Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widze ze nibe jest dosc popularne - ale czy ktos pozwoil sobie na zakup modulu RCu do tej pompy?

Dotychczas nie slyszalem o nikim kto by to cos kupil . Drogie ale czy jest uzyteczne?

Chodzi za mna od jakiegos czasu ale cena mnie odstrasza.

A moze jest jaks altrnatywa dla tego modułu?

Ach jeszcze jedno - gdzies wyczytalem ze jest nowa wersja oprogramowania do 1140 (firmware) z kilkoma dodakowymi opcjami ale tez nie moge tego potwierdzic. Ma ktos moze kontakt z instalatorami nibe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

klimaw

 

no 1145 wycenili mi na 24150 netto (12kW), 1245 na 27050 netto czyli 2900 dokładnie połowa :(

jako ciekawostkę podam, że inna firma również dała mi ofertę na NIBE z nowej serii gdzie instalator na moje pytanie wręcz odradza montaż bufora i pisze: "Bufor nie jest konieczny,należy tylko odpowiednio zaprojektować ogrzewanie podłogowe."[/b]

 

Jak bym dzisiaj mial kupowac to bral bm 1245 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie budując dom drugi raz też byscie zostawili garaż nieogrzewany - powiedzmy chociaż tak aby była min 10-12-14 stopni ?

 

Jak bym nie miał przyłączy wodnych w garażu to bym go nie ogrzewał.

 

Ja mam w garazu przylacze wodne od studni, zbiornik cisnieniowy ze 300litrow, 2 kolumny filtracyjne. Nawet w te sakramenckie mrozy nic sie tam nie dzialo, czytaj nie zamarzlo. Garaz jest ocieplany tak jak reszta domu, czyli 15cm, dodatkowo od srodka, sciana i sufit na przegrodach miedzy garazem a domem ocieplona 10cm welny, czyli z domu mniej ciepla przenika do garazu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos pozwoil sobie na zakup modulu RCu do tej pompy?

Też rozważałem ten zakup , ale tak prawdę mówiąc teraz już mi nie jest potrzebny. :D

Znalazłem optimum ustawień swojej PC , mam podbicia i obniżenia zegarowe dla CO oraz sterowanie czasowe dla CWU. 8)

Od chyba pół roku spisuję tylko parametry PC i podlicznik.

Po co więc mam wywalać kasę na ten moduł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Czytam ten wątek uważnie od początku (na razie dotarłem do 50 strony więc jeszcze trochę tego zostało...) i jako przyszły posiadacz pompy ciepła mam jak chyba każdy kto to czyta coraz więcej pytań. Właściwie ich ilość rośnie wprostproporcjonalnie do ilości przeczytanych postów :-?

Na razie jestem jeszcze bardzo daleko od decyzji choćby dlatego, że nawet działka nie jest w pełni moja i czeka na podział. Projekt domu mam wybrany choć nie kupiony. Jak widzicie jestem w lesie z całą inwestycją, ale postanowiłem dobrze przygotować się z zakresu ogrzewania zanim kupię ten projekt, żeby wszystko w nim uwzględnić i nie mieć potem problemów z przeróbkami, zmianami itp. Dom będzie miał ok 180-190 m2, jako górne źródło - podłogówka bo chyba nic innego nie ma sensu.

Chciałbym prosić o kilka porad, które na pewno gdzieś w tym wątku bym znalazł jednak czasami trudno coś wyłuskać w tych wszystkich dyskusji, z których niewiele rozumiem...

Pierwsze i najważniejsze: nie instaluję pompy żeby mi się to zwróciło. Moim głównym celem jest bezobsługowość i komfort użytkowania choć oczywiście muszę postawić sobie jakiś rozsądny limit w wydatkach więc na w miarę przyzwoitej cenie też mi zależy.

Przejdę do rzeczy:

 

- czy warto dokładać do odwiertów pionowych? Z tego co znalazłem to koszt ok 2 razy większy niż przy kolektorach poziomych, ale być może warto? Jakie są z tego korzyści oprócz oczywiście miejsca na działce?

- czy warto rozdzielać CO i CWU? Przeczytałem mnóstwo dyskusji na ten temat jednak jak zawsze teoria rozmija się z praktyką więc chciałbym usłyszeć zdanie posiadaczy pomp, którzy mają to rozdzielone i tych, którzy mają jedną pompę do całości.

- czy użytkownicy pomp z odparowaniem bezpośrednim zauważają jakieś wady tego rozwiązania i np. drugi raz zdecydowaliby się na odparowanie pośrednie? Też wiele dyskusji widziałem jednak żadnego konkretnego za i przeciw...

