Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Chciałabym zapytac użytkowników pomp ciepła, czy budowali kominy, tak na wszelki wypadek.

zakładając instalacje PC zrezygnowałem z 2 kominów (zostal 1 do kominka). Rzecz jasna ze zakładam równiez wentylacje mechaniczną.

Ponadto, w trakcie postępu prac konsultowałem z wybranym (przyszłym) instalatorem PC gdzie, jakie przepusty będą potrzebne, zasilanie, c.w.u itp. Obecnie (etap istalacji) jest to b.wygodne.Zadnego kucia, demolki-czysta robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dlaczego nie 2w1?

Po 1 - kombajn to troche tak jak odtwarzacz cd na 7 plyt. Nigdy nie bedzie mial takiej jakosci jak na 1 plyte. Oddzielenie dwoch funkcji zapewni ich lepsza jakosc

Po 2 - 165 litrow to dosc malo, nawet na mala rodzine. Kwestia wielkosci? Owszem oddzielenie funkcji powoduje straty powierzchni, ale zysk rzeczonej jakosci. Wybrac sam musisz...

 

1. nie prawda

2. w samochodzie do jazdy do tyłu też masz drugi silnik? :)

 

niektóre rzeczy i technologie nie są takie proste jak sie wydaje

 

Pozdrawiam

 

Ad. 1 - hmmm... Nie wiem do czego sie odnosisz, do odtwarzaczy czy pomp? Nie znam odtwarzaczy kilkuplytowych lepszych od porzadnego "klocka" na 1 plyte. Kwestia pomp jest rownie skomplikowana, wiec rozdzielenie funkcji jest rozsadne. Nie oznacza to, ze dwufunkcyjne urzadzenie nie spelnia swojej roli. Jest raczej bardziej narazone na odchylki od parametrow pierwotnych/katalogowych

Ad. 2 - tak, do jazdy wstecz samochodem rowniez uzywasz tego samego silnika. Roznica polega na tym, ze jadac do przodu mozesz jechac np. 200 km/h, a do tylu 20 km/h. Wiem, to tez kwestia przelozen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałabym zapytac użytkowników pomp ciepła, czy budowali kominy, tak na wszelki wypadek.

 

nie mam żadnego :lol: kominaiarz na odbiorze był lekko zszokowany :lol:

nie zakładam "wszelkiego wypadku" ;)

 

No niby to ma sens , po co komin jak jest pompa. ALE.

Ja będę miał też kominek w celach rekreacyjno - klimatycznych :) . Czyli komin jak znalazł. Łatwiej i taniej jest go postawić teraz na etapie budowy , niż później żałować że się go nie zrobiło. Czyli zawsze jest to ALE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby to ma sens , po co komin jak jest pompa. ALE.

Ja będę miał też kominek w celach rekreacyjno - klimatycznych :) . Czyli komin jak znalazł. Łatwiej i taniej jest go postawić teraz na etapie budowy , niż później żałować że się go nie zrobiło. Czyli zawsze jest to ALE

 

Ja zostawiłem komin spalinowy do kominka, a wyrzuciłem z projektu drugi - ten od pieca gazowego i wentylacji łazienek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po spotkaniu z jednym z przedstawicieli handlowych zajmujących się sprzedażą pomp ciepła (nie napiszę jakiej firmy, bo to bez znaczenia), mam pytanie, czy sprężarka tłokowa ma większą sprawność niż ta typu scroll?

 

Sprężarka spiralna (scroll) jest najlepszym rozwiązaniem dla pomp ciepła na dzisiejsze czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witos. W zasadzie się zgadzam, z tym , że nie napewno. Na tym forum już ktoś pisał, że i owszem, ale nie do wszystkich rodzajów pomp...te z propanem lepiej żeby miały tłokową, bo...i tego bo niepamiętam, ale moę znaleźc jak się uprzesz.

