Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Komu tak naprawdę potrzebne jest sterowanie wewnątrz przy 100 % podłogówki.

Przecież sposób sterowania tak naprawdę nie ma znaczenia - w przypadku sterowania wew. pompa pracuje tylko wtedy kiedy MY chcemy, tzn ustawiamy temp. zadaną na I i II taryfe, natomiast w przypadku czujnika zew. on dostosowuje Nam temp w.g krzywej grzania - REZULTAT JEDNEGO I DRUGIEGO JEST TAKI SAM - powinno być w domku ciepełko :wink:

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to najszczęśliwszy sposób starowania. :-?

Jesli pokojowy wyłącza PC na podstawie temp. wewnętrznej to praktycznie mamy sterowanie pokojowe. 8)

Przy pogodowym chodzi pompka GZ.

Na podstawie temp.GZ oraz temp.zewnętrznej uwzględniając krzywą grzewczą PC dobiera optymalną temperaturę ( w zależności od producenta PC ) zasilania lub powrotu. 8)

 

Tutaj nie zgodze sie z Toba.

Sterowanie pogodowka i wewnetrznym termostatem ma sens i to dosyc spory.Pompa nie dziala tak rposto, ze po osiagnieciu temp. wylacza sie i tyle.

Jest to proces bardziej zlozony, sumowanie calek energii i kilka innych przeliczen wykonuje i dopiero wowczas okreslany jest stan -wlacza czy wylacza sie pompa ciepla.

Nie jest to zaleznosc liniowa, temp. wewnetrzna nie decyduje o wlaczeniu/wylaczeniu pompy. Jest brana tylko pod uwage w obliczenia owych calek i sprawdzane jest zapotrzebowanie na energie dla zadanej temperatury pokojowej.

Przyklad:

Nie majac sterownika wewnetrznego pompa nie wie jaka jest temp. pokojowa i dobiera czas i tem. wg krzywej co moze oznaczac wahania temperatur wewnatrz domu -nie mamy na to wplywu a stosuja sterownik pokojowy ograniczamy pole dzialania pompie i "wie" ona do jakiego moment ma grzac.

Szczegolnie w domach bardzo dobrze oieplonych trudno jest zdac sie na sama pogodowke - wychladzanie takiego domu jest o wiele wolniejsze i sterowanie tylko pogodowka nie sprawdzi sie najlepiej. Po co pompa ma grzac skoro w domu jest nadal cieplo (np. 20*C) a na zewnatrz temperatura spadla np. z -6*C na -12*C. Pogodowka kaze wlaczyc sie pompie a sterownik pokojowy skoryguje nastawy samej PCi i wlaczys ie np. pozniej jest delta temp. wewnetrznej osiegnie jakas wartosc.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pompa ma grzac skoro w domu jest nadal cieplo (np. 20*C) a na zewnatrz temperatura spadla np. z -6*C na -12*C. Pogodowka kaze wlaczyc sie pompie a sterownik pokojowy skoryguje nastawy samej PCi i wlaczys ie np. pozniej jest delta temp. wewnetrznej osiegnie jakas wartosc.

Jest to przydatne zwłaszcza gdy mamy zyski energetyczne od słońca, których pogodówka nie jest w stanie przewidzieć. Pokojówka dobrze też działa przy optymalizacji zużycia w taniej taryfie, w której COP pompy wzrasta do 7-8 :wink:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś bajki piszesz. 8)

Jakie całki??? :D :D :D

PC dokładnie po osiągnięciu odpowiedniej temp.GZ sie wyłącza ( mylisz w tym przypadku temp.GZ z temperaturą pomieszczenia). :x

Jasne , że jest to zależność nieliniowa. 8)

Pogodówka , po prostu reaguje natychmiast na spadki lub wzrosty temp zewnętrznej.

Kwestią osobną jest dobranie sobie odpowiedniej krzywej do swojego zapotrzebowania na ciepło.

