Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy na Ziriusie masz wystarczająco CWU , bo przecież grzejesz przepływowo? 8)

Ile osób korzysta z CWU?

 

Ha i tu pies pogrzebany:) bo z doswiadczenia drugiej zimy moge stwierdzic ze jednak przy ziriusie problem CWU wystepuje szczegolnie gdy chcemy grzac w taniej taryfie..i jezeli nie dajemy dosc wysoko temp grzania PC by nie zajezdzac sprezarki..

u mnie zdarzaly sie pojedyncze przypadki kiedy cieplej wody nie bylo tyle ile chcialem o tej godzinie ktorej chcialem ale u kolegi problem z CWU byl ciagly

nie potrafil na zbiorniku uzyskac wyzszej temp niz 55 stopni a wtedy o wanie cieplej wody mozna zapomniec

:(

osobiscie z kolega dom obok rozwiazalismy go dodajac bojler szeregowa za zbiornikiem

zuzycia pradu to nie zwiekszylo a nawet mam wrazenie ze zmniejszylo a komfort jest nieporownywalny..

nie wiem czy to dobre rozwiazanie..ale u nas zdaje rezultat

 

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP jest uzależniony od różnicy temperatur na wejściu PC z dolnego źródła i na zasilaniu systemu grzewczego. Jeśli grzejemy podłogówką, to ta druga temp. = 30-35 st., dla cwu będzie ok. 50st czyli różnica 15-20 st. To ma kolosalne znaczenie dla wartości COP. Zatem twierdzę, że podany sposób na obliczenie COP z wykorzystaniem obliczeń na zasobniku da nam efektywność dla cwu, która będzie znacznie niższa niż dla co (dla podłogówki). Oczywiście, gdy mamy system mieszany lub zasilamy bufor maksymalną temp. z PC, to sprawność lda CO zrówna się z CWU. Dlatego najkorzystniejsze jest grzanie bezpośrednio podłogówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP jest uzależniony od różnicy temperatur na wejściu PC z dolnego źródła i na zasilaniu systemu grzewczego. Jeśli grzejemy podłogówką, to ta druga temp. = 30-35 st., dla cwu będzie ok. 50st czyli różnica 15-20 st. To ma kolosalne znaczenie dla wartości COP. Zatem twierdzę, że podany sposób na obliczenie COP z wykorzystaniem obliczeń na zasobniku da nam efektywność dla cwu, która będzie znacznie niższa niż dla co (dla podłogówki). Oczywiście, gdy mamy system mieszany lub zasilamy bufor maksymalną temp. z PC, to sprawność lda CO zrówna się z CWU. Dlatego najkorzystniejsze jest grzanie bezpośrednio podłogówki.

Pompy ciepła, a raczej ich moc jest uzależniona od temp. dolnego i górnego źródła, a więc np. przy temp. 0/50 stopnia moc będzie inna jak dla 0/35 stopnia.

Napiszę obrazowo: masz na buforze (np. 750L) np. 10 stopni w ciągu 60 minut temp wzrasta o 6 stopni i zużywa w tym czasie np. 1,5KW, to masz moc pompy 5,23KW i COP 3,49

Co ty chcesz jeszcze liczyć?

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy glikol lub gaz "wpuszczasz" w podłogówke? Czy w bufor? Więc liczysz temp. na buforze.

Chyba jestem za "ciemny" aby zrozumieć o jakim buforze mówisz. Czy nastepujący cytat ze strony NIBE-BIAWAR jest bzdurą: "Zwykle w danych technicznych COP jest podawany zgodnie z normą EN 255 dla parametrów 0OC temperatury na wejściu do pompy ciepła z dolnego źródła i 35OC na zasilaniu systemu grzewczego.

Wartość COP jest ściśle zależna od tych dwóch temperatur. Przykładowo FIGHTER 1240 10 kW: przy 0/35 COP=5,04, a przy 0/50 COP=3,65."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, nie wchodziłem na strony biawaru, więc nie wiem co wypisują, ale samo meritnum wychodzi to samo!

