Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jedynie rano podgrzewam DCWU do 55* po to, by baniaczek wytrzymał do 21.00 czyli do taniej taryfy. 8)

Normalnie mam 45*. :)

Legionellę można spokojnie przegrzewać ręcznie raz na miesiąc. :wink:

Patrzę w nasz plik i podajesz zużycie tylko dla jednej taryfy.

Nie zmieniłeś przypadkiem na weekendową? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jestem na etapie wyboru pompy, wydawało mi się, że w miarę mam wszystko poukładane, ostatnie rozmowa z instalatorami przewróciła jednak trochę mój światopogląd. Zrodziły się w mojej głowie 2 zasadnicze pytanie, proszę osoby zorientowane w temacie o opinie. Myslę o pompie nibe 1145/1245

 

1. Czy zbiornik cwu zintegrowany 180 l to dobre rozwiązanie i przede wszystkim wystarczające dla 3-4 osobowej rodziny. Do tej pory myślełem o zbiornku cwu 300l zewnętrznym?

2. Czy zbiornik buforowy do ogrzewania podłogowego jest użyteczny- do tej pory myślałem, że tak. Instalator przekonywał, że jeśli mam 220 m podłogówki, to bufor powinien mieć z 1000 litrów, żeby spełniał swoje zadania- konkluzja- On by u siebie nie montował? Więc jak to naprawdę jest z tym buforem i jakie korzyści może dać w eksploatacji?

z góry dzięki za pomoc

A jaki Ty masz dom, jesli podłogówke masz 220 metrów? I w jaki sposób on policzył 1000L bufor - wychodzi zatem, że dla domu 120 mkw potrzebuje 5000L bufor - hmmm - pogratuluj panu instalatorowi bo jakieś nowinki prawi.... :wink:

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :) do każdej instalacji należy podejść indywidualnie. często musi być dłuższa rozmowa a zdania i tak będą podzielone. Wiele też zależy od upodobań i trybu życia użytkowników.

 

Vico ale temperaturą na tyle wyższą aby tylko wydłużyć prace a nie aby naładować bufor do 90 stopni :)

 

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On ma tylko wydłużać cykle pracy sprężarki aby przedłużyć jej żywotność.

Przy podłogówce to nie ma sensu, co widać na moich wykresach temperatur z przed tygodni, bo cykle i tak są długie. Przy grzejnikach może rzeczywiście pomóc - co też widać, gdy przy temperaturach poniżej -15 stopni, pracowały u mnie w drogiej taryfie same grzejniki i cykle były krótkie (bufora nie mam). Ale kto rozsądny zakłada grzejniki do pc ?

Ale jednak są firmy, które z powodzeniem sprzedają pompy wraz z buforami

To, że coś się sprzedaje nie musi świadczyć o tym, że jest potrzebne i ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto rozsądny zakłada grzejniki do pc ?

Jakby spojrzeć na temat trochę szerzej, to nie wszyscy myślą o PC przed budową.

Często "przerabia się" instalacje z oleju na PC, a instalacja już gotowa. Pół podłogówka (dół), pół grzejniki (piętro). Bardzo popularny układ.

Co wtedy?

Powiem Ci że osobiście zrobiłem kilka takich instalacji bez bufora do grzejników (z pewnych przyczyn - czasem miejsce, czasem kasa, czasem jedno i drugie...) i owszem wszystko działa, ale znacznie lepiej by to pracowało z buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie interesuje pompa ciepła powietrzna do cwu. czy warto zawracac sobie głowe takim czyms? do tej pory grzałem poza okresem grzewczym cwu palac w kotle ,grzałem wode w zasobniku 150l do 80-90* i starczało na cały dzien wraz z 3prysznicami. ile mniej wiecej kosztowało by grzanie tej wody pradem grzałka? czy warto zastosowac pc (ceny okolo 7tys) zeby zaoszczedzic okolo 4xmniej pradu? pompa była by uzywana tylko przez 6mc/rok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw bez bufora da rade jak jest mocna zima. W okresach przejściowych lepiej jak jest bufor. pozdr adam

 

Bufor nie ma sensu w dobrze dobranej mocowo instalacji (moc urządzenia, moc płyty grzewczej [rozstaw rurek]), gdy jest sama podłogówka. Rozumiem indywidualne podejście do każdej instalacji ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić takiego rozwiązania.

