Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

wiesz co moi rodzicemaja znajomych ......

Właśnie na takie podejście chciałem uczulić. Wiele osób porównuje koszty u siebie i u znajomych nie przyjmujac do wiadomości, że różnice wynikają nie z zastosowanego sposobu grzania, ale z zapotrzebowania na ciepło danego domu. Uświadomienie tego nowym inwestorom jest bardzo ważne i warto to powtarzać do bólu. Jak już się zdarzy, że nieoczekiwanie płacimy więcej za ogrzewanie, to nie inwestujmy w panice w inny system ogrzewania, tylko najpierw zafundujmy sobie termowizję za niewielkie pieniądze, bo może da się coś poprawić w energooszczędności naszego domu. Ponieważ już to radzę w drugim wątku oświadczam, że ja nie zarabiam na termowizji :) Natomiast mój znajomy miał dużo poprawek po takiej sesji, więc mogę polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak dokładnie ocenić moc grzałkami? Potrzebuję prostej instrukcji, bo jestem lajkonikiem technicznym. W każdym razie dziś rano temp wej/wyj były -0,2/1,0

 

 

 

pod koniec tej strony http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-spostrzezenia-uwagi,t66186-6360.htm toczy się dyskusja na temat wyznaczenia COP za pomocą grzałek. Ja tak zrobiłem, wczytaj się.

 

Instrukcja Henoka

 

Najpierw mierzysz przy włączonej grzałce pobór energii i różnice temperatur przez określony czas (ważne, żeby warunki się ustabilizowały). Z tego wyznaczasz przepływ, później "odpalasz" pompę ciepła i z dT wyznaczasz ilość wyprodukowanej energii, a z licznika energii elektrycznej jej zużycie. Z tego już prosta droga do COP . Zaletą tej metody w porównaniu z tańszymi ciepłomierzami są mniejsze opory hydrauliczne instalacji.

 

Jest troszkę "oszczędniejszy" sposób na obliczenie COP.

 

Musisz wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w domku - obniżyć temp. wody na buforze do ok. 30 stopni, następnie włączyć PC na równe 60 minut i sprawdzić przyrost temp CWU oraz jaki masz poór prądu w tym czasie.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest troszkę "oszczędniejszy" sposób na obliczenie COP.

 

Musisz wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w domku - obniżyć temp. wody na buforze do ok. 30 stopni, następnie włączyć PC na równe 60 minut i sprawdzić przyrost temp CWU oraz jaki masz poór prądu w tym czasie.

Tak to raczej słabo. COP jest uzależniony od różnicy temperatur. Przy grzaniu CWU PC daje na maksa. Przy CO masz zadaną temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co - sprzedaj pc, kup se bojler czy tam piec na energię e i przestań nas przekonywac, że utopiłeś kase. to co ci zostanie zainwestuj w obligacje skarbu państwa albo w III filar. My podjęliśmy decyzje jak zainwestować kase i nam z tym dobrze. jak to poprzednio ktoś napisał teraz zarabiamy więc kupiliśmy pc jak będziemy starzy i na głodowej emeryturze to przyjdziemy do ciebie albo kupimy piec na odpadki i bedziemy palic chrustem z lasu..a co?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mery26 - masz moją pompkę :lol: tylko chałupkę większa. Masz podlicznik na obie PC czy tylko na tę do co? Zużycie też Ci wyszło niezłe. A jakie masz warunki gruntowe. Pozdrawiam. swimmer

coś ty! To ty masz moją :lol: :lol:

Mam podlicznik na c.w.u - bo buł łatwy do montażu. Dla PC jeszcze sie nie dorobiłem.

Z gruntem jest raczej OK, bo teren był drenowowany za Gierka. Generalnie mokro jest na działce. Piaski, iły, glina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie na takie podejście chciałem uczulić.

7tonik, masz rację w swoim rozumowaniu, jednak zauważ, że akurat ten temat to "spostrzeżenia, uwagi".Domniemam, że nikt z budujących dom (czytających forum) nie podejmuje decyzji o PC na podstawie wyłącznie tego wątku. Piszemy ile zeżarła PC bo ją mamy. Możemy zajrzeć do sąsiedniego wątku i zobaczyć jak mają prądowcy, gazowcy, ekogroszkowcy, kominkowcy z płaszczem itp, itd. Porónać, ściany, ocieplenie, okna. Kilka lat temu wstecz znalezienie miarodajnych info o zużyciu EE przez PC to był wyczyn. Teraz masz arkusik i tony danych. Jest co porównywać, obliczać.

Dla mnie decyzja o PC wówczas nie była łatwa. Ograniczony rynek, niewielu uzytkowników, poważna inwestycja. Ba, na hasło PC robiły się wielkie oczy i padało stwierdzenie "geotermia". Każdy informowany o grzaniu "prądem" puszczał mnie z torbami.

Liczyć każdy potrafi - ino danych brakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mdłości mnie biorą jak się coś takiego czyta jako materiał fachowy. I to podpisuje się jakiś doktor, pytam od czego .... chyba od krów. Jakość materiału dość niska oparta w dodatku o materiały reklamowe (bardziej marketingowe niż merytoryczne) w dodatku mało precyzyjnie tłumaczone.