Co do obliczeń to wszystkie potrzebne parametry są wzięte z "kapelusza" i w żaden sposób nie można łączyć tego z biawerem :p .

A odnośnie bufora to zapraszam tutaj:

http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi-czyli-bufor-ciepla,t89352-1440.htm

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, nie wchodziłem na strony biawaru, więc nie wiem co wypisują, ale samo meritnum wychodzi to samo!

Co do obliczeń to wszystkie potrzebne parametry są wzięte z "kapelusza" i w żaden sposób nie można łączyć tego z biawerem :p .

A odnośnie bufora to zapraszam tutaj:

http://forum.muratordom.pl/jak-to-sie-robi-czyli-bufor-ciepla,t89352-1440.htm

 

Sposób o którym piszesz jest jakimś sposobem, ale bardzo niedokładnym, bo:

- wraz ze zmianą temp. na gz zmienieją się się wszystkie par. PCi,

- zbiornik to nie tylko woda ale także kawał stali do nagrzania i straty poprzez izolację oraz straty na rurociągach łączących,

- w zbiorniku zachodzi uwarstwienie, czyli pomiar zmian temp. czujnikiem punktowym nie jest adekwatny do ilości dostarczonej energii,

- w układzie chłodniczym proces stabilizuje się kilka do kilkunastu minut po ustabilizowaniu temperatur i wtedy urządzenie osiąga dopiero swój "normalny COP", a przy teście proponowanym przez ciebie błędy będą wynikały ze stanu nieustalonego po załączeniu oraz z dość szybkiej zmiany temp. na gz. przy podgrzewaniu zamkniętej objętości zbiornika.

 

A tak naprawdę to przy podłogówce i PCi mało kto ma bufor lub sprzęgło, bo to trochę profanacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Zielono zabarwiany glikol to preparat na bazie glikolu propylenowego a niebieski etylenowego. Kolor nie ma znaczenia (to tylko barwniki) lecz stężenie glikolu.(...)

 

Mam pytanko - jaka jest praktyczna różnica pomiędzy tymi glikolami ? W jakich warunkach jakie lepiej stosować i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie wiosna. :D

No ciekawe ,na ilu maseczkach pojawił się uśmiech,bo na mojej też. :lol:

Ponieważ jakoś cicho dzisiaj to mam taki wiosenny temat. 8)

Mam malutki wykafelkowany zewnętrzny basenik (śr.3,15m,gł,0,6m), w którym pluskają się moje dzieciaki i dzieci gości , a przy czymś mocniejszym zawitać potrafi tam i starsza brać. :lol:

Ze względu na temperatury korzystamy z niego przeważnie w dni upalne,a chciałbym też w trochę chłodniejsze. :wink:

I co mi się marzy? :o

Idę do garażu , biorę pod pachę PC powietrze-woda,stawiam przy basenie,jedno podłączenie do prądu i podgrzewam basenik. :roll:

GZ np. w postaci zwiniętej rury z wodą jako czynnikiem grzewczym i koniecznie giętkiej , którą wrzucam do basenu (coś jak mini podłogówka).

Wiem , wiem znowu uśmieszki na twarzach. :lol:

Pytanie jest proste-realne? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę to przy podłogówce i PCi mało kto ma bufor lub sprzęgło, bo to trochę profanacja.

