Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co do solarów, to gdy nie ma znacznego dofinansowania np. z gminy, to nigdy się nie zwróci :)

Tu zgoda , ale tylko w przypadku montowania solarów i jednoczesnym użytkowaniu PC. 8)

W przypadku marcin_u mamy do czynienia z konwencjonalnym ogrzewaniem. :)

Pakowanie kasy w PC , która ma pracować 6 miasięcy w roku tylko na CWU jest według mnie bez sensu. :o

Koszt tej PC i solarów będzie podobny , a koszty eksploatacyjne ( zuzycie prądu) bezwzględnie na korzyść solarów.

Pomijam całą instalację , baniak itp , bo to musi być w obu przypadkach. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pakowanie kasy w PC , która ma pracować 6 miasięcy w roku tylko na CWU jest według mnie bez sensu. :o

Koszt tej PC i solarów będzie podobny , a koszty eksploatacyjne ( zuzycie prądu) bezwzględnie na korzyść solarów.

Pomijam całą instalację , baniak itp , bo to musi być w obu przypadkach. :p

Koszt kompaktowej pompy ciepła powietrze-woda (pompa ciepła z zasobnikiem ciepłej wody) jest porównywalny z kosztem instalacji solarnej (kolektory, zestaw pompowy z zabezpieczeniem, podgrzewacz ciepłej wody).

Poza sezonem grzewczym (temperatury zewnętrzne powyżej +5st. C) taka PC potraf pokryć 100% zapotrzebowania na ciepła wodę ze znaczną sprawnością (COP>3,0). Dodatkowo można wykorzystać ją latem do schładzania pomieszczeń.

Biorąc pod uwagę ilość dni pochmurnych, nawet latem, kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić 100% ciepłej wody. Uwzględniając to, może okazać się, że inwestycja w PC powietrze-woda bardziej się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok

Pompy do CWU są nawet tańsze od kolektorów :wink:

Tutaj masz przykłady:

http://www.allegro.pl/item913692970_pompa_ciepla_do_c_w_u_thermoval_krs_x_6_0.html cena 5699zł

http://www.allegro.pl/item909194319_pompa_ciepla_dimplex_do_grzania_wody_wyprzedaz.html cena 5340zł

A za taką kwote nie kupisz zestawu dla 4 osób.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Mamy za mało danych ,by jasno powiedzieć ,co w tym przypadku jest lepsze. :p

Może czasem wystąpić stan braku odpowiedniej ilości ciepłej wody z solarów ze względu na warunki atmosferyczne-tego nie sposób zanegować. :(

Weź jednak pod uwagę przy jakim koszcie następuje grzanie w PC , a przy jakim w solarach ( energia). :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

W jakich temperaturach śmigasz z cwu :) ? A co z Legionellą? ;)

Ja mam 160l lecę na 45-50 i nie ma problemu z wodą (4 osoby)

 

do wczoraj mieliśmy ustawioną temp 50oC na cwu, ale wczoraj zmniejszyłem do 40oC. Zobaczę jak to hula - wody nie braknie bo jest dogrzewana nawet w trakcie korzystania z niej.

Co do Legionelli to co 7 dni mam ustawiony przegrzew instalacji w 60oC - PC ma taką funkcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie interesuje pompa ciepła powietrzna do cwu. czy warto zawracac sobie głowe takim czyms? do tej pory grzałem poza okresem grzewczym cwu palac w kotle ,grzałem wode w zasobniku 150l do 80-90* i starczało na cały dzien wraz z 3prysznicami. ile mniej wiecej kosztowało by grzanie tej wody pradem grzałka? czy warto zastosowac pc (ceny okolo 7tys) zeby zaoszczedzic okolo 4xmniej pradu? pompa była by uzywana tylko przez 6mc/rok

Z wyliczeń wynika., że zuzywasz przez te 6 mies. na podgrzanie wody ok. 1727kWh. Koszt w I taryfie ok. 990 zł na 6 mies., W drugiej 430 zł przez 6 mies. Czy się opłaci już sam oszacujesz :)

Zasobnik przy PC conajmniej 550l, przy solarach nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę ilość dni pochmurnych, nawet latem, kolektory słoneczne nie są w stanie zapewnić 100% ciepłej wody. Uwzględniając to, może okazać się, że inwestycja w PC powietrze-woda bardziej się opłaca.

