Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pompa 6 kW, domek 150 m2........

Klimaw ma racje. Mając pc i podłogówkę nie potrzebujesz mieszaczy. Po co grzać wodę mocniej, a potem ją chłodzić/mieszać ? Bezwładność 12-15m3 (150m2 podłogówki) betonu podłogówki jest wystarczająca do tego stopnia, że możesz wręcz grzać tylko w nocy, a w dzień dalej będzie ciepło. 6-cioma kW nie przegrzejesz domu, bo dobę będzie trwało podniesienie temperatury pomieszczeń o 1 stopień. Wszystko dobrze zagra. Pc nie będzie się co chwilę wyłączała przy podłogówce - zobacz moje wykresy gdy działała tylko podłoga. Tam widać też jak powoli podnosi się temperatura wody grzewczej. Policz ile energii możesz zmagazynować w 200l wody grzejąc ją do max 45stopni (od 25 do 45stopni to koło 4kWh, odejmij straty). Czy warto grzać do 45 ? Miałem 160l bufor i wywaliłem. Problemów nie ma, a jakby mniejsze zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim mam OLBRZYMIĄ PROŚBĘ zeby odpowadać na wszystkie pytania .. uważam że nie ma pytań trudnych i mało tego nie powinno być !!!!. Wiem , że część nie czyta wszystkiego ( od ostatniej wizyty ) ale czesc czyta na bieżąco i wie doskonale jakie zostały bez odpowedzi .. Nie jestem instalatorem i praktykiem ( tylko zwykłą uzytkowniczką PC ) a skoro są tutaj TACY Panowie ( bardzo się cieszymy że są :) ) to bardzo proszę odpowiedzieć na pytania dla Was może banalne ale nie dla wszystkich one takie są .

Padły pytania :

* jakie ciśnienie prawidłowe jest na DZ ..owszem podane śą przepływy w instrukcji i max ciśnienie ( niektóre PC mają np. 4 bary ) ...( ja spotkałam się że 1,5 )

* jak zmierzyć dł odwiertów ....owszem są specj. urzadzenia działajace na echu ziemi ...

* czy można właczyć na ostatnie dni normalne wygrzewanie podołogówki czyli na te niskie temp bo to już końcówka programu ..wyłaczyć grzłkę i grzać PC .... uważam że tak ....

* róznica 5 metrów w dł odwiertów nie jest róznicą zanczącą ...regulatory przepływu sa wtedy gdy różnice są dużo bardziej znaczące

* jak sprawdzić czy działa petla odwiertu ?....( oprócz dotyku ..wyjscia zimniejsza wejscia cieplejsza ...mozna zamknąc resztę i zobaczyć czy szumi ,,,,

można odczytać na PC tę jedną petlę... ile daje *C ,...

procedurę odpowietrzania mozna przeprpwadzić tak jak tutaj :str. 12 i 13 ...

http://www.econ.szczecin.pl/ROBUSTinstPOL.pdf

Wielkie dzięki Bonetko, na Ciebie można liczyć.

Tak jak napisałaś, niektórzy ignorują część postów, ale to nic Ci co chcą pomóc, pomogą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Czy ktoś chce mieć regulatory na petlach czy nie to inny temat. Bez regulatorów prosto i tanio, z regulatorami jak z gadżetami jeden lubi drugi nie :) Nie zaszkodzą a czasami mogą pomóc w zależności jak kto planuje wykorzystywać pomieszczenia np. jakiś gabinet lekarski używany dwa razy w tygodniu w określonych godzinach. (...)

Jeśli kawałek podłogówki wyłączysz to pompie to nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Czytam ten wątek uważnie od początku (na razie dotarłem do 50 strony więc jeszcze trochę tego zostało...) i jako przyszły posiadacz pompy ciepła mam jak chyba każdy kto to czyta coraz więcej pytań. Właściwie ich ilość rośnie wprostproporcjonalnie do ilości przeczytanych postów :-?

Pozdrawiam!

 

W przypadku wyboru kolektora (pionowy/poziomy) niezgodze sie z coniektorymi, ze jest z automatu bardziej wydajny i niezalezny od rodzaju gleby.

Chwalona tutaj (a przeze mnie ganiona) Clima Komfort (ale ostatnio sie staraja moze cos z tego wyjdzie), ma w ofercie badanie przewodnosci cieplnej gruntu pod kolektory pionowe (probne odwierty). Ktos by powiedzial, ze ponizej tych 10m czy jakos tak, grunt i tak jest mokry, wiec dobrze przewodzi cieplo. Ale z tego co tu czytam wydajnosc moze byc drastycznie rozna takiego kolektora. Skoro robia takie badanie, to cos jest na rzeczy.

