Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

niebieski - trujący dla środowiska, mniej lepki

zielony - biodegradowalny, bardziej lepki przy tych samych temp zamarzania

 

No to jeszcze jedno pytanie:

Czy można zastosować samochodowy płyn do chłodnic (koncentrat) np. GLIDEX zrobiony na bazie glikolu etylenowego - po odpowiednim rozrobieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorz961 nie rozumiem dlaczego ty dociekasz co jest nie tak. Wystarczy postraszyć wykonawcę, że jak nie doprowadzi do ładu instalacji w wyznaczonym czasie, to zarządasz wymiany całości na nowe (masz takie prawo w ciągu 2 lat, w tym przez 6 miesięcy bezwarunkowo). W razie czego rzacznik praw konsumentów chętnie pomoże
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zastosować samochodowy płyn do chłodnic (koncentrat) np. GLIDEX zrobiony na bazie glikolu etylenowego - po odpowiednim rozrobieniu?

 

Absolutnie nie. Zestaw inhibitorów korozji jest zupełnie odmienny w płynach do chłodnic sam. i układów chłodniczych (inne temp. pracy i inne metale). Dla przykładu Borygo i Ergolid produkcji Zakładów Boryszew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym nawiązać kontakt z osobami mającymi pompę ciepła Viessmanna Vitocal 222G. Właśnie taką zainstalowałem i wygrzewam podłogówkę elektrycznym podgrzewaczem wody. Nie jestem pewien czy u mnie jest wszystko OK, nie mam żadnego czujnika poza czujnikiem temperatury na zewnątrz budynku.

Wykonawca nie zaproponował mi żadnego dodatkowego panelu sterującego np. w salonie. Jak czytam instrukcję to jestem z niej głupi. Wg niej można wszystko, wszędzie mierzyć, a ja nic nie mierzę :-?

U mnie podobnie jak u Grzegorza961 - jak się puści obieg pierwotny to słychać "bąbelki", a wykonawca podobno 2 godziny odpowietrzał dolne źródło.

Dokładnie będę to mógł sprawdzić za 12 dni, bo wtedy zakończę program wygrzewania jastrychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzanie trwa dużo dłużej, więc się nie denerwuj :) Jest szybciej jeśli jest separator, jeśli go nie ma to tylko cierpliwość. Sterowanie odbywa sie jak w przypadku zwykłego sterowania pogodowego, są wątki o tym. Czujnik pokojowy przy pompie ciepła nie zawsze się sprawdza. Regulator w pompie ciepła pokazuje bardzo dużo informacji tylko trochę nisko umieszczony i trzeba klękać :) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie. Zestaw inhibitorów korozji jest zupełnie odmienny (...)

No to teraz widać, jakich mamy specjalistów. W "renomowanym" punkcie mnie przekonywali, że nie ma różnic ;)

Bez komentarza...

Pozostaje mi tylko odszczekać zasłyszane od pseudofachowców informacje.

Pozdrawiam

Pewny instalator kiedyś powiedział.. "nie ma złych pomp, są tylko źli instalatorzy.." i to co podajesz jest potwierdzeniem tych słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzanie trwa dużo dłużej, więc się nie denerwuj :) Jest szybciej jeśli jest separator, jeśli go nie ma to tylko cierpliwość. Sterowanie odbywa sie jak w przypadku zwykłego sterowania pogodowego, są wątki o tym. Czujnik pokojowy przy pompie ciepła nie zawsze się sprawdza. Regulator w pompie ciepła pokazuje bardzo dużo informacji tylko trochę nisko umieszczony i trzeba klękać :) pozdr adam

W moim przypadku regulator jest na wysokości około 1.6mb więc nie trzeba klękać :lol: i rzeczywiście dużo pokazuje. Jednak np. w diagnostyce nie pokazuje aktualnej temperatury w pokojach czy przynajmniej pokoju, bo skąd ma ją znać jak nie ma czujników i właśnie o to mi chodzi. Ustawiam temperaturę wymaganą, ale skąd pompa wie kiedy ją osiągnie?? Co do postów na temat sterowania to chyba bym wieki je szukał na tym forum. Za funkcję "szukaj" ktoś kto ją tutaj stworzył mógłby dostać nobla.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrzanie trwa dużo dłużej, więc się nie denerwuj :) Jest szybciej jeśli jest separator, jeśli go nie ma to tylko cierpliwość. Sterowanie odbywa sie jak w przypadku zwykłego sterowania pogodowego, są wątki o tym. Czujnik pokojowy przy pompie ciepła nie zawsze się sprawdza. Regulator w pompie ciepła pokazuje bardzo dużo informacji tylko trochę nisko umieszczony i trzeba klękać :) pozdr adam

W moim przypadku regulator jest na wysokości około 1.6mb więc nie trzeba klękać :lol: i rzeczywiście dużo pokazuje. Jednak np. w diagnostyce nie pokazuje aktualnej temperatury w pokojach czy przynajmniej pokoju, bo skąd ma ją znać jak nie ma czujników i właśnie o to mi chodzi. Ustawiam temperaturę wymaganą, ale skąd pompa wie kiedy ją osiągnie?? Co do postów na temat sterowania to chyba bym wieki je szukał na tym forum. Za funkcję "szukaj" ktoś kto ją tutaj stworzył mógłby dostać nobla.

