Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czy 10kW na 220m2 to trochę nie za mało? 8)

Dodatkowo pierwszy sezon więc wiadomo jak to jest. :wink:

 

to chyba nie tylko kwestia m2 ile zapotrzebowania na ciepło

 

ciekawe jak bardzo wychłodzi się dz na koniec sezonu grzewczego i czy starczy lata aby w się pełni zregenerować

 

swoją drogą to chyba wypada zrobić jeszcze odwiert(y) na jakieś nawet 100mb... bo przy takiej sytuacji to szkoda prądu, kasy i rodziny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na dolnym źródle pokazuje -7oC na wyjściu i -4oC na powrocie.

To już prawie katastrofa, te -7 na wyjściu. Pewnie działka była za mała?

Sęk w tym, że Bartek ma odwierty, w sumie 200m.

Trochę to czarno widzę - w następnym sezonie może być jeszcze gorzej, no chyba, że masz grunt, który szybko zregeneruje dolne źródło.

 

no właśnie, jak to jest z tą regeneracją w lecie, skoro pompa i tak pracuje aby przygotować cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu przy mrozach -20oC temperatura spada do ok. 18oC nad ranem, ale po przepaleniu w kominku jest 21oC - w zupełności wystarczy

Wygląda na to, że pompa jest OK, tylko DZ zdecydowanie za małe. Możesz dowiercić więcej albo dołożyć kawałek poziomego, bo praca przy tych parametrach co masz jest niestety niezbyt wydajna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi z ostatniej strony tego wątku jestem przerażony wynikami waszych wypasionych PC. Ja posiadam "biedną" odmianę wśród PC -powietrze-woda, ale bym się załamał, gdybym miał takie koszty ogrzewania. Nie wyobrażam sobie, aby pompa musiała chodzić 24h/dobę. U mnie działa maksymalnie 8 godz dla co i 2 dla wcu. Po godz. pracy temp na wyjściu 30 st na powrocie 21. Po 8 godz. temp na wyjściu 35 st na powrocie 26. To wystarcza do utrzymania temp. wewnątrz przez cały dzień na poziomie średnio 22-24 st. Przy ekstremalnych temperaturach maksymalne zużycie na dobę ok 70kWh razem z cwu . Przy temp. do -10 st zużycie conajmniej połowe mniejsze. Dobrze, że nie miałem warunków dla PC woda-woda :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi z ostatniej strony tego wątku jestem przerażony wynikami waszych wypasionych PC. Ja posiadam "biedną" odmianę wśród PC -powietrze-woda, ale bym się załamał, gdybym miał takie koszty ogrzewania. Nie wyobrażam sobie, aby pompa musiała chodzić 24h/dobę. U mnie działa maksymalnie 8 godz dla co i 2 dla wcu. Po godz. pracy temp na wyjściu 30 st na powrocie 21. Po 8 godz. temp na wyjściu 35 st na powrocie 26. To wystarcza do utrzymania temp. wewnątrz przez cały dzień na poziomie średnio 22-24 st. Przy ekstremalnych temperaturach maksymalne zużycie na dobę ok 70kWh razem z cwu . Przy temp. do -10 st zużycie conajmniej połowe mniejsze. Dobrze, że nie miałem warunków dla PC woda-woda :)

 

To ile pracuje pompa na dobę zależy od stosunku mocy pompy ciepła do mocy zapotrzebowania budynku. Czas pracy zależy od tego właśnie i nie jest sam w sobie powodem do uciechy. Napisz może jaki to dom i jaka pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

170 użytkowej, dodatkowo 40 m garaż, który dogrzewam ogrzewaniem ściennym do 10 st. Pompa powietrze-woda Altherma 8,4 kW + dwustopniowa grzałka 9kW+ zasobnik cwu 300 l.

Ogólnie ocieplenie ponadnormatywne podłoga, ściany 20cm styr. Nie zdążyłem dokończyć ocieplenia dach. Na razie między krokwiami 15 czm, i skosy na użytkowym poddaszu 30 cm. Sufit na razie nieocieplony - tylko płyta k-g. zatem ogrzewam dodatkowo poddasze nieużytkowe, gdzie też jest niepełne ocieplenie.

