Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie bardzo wiem z czego się cieszysz. U mnie w największe mrozy było 22 godziny pracy PC czyli ok. 60 kWh, razem z cwu. Krótki czas pracy zawdzięczasz włączaniu się grzałki elektrycznej, która do oszczędnych nie należy.

Z tego, że wydałem na PC 16 tys a nie 60, a wyniki mam porównywalne. Nawet czasem działająca grzałka (100% w tańszej taryfie) nie jest w stanie skonsumować różnicy w kosztach tych PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oj, chyba się mylisz.

 

Zerknijcie na mój wykres zużycia.

 

W dniu, w którym paliłem w kominku tylko przez 2 godziny czas pracy spadł z 22godz. do 9ciu !! (2010-01-22)

 

Oraz 2010-02-01 do 5ciu godzin, gdzie około 10ciu normalnie powinna pracować.

W moim przypadku można przyjąć, że pominięcie ciepła z kominka przy podawaniu kosztów ogrzewania jest równoważone przez to, że jako koszt podaję całkowite zużycie w II taryfie pomijając, że należałoby odjąć inne zużycie: pralka, zmywarka,lodówka, telewizor plazma 50'', oświetlenie, gotowanie elektryczne i.in. (nie mam niestety opomiarowania PC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, chyba się mylisz.

 

Zerknijcie na mój wykres zużycia.

 

W dniu, w którym paliłem w kominku tylko przez 2 godziny czas pracy spadł z 22godz. do 9ciu !! (2010-01-22)

 

Oraz 2010-02-01 do 5ciu godzin, gdzie około 10ciu normalnie powinna pracować.

W moim przypadku można przyjąć, że pominięcie ciepła z kominka przy podawaniu kosztów ogrzewania jest równoważone przez to, że jako koszt podaję całkowite zużycie w II taryfie pomijając, że należałoby odjąć inne zużycie: pralka, zmywarka,lodówka, telewizor plazma 50'', oświetlenie, gotowanie elektryczne i.in. (nie mam niestety opomiarowania PC)

 

Wszystkie te sprzęty nie zużyją przez 10h tyle co twoja 2,8kW PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7tonik - czy możesz podać zużycie energii przez PC za miesiąc styczeń - pomijając kominek. Warto to porównać z pompami glikolowymi , całoroczna eksploatacja może nie wyglądać już tak źle bo styczniu to ta pompa pracowała praktycznie jak kocioł elektryczny.

Za cały styczeń wyszło mi 1237,59kW (oczywiście wszystko w 2 taryfie) czyli koszt ok. 294zł.

Ostatni tydzień średnio dziennie 57kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też ciekawi jak pompa 8,4kw pracująca 10godz jest w stanie zużyć 70kwh...

hmm no nie potrafię tego sobie wyobrazić :)

8,4 kW jest podawanne jako parametr tej pompy. Taką moc uzyskuje przy pewnej temp. otoczenia(nie pamiętam przy jakiej). Pomierzyłem kiedys maksymalny pobór bez grzałek wyszło o ile pamiętam 2,8 kW. To pomnożone przez jakiś tam przyjęty (naprawdę już nie pamiętam dla jakich warunków) COP daje 8,4kW. Czyli bez grzałek przez 10 godz. byłoby 28kW. No niestety załączała się grzałka i stąd 70kW :)

A przy jakieś temperaturze wyłancza się pompa a zaczyna grzać grzałka? Jaki COP podaje producent dla temp. -10oC. Bo widzisz to, że przez osstatnie kilkanaście lat nie było zim nie oznacza, że teraz jednak przez te 2 miesiące w roku będzie naprawdę zimno.

Tak sobię myślę - władować tyle kasy w CO i grzać grzałką to coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrzegam przed kupnem pompy Junkers.

Polskie przedstawicielstwo ma bardzo słabych, niedoszkolonych instalatorów. Sa to przyuczeni hydraulicy, którzy nie mają pojęcia o regulacji pompy!!!!

Instalator ze Śląska źle zwymiarował dolne źródło i w rezultacie znajomi słono przepłacili.

W dodatku ponad trzy tygodnie je instalował bo podobno ciągle coś go zaskakiwało podczas prac. Teraz wiem, że w tej cenie można mieć pompę innej firmy, która ma profesjionalnych instalatorów.