 

No chyba że ktoś oprócz tego, że naciąga kogoś na bufor to jeszcze naciąga też na przewymiarowaną instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwopijco A czy Ty jako użytkownik też dostajesz jakieś informację sms ?

Nie dostaje sms'ow - nie sprawdzalem czy wogole jest taka mozliwosc ale nie sadze zebym potrzebowal skoro mam net :)

Czy masz dostęp tylko przez net.

j.w.

Czy jest jakiś serwer testowy u Vaillanta by zobaczyć jak działa vrnetdialog.

Nie wiem nic o tym, musisz dryndnac do nich i dowiedziec sie. Moge zrobic zrzuty ekranu zebys zobaczyl jak to mniej wiecej wyglada?

Te 5 lat gwarancji to masz z programu "ładny dom" ?

Tak, nie jestem pewien ale chyba ta ich akcja nadal trwa wiec moze sprawdz to jeszcze.

Ja mam już zakupioną pompę Vaillanta geotherm exclusiv WVS 103/2 też dostalem vrnetdialog ale na razie wszystko spakowane bo pogoda po krzyżowała mi plany mam rozłożona podlogówkę ale nie mogę zalać posadzki.

Rekuperator też mam Ten sam dlatego tak Cię wypytuję o szczegóły użytkowe.

A GWC mam zamiar zrobić glikolowe.

A i jeszcze jedno czy VR90 też tak jak wyświetlacz główny pompy pokazuję graficznie ilości energi itd ?

Nie, tam nie ma wszystkich informacji wyswietlanych, VR90 nie jest podswietlany wiec lepiej w miejscu "widnym" go umiesc, zebys cos zobaczyl na nim :)

Mozna wiekszosc ustawien zmieniac nawet tych kodowych ale po ststystyki trzeba uderzyc do pompy.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim mam OLBRZYMIĄ PROŚBĘ zeby odpowadać na wszystkie pytania .. uważam że nie ma pytań trudnych i mało tego nie powinno być !!!!. Wiem , że część nie czyta wszystkiego ( od ostatniej wizyty ) ale czesc czyta na bieżąco i wie doskonale jakie zostały bez odpowedzi .. Nie jestem instalatorem i praktykiem ( tylko zwykłą uzytkowniczką PC ) a skoro są tutaj TACY Panowie ( bardzo się cieszymy że są :) ) to bardzo proszę odpowiedzieć na pytania dla Was może banalne ale nie dla wszystkich one takie są .

Padły pytania :

* jakie ciśnienie prawidłowe jest na DZ ..owszem podane śą przepływy w instrukcji i max ciśnienie ( niektóre PC mają np. 4 bary ) ...( ja spotkałam się że 1,5 )

* jak zmierzyć dł odwiertów ....owszem są specj. urzadzenia działajace na echu ziemi ...

* czy można właczyć na ostatnie dni normalne wygrzewanie podołogówki czyli na te niskie temp bo to już końcówka programu ..wyłaczyć grzłkę i grzać PC .... uważam że tak ....

* róznica 5 metrów w dł odwiertów nie jest róznicą zanczącą ...regulatory przepływu sa wtedy gdy różnice są dużo bardziej znaczące

* jak sprawdzić czy działa petla odwiertu ?....( oprócz dotyku ..wyjscia zimniejsza wejscia cieplejsza ...mozna zamknąc resztę i zobaczyć czy szumi ,,,,

można odczytać na PC tę jedną petlę... ile daje *C ,...

procedurę odpowietrzania mozna przeprpwadzić tak jak tutaj :str. 12 i 13 ...

http://www.econ.szczecin.pl/ROBUSTinstPOL.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie interesuje pompa ciepła powietrzna do cwu. czy warto zawracac sobie głowe takim czyms? do tej pory grzałem poza okresem grzewczym cwu palac w kotle ,grzałem wode w zasobniku 150l do 80-90* i starczało na cały dzien wraz z 3prysznicami. ile mniej wiecej kosztowało by grzanie tej wody pradem grzałka? czy warto zastosowac pc (ceny okolo 7tys) zeby zaoszczedzic okolo 4xmniej pradu? pompa była by uzywana tylko przez 6mc/rok

Oprócz pompy ciepła trzeba też wymienić zasobnik. Musi byc on znacznie większy, gdyż maksymalna temp z pompy ciepła to ok. 50st.

Co do solarów, to gdy nie ma znacznego dofinansowania np. z gminy, to nigdy się nie zwróci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...