Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no ale jak tamci chcą za sam projekt 2500 !!!

Ale wiesz, że zestaw uniwersalny to nie to samo co dedykowany ?

Projekt za 2500 też uważam za max przegięcie. Z drugiej strony policz sobie choć kawałek instalacji sam wg wzorów mat/fiz zobaczysz, że po pierwsze trzeba trochę wiedzieć, a po drugie to nie jest takie trudne :wink:

Zrozumcie, że nie sądzę abyście dostali dokładne rysunki tylko te 2 kartki z oznaczeniami i zestaw. Teraz pytanie na ile to będzie odpowiednie do Waszego domu ? 100%, 90% czy może 80% z tego co możnaby uzyskać przy pełnych obliczeniach ? Być może się mylę, nie widziałem na oczy tego zestawu części i po zmontowaniu ale nie lubię rzeczy uniwersalnych, bo wtedy coś za coś.

 

kamus, montaż wg cenników które widziałem kosztuje od 2500 w górę.

A pic na wodę bo nie jestem w stanie sprawdzić, skoro umiem policzyć instalację, czy jest dobrze czy źle dopóki nie kupie zestwu żeby sprawdzić co kryje się pod oznaczeniami. I jeszcze jedno : u mnie wylot z reku wrzucili do komina o boku 14cm co oznacza odpowiednik rury 160mm. jak policzysz to wyjdzie, że przy max wydajności daje to prędkość ponad 5,5m/s czyli lekko będzie świstało a ma być cicho chyba, nie ? Poza tym nie napisali, że można kominy polikwidować, że można pewne rzeczy pozmieniać w związku z went. mechaniczną, skąd laik ma to wiedzieć ?

Ja nie jestem specjalistą, a dla siebie dopiero będę robił. Po prostu duuuużo czytam, liczę i staram się wyciągać wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Wy tu o reku a ja wrócę na chwilę do podłogówki: zrobiłem rekonesans w Opolu w sprawie cen u wykonawców (autoryzowanych, pomijam "Kaziów" i wygląda to mało ciekawie:

1/ Roth na rurach PE sieciowanych = 95zł/m kw.

2/ Roth na rurach AlPex = 100zł/m kw.

3/ Purmo =80zł/m kw.

4/ Herz = 115zł/m kw.

 

Czekam jeszcze na TeCe po weekendzie ale nie spodziewam się rewelacji.

Najtaniej wychodzi Purmo, a i firma instalacyjna dobrze znana i z referencjami. Nie chcą jedynie poukładać tak gęsto rurek jak przewiduje ClimaKomfort - twierdzą że "tak się nie robi" i zagęszczenie 10cm to max. Hmm...

 

Podpowiedzcie czy warto łasić się na oszczędność 5000zł [145m kw *(115 C.K. - 80 Purmo) = ~5000 zł netto, czy jednak przepłacić Climie Komfort i wierzyć że będzie się wtedy miało święty spokój i jakby co to reklamacje do jednej firmy?

 

Pozdrawiam

ultimate

B.T.W. Jeden z "Kaziów" też poprosił o 80zł /kw i zaproponował położenie na styropian folii budowlanej "bo po co przepłacać za aluminiową" Hehehe:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Wy tu o reku a ja wrócę na chwilę do podłogówki: zrobiłem rekonesans w Opolu w sprawie cen u wykonawców (autoryzowanych, pomijam "Kaziów" i wygląda to mało ciekawie:

1/ Roth na rurach PE sieciowanych = 95zł/m kw.

2/ Roth na rurach AlPex = 100zł/m kw.

3/ Purmo =80zł/m kw.

4/ Herz = 115zł/m kw.

 

Czekam jeszcze na TeCe po weekendzie ale nie spodziewam się rewelacji.

Najtaniej wychodzi Purmo, a i firma instalacyjna dobrze znana i z referencjami. Nie chcą jedynie poukładać tak gęsto rurek jak przewiduje ClimaKomfort - twierdzą że "tak się nie robi" i zagęszczenie 10cm to max. Hmm...

 

Podpowiedzcie czy warto łasić się na oszczędność 5000zł [145m kw *(115 C.K. - 80 Purmo) = ~5000 zł netto, czy jednak przepłacić Climie Komfort i wierzyć że będzie się wtedy miało święty spokój i jakby co to reklamacje do jednej firmy?

 

Pozdrawiam

ultimate

B.T.W. Jeden z "Kaziów" też poprosił o 80zł /kw i zaproponował położenie na styropian folii budowlanej "bo po co przepłacać za aluminiową" Hehehe:)

 

Też przez to wszystko przechodziłem.