 

A znasz jakiś rewelacyjnych instalatorów ze śląska lub małopolski innych marek PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy jakieś temperaturze wyłancza się pompa a zaczyna grzać grzałka? Jaki COP podaje producent dla temp. -10oC. Bo widzisz to, że przez osstatnie kilkanaście lat nie było zim nie oznacza, że teraz jednak przez te 2 miesiące w roku będzie naprawdę zimno.

Tak sobię myślę - władować tyle kasy w CO i grzać grzałką to coś nie tak.

Nie miałem takiej sytuacji, aby PC się wyłączyła, a grzała tylko grzałka.

Powiem wam szczerze, gdybym się spodziewał aż takiego efektu, że wystarczy grzać w drugiej taryfie, to nie inwestowałbym w PC lecz kupiłbym piec elektryczny. Przy cenach I tar. 0,56gr/kWh, II tar. 0,24gr/kWh od razu mamy "COP" 2,36 w stosunku do tych, którzy muszą grzać przez cały dzień :).

A co do sensu, że grzałka muszi się czasem włączyć (zresztą jak poczytać, to załącza się również przy PC woda-woda), to bym dyskutował. Takie było założenie przy doborze PC, że dobieram moc na 90% maksymalnego zapotrzebowania. Moim zdaniem było to optymalne rozwiązanie porównując cena inwestycji/koszty eksploatacji. Można być maniakiem niskich kosztów eksploatacji i fundować sobi np. solary, elektrownie wiatrowe i cieszyć się z niskich kosztów nie patrząc, że inwestycja nigdy się nie zwróci, nie ma szans. Tak samo jest z różnicą cen różnych PC. Trzeba wybrać razsądnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dolnym źródle pokazuje -7oC na wyjściu i -4oC na powrocie.

To już prawie katastrofa, te -7 na wyjściu. Pewnie działka była za mała?

Sęk w tym, że Bartek ma odwierty, w sumie 200m.

Trochę to czarno widzę - w następnym sezonie może być jeszcze gorzej, no chyba, że masz grunt, który szybko zregeneruje dolne źródło.

 

to nie chodzi o wielkość działki - mamy 5 odwiertów pionowych po 40m każdy. Jeśli chodzi o grunt to jest to wilgotna glina :evil: ale dla dolnego źródła chyba dobre warunki. Kurcze zastanawiam sie dlaczego mamy od samego początku tak niskie temperatury na DZ???? DZ odbiera niby ciepło z gruntu bo różnica jest 3oC. Może ta PC tak juz ma. A może wskazania są niedokładne - wyjścia przy PC są bardzo zimne więc tu chyba jest OK.

A może to wina odwietów - gdyby było np 2X100m byłoby lepiej? Pierwotnie umawialiśmy sie na 4X50m, ale w trakcie wiercenia coś wyskoczyło i wyszło 5X40m - nie mierzyłem może tych odwiertów jest mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek pisałeś wcześniej o nie podłączonej jednej gałęzi kolektora. Jak to się skończyło ? Bo chyba nadal twoja instalacja nie pracuje jak powinna.

 

Przyjechał instalator otworzył tę pętlę, coś w studzience poowijał wełną i styropianem pozabezpieczał. Dla mnie działanie PC nie uległo zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to wina odwietów - gdyby było np 2X100m byłoby lepiej? Pierwotnie umawialiśmy sie na 4X50m, ale w trakcie wiercenia coś wyskoczyło i wyszło 5X40m - nie mierzyłem może tych odwiertów jest mniej...

Lepiej to w takim gruncie byłoby NAWET na poziomym!

Moim zdaniem coś poważnie "nie gra" w DZ, ktoś wspominał że może nie wszystkie pracują i to może być dobry trop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem z czego się cieszysz. U mnie w największe mrozy było 22 godziny pracy PC czyli ok. 60 kWh, razem z cwu. Krótki czas pracy zawdzięczasz włączaniu się grzałki elektrycznej, która do oszczędnych nie należy.

Z tego, że wydałem na PC 16 tys a nie 60, a wyniki mam porównywalne. Nawet czasem działająca grzałka (100% w tańszej taryfie) nie jest w stanie skonsumować różnicy w kosztach tych PC.

 

To zalezy co porównujesz. Jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na energię grzewczą liczone metodą uproszczoną? Policz to i podziel przez liczbę kWh zużytych do ogrzewania i cwu przez pompę wraz z grzałką a wyjdzie Ci rzeczywisty COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem z czego się cieszysz. U mnie w największe mrozy było 22 godziny pracy PC czyli ok. 60 kWh, razem z cwu. Krótki czas pracy zawdzięczasz włączaniu się grzałki elektrycznej, która do oszczędnych nie należy.