- na razie rozważam pompy Neuratherm, Danfoss, IVT, Thermogolv, Ochsner. Wiem, że są dość drogie, ale nie znalazłem nigdzie informacji o polskich, na pewno tańszych rozwiązaniach, którym warto się przyjrzeć. Jeśli możecie - polećcie mi coś bo ja w przeciwieństwie do niektórych uważam, że polski produkt może być bardzo dobry. Zależy mi też na kompleksowym zleceniu wykonania instalacji (pompa + podłogówka) i na tym, żeby nie mieć problemów z serwisem i ogólną obsługą (widzę, że tutaj chwalona jest firma Climakomfort, ale jest też dość droga...). Za to jestem w stanie dać trochę więcej pieniędzy, a potem mieć spokój i nie użerać się z niesolidnymi wykonawcami...

 

To na razie tyle, z góry dziękuję za wszelkie sugestie no i skaczę z powrotem do strony 50. Pewnie coś mi się jeszcze nasunie to będę pytał.

Niektórym tutaj naprawdę zazdroszczę wiedzy... W 5 minut bym wybrał pompę gdybym to wszystko wiedział :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mati__

Hej i witaj - masz jakiś śmieszny nick-co znaczą te"__"?

1.Wyższość pionowych nad poziomymi-temat rzeka.

za pionowymi:

-stabilniejsze

-nie ma raczej znaczenia typ gruntu

-możliwe nasadzenia drzew

za poziomymi:

-tańsze

-jeśli mokro to super

2.Rozdzielenie CO i CWU

sęk w tym , że każdy ma tylko to jedno rozwiązanie i raczej nie miał do czynienia realnie z drugim , chwali więc swoje. :D

Weź pod uwagę ilość osób i to czy bardziej cię interesuje grzanie w 2T(wtedy większy baniak zawnętrzny) czy też masz to gdzieś.

3.Bezpośrednie-nie mam więc nic nie piszę o zaletach i wadach, tylko weź pod uwagę konieczność ogrzania czymś innym CWU.

4.Polskie PC np.Hubomag , Vatra , a cen poszukaj w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możecie - polećcie mi coś bo ja w przeciwieństwie do niektórych uważam, że polski produkt może być bardzo dobry

 

http://ppcpompy.eu/index2.html Mam osobiście taką i jest w sumie ok choć na razie trochę mi prądu zjada ale to pierwszy sezon no i mam jak się okazało wiele mostków termicznych. Ciepłej wody mi nigdy nie zabrakło a mam dwa zbiorniki po 120l. na trzy osobową rodzinę. Za to cena jest naprawdę dobra. Bebechy ma i tak takie same jak przy innych pompach a zepsuć się może nawet nowiutki Mercedes.[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre pomieszczenia będą wykorzystywane w przyszłości i nie widzę sensu utrzymywania w nich wysokiej temperatury. Jeśli nie będzie żadnych regulacji nie da się tego zrobić.

Da się. Zawsze możesz pętlę ręcznie przykręcić na rozdzielaczu i zmniejszyć temperaturę pomieszaczenia. Przy bezwładności podłogówki sterowanie każdym obwodem osobno nie jest najlepszym pomysłem. U mnie też siłowniki do sterowania leżą w piwnicy w pudełku.

trwają dyskusje nad wyrzuceniem bufora 300l p

Grzejniki drabinkowe nie przeszkadzają w wyrzuceniu bufora i mogą być podłączone bezpośrednio do reszty, Chyba nie chcesz grzać tylko nimi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie możesz mylisz - jestem szczęśliwym posiadaczem solarow próżniowych i od kwietnia do wrzesnia zeszlego roku moja PC byla wyłączona a ciepla woda w kranach zawsze byla. Z tym ze zbiornik na ciepla wode jest 450 litrów - cieplej wody było nawet na kilka dni pochmurnych.

 

Mimo to jak ktos nie ma możliwości na solary to PC woda/powietrze jest według mnie b.dobrym rozwiązanie na CWU.

Czy zmieściłeś się z kosztem swojej instalacji w kwocie 10-12tys. zł? Za taką kwotę można mieć dobrej jakości pompę powietrze-woda, przy której ciepłej wody nie zabraknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Wyższość pionowych nad poziomymi-temat rzeka.

Ja jeszcze pogłębię tą rzekę i dorzucę przeciw pionowym :wink: :

- skłonność do niedowymiarowania czy zrobienia innych błędów skutkujących niskimi temperaturami dz i kiepską wydajnością (patrz wiele postów z ostatnich kilku stron gdzie temperatury spadają grubo poniżej 0)

- potrzebna geologiczna papierkologia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu sie możesz mylisz - ..... - jest według mnie b.dobrym rozwiązanie na CWU.
Czy zmieściłeś się z kosztem swojej instalacji w kwocie 10-12tys. zł? Za taką kwotę można mieć dobrej jakości pompę powietrze-woda, przy której ciepłej wody nie zabraknie.