Purmo, inni lokalni inwestorzy. Każdy mówił że po co tyle rury i tak dalej. A rozbieżnośći pomiędzy projektem ClimyK a innymi instalatorami od podłogówki były ogromne. Od 1600mb rury do 4000 mb. Powierzchnia po podłodze to około 280m2. I każdy mówił że jego wyliczenia są dobre. Cena za metr jest ważna , ale ważniejsze jest ile tego grzejnika będziesz miał w rzeczywistości. Zdecydowałem się na pełen zestaw od Climy i wcale nie wychodzi drożej jak się policzy ile tego tam ułożyli. A jak przyjechali wylewać posadzkę to powiedzieli że już dawno, dawno nie widzieli tak porządnie położonej podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Znacie moje dylematy i powiem Wam dziś jedno po dokładnym przestudiowaniu wszystkiego co mam na temat podlogówki pod pompe doszliśmy do wniosku, że postawimy jednak na CK! Ostatecznie przekonal nas do tego marcowy nr Ładnego Domu. Ja wiem, że to nie Murator i cęsto artykuły są tendencyjne, ale pomijając wszystko w materiale o pompach ciepła jest akapit o podłogówce. Polecam. Reasumując z ich oferty podziękujemy raczej za pc do c.u.w. dzieki spostrzeżeniom jednego z Was zresztą. Pozdrawiamy :lol: Naszego kolegę od negocjacji z CK :lol: Ugrałeś coś? My czekamy na odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Znacie moje dylematy i powiem Wam dziś jedno po dokładnym przestudiowaniu wszystkiego co mam na temat podlogówki pod pompe doszliśmy do wniosku, że postawimy jednak na CK! Ostatecznie przekonal nas do tego marcowy nr Ładnego Domu. Ja wiem, że to nie Murator i cęsto artykuły są tendencyjne, ale pomijając wszystko w materiale o pompach ciepła jest akapit o podłogówce. Polecam. Reasumując z ich oferty podziękujemy raczej za pc do c.u.w. dzieki spostrzeżeniom jednego z Was zresztą. Pozdrawiamy :lol: Naszego kolegę od negocjacji z CK :lol: Ugrałeś coś? My czekamy na odpowiedź.

 

Witam, ja też jestem już prawie zdecydowany na CK. Interesuje mnie ile ktoś z Was utargował u nich - bo napisali że ceny do negocjacji.

 

Jeśli ktoś może się pochwalić to będę wdzięczny :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym coś o HIBERNATUSIE.

 

Dostałem od nich ofertę na pompę wraz z montażem i zbiornikiem 200l na ciepła wodę ale co ważne bez dolnego źródła (bo początkowo myślałem o studniach).

 

Pompa 12,10kW =/- 4kW(podgrzewacz biwalentny)

 

Cena za pompę z montażem - 33 330,00zł netto

Podłogówka - 23 000,00zł netto

 

Jeśli policzyć by za dolne źródło tyle co CK to wychodzi jeszcze dodatkowe ok. 10000,00zł (2450 Euro).

 

Czyli za wszystko 66 330,00zł netto - HIBERNATUS

 

Za to samo w CK dostałem ofertę na 75 000,00zł netto - do negocjacji.

 

Także ze względu na opinie raczej zdecyduję się na CK.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując z ich oferty podziękujemy raczej za pc do c.u.w. dzieki spostrzeżeniom jednego z Was zresztą. Pozdrawiamy :lol: Naszego kolegę od negocjacji z CK :lol: Ugrałeś coś? My czekamy na odpowiedź.

 

Czy masz na mysli tez zbiornik z powietrzna pompa ciepla za 7.900? Widzialem go i znam opinie uzytkownika. Sa bardzo zadowoleni. Cena przygotowania cieplej wody w calym baniaku to jakies grosze.

Dlaczego chcesz zrezygnowac?

 

I kwestia negocjacji. To w koncu ile mozna "ugrac" z CK. Tak w %%.

 

Podpowiedzcie czy warto łasić się na oszczędność 5000zł [145m kw *(115 C.K. - 80 Purmo) = ~5000 zł netto, czy jednak przepłacić Climie Komfort i wierzyć że będzie się wtedy miało święty spokój i jakby co to reklamacje do jednej firmy?

Moim zdaniem, najlepiej, aby podlogowke kladla ta sama firma co instaluje pompe. W przypadku reklamacji moga miec pretensje do siebie, a nie "zwalac" na innych fachowcow. Swiety spokoj jest znacznie cenniejszy niz 5 kPLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......

 

Jeszcze jedna uwaga - ktoś pisał, że ciepło podłogi nie jest odczuwalne. Byłam w domu ogrzewanym PC i wyraźnie czułam ciepło podłogi. Można chodzić na boso i jest super!

...........