Z tego, że wydałem na PC 16 tys a nie 60, a wyniki mam porównywalne. Nawet czasem działająca grzałka (100% w tańszej taryfie) nie jest w stanie skonsumować różnicy w kosztach tych PC.

Na forum można znaleźć ludzi którzy wykonali instalację pompy glikolowej za 20tyś. Rzecz w tym, że jak już się zrobi to CO i kotłownię do tego CO to różnica pomiędzy różnymi opcjami pomp czy nawet gazu nie jest już taka duża.

 

Tak się zastanawim - może jenak nie robić tego CO i pompy, ale co w zamian? Kilkanaście piecóiw akumulacyjnych (20tyś), kominek (15tyś), cos do grzania CWU - 10 tyś. Uzbiera się spora sumka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wskazania są niedokładne - wyjścia przy PC są bardzo zimne więc tu chyba jest OK.

Jeśli podejrzewasz przekłamania, to kup sobie 2 elektroniczne termometry (np. takie "samochodowe" na małego paluszka), wejdź do studzienki, przyciśnij czujniki do rur, owiń je kawałkiem zwykłej pianki do izolacji rur, zaciśnij plastikowymi opaskami i będziesz wiedział jak jest w rzeczywistości. Tak będziesz mógł zmierzyć temperatury poszczególnych sekcji i może odnaleźć jakąś niedziałającą.

dlaczego mamy od samego początku tak niskie temperatury na DZ????

Jedynym powodem jest to, że kolektor nie jest w stanie dostarczyć tyle ciepła ile chce odebrać pompa. W efekcie temperatura cieczy spada, co powoduje spadek mocy pompy (a więc mniejsze jej zapotrzebowanie na energię) oraz wzrost gradientu temperatury w gruncie (a więc szybszy transport energii z ziemi do kolektora). Gdzieś ten popyt oraz podaż energii się spotykają i stabilizują czego efektem jest taki stan, jaki właśnie niestety obserwujesz.

Przyjechał instalator otworzył tę pętlę, coś w studzience poowijał wełną i styropianem pozabezpieczał

Owijanie czegokolwiek wełną w studzience nie ma najmniejszego sensu, przecież to nie studzienka powoduje tak niską temperaturę DZ. Macher jest niezły... Musisz go bardziej zmobilizować do działań, bo jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ekstremalnych temperaturach maksymalne zużycie na dobę ok 70kWh razem z cwu . Przy temp. do -10 st zużycie conajmniej połowe mniejsze. Dobrze, że nie miałem warunków dla PC woda-woda :)

Dobrze, że zrobiłeś porządne i dokładne ocieplenie - to podstawa. Oby takich domów było więcej. To jest u Ciebie najważniejsze i teraz możesz sobie grzać czym chcesz, nawet grzałką, a i tak rachunek będzie niski. Niestety nie każdy ma tak wypasione i dokładne ocieplenie, czasem jest już po zawodach i nie da się go zrobić :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem takiej sytuacji, aby PC się wyłączyła, a grzała tylko grzałka.

Powiem wam szczerze, gdybym się spodziewał aż takiego efektu, że wystarczy grzać w drugiej taryfie, to nie inwestowałbym w PC lecz kupiłbym piec elektryczny. Przy cenach I tar. 0,56gr/kWh, II tar. 0,24gr/kWh od razu mamy "COP" 2,36 w stosunku do tych, którzy muszą grzać przez cały dzień :).

 

Grzałka załącza się dodatkowo a nie zamiast.

 

Druga taryfa dotyczy całego zużycia prądu a nie tylko na ogrzewanie. Dobrze ocieplony dom z rekuperatorem, powiedzmy ze zejdziesz do 50kWh/m3/rok czyli rocznie 8500 kWh. Na cwu bedziesz potrzebował z 5000 kWh, na pozostałe odbiorniki z 4000 kWh - przy czym jedne i drugie są potrzebne bardziej w czasie gdy obowiązuje taryfa dzienna...

 

Z szacunkowej kalkulacji wychodzi tak ze 3000 zł rocznie za energię więcej przy piecu elektrycznym niż przy pompie ciepła pracującej na taryfie G11. Przy obecnych cenach, które za 10 lat będą 2x takie albo i wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...