Np.dla mnie wystarczy 3 i mam wtedy 20-21* , a dla ciebie jak zimno to ustaw sobie 5 i pewnie będzie 23-24*.

Jak dalej nie pasuje to zrób sobie swoją krzywą grzewczą , bo większość PC ma takie możliwości.

Po co pompa ma grzac skoro w domu jest nadal cieplo (np. 20*C) a na zewnatrz temperatura spadla np. z -6*C na -12*C.

Właśnie po to , by nie załączać się dopiero wtedy gdy w domu jest już zimnawo i bezwładność podłogówki nie pozwoli na szybkie podniesienie temp.wewnętrznej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytales uwaznie :evil:

Przeciez napisalem ze pompa oblicza "sobie" ale nie prosta zaleznosc tylko temperatury ale spadkow i sumy roznic temperatur. Tak, dotyczy to temp. GZ -przeciez od niej zalezy tem. w pomieszczeniach.

Wartosc calki okreslonei w stopnio-minutach "mowia" przy jakich wartosciach wlaczy sie znowu pompa, np. jesli temp. spadnie o jeden stopien w przeciagu dwoch godzin etc. -u mnie dokladnie dotyczy to temperatury GZ

Sama pogodowka ni e spelni tak dobrze swojej roli jak w duecie z "pokojowka" -sterowaniem pokojowym oczywiscie :lol:

Wspomine zyski, ale nie tylko od slonca rowniez bytowe. Przeciez nie bede biegal i zmienial krzywej bo mi sie dom akurat nagrzal od slonca czy gotowania a pokojowka "dopilnuje" tego zeby nie przegrzewac domu niepotrzebnie. w sumie chodzi o najwyzszy komfort i koszty jak najnizsze a nie o przekonywanie sie co kto ma to jest lepsze.

Nie chce ktos miec pokojowego to jego sprawa, ja mami ciesze sie z tego ze moge miec wplyw na temp. wewnatrz domu i czesciowo grzac w tanszej, nocnej taryfie -to namacalnie zmniejsza koszty.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

dać tyle pieniążków za PC i jeszcze kupować sobie jakieś " cudeńka " to chyba trochę coś nie teges :(

owszem jak Ktoś chce ( robi badania :) to może się okablować i opomiarować nie tylko raz ale i 5 razy .

U Ciebie najprawdopodobniej nie ma pokojówki czyli OG2 ( tak się nazywa czujnik ) powinien być 1 szt. na cały dom i wtedy modyfikuje krzywą biorąc go pod uwagę . Jesli rzeczywiscie go nie masz ( to takie kwadratowe pudełeczko od którego odchodzi kabelek ) ...to albo sterujesz pogodowo za pomoca krzywych grzewczych ( metodą prób i błędów dobierasz w końcu idealną ) albo możesz go sobie dołożyć ( kabel jest cienki więc jakoś ukryjesz ) i podłączysz kabel do PC ale nawet jak go będziesz miał to nie znaczy że będziesz regulował temp. w każdym pokoju ( bo czym ? on jest jeden i powinien być w reprezentatywnym miejscu ) ..tylko albo powinieneś mieć np.siłowniki w rozdzielaczu i termostaty w pokojach ( czyli przewodowo ) ale na to jest już za póżno skoro dom jest skończony ....albo najprościej ustawić na poszczególnych nitkach podłogówki ( przymykając lub rozkręcając pętle) raz na zawsze gdzie ma być chłodniej a gdzie cieplej . No chyba ze kupisz sobie bezprzewodowy .

W niektórych firmach np. Nibe uważają że pokojówka niewiele wnosi i świadomie z niego rezygnują bo bezwładność podłogówki jest duża ( może to zależy od sterownika i od czasu reakcji na wystąpienie zjawiska ).