Tak jak napisalem oba rozwiazania sa dobre - kwestia gustow.

Poza tym juz mam PC wiec instalowanie dodatkowej PC nie malo sensu - decyzja byla podyktowana tym ze silnik do pompy obiegowej solarow docelowo bedzie zasilany tez ze slonca. A poza tym lubie sloneczko :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wkład inwestycyjny,bo jest jednorazowy. 8)

Powiedzcie lepiej jak porównać koszt eksploatacji,szczególnie solarów,bo z PC nie ma problemu? :roll:

Możesz oszacować poprzez uwzględnienie ilości godzin, gdzie moc promieniowania słonecznego jest np. większa od 100W/m2. Tę ilość godzin mnożysz przez moc pompy obiegowej.

Można jeszcze bardzie uprościć i policzyć 200dni po 8h = 1600h x np. 60W ~ 100kWh.

To oczywiście dla niedużej instalacji np. 2 kolektory płaskie.

Ilość wyprodukowanej energii to 400-600kWh/m2 kolektora u mnie wychodzi 1500-2200kWh rocznie. Przy pomocy takiej ilości energii można podgrzać 35-50m3 ciepłej wody do temperatury 45st. C. Tylko, że ja potrzebuję w tym czasie ok. 25m3 ciepłej wody. Jak widać latem będzie spora nadprodukcja. Podgrzewając te 25m3 wody pompą ciepła zużyję ok. 340kWh energii.

 

Ekonomicznie wychodzi to jeszcze gorzej, bo prąd do solarów w prawie 100% jest w I taryfie (0,59zł/kWh) - 59zł, przy pompie ciepła mogę korzystać w prawie 100% z II taryfy (0,31zł/kWh) - 105zł. Zysk wyniesie więc niewiele.

 

Ale u siebie widzę inny plus z solarów - wspomagają one dolne źródło PC.

Szczegóły w moim Dzienniku budowy : http://forum.muratordom.pl/post3951326.htm#3951326 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, na razie czytam wątek dalej więc i pytań przybędzie, a polskie pompy sobie obejrzę i na pewno zapytam na forum o ich zalety czy wady.

Rozumiem, że przy wyborze pionowego lub poziomego kolektora należałoby mieć wiedzę na temat gruntu. Zamierzam zrobić takie badania, ale najpierw muszę mieć działkę na własność i podzieloną bo jeszcze zbadam u sąsiada...

 

klimaw: nick dziwny bo tak mi się utarło, że jak samo mati nie wchodzi to dodaję podkreślenia i już, a poza tym na allegro mam taki sam więc łatwiej zapamiętać:)

Pozdrawiam i wracam do strony 52!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pompa ciepła powietrzna będzie dużo dłużej grzała wodę niż solary, ale będzie grzała nawet jak słońca nie będzie.

Wracając do bufora (albo naciągania na zarobek na buforze :) co się dzieje gdy nie ma bufora, jest tylko podłogówka:

pompa 6 kW, domek 150 m2, w domku chcemy 20 stopni a na zewnątrz 10 stopni czyli dosyć ciepło aby wykorzystać całą moc pompy więc pompa taktuje, jak taktuje to zależy od autmoatyki, jeśli automatyka będzie dobrze zrobiona to taktowanie będzie minimalne ale komfort w domku może na tym ucierpieć. Nawet jeśli opanujemy taktowanie i komfort przy tych plus 10 na zewnątrz to nie uda nam się bez zmiany nastaw przejść bez stresu na temperatury minus 10 bo zawsze coś nie zagra. Jeśli mamy bufor ( 100 litrów to może trochę mało dla przykładowych 6 kW, ale 200 litrów już nam stabilizuje pracę pompy) to czas pracy pompy zawsze jest optymalny a ilość ciepła na instalację jest regulowana przez mieszacz. Czy ktoś chce mieć regulatory na petlach czy nie to inny temat. Bez regulatorów prosto i tanio, z regulatorami jak z gadżetami jeden lubi drugi nie :) Nie zaszkodzą a czasami mogą pomóc w zależności jak kto planuje wykorzystywać pomieszczenia np. jakiś gabinet lekarski używany dwa razy w tygodniu w określonych godzinach.

Gdyby jeszcze ten bufor kosztował kilka tysięcy to można się zastanawiać ale jak to jest kilka stówek to myślę, że nie jest to jakiś istotny koszt przy całym zakupie. Problemem może być miejsce bo nie zawsze ktoś może sobie na to pozwolić, ale 200 litrów to nawet można powiesić. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...