Dośc dokładnie analizowałam ten temat, bo nasza decyzja już zapadła. W pompie, którą wybraliśmy jest tłokowa, bo scroll nie mógł byc. Dlaczego dziś Ci nie wytłumaczę - w końcu blondynka jestem :wink: nie obrażając koleżanek :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mieszkamy w 3mieście, dom budujemy nieopodal. Podpisaliśmy już umowę na PC firmy Stiebel Eltron. Dom 157m, dwa piętra, działka niecałe 700m. Wycena z listopada 2006 to: (piszę podsumowania, bo wycena jest b. szczegółowa)

 

1. Pompa WPC5 (ze zbiornikiem 160l na wodę) wraz z osprzętem - 23 256

2. Kolektory pionowe (3*40m z osprzętem) - 12 620

3. Węzeł cieplny - 5 696

4. Montaż, uruchomienie - 4 157,20 (śmieszna dokładność...)

5. Projekt, nadzór, regulacja - 2 078,60

6. Ogrzewanie podłogowe (157*70) - 10 990 (ale w tym rury PURMMO HKS, izolacja styropianowa ROLGET 30mm, opaski zaciskowe, rozdzielacze, skrzynki, zawór regulacyjny rozdzielacza, termostat pokojowy, zawory, uchwyty rozdzielacza, izolacja rur, rury rozdzielcze miedziane z izolacją, uff!)

7. Projekt, montaż, regulacja - 3 297

 

Razem - 62 094,80 + 7%VAT = 66 441,44

 

Zaskoczyła nas szczegółowa oferta via mail po udzieleniu informacji o parametrach domu, oraz po podpisaniu umowy szczegółowe pytania projektanta podłogówki o takie rzeczy jak okładziny podłogowe w każdym pomieszczeniu, materiał z którego będzie budowana ściana, izolacja murów, przenikalnośc okien...

Składaliśmy zapytania u 2 innych producentów - Oschner i Viessmann.

Oschner proponował nam większą pompę na ten sam metraż domu i kolektory poziome (działka 700m - żaden problem!) - wycena zbliżona, informacje bardzo ogólne.

Viessmann - po prostu nas olali...

 

Gostek ze Stiebela - właściwie z Elara z Pruszcza Gdańskiego (przedstawiciel SE) na moje pytanie, czy PC "5" nie będzie za mała powiedział, że innej nie poleca, bo po co płacić więcej za eksploatację - przy większym zużyciu prądu efekt grzewczy będzie taki sam.

 

Może będziemy żałować, ale na etapie projektów pełen profesjonalizm!

 

Jeszcze jedna uwaga - ktoś pisał, że ciepło podłogi nie jest odczuwalne. Byłam w domu ogrzewanym PC i wyraźnie czułam ciepło podłogi. Można chodzić na boso i jest super!

 

Rozważamy jeszcze wentylację mechaniczną, ale wycena na 22 844 netto na poraziła... Czy to normalna cena? Bo kompletnie nie mam rozeznania...

 

Pozdrawiam, Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważamy jeszcze wentylację mechaniczną, ale wycena na 22 844 netto na poraziła... Czy to normalna cena? Bo kompletnie nie mam rozeznania...

Cena raczej z tych wyższych. Wszystko zależy od ilości pomieszczeń (czyli rury,kształtki, przepustnice) i centrali reku. W tej chwili ceny na podobne metraże to około 15-20k pln brutto (w zależności od centrali i firmy, oczywiście bez GWC). W Dospelu mówili o 10k pln brutto na 140m2 użytkowej ale jakoś oferty nie przysłali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza oferta to:

1. URZĄDZENIA:

1.1. wentylacyjna centrala nawiewno - wywiewna z rekuperatorem m-ki DOSPEL typ ECONOMIC 300II i elektrycznym elementem grzejnym i automatyką - cena 5 999 pln netto

1.2. tablica sterująca - 1 900

1.3. anemostaty nawiewno - wywiewne m-ki DOSPEL typ AN - 800

1.4. tłumiki szumów - 600

1.5. czerpnia ścienna i wyrzutnia dachowa z podstawą dachową - 500

2. MAT. INSTALACYJNE

2.1. kanały wentylacyjne m-ki DOSPEL typ D z trójnikami, kolankami, złączkami, kołnierzami itp. - 1 600

2.2. przewody el. i zabezpeiczenia - 400

2.3. izolacja termiczna przewodów wentylacyjnych - 600

3. PARAMETRY WYKONAWCZE

3.1. projekt wykonawczy - 2 500

3.2. montaż, próby i odbiór - 5 000

 

suma: 19 899

(!) rezerwa 15%: 2 985

razem: 22 844 + 7% VAT = 24 443,08 pln

 