Ktoś mało obeznany z pompami ciepła (potencjalny inwestor) może wyciągnąć zbyt wiele błędnych wniosków czytając te materiały. Pominam terminologię krórą mogą się posługiwać laicy, ale nie tzw. fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak dokładnie ocenić moc grzałkami? Potrzebuję prostej instrukcji, bo jestem lajkonikiem technicznym. W każdym razie dziś rano temp wej/wyj były -0,2/1,0

 

- doprowadź do sytuacji, kiedy załączą się grzałki w PCi i nie będzie pracowała sprężarka, odczytaj wtedy dT na gz po kilku minutach,

- z materiałów PCi odczytaj moc grzałek (można mieć ograniczone zaufanie do tych materiałów i odczytać moc rzeczywistą z licznika energii).

- przy normalnej pracy na CO (ze sprężarką bez grzałek) odczytaj dt na gz, ale po dłuższej pracy non-stop (im dłużej tym lepiej, kilka godzin nie będzie przesadą),

 

Podaj to na forum, a my policzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był dzisiaj u mnie pan z kamerką termowizyjną i jestem w lekutkim szoku :o Znalazł ze dwadzieścia mostków termicznych!!! Najgorzej jest na styku dachu ze ścianami i to dookoła :cry: Znalazł też mostki w miejscach gdzie bym się ich nigdy nie spodziewał. Czekam teraz na dokumentację i zaproszę do siebie tych wszystkich "fachowców" co się niby na wszystkim znają. Oj dostanie im się, dostanie. Już teraz wiem dlaczego mam tak kiepskie wyniki pracy pompy. Polecam wszystkim takie badanie bo to tylko 350zł (u mnie) a podejrzewam, że szybciutko się zwrócą. Sami się zdziwicie, mam nadzieję że nie wszyscy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wracając do pomiarów. Od początku lutego (4 dni) mam zużycie dla cwu i co 136kW co daje 34kW dziennie(przypominam mam Althermę powietrze-woda i grzeję co od 22 do 6, cwu od 13 do 15). Wczoraj wyłączyłem grzałki, więc grzała tylko PC. Zużycie przez dobę wyszło 24,1 kW (temperatura wieczorem na zewn 0 nad ranem -5). Uzyskana temperatura wewnątrz 23-24 st. Przyjmując COP=2 to moje zapotrzebowanie na ciepło wychodzi 50kW plus ciepło bytowe no i trochę słońca wczoraj było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na hasło PC robiły się wielkie oczy i padało stwierdzenie "geotermia"

Ha,ha,ha, :D , :D , :D ,dobre , ale u mnie też było to samo. :o

Do dzisiaj niektórzy myśłą w ten sposób. :wink:

 

Cześć,

no to może ja powinienem trochę głębiej powiercić, 60 km od mojego domu, w Poddębicach (wcześniej Uniejów) mają ciepłe wody zaraz pod powierzchnią ;)

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na hasło PC robiły się wielkie oczy i padało stwierdzenie "geotermia"

Ha,ha,ha, :D , :D , :D ,dobre , ale u mnie też było to samo. :o

Do dzisiaj niektórzy myśłą w ten sposób. :wink:

 

Cześć,

no to może ja powinienem trochę głębiej powiercić, 60 km od mojego domu, w Poddębicach (wcześniej Uniejów) mają ciepłe wody zaraz pod powierzchnią ;)

Pozdrawiam - Daniel

 

Ale to musialbys se radio najpierw zalozyc ;-)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wracając do pomiarów. Od początku lutego (4 dni) mam zużycie dla cwu i co 136kW co daje 34kW dziennie(przypominam mam Althermę powietrze-woda i grzeję co od 22 do 6, cwu od 13 do 15). Wczoraj wyłączyłem grzałki, więc grzała tylko PC. Zużycie przez dobę wyszło 24,1 kW (temperatura wieczorem na zewn 0 nad ranem -5). Uzyskana temperatura wewnątrz 23-24 st. Przyjmując COP=2 to moje zapotrzebowanie na ciepło wychodzi 50kW plus ciepło bytowe no i trochę słońca wczoraj było.

 

hej no u mnie za ostatnie 4 dni jest w sumie na caly dom 138 a mam ziriusa z bezposrednim parowaniem..czyli odliczajac..to co na dom to pewnie okolo 100-110 poszlo na PC (z ciepla woda) czyli nie jest tak zle jezeli chodzi o ta powietrzna altherme oczywiscie dla mnie:)

 

a co do przepalania wieczornego w kominku to z doswiadczenia moge ci powiedziec ze bardzo duzo to daje czasami mozna zaoszczedzic do 50% zuzytej energi

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest troszkę "oszczędniejszy" sposób na obliczenie COP.

 

Musisz wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w domku - obniżyć temp. wody na buforze do ok. 30 stopni, następnie włączyć PC na równe 60 minut i sprawdzić przyrost temp CWU oraz jaki masz poór prądu w tym czasie.

Tak to raczej słabo. COP jest uzależniony od różnicy temperatur. Przy grzaniu CWU PC daje na maksa. Przy CO masz zadaną temp.

Ale ty nie sprawdzasz efektywności CO tylko PC. Więc oczywiście pompki obiegowe od CO wyłączasz.

Skorzystaj z tego:

Ep=1,163 x (Tcw-Tzw) x V, gdzie Ep - energia potrzebna do podgrzania wody w kWh, Tcw, Tzw - temperatura ciepłej i zimnej wody w st. Celsjusza, V - objętość wody w m3 (czyli wielkość bufora) - 1,163 - przelicznik ;).

Z tego Ci wyjdzie z jaką mocą pracuje PC.

COP = Ep/Ez, gdzie Ez - energia elektryczna zużyta wg licznika.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...