I tu sie możesz mylisz - jestem szczęśliwym posiadaczem solarow próżniowych i od kwietnia do wrzesnia zeszlego roku moja PC byla wyłączona a ciepla woda w kranach zawsze byla. Z tym ze zbiornik na ciepla wode jest 450 litrów - cieplej wody było nawet na kilka dni pochmurnych.

 

Mimo to jak ktos nie ma możliwości na solary to PC woda/powietrze jest według mnie b.dobrym rozwiązanie na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

W jakich temperaturach śmigasz z cwu :) ? A co z Legionellą? ;)

Ja mam 160l lecę na 45-50 i nie ma problemu z wodą (4 osoby)

 

do wczoraj mieliśmy ustawioną temp 50oC na cwu, ale wczoraj zmniejszyłem do 40oC. Zobaczę jak to hula - wody nie braknie bo jest dogrzewana nawet w trakcie korzystania z niej.

Co do Legionelli to co 7 dni mam ustawiony przegrzew instalacji w 60oC - PC ma taką funkcję.

moje 3grosze do CWU i wielkości zasobnika:

mam 160l ustawione na 41-48C i co 4tyg. przegrzewanie lagionella, nie korzystam z II taryf - takie rozwiązanie pozwala przy cyrkulacji ustawionej między 6-22 co 30min, mieć cięgle ciepłą (~43C na zbiorniku w PC) wodę w każdym punkcie rozległej "parterówki", mam dwa punkty >15m rur od PC i dwie osoby non stop w domu - brak cyrkulacji, to nie tylko brak komfortu, w takim domu to czekanie 1-2min na ciepła wodę w kranie i spuszczanie w kanalizację wiaderka za każdym odkręceniem kranu (sprawdzałem praktycznie przez 3 miesiące nie było pompki cyrkulacji podłączonej), próby zmieszczenia się w taniej taryfie wymagałyby utrzymywania zbiornika znacznie większego niż 300l, a grzania większej ilości zdaje się traciłoby też już sens ekonomiczny tej taniej taryfy

PC pracuje u mnie 1,5-2h dziennie na CWU, 30min to nadrabianie strat cyrkulacji, lubimy sie wszyscy (3 osoby dorosłe) pluskać codzień dość długo pod prysznicem

dla przyjemności kąpieli w wannie (a mam taką nie najmniejszą ~300l) włączam DCWU 3h, które podbija temp. do 55C i na bieżąco stara się ją podtrzymać, nie ma problemu by tę wannę napełnić gorącą wodą, poleżeć 30min-1h, gdy w tym czasie inni domownicy mogą normalnie korzystać z CWU brać prysznic itp., a na koniec mieć nadal do spłukania gorącą wodę

przepraszam za długi jak zwykle u mnie referat, ale może to wielu osobom rozjaśni kwestię doboru zbiornika do swoich zwyczajów, nie tylko dopasować go pod kątem oszczędzania, bo potem te oszczędności mogą się okazać mocno niewygodne i w efekcie i tak grzeje się non stop do wysokiej temperatury tylko, że większy zbiornik (przykład z za płotu, u sąsiada z PC II taryfą i dużym zbiornikiem tak to oszczędzanie się skończyło ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!

klimaw

 

chyba zdecyduję się na dodatkowy zbiornik. Nowe pompy NIBE z zerii z 5-tką na końcu mają zalecaną współpracę z buforem, chyba właśnie z tego powodu, o którym pisał Serwis 24 dlatego instalator proponuje bufor symboliczny 100L (?)

 

kerado28 mam dom 220m powierzchni mieszkalnej + garaż 42m + poddasze nieużytkowe- 50m. Co do buforu on nie proponował 1000L, tylko powiedział, że żeby spełnił rolę, o którą pytałem (np.praca pompy w 2 taryfie) to musiałby mieć 1000L. On proponował NIBE 1140 bez bufora, NIBE 1145 z Buforem 100L bo takie jest zalecenie producenta- współpraca z buforem.