Grzegorz

Kłopoty z DZ to najczęściej

* zapowietrzenie

* powinno być odpowiednie ciśnienie

* może nie działać jedna nitka lub kilka

* zapchany filtr

* powinna być odpowiednia dt na DZ ( bieg pompy na DZ )

* kolektor powinien być szczelnie na całej długości otulony bentonitem lub compaktonitem bez dziur powietrznych bo inaczej źle przewodzi ciepło

* za małe DZ ....

* za małe odległości między odwiertami

* niezrównoważona instalacja ( jeden odwiert od drugiego różni się dużo długością i nierówno pracują i czasami w związku z tym jeden czy dwa odwierty pracują bardziej niż reszta i szybciej się wychładzają )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja spisuje sie jak na razie OK, nie mieszkam jeszcze wiec nie wiem jak w zyciu codziennym, ale pracuje non-stop na 110m3 i gdy wchodze do domu jest swiezutko :wink: , nie czuc ze to jednak budowa, papiery ochronne, farby itp. nie sa wyczuwalne wogole. Ciesze sie ze mam GWC bo przy mrozach ok. -27*C zaciagala centrala caly czas 0*C, przy wiekszym zapotrzebowaniu -gdy podkrecilem wentylacje na 210m3lub chwilami na wiecej -340m3 to temperatura ze zloza zaczynala wzrastac -typowe dla zwirowcow.

Mam PCi geoTherm Plus 5.9kW, mam ustawione na niska temperature -szkoda grzac skoro nie mieszkam. Wczesniej mialem na 17*C w nocy i 19*C w dzien a teraz zmienilem (gdzies tak od dwoch tygodni) na 17*C w dzien i 19*C w nocy.

Na razie testuje najlepsze ustawienia i najtansze dla mojego domu, ale to tylko zabawa bo nie mieszkam i nie wiem jak bedzie przy wyzszych temp. nastawy wewnetrznej (np. 20*C).

Vaillant'a fajnie sie ustawia i kontroluje przez net (vrnetDialog'a), mozna prawie wszystko ustawic i sprawdzic (wlacznie z krzywa grzania i temp. wewnetrzna), szkoda ze nie ma podlicznika wbudowanego :lol: i dostepnego przez net'a, to juz bylo by wszystko co jest przydatne. No, ale nie mozna miec wszystkiego i podlicznik mamoddzielnie zamontowany a zuzylem od 25/11/2009 ok. 1 530 kWh, pompa czesto sie wlacza w tzw. ochronie przeciwzamarzaniu.

 

Sterownik wewnetrzny pompy to VR90

Jak na razie uwazam ze dokonalem dobrego wyboru, szczegolnie ze Vailalnt dal mi gwarancje na pompe na 5 lat i na vrnetDialoga tez na 5 lat za darmo bede mial :)

BTW: Instalator jest ustawiony jako odpowiedzialny za moja pompe i gdy spadlo cisnienie w co -odpowietrzanie systemu, to dostal od pompy sms'a o spadku cisnienia i zaraz mnie poinformowal o tym zanim jeszcze sie zorientowalem ze musze "dolac" wody do CO :lol: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

dać tyle pieniążków za PC i jeszcze kupować sobie jakieś " cudeńka " to chyba trochę coś nie teges :(

owszem jak Ktoś chce ( robi badania :) to może się okablować i opomiarować nie tylko raz ale i 5 razy .

U Ciebie najprawdopodobniej nie ma pokojówki czyli OG2 ( tak się nazywa czujnik ) powinien być 1 szt. na cały dom i wtedy modyfikuje krzywą biorąc go pod uwagę . Jesli rzeczywiscie go nie masz ( to takie kwadratowe pudełeczko od którego odchodzi kabelek ) ...to albo sterujesz pogodowo za pomoca krzywych grzewczych ( metodą prób i błędów dobierasz w końcu idealną ) albo możesz go sobie dołożyć ( kabel jest cienki więc jakoś ukryjesz ) i podłączysz kabel do PC ale nawet jak go będziesz miał to nie znaczy że będziesz regulował temp. w każdym pokoju ( bo czym ? on jest jeden i powinien być w reprezentatywnym miejscu ) ..tylko albo powinieneś mieć np.siłowniki w rozdzielaczu i termostaty w pokojach ( czyli przewodowo ) ale na to jest już za póżno skoro dom jest skończony ....albo najprościej ustawić na poszczególnych nitkach podłogówki ( przymykając lub rozkręcając pętle) raz na zawsze gdzie ma być chłodniej a gdzie cieplej . No chyba ze kupisz sobie bezprzewodowy .

