 

Czy zamontowanie drenażu rozsączającego z oczyszczalni przydomowej nad dolnym źródłem wpłynie na szybsza regenerację źródła czy też odwrotnie?

 

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wybrał bezpośredniego parowania. Takie jest moje zdanie. Na różnych forach można poczytać za i przeciw, tutaj pewnie też się dokopiesz do takich rozważań.

Mnie to nie przekonuje, zbyt dużo jest możliwych problemów w stosunku do zalet.

Tak samo jak nie bawię się w pompy powietrzne w naszym klimacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalcze z potencjalnym zapowietrzeniem.

Obiegówka nie jest super mocna, tak, że śmiało mozesz ją przestawić na 3-ci bieg na stałe i nic złego się nie stanie, prądu też dużo więcej nie zeżre. Jeśli masz tyle obwodów, to mogła nie przepchnąć jakiegoś zagubionegoz powietrza. Jeśli instalatorzy nie raczą Ci wyregulować instalacji, to będziesz musiał to zrobić sam, ale pomęcz ich o to, wzięli kasę niech robią. Jeśli nie możesz włączyć samej obiegówki (powinno się dać ze sterownika w jakimś trybie serwisowym), to możesz spróbować pozostawić odkręcony 1 rozdziealcz, potem tylko 2-gi na koniec tylko 3-ci przy pełnej mocy obiegówki i minimalnej mocy pc (50%?), a następnie obserwować temperatury powrotu poszczególnych rurek do odkręconego rozdzielacza. Może tak się przepchnie ewentualne powietrze. Na koniec regulacji każdego rozdzielacza powinieneś doprowadzić do tego, żeby po dłuższej pracy instalacji (np. 1-2h) temperatura wszystkich rur powrotu do rozdzielaczy była w miarę podobna - jeśli jakaś rurka będzie zimna, to znaczy, że jest albo dużo dłuższa niż inne, albo zapowietrzona. Gdy wszystkie rozdzielacze z osobna będą działać, to będziesz mógł otworzyć je naraz i regulować dalej.

Doprowadzenia do rozdzielaczy masz chyba dosyć długie (możesz zmierzyć?) więc czy mają 3/4 czy 1" może być sporą różnicą. Dt rzędu 4/8 stopni jest raczej ok.

Czy sa jakies programy badz poradniki.... ktory umozliwi obliczenie spadkow cisnien, moc pompy obiegowe, przy zakladanaych przeplywach przez kazda petle??

http://www.oventrop.de/software/ovplan_myov.asp?Sprache=PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Planuję budowę domu parterowego 96 m2, planujemy tylko ogrzewanie podłogowe. Działka 15 arów, grunt piaszczysty, wody gruntowe około 2 m pod powieżchnią. Bardzo proszę o informację z jakim kosztem pompy ciepła i reszty tego ustrojstwa przy moich warunkach powinienem się liczyć i jakie są koszty eksploatacji mnie czekają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy jakiej ujemnej temperaturze, powietrzna pompa ciepła przestaje działać w sposób wyraźnie opłacalny?

 

"Wyraźnie opłacalny" to pojęcie względne.

Ale może przykład. Taka "dziesiątka" Stiebel Eltron, przy 0 st. C. ma około 5kW.

Przy temp. zewnętrznej -5C producent podaje 4kW

Przy -10C masz do dyspozycji CAŁE 3 kW.

Przy parametrach +2/+35 COP w granicach 3,0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i czytam...Ja tez mam instalację CK i z grzaniem jest ok, ale miejscami na parterze podłoga zimna ,jak dodam do tego, że wyparował mi prawie bar z instalacji w minionym sezonie, a teraz 1/5 to wydaje mi się, że też mam problem z zapowietrzeniem...ale może mi się tylko wydaje... :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powalcze z potencjalnym zapowietrzeniem.

Obiegówka nie jest super mocna, tak, że śmiało mozesz ją przestawić na 3-ci bieg na stałe i nic złego się nie stanie, prądu też dużo więcej nie zeżre. Jeśli masz tyle obwodów, to mogła nie przepchnąć jakiegoś zagubionegoz powietrza. Jeśli instalatorzy nie raczą Ci wyregulować instalacji, to będziesz musiał to zrobić sam, ale pomęcz ich o to, wzięli kasę niech robią. Jeśli nie możesz włączyć samej obiegówki (powinno się dać ze sterownika w jakimś trybie serwisowym), to możesz spróbować pozostawić odkręcony 1 rozdziealcz, potem tylko 2-gi na koniec tylko 3-ci przy pełnej mocy obiegówki i minimalnej mocy pc (50%?), a następnie obserwować temperatury powrotu poszczególnych rurek do odkręconego rozdzielacza. Może tak się przepchnie ewentualne powietrze. Na koniec regulacji każdego rozdzielacza powinieneś doprowadzić do tego, żeby po dłuższej pracy instalacji (np. 1-2h) temperatura wszystkich rur powrotu do rozdzielaczy była w miarę podobna - jeśli jakaś rurka będzie zimna, to znaczy, że jest albo dużo dłuższa niż inne, albo zapowietrzona. Gdy wszystkie rozdzielacze z osobna będą działać, to będziesz mógł otworzyć je naraz i regulować dalej.