 

Po prostu podłoga nie jest zimna a porównojesz pewnie z nieogrzewanymi kafelkami wtedy to mróz na stopy. Wyraźnie cieplejsza podłoga jest u mnie tylko w korytarzach gdzie idą zasilania na wszystkie pomieszczenia i zagęszczenie rur jest duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witos. W zasadzie się zgadzam, z tym , że nie napewno. Na tym forum już ktoś pisał, że i owszem, ale nie do wszystkich rodzajów pomp...te z propanem lepiej żeby miały tłokową, bo...i tego bo niepamiętam, ale moę znaleźc jak się uprzesz.

Dośc dokładnie analizowałam ten temat, bo nasza decyzja już zapadła. W pompie, którą wybraliśmy jest tłokowa, bo scroll nie mógł byc. Dlaczego dziś Ci nie wytłumaczę - w końcu blondynka jestem :wink: nie obrażając koleżanek :lol:

 

Ja wiem tyle ze te typu scroll stosuje sie przede wszystkim w pompach ciepła, nawet tych z propanem a przedewszystkim tych z propanem, widziałem dotykałem. Spręzarki scroll daja mniejsze wibracje są bardziej niezawodne gdyż jedyny element ruchomy to slimak na mimośrodzie. Tłokowe natomiast są dobre do lodówki i tu z powodzeniem mniejszym lub wiekszym stosowane. Scrolle są droższe o wiele od tłokowych to min. dlatego pompy ciepła z chin są takie tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ck jezeli chodzi o redukcje ceny to powiem wam ze jest raczej ciężko, przynajmniej u mnie tak było jedyne z czego schodzili to z robocizny. Na duze rabaty niema co sie jednak nastawiac. Wnioskuję tak bo CK jest dystrybutorem pomp a nie producentem i raczej mają narzucone ceny. Pozatym zobaczcie jak oni kładą podłogówke fi 18 co 10 cm a nawet mniej. Ale moze ktoś ma inne doświadczenia. to czekamy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie wypisuje z tego wątku :-) - już miałem kupić pompe ciepła a tu doszły mnie słuchy, że u mnie na wsi gaz będą zakładać - więc dzwonie do gazowni i pytam na które dziesięciolecie przewidują tą inwestycje a tam miły Pan mówi, że jak pogoda nie przeszkodzi to zaczną w kwietniu kopać bo właśnie dostali pozwolenie na budowe :-)))) a podłączenie ma być ryczałtem 999 zł od domu

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie wypisuje z tego wątku :-) - już miałem kupić pompe ciepła a tu doszły mnie słuchy, że u mnie na wsi gaz będą zakładać - więc dzwonie do gazowni i pytam na które dziesięciolecie przewidują tą inwestycje a tam miły Pan mówi, że jak pogoda nie przeszkodzi to zaczną w kwietniu kopać bo właśnie dostali pozwolenie na budowe :-)))) a podłączenie ma być ryczałtem 999 zł od domu

 

Pozdrawiam

 

A ile bedziesz placil miesiecznie za ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie wypisuje z tego wątku :-) - już miałem kupić pompe ciepła a tu doszły mnie słuchy, że u mnie na wsi gaz będą zakładać - więc dzwonie do gazowni i pytam na które dziesięciolecie przewidują tą inwestycje a tam miły Pan mówi, że jak pogoda nie przeszkodzi to zaczną w kwietniu kopać bo właśnie dostali pozwolenie na budowe :-)))) a podłączenie ma być ryczałtem 999 zł od domu

 

Pozdrawiam

 

A ile bedziesz placil miesiecznie za ogrzewanie?

 

pewnie troche więcej niż pompą ciepła - ale pewnie nie kupując pompy starczy mi na takie grzanie na 20 lat

mam podłogówke w całym domu, dom dobrze ocieplony więc nie ma sie czego bać - a o pompie ciepła myślałem, bo gaz to była odległa w czasie perwpektywa a na paliwa stałe troche krzywo patrze - ale komin dymowy i kotłownie mam wymurowaną jakby czasy sie zmieniły

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie wypisuje z tego wątku :-) - już miałem kupić pompe ciepła a tu doszły mnie słuchy, że u mnie na wsi gaz będą zakładać - więc dzwonie do gazowni i pytam na które dziesięciolecie przewidują tą inwestycje a tam miły Pan mówi, że jak pogoda nie przeszkodzi to zaczną w kwietniu kopać bo właśnie dostali pozwolenie na budowe :-)))) a podłączenie ma być ryczałtem 999 zł od domu

 

Pozdrawiam

 

A ile bedziesz placil miesiecznie za ogrzewanie?