 

W przypadku poziomego latwiej oszacowac zawilgocenie gruntu, ot lopata wystarczy. Ewentualne wspomniane badanie tez latwiej wykonac.

 

Wydaje sie ze idealnie by bylo gdyby kolektor pionowy byl w warstwie wodonosnej. Nie kazdy tak ma. Moja 1 warstwa wodonosna zaczyna sie ponizej 60metrow. Wyzej glina i iły.

 

Jesli dzialka duza i mokra to poziomy bo taniej. Jak mala lub sucha to pionowy, ale po jakichs badaniach.

 

Wez pod uwage koszt wiercen. W roznych regionach kraju takie uslugi drastycznie roznia sie cena.

 

Co do pomp to dorzuce uwage na temat pompy Nuraterm z bez. parowaniem. Sterownik ichni nie pokazuje temperatury dolnego zrodla. Wiec palisz ten prad, a na dobra sprawe nie wiez czy COP 4, czy moze 2.5 bo grunt przechlodzony :-(

 

Podlogowke bierz tylko z przeplywomierzami. Mi wspomniana Clima zrobila bez i teraz jest jazda z ustawieniem tego :-(

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowke bierz tylko z przeplywomierzami

Racja, dużo wygodniejsza regulacja. Obecnie na allegro nawet po 14zł sztuka, więc nie ma sensu montować rozdzielaczy bez przepływomierzy.

 

Na allegro 14PLN. W Climie Komfort "okolo 1000na rozdzielacz", czyli 100PLN za sztuke!! :-(

No i trzeba bedzie samemu montowac pewnie :/

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo przepraszam ..ale

chyba nikt nie mówił że wymiennik pionowy jest z automatu bardziej wydajny i niezależny od rodzaju gleby ?

Było mówione ze jest bardziej stabilny w funkcji czasu ( lato -zima ) i że jest zależny od rodzaju gleby ( po to podawaliśmy tyle razy ile W mozna uzyskać z metra przy danym rodzaju gleby ) . Było mówione też że przyjmuje się średnio 50 W z metra ale faktycznie może to być np. 30 i 70 w zależnosci od gleby .

Chciałam też zauwazyć że na CK skarżyło się ostatnio kilka osób a nie jedna ( szkoda że wczęsniej nie ujawniły swoich bolączek ) . Odnoscie badań to były zawsze i kilka róznych rodzajów ( kiedyś o nich pisałam ) ale to niestety kosztuje . Owszem CK ostatnio robi sama TRT ale nie wiem czy w ramach kwoty za PC czy trzeba dodatkowo zapłacić . Pewnie ze lepiej wiedzieć co i jak dokładnie ..ale jak nie ma takich mozliwosci to trzeba opierać się na mapach geologicznych terenu . Jakoś nikt się nie chwalił do tej pory badaniami a tyle osób jest zadowolonych więc mimo ich braku jakoś dały sobie radę .

Problemy odnośnie kolektora pionowego ..nie wynikają z jego gorszej jakosci w porównaniu z poziomym ( każdy z nich w określonych warunkach ma rację bytu ) .

Były własćiwie 2 przypadki ostatnio ....u Kogoś nie działa jedna nitka ( widocznie to poważne skoro trzeba dowiercić a nie można jej jakoś przepchać itd ) ale równie dobrze mogłaby nie działać nitka pozioma ....na jedno wychodzi ... u Grzesia jest inna sprawa że ma niskie temp. owszem niby dł się zgadzają do danej mocy PC ale coś jest wyraznie nie tak skoro nie osiaga nawet 0 tylko ma temp. ujemne .....a powodów takiego stanu rzeczy moze być wiele i równie dobrze taka sytuacjia mogłaby zaistnieć przy poziomym.

Przypomniam sobie że Jack 2000 miał swego czasu problemy z kolektorem poziomym , błaha sprawa spadło ciśnienie DZ i PC nie grzała ....