Dla mnie jest istotny czas grzania, gdyż w 100% grzeję w tańszej taryfie, przez co od założenia licznika dwutaryfowego (1.11.2009) średni miesięczny koszt co +cwu wychodzi poniżej 200 zł. Można mieć nadzieję, że po uzupełnieniu ocieplenia będzie jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zaliczam do srednio zadowolonych klientow Climy Komfort :-(

marcin

Witam!

Chciałbym przyłączyć się do tego głosu i wyrazić swoje lekkie zaniepokojenie w związku z działaniem mojej pompy. To chyba ta sama CK Pro D 5/10 Wi. Sterownik Optima 10. (Zainstalowana w 2008 roku.) Wydaje mi się że zużycie energii jak na domek 131 m2 z garażem jest trochę zbyt duże.

Oczywiście pierwszy sezon gdzie mieszkamy i oczywiście garaż który pożera (pożarł) swoje. Nie mogę jeszcze dokładnie podać zużycia energii przez samą pompę gdyż nie mam podlicznika, ale wg. moich szacunków zużyła np. za pierwsze 23 dni stycznia ~780 kWh.

Obecnie jestem na etapie optymalizacji ustawień temperatur i przepływu przez garaż.

W kwestii wyłącznika róźnicowego i falowników to chyba nie bardzo się ze sobą "zgadzają".

Może ktoś jeszcze ma tę pompę i może coś dodać...

(Mogę przesłać angielską instrukcję obsługi jak ktoś woli.)

Pozdrawiam,

MarekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie instalator zakłada PC o mocy 12 KW (PC GSH Energy 21 - nie znam urządzenia więc podaję tylko symbole) dla domku 140m2 - czy to nie za dużo? (dom w technologii szkieletowej). Co Ty na to? Jakie są Twoje doświadczenia z PC powietrze-woda? Właśnie taką mamy montowaną. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7tonik

Jeszcze się tutaj taki kozak nie objawił , co przy takich mrozach grzałby tylko w 2T i to bez względu na typ PC. :o

Dla mnie perpetum mobile. :D

No co Ty chcesz - przecież napisał że ogrzewa pompą i kominkiem. Dom super ocieplony no i może ma sporą akumulację więc wszystko się zgadza. Rekreacyjnie czy nie to energia taka sama ze spalonego drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zasługa kominka w którym spalam średnio pocięte 2 stemple z budowy plus kilka desek. Po prostu nie wyłączam grzałki :). I z moich obserwacji nawet przy największych mrozach nie chodziła non stop na maksa. Gdy zagladałem nad ranem, to pracowała na I biegu. No i mam duży bufor na całości podłogówka (rurki gęsto co 10 cm) plus ścienne na ścianach kolankowych, na ścianie w salonie i ściana garaż. I zapewniam, że o 6 rano gdy PC się wyłącza jest 23-24 st. i do godz. 22 temp. spada maksymalnie 1,5 st.

Acha, z moich obserwacji wynika, że wiekszym problemem od mrozu jest silny wiatr. Może dlatego, że między krokwiami mam tylko wciśnięta watę i wiatr przewiewa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekm99:

 

780 kWh za 23 dni stycznia, dom 130 m2 + garaż to dużo, przy takim styczniu jaki był? Przecież to ok. 300 zł jeśli posiadasz licznik dwutaryfowy. Niech i luty taki nawet będzie i dodajmy do tego pozostałe ok 4 miesiące grzania to pewnie nie więcej jak 1200 - 1300 zł za całą zimę wyjdzie. To będzie bardzo dobry wynik. Pomyśleć ile za gaz, czy olej byś musiał wydać aby utrzymać ten sam komfort cieplny.

 

Z ciepłym pozdrowieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zasługa kominka w którym spalam średnio pocięte 2 stemple z budowy plus kilka desek. Po prostu nie wyłączam grzałki :). I z moich obserwacji nawet przy największych mrozach nie chodziła non stop na maksa. Gdy zagladałem nad ranem, to pracowała na I biegu. No i mam duży bufor na całości podłogówka (rurki gęsto co 10 cm) plus ścienne na ścianach kolankowych, na ścianie w salonie i ściana garaż. I zapewniam, że o 6 rano gdy PC się wyłącza jest 23-24 st. i do godz. 22 temp. spada maksymalnie 1,5 st.

No to współczuję. Ja bym chyba nie przetrzymał temp. 24 oC. Dla mnie komfort to 21 do 21,5 oC. W nocy lepiej żeby było poniżej 20oC. Z akumulacją jest ten problem że najcieplej jest w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...