 

pewnie troche więcej niż pompą ciepła - ale pewnie nie kupując pompy starczy mi na takie grzanie na 20 lat

mam podłogówke w całym domu, dom dobrze ocieplony więc nie ma sie czego bać - a o pompie ciepła myślałem, bo gaz to była odległa w czasie perwpektywa a na paliwa stałe troche krzywo patrze - ale komin dymowy i kotłownie mam wymurowaną jakby czasy sie zmieniły

 

Pozdrawiam

 

mpoplaw kiedys coś liczył i wyszlo mu baaardzo podobnie, tylko nie pamiętam w którym wątku. Jak u mnie będzie gaz to bez chwili namysłu robie podłogówke do tego kocioł kondensacyjny z zasobnikiem. I tak przetrwam kilkanaście lat aż pompy ciepła stanieją do cen lodówki dobrej klasy czego sobie i wam życze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponizej wklejam post z innego tematu, moze sie komus przyda, w razie pytan chętnie sluzę pomocą, uwazam ze trzeba sie juz pochwalic jak sie zalozylo i dziala :))

 

Ja zakładałem Hibertnatusa w pażdzierniku, po zimie jestem MEGA zadowolony, wszystko dziala sprawnie, na prądzie budowlanym narazie i oczywiscie jedenj taryfie koszty wychodzą 390 zł na miesiąc. Przy dwóch taryfach i na drugi sezon mysle ze zamkne sie w kwocie max 300 zł na miesiąc. Dom 170 m2, poddasze użytkowe.

Pompa W3 Glikol/woda z poziomym kolektorem, i z podlogówka z robocizną i ze wszystkim co tam jeszcze trzeba wyszlo mnie dokladnie 53 tys BRUTTO.

 

Abstrachując od "obycia towarzyskiego:" chłopaka z Hibernatus, to facet zna sie na rzeczy, i widac ze trzasnął nie jedno wdrożenie. Tak naprawde to jest syn wlasciciela Hibernatus. Samą podlogówke wykonują inni ale tez super kolesie

 

Podsumowując , jestem póki co zadowolony. Bylo kilak problemów, ale kto ich nie ma, ogólnie są cool, polecam ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i jeszcze jedno, zbiornik na ciepłą wodę 300 l, nie zgadzajcie sie na mniejszy bo roznica w cenie pewnie niewielka a komfort idealny, przy pom[pie ciepla gdzie wode ogrzewasz do 50 stopni (co prawda tez parzy ) to wlasciwie 300 l to minimum.

 

No i oprocz eksperymentow z czasami, temperaturą itp top system naprawde idealny, totalnie bezobslugowy, gdybym nie byl ciekaw to wcale nie zagladalbym do kotlowni przez całą zimę )

Pozdr

BOBI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witos. W zasadzie się zgadzam, z tym , że nie napewno. Na tym forum już ktoś pisał, że i owszem, ale nie do wszystkich rodzajów pomp...te z propanem lepiej żeby miały tłokową, bo...i tego bo niepamiętam, ale moę znaleźc jak się uprzesz.

Dośc dokładnie analizowałam ten temat, bo nasza decyzja już zapadła. W pompie, którą wybraliśmy jest tłokowa, bo scroll nie mógł byc. Dlaczego dziś Ci nie wytłumaczę - w końcu blondynka jestem :wink: nie obrażając koleżanek :lol:

 

Ja wiem tyle ze te typu scroll stosuje sie przede wszystkim w pompach ciepła, nawet tych z propanem a przedewszystkim tych z propanem, widziałem dotykałem. Spręzarki scroll daja mniejsze wibracje są bardziej niezawodne gdyż jedyny element ruchomy to slimak na mimośrodzie. Tłokowe natomiast są dobre do lodówki i tu z powodzeniem mniejszym lub wiekszym stosowane. Scrolle są droższe o wiele od tłokowych to min. dlatego pompy ciepła z chin są takie tanie.

 

Sprezarki rypu scroll sa w uzyciu juz od paru lat.Stosuja je m.in. Carrier,ThermoKing.Daikin,Mitsubishi w swoich urzadzeniach chlodniczych(chlodniach typu reefer),nie sa one niczym nowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B.T.W. Jeden z "Kaziów" też poprosił o 80zł /kw i zaproponował położenie na styropian folii budowlanej "bo po co przepłacać za aluminiową" Hehehe:)

 

i miał racje - ta folia ma chronić tylko styropian w momencie robienia posadzki

zyski cieplne są znikome

 

Cześć. Nie o zyski cieplne się rozchodzi ale o to, że folia "do podłogówki" ma strukturę z siatki PE i to dzięki temu klipsy się tak naprawdę trzymają. No bo jakby sie nagle przestały trzymać samego styropianu np. w czasie próby ciśnieniowej lub co gorsza lania jastrychu, to nie byłoby ciekawie, nieprawdaż?

Pozdrawiam

ultimate

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...