Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I tu sie możesz mylisz - jestem szczęśliwym posiadaczem solarow próżniowych i od kwietnia do wrzesnia zeszlego roku moja PC byla wyłączona a ciepla woda w kranach zawsze byla. Z tym ze zbiornik na ciepla wode jest 450 litrów - cieplej wody było nawet na kilka dni pochmurnych.

 

Mimo to jak ktos nie ma możliwości na solary to PC woda/powietrze jest według mnie b.dobrym rozwiązanie na CWU.

Ponowie pytanie:

A ile masz próżniówek do takiego zasobnika?

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z panem Tomaszem z Thermogolv miałem okazje rozmawiać wiele razy i nie spotkałem się u niego z brakiem wiedzy w zagadnieniach PC.

 

A ja nie powiedziałem że nie ma wiedzy. A tylko moje subiektywne zdanie. Czyli mogę być posądzony o stronniczość. Ale co mi tam. Na przykład na moje pytanie czy może mi wskazać działającą już taką instalację w mojej okolicy. Dostawałem bardzo niejasne odpowiedzi i tłumaczenia. Że niby jest , ale coś tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z panem Tomaszem z Thermogolv miałem okazje rozmawiać wiele razy i nie spotkałem się u niego z brakiem wiedzy w zagadnieniach PC.

 

A ja nie powiedziałem że nie ma wiedzy. A tylko moje subiektywne zdanie. Czyli mogę być posądzony o stronniczość. Ale co mi tam. Na przykład na moje pytanie czy może mi wskazać działającą już taką instalację w mojej okolicy. Dostawałem bardzo niejasne odpowiedzi i tłumaczenia. Że niby jest , ale coś tam.

Hmmm, aż dziwne, z tego co wiem w Poznaniu jest conajmniej kilkanaście instalacji, jak nie kilkadziesiąt...

Pewnie ma taką polityke firmy.

Wystarczy poszukać nawet na tym forum a znajdziesz conajmniej kilkadziesiąt osób.

Edytowane przez kerado28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład na moje pytanie czy może mi wskazać działającą już taką instalację w mojej okolicy. Dostawałem bardzo niejasne odpowiedzi i tłumaczenia. Że niby jest , ale coś tam.

 

A niby, co miał odpowiedzieć? Po pierwsze, obowiązuje Go, jak wszystkich, Ustawa o danych osobowych.

A po drugie jak to sobie wyobrażasz, tzn. te „wycieczki” chętnych do obejrzenia takiej instalacji w swoim domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No być może. Ja tylko przedstawiłem swoje doświadczenia przy wyborze PC. Jak Ja interesowałem się kupnem czyli przełom 2005/2006 tylko CK podeszła do tematu jak należy przynajmniej z mojego punktu widzenia. Ja wcale nie bronię żadnej firmy. Każdy ma swoje za uszami i zależy jak się trafi. Ja trafiłem bardzo dobrze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby, co miał odpowiedzieć? Po pierwsze, obowiązuje Go, jak wszystkich, Ustawa o danych osobowych.

A po drugie jak to sobie wyobrażasz, tzn. te „wycieczki” chętnych do obejrzenia takiej instalacji w swoim domu.

 

Ja uważam że jak ktoś ma się czym pochwalić to się pochwali. To nie jest żaden problem żeby się dogadać z klientem i poprosić go czy nie przedstawił by swoich doświadczeń innemu chętnemu. Już tak wszyscy sobie nie podcierajcie tych tyłków tą ochroną danych osobowych. TO jest tylko dobra wola dwóch stron i nic więcej. Sam "gościłem" u siebie takie wycieczki i jakoś mi to nie przeszkadzało i nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio kilka osób pisało że są niezadowoleni z CK . A Ja mam CK 4 zimę i jestem zadowolony ;). Jedyna firma u której chciałem kupić PC i potraktowała mnie poważnie i na dodatek zrobili swoją robotę jak należy. Oschner Kraków miał zlew na maksa. Thermogolv motał się w wyjaśnieniach co i jak. CK zrobiła wszystko jak należy ;).

 

No to pozazdroscic.