Doprowadzenia do rozdzielaczy masz chyba dosyć długie (możesz zmierzyć?) więc czy mają 3/4 czy 1" może być sporą różnicą. Dt rzędu 4/8 stopni jest raczej ok.

Czy sa jakies programy badz poradniki.... ktory umozliwi obliczenie spadkow cisnien, moc pompy obiegowe, przy zakladanaych przeplywach przez kazda petle??

http://www.oventrop.de/software/ovplan_myov.asp?Sprache=PL

 

 

Witam

Pytanie mam co do odpowietrzenia:

Czy jesli mam trzy poziomy to ewentualne odpowietrzanie zacząć od najniższego, potem pośredniego, a na końcu najwyższego poziomu stosując się do reguły zamykania poszczególnych poziomów, tzn odpowietrzam kazdy poziom, przy zamkniętych pozostałych ?

 

Czy pętla zapowietrzona zachowuje się zero jedynkowo, tzn albo jast przepływ albo go nie ma?

Czy może być coś takiego jak częścowe zapowietrzenie pętli i czym się to objawia?

 

I pytanie jeszcze:

Czy mogę równocześnie przy odpowietrzaniu każdego poziomu "przedmuchać każdą pętlę przy zamknietych wszystkich innych ?

Czy wiąże się to z niebezpieczeństwem wzrostu ciśnienia GZ, a jeśli tak do do jakiego poziomu jest on akceptowalny?

 

W tej chwili wynosi ono ok. 1,6. Jakie wartości są optymalne zakładając że mam trzy kondygnacje ogrzewane?

 

Pozdrawiam

Kadafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej dyskusji stwierdziłem, że opłaca mi się zwiększyć przepływ w DZ. Niestety wiąże się to z koniecznością wymiany pompy DZ na większą.

 

Temperatura DZ spadła do -3,8/+1,0 (po 8 godzinach pracy PCi).

 

Cholerka, a ja myślę o zmniejszeniu przepływu. Wiem, że nic nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i czytam...Ja tez mam instalację CK i z grzaniem jest ok, ale miejscami na parterze podłoga zimna ,jak dodam do tego, że wyparował mi prawie bar z instalacji w minionym sezonie, a teraz 1/5 to wydaje mi się, że też mam problem z zapowietrzeniem...ale może mi się tylko wydaje... :-?

 

Dobrym pomyslem ktory tu uslyszalem wydaje sie zainstalowanie w rozdzielaczu przeplywomierzy, ktore pokaza ile faktycznie wody przeplywa przez kazda petle.Wtedy zamiast zgadywac, chodzic i macac podloge czy ciepla, po prostu widac ile plynie wody.

Kan z ktorego rozdzielaczy CK korzysta, ma tez wersje z przeplywomierzami wlasnie. Bede sprawdzl czy mozna w prosty sposob kupic je i dolozyc.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wybrał bezpośredniego parowania. Takie jest moje zdanie. Na różnych forach można poczytać za i przeciw, tutaj pewnie też się dokopiesz do takich rozważań.

Mnie to nie przekonuje, zbyt dużo jest możliwych problemów w stosunku do zalet.

Tak samo jak nie bawię się w pompy powietrzne w naszym klimacie.

 

 

A w porównaniu z solanki w spiralnym?

 

A co sądzisz o mym pytaniu z drenażem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiralny czy liniowy to już nie ma wielkich różnic. Ale spiralnym nie da się "oszukać" przy zbyt małej działce - układanie 600 mb rury spiralnym na małej powierzchni nie jest równoważne sześciuset metrom tej samej rury w liniowym na większej działce. Przewymiarowanie jest wskazane - mniejsze obciążenie gruntu w W/m2 to mniejsze spadki temperatury DZ w sezonie.

A drenaż jak najbardziej na plus w każdym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno z drugim nie jest sprzeczne :)

Chodziło mi o to, że do PC z poziomym wymiennikiem ważna jest odpowiednia powierzchnia działki, jeżeli mamy lekką suchą ziemię i wychodzi że działka jest o 40% zbyt mała, to nie pomoże dołożenie dodatkowych 40% rur ułożonych spiralnie na tej samej działce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...