 

TRT jest to testowanie ..otworowych ...wymienników ciepła . ( przy poziomym kazdy widzi jaka jest gleba i można z dużym prawdopodobieństwem okreslić jej przewodzenie ciepła ). Natomast tutaj , trzeba wywiercić jeden otwór , włożyć sondę , napełnić glikolem , wypełnić materiałem uszczelniającym , podpiąc czujniki temp. ( dołaczyć pompę obieg i układ grzewczy czyli zasymulować pracę ) i podłączyć do rejestratora danych i w funkcji czasu np. przez 80 godzin obserwować zasilenie i powrót DZ ..i dopiero wyznaczyć lambda efektywnego przewodzenia ciepła dla danego wymiennika na podstawie wzorów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z solarem jest ten problem ze nie zawsze dostarczy mi 100% cwu i bede musiał dogrzac kotłem...a jak juz bede musiał rozpalac zeby troche dogrzac to juz moge zagrzac całoscc bez solaru
Chciałem tylko zauważyć, że ten wątek dotyczy głównie pomp ciepła. Zazwyczaj nie ma problemu, żeby uruchomić pompę ciepła, gdy kolektory słoneczne "nie wyrobią normy".

 

A może ma ktoś kolektory słoneczne, kocioł i pompę ciepła w jednym budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kilka osób pisało że są niezadowoleni z CK . A Ja mam CK 4 zimę i jestem zadowolony ;). Jedyna firma u której chciałem kupić PC i potraktowała mnie poważnie i na dodatek zrobili swoją robotę jak należy. Oschner Kraków miał zlew na maksa. Thermogolv motał się w wyjaśnieniach co i jak. CK zrobiła wszystko jak należy ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo rower na dynamo :lol:
Nawet nie wiesz ile zysków daje taki rower. Energii elektrycznej może nie za wiele, ale ile ciepła się przy okazji wydziela :lol: .

http://www.mattshaver.com/bikegen/index.htm

http://www.humboldt.edu/~ccat/pedalpower/inventions/frames_final_htm..htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kilka osób pisało że są niezadowoleni z CK . A Ja mam CK 4 zimę i jestem zadowolony ;). Jedyna firma u której chciałem kupić PC i potraktowała mnie poważnie i na dodatek zrobili swoją robotę jak należy. Oschner Kraków miał zlew na maksa. Thermogolv motał się w wyjaśnieniach co i jak. CK zrobiła wszystko jak należy ;).

alleluja!!! podpisuję się obiema rękoma -ręcami :wink: drugi sezon- 0 problemów. milion telefonów, kompetentnie i szczegółowo wyjaśnione. IVT mnie zlało, niebe - cena koszmar na moim terenie - wyszło to samo co CK i motałbym sie z dolnym źródłem jak inni w mieście..ale to inny temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się obiema rękoma -ręcami :wink: drugi sezon- 0 problemów.

na etapie umowy, instalacji, odbioru - to faktycznie dobra firma (jedni z dwóch profesjonalistów na mojej budowie). Jednakże "serwis", moim zdaniem stanowi łyżkę dziegciu w beczce miodu. Lepiej zgłaszać ewentualne usterki handlowcom niż bezpośrednio jak logika wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem raz styczność z serwisem CK. A mianowicie padła obiegówka od CWU. Przyjechali , wymienili bez zbędnego nukania. Obiegówka podobno padła bo nie była używana przez rok gdyż nie mieszkaliśmy jeszcze. Mam nadzieję że to była ich pierwsza i ostania wizyta i nie będę musiał poznać ciemnej strony serwisu CK. A reszta jest tak jak napisałem na 5 z +.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z solarem jest ten problem ze nie zawsze dostarczy mi 100% cwu i bede musiał dogrzac kotłem...a jak juz bede musiał rozpalac zeby troche dogrzac to juz moge zagrzac całoscc bez solaru
Chciałem tylko zauważyć, że ten wątek dotyczy głównie pomp ciepła. Zazwyczaj nie ma problemu, żeby uruchomić pompę ciepła, gdy kolektory słoneczne "nie wyrobią normy".

 

A może ma ktoś kolektory słoneczne, kocioł i pompę ciepła w jednym budynku?

 

Taki zestawik jest u moich rodziców w domku: pompa ciepła, solary, kocioł ( a może kociołek - bynajmniej służy do gotowania prania ) :p

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kilka osób pisało że są niezadowoleni z CK . A Ja mam CK 4 zimę i jestem zadowolony ;). Jedyna firma u której chciałem kupić PC i potraktowała mnie poważnie i na dodatek zrobili swoją robotę jak należy. Oschner Kraków miał zlew na maksa. Thermogolv motał się w wyjaśnieniach co i jak. CK zrobiła wszystko jak należy ;).

Z panem Tomaszem z Thermogolv miałem okazje rozmawiać wiele razy i nie spotkałem się u niego z brakiem wiedzy w zagadnieniach PC.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...