Jestes z nich zadowolony, bo Twoja instalacja nie miala zadnych problemow.

 

Ja mam ciagle jakies problemy. Moze mam pecha? Fakt ze sie staraja pomoc. Ale fakt tez, ze czasem trzeba ostro ponarzekac, zeby zaczeli sie starac.

 

Poki co z ich starania sie niewiele wyniklo. Wczoraj u mnie byli i wymienili mi pompke cyrkulacyjna na mocniejsza, i wlozyli dlawik na cala rozdzielacz na paretrze, bo obwody na parterze byly przymkniete ile sie dalo, a gora domu ciagle niedogrzana. Z lazienki nie idzie korzystacm 18 stopni max i zimna podloga.

 

Do tego poustawiali wczoraj wszystkie petle grzewcze z godnie z wyliczeniami. No i dzien pozniej, znowu 16stopni na pietrze :-(

mam wrazenie ze cos jest tam ostro nie tak, a sami nie wiedza co :-(

 

Bede walczyl dalej z ta podlogowka, co wyniknie sie pochwale

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i daj znać czy sobie poradzili. To wygląda na to że jestem tu jako jedyny zadowolony z tej firmy. No i swimmer jeszcze. Pytanie tylko dlaczego taka różnica w jakości usługi skoro sprzedają to samo? Może ekipy monterów się popsuły? Skoro PC jest prosta jak budowa cepa i wystarczy tylko dobrze policzyć zapotrzebowanie i do tego dobrać odpowiednią moc pompy to skąd tyle tych problemów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia i daj znać czy sobie poradzili. To wygląda na to że jestem tu jako jedyny zadowolony z tej firmy. No i swimmer jeszcze. Pytanie tylko dlaczego taka różnica w jakości usługi skoro sprzedają to samo? Może ekipy monterów się popsuły? Skoro PC jest prosta jak budowa cepa i wystarczy tylko dobrze policzyć zapotrzebowanie i do tego dobrać odpowiednią moc pompy to skąd tyle tych problemów?

 

PC jest mi w stanie dostarczyc tyle ciepla ile potrzebuje. Fakt, ze troche wiecej pradu zuzywa poki co niz sie spodziewalem, (ok, 180m podlogowki, styczen okolo 1000KWh - szacunek bo brak podlicznika), ale pierwszy sezon, mrozna zima itp. Wiec tu nie panikuje i nie narzekam. Byly problemy techniczne ze sterownikiem, ze sie wieszal, itp, ale to szybko porawili.

 

Glownym problemem jest dystrybucja ciepla poprzez podlogowke robiona przez nich.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam nad sterowaniem pompy dwoma czujnikami temp. zewnętrznym i wewnętrznym. Miało by to wyglądać w ten sposób, że w taniej taryfie włączony by był czujnik zewnętrzny i podbicie pompy o 1st.C. Rano przełączało by się to wszystko na wewnętrzny i o 1st mniej. Jak temperatura była by ok to pompka by się wyłączała. Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już tak pisałem, ale chyba nie zaszkodzi, jak napiszę jeszcze raz.

Rola czujników (sterowników):

- pogodowy (zewnętrzny) przepowiada, że w związku ze zmianą temperatury zewnętrznej, istnieje możliwość, że temperatura wewnątrz budynku może wymagać korekty,

- pokojowy (wewnętrzny) stwierdza, że temperatura pomieszczenia wymaga korekty.

 

Wymyślono je w czasach, kiedy domy nie były tak ocieplone jak współczesne.

Dzisiaj ze względu na dużą bezwładność cieplną budynku, rola czujnika pogodowego, moim zdaniem, zanika – zwłaszcza przy sterowaniu czasowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś już tak pisałem, ale chyba nie zaszkodzi, jak napiszę jeszcze raz.

Rola czujników (sterowników):

- pogodowy (zewnętrzny) przepowiada, że w związku ze zmianą temperatury zewnętrznej, istnieje możliwość, że temperatura wewnątrz budynku może wymagać korekty,

- pokojowy (wewnętrzny) stwierdza, że temperatura pomieszczenia wymaga korekty.

