Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak to jest z tymi pompami. Niekiedy bardziej opłaca się wybrać "gorsze" rozwiązanie i płacić więcej za prąd, niż wykładać 15-20k więcej żeby mieć mniejsze o jakieś nawet 500zł roczne zużycie. Sam wybrałem chyba jedną z najtańszych pomp na rynku i powiem szczerze jak na razie nie wygląda to za różowo. Dzienne zużycie w ostatnich dwóch miesiącach na poziomie około 35kwh.

Jednak cena za pompę 10k to nie 25 lub nawet 30. Co jest przyczyną takich cen? Oczywiście kurs euro. Gdy kurs wynosił około 3.3 to można było myśleć o tych droższych pompach. W dzisiejszej sytuacji pytam się jaki jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na forum można znaleźć ludzi którzy wykonali instalację pompy glikolowej za 20tyś. Rzecz w tym, że jak już się zrobi to CO i kotłownię do tego CO to różnica pomiędzy różnymi opcjami pomp czy nawet gazu nie jest już taka duża.

 

Tak się zastanawim - może jenak nie robić tego CO i pompy, ale co w zamian? Kilkanaście piecóiw akumulacyjnych (20tyś), kominek (15tyś), cos do grzania CWU - 10 tyś. Uzbiera się spora sumka.

Nie mówmy o skrajnościach. Można też znaleźć przepis na PC powietrze-woda na bazie części ze starej lodówki praktycznie bezkosztowo :).

 

Porównując procentowo do innych kosztów najlepiej odnieść się do kosztów całej budowy, bo wtedy uzasadnimy sobie każdy dodatkowy wydatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też znaleźć przepis na PC powietrze-woda na bazie części ze starej lodówki praktycznie bezkosztowo :).

 

Bez przesady, jeśli już to glikolową można zrobić "ze starej lodówki".

PC powietrze/cośtam jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, o wiele więcej elementów wpływa na dobre działanie. Wymaga konserwacji w przeciwieństwie do glikolowej. Jesli nie będziesz czyścił parownika wydajność spadnie.

Wentylator hałasuje, będzie z czasem coraz głośniej.

Ewentualne awarie są przeważnie trudniejsze do naprawy.

Elektronika w skrzynce pod chmurką jak się zachowa po 5-10 latach?

Zapytaj Daikina ile kosztuje. Może być tak, że za jedną awarię po gwarancji ogrzałbyś dom przez 3 lata.... Znam takie przypadki.

 

Jak widzisz, każdy system ma wady i zalety. Zaletą Twojego jest tylko niższy koszt inwestycji (prawdopodobnie?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z tymi pompami. Niekiedy bardziej opłaca się wybrać "gorsze" rozwiązanie i płacić więcej za prąd, niż wykładać 15-20k więcej żeby mieć mniejsze o jakieś nawet 500zł roczne zużycie. Sam wybrałem chyba jedną z najtańszych pomp na rynku i powiem szczerze jak na razie nie wygląda to za różowo. Dzienne zużycie w ostatnich dwóch miesiącach na poziomie około 35kwh.
To zużycie dotyczy samej pompy ciepła, czy jest to całkowite zużycie w domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ecopower8. Dolne źródło 120m pionowego kolektora (może to jest przyczyną choć w największe mrozy było 1,5/-1,5 teraz już jest 3/0). Górne źródło podłogówka +dwie drabinki. Reku około 50% sprawności. Dom 120m2 ocieplony 15cm styropianem, dach wełna 25cm, posadzka 13cm styropian. Mam duże przeszklenia ale okna trzyszybowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Ecopower8. Dolne źródło 120m pionowego kolektora (może to jest przyczyną choć w największe mrozy było 1,5/-1,5 teraz już jest 3/0). Górne źródło podłogówka +dwie drabinki. Reku około 50% sprawności. Dom 120m2 ocieplony 15cm styropianem, dach wełna 25cm, posadzka 13cm styropian. Mam duże przeszklenia ale okna trzyszybowe.

Teoretycznie masz podobną chatkę do mojej. :wink:

Opis pod guzikiem www poniżej , ale ja nie mam reku i okien trzyszybowych.

PC 6kW i dzienne zużycie max 21kWh. :D

Zaznaczam , żę nie jest to średnie, lecz maksymalne zużycie więc połowa twojego. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tylko pompy ciepła. Pierwszy sezon grzania ale i tak trochę za dużo i nie wiem co jest przyczyną.
Ja bym jednak obstawiał, że główną przyczyna jest pierwszy sezon. Jaką masz wilgotność w budynku?

Warto też przyjrzeć się szczelności budynku. To czy jest ona kiepska najlepiej widać podczas silnych wiatrów - wyraźnie wzrasta wtedy zużycie energii do ogrzewania.

Jak masz np. rozwiązany nawiew do kominka i zamkniecie komina, gdy nie palisz w kominku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz np. rozwiązany nawiew do kominka i zamkniecie komina, gdy nie palisz w kominku?

 

Nawiew mam z zewnątrz zamykany przepustnicą ale co do wiatrów to masz rację. Zużycie rzeczywiście mi wtedy dość mocno wzrasta. Mam zamiar zrobić zdjęcia kamerą termowizyjną, może to da jakąś odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie rzeczywiście mi wtedy dość mocno wzrasta. Mam zamiar zrobić zdjęcia kamerą termowizyjną, może to da jakąś odpowiedź
Słabym elementem może być komin. Pracuje on niestety jak przewód wentylacji grawitacyjnej wyprowadzając z dimu spore ilości ciepła. Sam komin jest też sporym mostkiem cieplnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a&zb - styczen u ciebie dość duże zużycie, jakieś rozważania ?