 

Serwis 24 myślę, że Twoja podpowiedź co do bufora trafia w sedno, pytanie tylko czy 100L bufor to nie "atrapa" bo tego wymaga producent?

dzięki za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za korekte powietrze woda :)

Notoco

Jak szacujesz koszt energii el. takiego grzania(pompki obiegowe+elektronika)?

 

Niestety nie mam na stale podlaczonego miernika zużycia energi na solarach - juz niedlugo

 

Pobor energi przez elektronike - pomijam bo bardzo niski (ponize 2 W)

pompa obiegowa do solarow w lecie jest ustawiona na pelna moc - 90w - sreni czas pracy 10 h na dobe

w zimie na min moc - 45W - sredni czas pracy 2h

Co ciekawe nawet przy tem. okolo zera jak tylko sloneczko wyjdzie pompa sie załącza i pracuje na 40-60% mocy przez jakis czas.

Ciężko osaczowac bo w zależności od różnicy tem pomiędzy panelami i woda pompa pracuje miedzy 30-100% mocy.

PS

Mam juz panele do produkcji energii elekt (max500W) wiec niedługo będzie to energia ze słońca za darmo

Tylko niech nikt nie mowi mi o ekonomii tu ... ja zaoszczedzilem te pieniadza niepalac i nie pijac (duzo) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto rozsądny zakłada grzejniki do pc ?

Jakby spojrzeć na temat trochę szerzej, to nie wszyscy myślą o PC przed budową. Co wtedy?

Właśnie ja mam taką mieszaną instalację z tych powodów o których piszesz - pomysł na pc przyszedł dopiero po założeniu instalacji :cry: . W takim wypadku trzeba podejść do instalacji indywidualnie.

To popytaj po co ten bufor , bo 100l to może być zbiorniczek wyrównawczy , a nie bufor.

To nie bufor, to tylko sprzęgło hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś napisać coś o tym sprzęgle hydraulicznym

Każda pompa wymaga odpowiedniego nominalnego przepływu cieczy po obu stronach: gz i dz. Wymagane przepływy są zazwyczaj określone w instrukcji montażu. Jeśli chodzi o dz, to jego parametry się nie zmieniają - nikt nie zakręca pętli, więc raz dobrze zamontowane, ustawione i odpowietrzone dz działa bez ingerencji. Inaczej jest z gz. Jeśli ktoś instaluje np. jakąś regulację - typu termostaty na grzejnikach czy pętlach podłogówki, to może się zdarzyć, że wszystkie (czy duża część) obwody/pętle grzewcze się zamkną. Dla pompy byłby to problem, bo przepływ cieczy na jej wymienniku by został zabklokowany/zmniejszony. W takim wypadku pompa po osiągnięciu maksymalnej bezpiecznej temperatury powinna się wyłączyć z odpowiednim kodem awarii (przegrzany skraplacz). Oczywiście nie jest to najlepsze dla sprężarki, Żeby takich sytuacji uniknąć można zainstalować sprzęgło - niewielki zbiornik i podłączyć go niezależną obiegówką do pc. Wtedy obojętnie co się będzie działo w obwodzie ogrzewania, obiegówka pc zapewni pompie jej nominalny przepływ. Gdy woda w sprzęgle się zagrzeje (bo braknie odbioru ciepła przez instlalację) to pc się normalnie wyłączy zgodnie z ustawionym programem grzewczym po osiągnięciu zadanaj w programie temperatury powrotu i wszystko będzie działać, bo do przegrzania skraplacza nie dojdzie.

Kolejny przykład zastosowania to źle zrobiona instalacja grzewcza, w której nie jesteśmy w stanie uzyskać nominalnego przepływu, bo np. średnice rurek są za małe. Ewentualnie dla świętego spokoju, gdy nie wiemy, czy przepływ w obwodzie grzewczym będzie taki jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...