Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Właśnie,że nie w nocy. O dziwo przez pierwsze godziny grzania temp. otoczenia lekko spada, a później utrzymuje się przez jakiś czas. Zaczyna wzrastać nad ranem i wzrasta delikatnie jeszce długo po zakończeniu grzania. Próbowałem uzyskać temp. 21-22 st. przez zmniejszenie temp na wyjściu do 32 st wtedy nad ranem powrót był ok 23-24 st. Muszę przyznać, że wtedy zmniejszyła się różnica temp. do ok 1 st . I widocznie zmniejszył się pobór energii. Jednak nie wytrzymało to krytyki żony, która marznie przy temp. poniżej 23 st. Stąd ten kominek w salonie trzeba rozpalać, gdy wieczorem "ochłodzi" się do granic 22 st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To nie zasługa kominka w którym spalam średnio pocięte 2 stemple z budowy plus kilka desek. Po prostu nie wyłączam grzałki :). I z moich obserwacji nawet przy największych mrozach nie chodziła non stop na maksa. Gdy zagladałem nad ranem, to pracowała na I biegu. No i mam duży bufor na całości podłogówka (rurki gęsto co 10 cm) plus ścienne na ścianach kolankowych, na ścianie w salonie i ściana garaż. I zapewniam, że o 6 rano gdy PC się wyłącza jest 23-24 st. i do godz. 22 temp. spada maksymalnie 1,5 st.

Acha, z moich obserwacji wynika, że wiekszym problemem od mrozu jest silny wiatr. Może dlatego, że między krokwiami mam tylko wciśnięta watę i wiatr przewiewa???

 

 

Jestem czytelnikiem forum od wielu miesięcy, to co piszesz nieżle miesza. Mój instalator informował mnie że jest sporo większe zainteresowanie pompami powietrznymi nawet dla dużych domów do 250 m kw.

 

Może faktycznie dużo tańsze zasobnik energi którym jest powietrze zaczyna sie dobrze sprawdzać, podobno te pompy są świetne, a przy dużym buforze i gesto posianej podłogówce strawdza się. Kto wie ile dni w tym roku było mrozów tych poniżej 15, chodzi o średni wynik?

 

Tak się zastanawiam że może masz masz reku i to też nieżle pomaga w szczególności jesli używasz kominka.

 

Pozdrawiam

 

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekstremalnych temperaturach maksymalne zużycie na dobę ok 70kWh razem z cwu . Przy temp. do -10 st zużycie conajmniej połowe mniejsze. Dobrze, że nie miałem warunków dla PC woda-woda :)
Moje zużycie dobowe nie przekroczyło na razie 40kWh, z czego na odbiorniki inne niż pompa ciepła przypada 13-14kWh. Około 60% zużycia mam w II taryfie. Dobowy koszt grzania to w styczniu ok. 9-10zł.

109m2 powierzchni ogrzewanej + cwu dla 3-4 osób. Brak kominka, czy innego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekstremalnych temperaturach maksymalne zużycie na dobę ok 70kWh razem z cwu . Przy temp. do -10 st zużycie conajmniej połowe mniejsze. Dobrze, że nie miałem warunków dla PC woda-woda :)

 

Wreszcie przyszedł rachunek za prąd. Za okres 1 - 20 stycznia całościowe zużycie prądu - 713 kWh. Nie mam podlicznika, więc nie wiem ile wyszło na PC, ale to dla mnie rewelacja.W mieszkaniu w bloku płaciłem za energię 110 złotych. Pierwszy sezon grzewczy, powierzchnia ogrzewana 220 m, w domu 21 stopni. Dodam, że mieszkam pod Białymstokiem, a to podobno nowy biegun zimna. Myślę, że takie zużycie to też zasługa tego forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też ciekawi jak pompa 8,4kw pracująca 10godz jest w stanie zużyć 70kwh...

hmm no nie potrafię tego sobie wyobrazić :)