A może ktoś zainstalował coś takiego i wypowie się poprzez swoje doświadczenia? :p

Ja coś takiego miałem w ubiegłym roku, ale zlikwidowałem i wydaje mi się, że zużycie prądu się poprawiło. Pierwotnie zamontowałem bufor/sprzęgło o pojemności 160l, gdyż nie byłem pewien jak cały układ będzie działał. Dodatkowo miałem założone przez standardowego hydraulika kilkumetrowe wspólne doprowadzenia do rozdzielaczy z rury Cu 22mm. Nie byłem pewien osiąganych przepływów GZ, więc na początku (poprzedniej jesieni) wstawiłem sprzęgło. Ostatniej jesieni wymieniłem rurki na 28-ki, wyrzuciłem sprzęgło oraz jedną obiegówkę i jest lepiej, a na pewno nie gorzej i potwierdzam, że jeśli jeseśmy w stanie zapewnić odpowiednie przepływy gz, to sprzęgło nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem u siebie pompe Nibe 1245 8 KW.

Od poczatku jednak cos sie dzieje z kolektorem (odwiert 160m, mnostwo wody gruntowej).

Wydajnosc fatalna, po 2 godz pracy zaislanie i powrot na minusach, nawet -7st.

 

Przy tym straszny bulgot i wiecznie powietrze w układzie. Odpowietrzalem 2 godz, powietrze buchało pod duzym ciesnieniem. Z czasem troche sie uspokoilo, ale w kotlowni slychac bulgot i szmer przeplywu solanki.

 

Czy to normalne? O czym to swiadczy?

Czy moze miec wplyw tak duzy na wydajnosc DZ?

 

pusciłem na kilka dni wylacznie obieg na pompie DZ.

 

PO wylaczeniu ogrzewania temp wejscia i wyjscia skoczyly natychmiast na ok 3-4 st.

 

POki co czekam teraz na efekt odpowietrzania i krecenia DZ.

 

Jakie jest Wasze zdanie, o co moze chodzic?

Jakby byla nieszczelnosc, to pewnie spadlby poziom glikolu w naczyniu rozszerzalnym (czy do napelniania, nie wiem jak to nazwac)?. Cisnienie jest bardzo małe. Niewiele powyzej zera.

Co o tym sadzic?

 

Acha - slyszalem ze sondy powinny byc zalane bentonitem, a chyba tutaj nie byly.

 

Poprosze o porade!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem u siebie pompe Nibe 1245 8 KW.

Od poczatku jednak cos sie dzieje z kolektorem (odwiert 160m, mnostwo wody gruntowej).

Wydajnosc fatalna, po 2 godz pracy zaislanie i powrot na minusach, nawet -7st.

 

Przy tym straszny bulgot i wiecznie powietrze w układzie. Odpowietrzalem 2 godz, powietrze buchało pod duzym ciesnieniem. Z czasem troche sie uspokoilo, ale w kotlowni slychac bulgot i szmer przeplywu solanki.

 

Czy to normalne? O czym to swiadczy?

Czy moze miec wplyw tak duzy na wydajnosc DZ?

 

pusciłem na kilka dni wylacznie obieg na pompie DZ.

 

PO wylaczeniu ogrzewania temp wejscia i wyjscia skoczyly natychmiast na ok 3-4 st.

 

POki co czekam teraz na efekt odpowietrzania i krecenia DZ.

 

Jakie jest Wasze zdanie, o co moze chodzic?

Jakby byla nieszczelnosc, to pewnie spadlby poziom glikolu w naczyniu rozszerzalnym (czy do napelniania, nie wiem jak to nazwac)?. Cisnienie jest bardzo małe. Niewiele powyzej zera.

Co o tym sadzic?

 

Acha - slyszalem ze sondy powinny byc zalane bentonitem, a chyba tutaj nie byly.

 

Poprosze o porade!

 

Cześć,

ja się mało wyznaję, ale jak odpowietrzyłeś to ciśnienie spadło, trzeba uzupełnić roztwór glikolu, u mnie jest 1,5 bara. Jak "gulgocze" to jeszcze jest zapowietrzone. A nie masz w kotłowni odpowietrznika do DZ, gdzie powietrze powinno samo powoli z układu wylecieć?

Ile masz odwiertów, może któraś pętla nie chodzi i dlatego tak szybko dz się wychładza.

Coś więcej podpowiedzą "guru" naszej grupy.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...