To na razie szacunek dla naszego domu - 157m. A cena przed negocjacjami. Ale nawet 20 000 to sporo, nie sądziłam, że to koszt tej wielkości. Ale i tak nadal rozważam i męża próbuję przekonać :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza oferta to:

1. URZĄDZENIA:

1.1. wentylacyjna centrala nawiewno - wywiewna z rekuperatorem m-ki DOSPEL typ ECONOMIC 300II i elektrycznym elementem grzejnym i automatyką - cena 5 999 pln netto

1.2. tablica sterująca - 1 900

1.3. anemostaty nawiewno - wywiewne m-ki DOSPEL typ AN - 800

1.4. tłumiki szumów - 600

1.5. czerpnia ścienna i wyrzutnia dachowa z podstawą dachową - 500

2. MAT. INSTALACYJNE

2.1. kanały wentylacyjne m-ki DOSPEL typ D z trójnikami, kolankami, złączkami, kołnierzami itp. - 1 600

2.2. przewody el. i zabezpeiczenia - 400

2.3. izolacja termiczna przewodów wentylacyjnych - 600

3. PARAMETRY WYKONAWCZE

3.1. projekt wykonawczy - 2 500

3.2. montaż, próby i odbiór - 5 000

 

suma: 19 899

(!) rezerwa 15%: 2 985

razem: 22 844 + 7% VAT = 24 443,08 pln

 

podaj szczegółowo ile metrów rur itd. a potem sobie sprawdź np. na allegro ceny- te rury i izolacje coś strasznie drogie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. URZĄDZENIA:

1.1. wentylacyjna centrala nawiewno - wywiewna z rekuperatorem m-ki DOSPEL typ ECONOMIC 300II i elektrycznym elementem grzejnym i automatyką - cena 5 999 pln netto

1.2. tablica sterująca - 1 900

 

3.1. projekt wykonawczy - 2 500

3.2. montaż, próby i odbiór - 5 000

W tych punktach to poooooooooooszli szeroko :o

o matko, nie wiedziałem, że jak to zrobię sam to tyle zaoszczędzę :lol:

W tej cenie można kupić lepszy sprzęt. Nie no wyraźnie próbują naciągnąć. Projekt i wykonanie 7500 netto :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My specjalnie się na tym nie znamy... Technicznych zdolności u nas niet... Co zatem nam radzicie? Na wentylacji jako takie nam zależy, bo to świetna sprawa.

 

właśnie pękam ze śmiechu - za projekt chcą od Was 2500... a ja za projekt domu dałem 1500 - otwieram go teraz a tam.....w projektach instalacji projekt wentylacji :-) Dospel zasponsorował :) a projekt mam od Lipińskich

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie pękam ze śmiechu - za projekt chcą od Was 2500... a ja za projekt domu dałem 1500 - otwieram go teraz a tam.....w projektach instalacji projekt wentylacji :-) Dospel zasponsorował :) a projekt mam od Lipińskich

W moim projekcie domu też jest projekt went. mech. Dospela! A ja nawet nie zwróciłam na to uwagi! I numer telefonu bezpośrednio do nich podany. Nie omieszkam skorzystać

Ze spokojem, ten projekt to pic na wodę. Pewnie komplet WEN200 ? Jak u wszystkich :lol: Sam komplet kosztował w zeszłym roku chyba 11-12k pln a skoro sami nie montujecie to jeszcze za montaż becalen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie pękam ze śmiechu - za projekt chcą od Was 2500... a ja za projekt domu dałem 1500 - otwieram go teraz a tam.....w projektach instalacji projekt wentylacji :-) Dospel zasponsorował :) a projekt mam od Lipińskich

W moim projekcie domu też jest projekt went. mech. Dospela! A ja nawet nie zwróciłam na to uwagi! I numer telefonu bezpośrednio do nich podany. Nie omieszkam skorzystać

Ze spokojem, ten projekt to pic na wodę. Pewnie komplet WEN200 ? Jak u wszystkich :lol: Sam komplet kosztował w zeszłym roku chyba 11-12k pln a skoro sami nie montujecie to jeszcze za montaż becalen.

 

no ale jak tamci chcą za sam projekt 2500 !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...