 

Zimno było, dom jest parterowy, więc ma dużą powierzchnię przegród w stosunku do kubatury i powierzchni, wentylacja grawitacyjna, ustawienie względem stron swiata i drzewa wokół minimalizują zyski od słońca, tylko dwie osoby więc zyski od wewnętrznych źródeł ciepła też umiarkowane.

 

Jeszcze pełny rok nie minął od założenia podlicznika (21 luty) ale już widzę, że licząc na podstawie szacunkowego zapogtrzebowania na energię co+cwu COP liczony razem z pompami obiegowymi wyjdzie na poziomie 3,7-3,8 - czyli zupełnie niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a&zb - styczen u ciebie dość duże zużycie, jakieś rozważania ?

 

Zimno było, dom jest parterowy, więc ma dużą powierzchnię przegród w stosunku do kubatury i powierzchni, wentylacja grawitacyjna, ustawienie względem stron swiata i drzewa wokół minimalizują zyski od słońca, tylko dwie osoby więc zyski od wewnętrznych źródeł ciepła też umiarkowane.

 

Masz większe zużycie w grudniu niż ja w styczniu a u mnie też super rewelacji nie ma ( w porównaniu do klimaw podobne instalacje), a dom mój tylko trochę mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zaliczam do srednio zadowolonych klientow Climy Komfort :-(

marcin

Witam!

[...] CK Pro D 5/10 Wi. Sterownik Optima 10. (Zainstalowana w 2008 roku.) Wydaje mi się że zużycie energii jak na domek 131 m2 z garażem jest trochę zbyt duże.

Oczywiście pierwszy sezon gdzie mieszkamy i oczywiście garaż który pożera (pożarł) swoje.

[...]

MarekM

[...]

Ja poprosze anglo-jezyczna instrukcje jesli posiadasz. [...]

instrukcje poprosze na jastrzebski at eranet.pl

Po drugie, napisz jak masz ocieplony dom, jakie masz wykonczenie podlog (panele, plytki etc) oraz jaka masz ustawiona docelowa temperature w domu.

marcin

Domek jest parterowy z Ytonga 36,5 jednowarstwowy, w całym domu płytki i ogrzewanie podłogowe. Wentylacja grawitacyjna niestety nie działa [prawidłowo] i w planie mechaniczna. Strop ocieplony 20cm, dach tak samo. Okna raczej duże.

Sterownik temperatury zamontowany w "najzimniejszej" sypialni. Obecnie ustawiony na ~21.2-21.4degC (oraz zdecydowanie wyższą w taniej taryfie) ale wydaje mi się że w pozostałych pomieszczeniach jest troszkę zbyt ciepło.

Czytam ten wątek od kilku lat (chyba od początku) i raczej rzadko kto cokolwiek mówił o swojej CK, co oznacza (-ło) dla mnie że nie ma większych problemów z tą pompą. Pamiętam, że swego czasu chwalono CK za parę rzeczy - instalacja. Moje doświadczenia rzucają mały cień na tę sławę.

 

Może ktoś jeszcze ma podobną pompę i może się podzielić doświadczeniami. Bardzo interesuje mnie kwestia serwisowania zwłaszcza pogwarancyjnego, a ten gwarancyjny no cóż...

 

Pozdrawiam, MarekM

ps. obie instrukcje (sterownik i podgrzewacz CWU) wyślę wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimno było, dom jest parterowy, więc ma dużą powierzchnię przegród w stosunku do kubatury i powierzchni

Czy masz mocno rozbudowaną bryłę? :o

U mnie praktycznie cztery ściany zewnętrzne tak jak na zdjęciu obok nicka. :)

 

Nie, prostokąt z wciętym podcieniem od frontu.

 

Tak wychodzi licząc ze wzoru U*powierzchnia*dT*wsp.%*24h*200dni sezonu grzewczego:

 

Ściany zewn. BK24+14cm styro:

0,22*153m2*20st.C*100%*24*200=3264 kWh

 

Strop 30 cm wełny mineralnej (gipsokartonu nie liczę):

0,13*163m2*20st.C*100%*24*200=2086,4 kWh

 

Podłogi pas 1m przy ścianach zewnętrznych 12cm styro:

0,33*48m2*20st.C*100%*24*200=1536 kWh

 

Podłogi pozostałe 12cm styro:

0,33*93m2*20st.C*70%*24*200=2083,2 kWh

 

Okna szyby 1,0 ramy ok. 1,8 - średnio U=1,4:

1,4*26m2*20st.C*100%*24*200=3494,4 kWh

 

Drzwi zewnętrzne wejściowe i do pom. gosp.:

2,0*4m2*20st.C*100%*24*200=768 kWh

 

Razem 13232 kWh. Do tego wentylacja grawitacyjna min. 200 l/h - przynajmniej 7000 kWh, ale zakładam że jest to więcej, przewody wentylacyjne dobrze ciągną, żona lubi wietrzyć, psy często wchodzą i wychodzą do ogrodu, etc. 3500 kWh do cwu.

 

Zyski od słońca i odbiorników energii el. oraz domowników (2 osoby) nie więcej niż 4000 kWh. Wychodzi prawie 20000 kWh co najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...