Pozdrawiam

Rozumiem, że potrzebujesz czujnik, który będzie uruchamiał pompke do wody kotłowej?

Jeśli tak to możesz zakupić najprostszy Auraton lub euroster - jest w nich z tego co pamiętam 8 lub 9 programów, które sobie możesz dowolnie ustawić.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że potrzebujesz czujnik, który będzie uruchamiał pompke do wody kotłowej?

Jeśli tak to możesz zakupić najprostszy Auraton lub euroster - jest w nich z tego co pamiętam 8 lub 9 programów, które sobie możesz dowolnie ustawić.

Czujnik temperatury w pokoju. Jeden na cały dom. Interesuje mnie skąd pompa wie, że temperatura w pokojach jest ok. Mam wskazanie temperatury zadanej i temperatury na pompie wtórnej, ale moim zdaniem to nie do końca pokazuje jak naprawdę jest w domu ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie skąd pompa wie, że temperatura w pokojach jest ok.

Nie wie tego. :D

Masz sterowanie pogodowe ( ja też ) z czujnika zewnętrznego,który steruje PC za pomocą krzywych grzewczych (nie jest konieczny pomiar temperatury wewnątrz domu).

Sterowanie pokojowe wymaga czujnika wewnętrznego. 8)

Jesli masz taką możliwość przygotuj sobie okablowanie również pod czujnik wewnętrzny i wtedy w dowolnym momencie będziesz sobie decydował czy chcesz sterować pogodowo ( zewnętrznie) , czy pokojowo (wewnętrznie). :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest mysl ze jakas petla nie chodzi. ale jak to sprawdzic?

 

odpowietrzam przez naczynie wzbiorcze na zasilaniu w kotlowni. W pompie jest moze jakis odpowietrznik, mam nadzieje ze automatyczny.

 

wlasnie jak sprawdzic ktora petla nie chodzi?

 

Cześć,

ja sprawdzałem tak że, wyłączona sprężarka na pompie, w rozdzielaczu DZ zakręcone pętle, jedna otwarta i odczyt temperatury na pompie dolnego źródła po 10-15 min obiegu jednej pętli. I taka procedura dla każdej pętli. Jak będzie temperatura jednej z nich dużo wyższa to pewnie nie pracuje. Ja u siebie tak "poprawiłem" jedną pętlę, która była za mocno skręcona.

 

A nie łatwiej wezwać instalatora i niech odpowietrzy DZ i ustawi przepływy jak należy, przy takiej pogodzie samemu grzebać w studzience to nic przyjemnego...

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie skąd pompa wie, że temperatura w pokojach jest ok.

Nie wie tego. :D

Masz sterowanie pogodowe ( ja też ) z czujnika zewnętrznego,który steruje PC za pomocą krzywych grzewczych (nie jest konieczny pomiar temperatury wewnątrz domu).

Sterowanie pokojowe wymaga czujnika wewnętrznego. 8)

Jesli masz taką możliwość przygotuj sobie okablowanie również pod czujnik wewnętrzny i wtedy w dowolnym momencie będziesz sobie decydował czy chcesz sterować pogodowo ( zewnętrznie) , czy pokojowo (wewnętrznie). :wink:

Są także urządzenia bezprzewodowe:

np.

http://www.allegro.pl/item900694019_auraton_2005_tx_plus_sterownik_radiowy_od_ss.html

lub przewodowy

http://www.allegro.pl/item903481247_sterownik_auraton_economic_2005_nowy_okazja.html

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza to temu, zeby uzywac obydwu sterownikow na raz -pogodowy i wewnetrzny.

Jesli wewnetrzny ustawisz jako termostat to pompa bedzie sprawdzala czy osiagnieto zadana temperature i wowczas sie wylaczy, bez wzgledu na temp. zewnetrzna -o ile nie ma czegos takiego jak mam w Vaillancie, ochrony przed zamarzaniem. Uruchamia sie gdy temp. na zewnatrz spada ponizej +3*C

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to najszczęśliwszy sposób starowania. :-?

Jesli pokojowy wyłącza PC na podstawie temp. wewnętrznej to praktycznie mamy sterowanie pokojowe. 8)

Przy pogodowym chodzi pompka GZ.

Na podstawie temp.GZ oraz temp.zewnętrznej uwzględniając krzywą grzewczą PC dobiera optymalną temperaturę ( w zależności od producenta PC ) zasilania lub powrotu. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...