W niektórych firmach np. Nibe uważają że pokojówka niewiele wnosi i świadomie z niego rezygnują bo bezwładność podłogówki jest duża ( może to zależy od sterownika i od czasu reakcji na wystąpienie zjawiska ).

Grzegorz

Kłopoty z DZ to najczęściej

* zapowietrzenie

* powinno być odpowiednie ciśnienie

* może nie działać jedna nitka lub kilka

* zapchany filtr

* powinna być odpowiednia dt na DZ ( bieg pompy na DZ )

* kolektor powinien być szczelnie na całej długości otulony bentonitem lub compaktonitem bez dziur powietrznych bo inaczej źle przewodzi ciepło

* za małe DZ ....

* za małe odległości między odwiertami

* niezrównoważona instalacja ( jeden odwiert od drugiego różni się dużo długością i nierówno pracują i czasami w związku z tym jeden czy dwa odwierty pracują bardziej niż reszta i szybciej się wychładzają )

Bonetko mam jeden czujnik na zewnątrz - czyli od temperatury zewnętrznej. W domu wyprowadziłem kabelek w salonie na czujnik i na razie sobie "dynda"

Jakie to jest odpowiednie ciśnienie w DZ??

Jak sprawdzić długość odwiertów - czy są równe - u mnie wykonawca mówił, że mogą być różnice do 5mb

Ja z tego co pamiętam u mnie włożyli rury i niczym tego nie zalewali :cry:

 

Mam też pytanie o wygrzewanie podłogówki

Wygrzewam 20dni i temperatura podłóg spadła do 1-3 stopnia przy stałej temperaturze wygrzewania jastrychu 18stopni (już ma być taka do końca) - wykonawca podłogówki mówi, że to jest ok bo jest zimno na dworze??

Czy można załączyć na te ostatnie dni DZ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Jak pamiętacie mamy problem z naszym Danfossem DHP-H - chodzi o to, że PC działa od 3 m-cy 24/24, w domu jest zimno a na DZ mamy -7/-4oC.

 

Dziś przyjechał do nas sam Właściciel firmy, która nam PC montowała i okazuje się, że konieczne będzie dowiercenie jeszcze jednego odwiertu ponieważ cały czas nie działa jeden z 5 odwiertów (każdy po 40m). Tak więc musimy poczekać na lepszą pogodę i znów zacznie się wiercenie - dobrze, że ogrodu jeszcze nie mamy.

 

Jak przyznał Właściciel Firmy ich PC pracują na dodatnich temperaturach na DZ. To co jest u nas to ewidentna awaria.

 

Mam nadzieję, że na przyszły rok PC będzie działała sprawniej i przede wszystkim oszczędniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijco A czy Ty jako użytkownik też dostajesz jakieś informację sms ?

Czy masz dostęp tylko przez net.

Czy jest jakiś serwer testowy u Vaillanta by zobaczyć jak działa vrnetdialog.

Te 5 lat gwarancji to masz z programu "ładny dom" ?

Ja mam już zakupioną pompę Vaillanta geotherm exclusiv WVS 103/2 też dostalem vrnetdialog ale na razie wszystko spakowane bo pogoda po krzyżowała mi plany mam rozłożona podlogówkę ale nie mogę zalać posadzki.

Rekuperator też mam Ten sam dlatego tak Cię wypytuję o szczegóły użytkowe.