8,4 kW jest podawanne jako parametr tej pompy. Taką moc uzyskuje przy pewnej temp. otoczenia(nie pamiętam przy jakiej). Pomierzyłem kiedys maksymalny pobór bez grzałek wyszło o ile pamiętam 2,8 kW. To pomnożone przez jakiś tam przyjęty (naprawdę już nie pamiętam dla jakich warunków) COP daje 8,4kW. Czyli bez grzałek przez 10 godz. byłoby 28kW. No niestety załączała się grzałka i stąd 70kW :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kominek z jakiegoś powodu nie był rekreacyjnie odpalany i na dworze było -20 to akurat wszstko się zgadza bo COP bliski 1.

Kominek stanowi naprawdę śladowe znaczenie. Myślę że raczej procentuje bardzo duża staranność przy ocieplaniu domu (robiłem to własnoręcznie) łącznie z eliminacją mostków termicznych (również pionowych- zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych ISOMUR), rezygnacja z lukarń, wykuszy, okien na północy (poza połaciowymi).

No i wentylacja mechaniczna. Nie mam wprawdzie jeszcze rekuperatora ale wylot powietrza zrobiłem wprost na PC, no i wygląda, że był to dobry pomysł (podnosi COP). Mam jednak gwc co też ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek stanowi naprawdę śladowe znaczenie.

 

Oj, chyba się mylisz.

 

Zerknijcie na mój wykres zużycia.

 

W dniu, w którym paliłem w kominku tylko przez 2 godziny czas pracy spadł z 22godz. do 9ciu !! (2010-01-22)

 

Oraz 2010-02-01 do 5ciu godzin, gdzie około 10ciu normalnie powinna pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też ciekawi jak pompa 8,4kw pracująca 10godz jest w stanie zużyć 70kwh...

hmm no nie potrafię tego sobie wyobrazić :)

8,4 kW jest podawanne jako parametr tej pompy. Taką moc uzyskuje przy pewnej temp. otoczenia(nie pamiętam przy jakiej). Pomierzyłem kiedys maksymalny pobór bez grzałek wyszło o ile pamiętam 2,8 kW. To pomnożone przez jakiś tam przyjęty (naprawdę już nie pamiętam dla jakich warunków) COP daje 8,4kW. Czyli bez grzałek przez 10 godz. byłoby 28kW. No niestety załączała się grzałka i stąd 70kW :)

 

skoro pobór jest 2,8kw to przez 10gdz grzania można chyba zużyć max 28kwh? to skąd wzięło się 70?? :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi z ostatniej strony tego wątku jestem przerażony wynikami waszych wypasionych PC. Ja posiadam "biedną" odmianę wśród PC -powietrze-woda, ale bym się załamał, gdybym miał takie koszty ogrzewania. Nie wyobrażam sobie, aby pompa musiała chodzić 24h/dobę. U mnie działa maksymalnie 8 godz dla co i 2 dla wcu. Po godz. pracy temp na wyjściu 30 st na powrocie 21. Po 8 godz. temp na wyjściu 35 st na powrocie 26. To wystarcza do utrzymania temp. wewnątrz przez cały dzień na poziomie średnio 22-24 st. Przy ekstremalnych temperaturach maksymalne zużycie na dobę ok 70kWh razem z cwu . Przy temp. do -10 st zużycie conajmniej połowe mniejsze. Dobrze, że nie miałem warunków dla PC woda-woda :)

 

Nie bardzo wiem z czego się cieszysz. U mnie w największe mrozy było 22 godziny pracy PC czyli ok. 60 kWh, razem z cwu. Krótki czas pracy zawdzięczasz włączaniu się grzałki elektrycznej, która do oszczędnych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zaliczam do srednio zadowolonych klientow Climy Komfort :-(

marcin

Witam!

Chciałbym przyłączyć się do tego głosu i wyrazić swoje lekkie zaniepokojenie w związku z działaniem mojej pompy. To chyba ta sama CK Pro D 5/10 Wi. Sterownik Optima 10. (Zainstalowana w 2008 roku.) Wydaje mi się że zużycie energii jak na domek 131 m2 z garażem jest trochę zbyt duże.