 

Wymyślono je w czasach, kiedy domy nie były tak ocieplone jak współczesne.

Dzisiaj ze względu na dużą bezwładność cieplną budynku, rola czujnika pogodowego, moim zdaniem, zanika – zwłaszcza przy sterowaniu czasowym.

 

Dokładnie wszystko jest odwrotnie jak piszesz. Czym większa bezwładność obiektu i większa bezwładność elementu wykonawczego (ogrz. podłogowe) tym rośnie uchyb regulacji i przeregulowanie w regulacji dwustanowej. Obiektem można sterować na dwa sosoby: albo typową regulacją nadążną gdzie się bada sygnał wejściowy i steruje el. wykonawczym (przypadek czujnika wewnętrznego) albo znając transmitancję obiektu (dobór char. pogodowej) na podstawie sygnału wymuszenia (przypadek pomiaru temp. zewnętrznej).

 

Wady sterowania temp. wewnętrzną są bardziej odczuwalne kiedy mamy do czynienia z dużymi inercjami (o tym pisałem). Szczególnie gdy el. wykonawczy pompa ciepła zasilająca podłogówkę ma także dużą inercję (organiczona moc pompy ciepła przy dużej pojemności cieplnej płyty grz.). Pomiat temp. wewnętrznej nie oddaje bowiemchwilowego zapotrzebowania obiektu na ciepło. Tzn. przy spadku temp. zapotrzebowanie budynku na ciepło będzie rosło szybciej niż da to się wykryć pomiarem temp. wewn. Przy wzroście odwrotnie.

 

Wadą sterowania wg. temp. zewnętrznej jest brak reakcji na sygnały zakłócające ("zyski" bytowe czy słoneczne).

 

Najlepiej więc jeśli te dwa podsystemy sterowania współpracują ze sobą. Pozostaje tylko kwestia wyboru tego priorytetowego. Dla leniwych jest to sterowanie tzw. wewnętrzne a dla bardziej dociekliwych tzw. "pogodowe".

 

W standardowych systemach grzewczych sterowanie pogodowe jest coraz częściej stosowane gdyż pozwala na zmnijeszenie strat. W ciepłownictwie zawodowym jest wymagane, a tylko kwestią czasu jest obligatoryjne stosowanie w celu podniesie efektywności en. systemów grzewczych.

 

W pompach ciepła sterowanie pogodowe ma jeszcze większą rolę. Pozwala kontrolować temp. zasilania instalacji grzewczej a więc maksymalizację COP-u. Temp. wody zasilającej dostosowuje się do temp. zewnętrznej tak aby zasilać instalację możliwie najniższą temp. pozwalającą na osiągnięcie wymaganego komfortu cieplnego w domu. Jeśli na zewnątrz mamy np. +5stC to po co "pchać" np. 35 ja starczy np. 29. Można przecież dostarczyć tą sama ilość ciepła po niższą tempmperaturą.

 

Celowo napisałem komfortu, gdyż w przypadku ogrz. podłogowego temp. nie jest jedynym wyznacznikiem komfortu. (Emisja znacznej części ciepła w postaci promieniowania). Inne jest boweim odczucie jeśli mamy np. 20stC a podłoga ma 22stC a inne gdy podłoga ma 25stC.

 

Co do sterowania czasowego. To najlepszym rozwiązaniem jest jeśli char. pogodowa ma także możliwość sterowania czasowego (korekcja char. pogodowej w zależności od czasu). W tanim prądzie zmienia się np. char. pogodowa i przez to wydłużamy cykl pracy w "tanim" prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania czasowego. To najlepszym rozwiązaniem jest jeśli char. pogodowa ma także możliwość sterowania czasowego (korekcja char. pogodowej w zależności od czasu). W tanim prądzie zmienia się np. char. pogodowa i przez to wydłużamy cykl pracy w "tanim" prądzie.

 

No i właśnie czy taki czujnik pokojowy nie pełniłby roli czujnika pogodowego w drogiej taryfie? Przełączałby się gdyby temperatura w domu nie była wystarczająca nawet w drogiej taryfie bez konieczności wyłączania pompy a CWU nadal była by dostępna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...