A GWC mam zamiar zrobić glikolowe.

A i jeszcze jedno czy VR90 też tak jak wyświetlacz główny pompy pokazuję graficznie ilości energi itd ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jestem na etapie wyboru pompy, wydawało mi się, że w miarę mam wszystko poukładane, ostatnie rozmowa z instalatorami przewróciła jednak trochę mój światopogląd. Zrodziły się w mojej głowie 2 zasadnicze pytanie, proszę osoby zorientowane w temacie o opinie. Myslę o pompie nibe 1145/1245

 

1. Czy zbiornik cwu zintegrowany 180 l to dobre rozwiązanie i przede wszystkim wystarczające dla 3-4 osobowej rodziny. Do tej pory myślełem o zbiornku cwu 300l zewnętrznym?

2. Czy zbiornik buforowy do ogrzewania podłogowego jest użyteczny- do tej pory myślałem, że tak. Instalator przekonywał, że jeśli mam 220 m podłogówki, to bufor powinien mieć z 1000 litrów, żeby spełniał swoje zadania- konkluzja- On by u siebie nie montował? Więc jak to naprawdę jest z tym buforem i jakie korzyści może dać w eksploatacji?

z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Jak pamiętacie mamy problem z naszym Danfossem DHP-H - chodzi o to, że PC działa od 3 m-cy 24/24, w domu jest zimno a na DZ mamy -7/-4oC.

 

Dziś przyjechał do nas sam Właściciel firmy, która nam PC montowała i okazuje się, że konieczne będzie dowiercenie jeszcze jednego odwiertu ponieważ cały czas nie działa jeden z 5 odwiertów (każdy po 40m). Tak więc musimy poczekać na lepszą pogodę i znów zacznie się wiercenie - dobrze, że ogrodu jeszcze nie mamy.

 

Jak przyznał Właściciel Firmy ich PC pracują na dodatnich temperaturach na DZ. To co jest u nas to ewidentna awaria.

 

Mam nadzieję, że na przyszły rok PC będzie działała sprawniej i przede wszystkim oszczędniej.

 

 

a w jaki sposob sprawdza sie czy dzialaja odwierty?

Bo mam ten sam problem najprawdopodobniej.....

poza ta metoda, ze sie zakreca poszczegolne petle i sprawdza efekt na pompie. jakos nic nie zauwazylem na swojej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jestem na etapie wyboru pompy, wydawało mi się, że w miarę mam wszystko poukładane, ostatnie rozmowa z instalatorami przewróciła jednak trochę mój światopogląd. Zrodziły się w mojej głowie 2 zasadnicze pytanie, proszę osoby zorientowane w temacie o opinie. Myslę o pompie nibe 1145/1245

 

1. Czy zbiornik cwu zintegrowany 180 l to dobre rozwiązanie i przede wszystkim wystarczające dla 3-4 osobowej rodziny. Do tej pory myślełem o zbiornku cwu 300l zewnętrznym?

2. Czy zbiornik buforowy do ogrzewania podłogowego jest użyteczny- do tej pory myślałem, że tak. Instalator przekonywał, że jeśli mam 220 m podłogówki, to bufor powinien mieć z 1000 litrów, żeby spełniał swoje zadania- konkluzja- On by u siebie nie montował? Więc jak to naprawdę jest z tym buforem i jakie korzyści może dać w eksploatacji?

z góry dzięki za pomoc

 

co do zasobnika 180l to używamy takiego w PC Danfoss i nie zdayło się aby kiedykolwiek zabrakło cwu. Rodzina co prawda 2 osobowa, ale potrafimy siedzieć pod prysznicem po 45min. każdy, a mamy kilka dysz więc wody trochę leci

 

co do bufora cwu to wydaje mi się że podłogówka a raczej jastrych stanowi świetny bufor - po nagrzaniu trzyma ciepło przez wiele godzin (oczywiście potrzebuje tez czasu aby się nagrzać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...