Oczywiście pierwszy sezon gdzie mieszkamy i oczywiście garaż który pożera (pożarł) swoje. Nie mogę jeszcze dokładnie podać zużycia energii przez samą pompę gdyż nie mam podlicznika, ale wg. moich szacunków zużyła np. za pierwsze 23 dni stycznia ~780 kWh.

Obecnie jestem na etapie optymalizacji ustawień temperatur i przepływu przez garaż.

W kwestii wyłącznika róźnicowego i falowników to chyba nie bardzo się ze sobą "zgadzają".

Może ktoś jeszcze ma tę pompę i może coś dodać...

(Mogę przesłać angielską instrukcję obsługi jak ktoś woli.)

Pozdrawiam,

MarekM

 

Heja,

 

Ja poprosze anglo-jezyczna instrukcje jesli posiadasz. Ja sie o taka Climy nie moglem doprosic, a polskie tlumaczenie ktore daja, to tragedia :-( Np w instrukcji do podgrzewacza wody napisali, ze anode trzeba wymienic jak "urosnie" o iles tam milimietrow. Oczywiscie powinno byc jak jej grubosc zmaleje do ilus tam milimetrow :-)

instrukcje poprosze na jastrzebski at eranet.pl

 

Po drugie, napisz jak masz ocieplony dom, jakie masz wykonczenie podlog (panele, plytki etc) oraz jaka masz ustawiona docelowa temperature w domu.

 

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7tonik - czy możesz podać zużycie energii przez PC za miesiąc styczeń - pomijając kominek. Warto to porównać z pompami glikolowymi , całoroczna eksploatacja może nie wyglądać już tak źle bo styczniu to ta pompa pracowała praktycznie jak kocioł elektryczny.

 

klimaw - gdzie twoje zużycie za styczeń? :)

 

a&zb - styczen u ciebie dość duże zużycie, jakieś rozważania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się może nie opłacać ze względu na gwarancję. 8)

 

Otrzymałem już kilka ofert na PC i w miarę jak się z nimi zapoznaję, czuję się jakbym wertował rachunek z TPSA- jak się nie odwrócisz... dupa z tyłu

:lol:

Mam znajomego instalatora, który specjalizuje się w kotłowniach gazowych i olejowych. Jego zniżka na zakup materiałów pewnego renomowanego producenta to 45%- a nie jest największym dostawcą na rynku. Jeśli więc otrzymuję oferty od dużych firm, na których widnieje cena katalogowa, do tego wywalam 2500-3500 netto za samą instalację i konfigurację pompy, a przedstawiciel mówi mi, że mam 15% na VAT do przodu to... :evil: :evil: :evil:

dlatego pomyślałem o zakupie pompy samodzielnie, a instalacji osobno...

może ktoś będzie miał jakiś pomysł:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też ciekawi jak pompa 8,4kw pracująca 10godz jest w stanie zużyć 70kwh...

hmm no nie potrafię tego sobie wyobrazić :)

8,4 kW jest podawanne jako parametr tej pompy. Taką moc uzyskuje przy pewnej temp. otoczenia(nie pamiętam przy jakiej). Pomierzyłem kiedys maksymalny pobór bez grzałek wyszło o ile pamiętam 2,8 kW. To pomnożone przez jakiś tam przyjęty (naprawdę już nie pamiętam dla jakich warunków) COP daje 8,4kW. Czyli bez grzałek przez 10 godz. byłoby 28kW. No niestety załączała się grzałka i stąd 70kW :)

 

skoro pobór jest 2,8kw to przez 10gdz grzania można chyba zużyć max 28kwh? to skąd wzięło się 70?? :):)

Elstir czytaj do ch... dokładniej. Masz przecież napisane w cytowanej wypowiedzi skąd te 70kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...