Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

I tutaj się bardzo mylicie :)

 

Tam nie ma żadnych grzałek!

 

Hibernatus ma na myśli układ z dwoma skraplaczami połączonymi w szereg. Ten drugi, większy to "normalny" skraplacz, a pierwszy malutki zaraz za sprężarką schładza gorące pary czynnika chłodniczego i może przy odpowiednio małym przepływie wody ogrzewać do tak wysokich temperatur.

Druga prawda jest taka, że tego "udogodnienia" się praktycznie prawie wcale nie stosuje.

 

Panowie i Panie, czasami przesadzacie z tymi ocenami....

 

Pozdrawiam.

 

OK,

 

"Grzalka" powinna byc w cudzyslowie, bo przy temp 0/90 to COP pewnie w okolicach, co 1,5?? Moze ktos policzyc??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wiem jak inni ale mysle ze niewiele pomp ciepla ma taka mozliwosc. Nie wydaje mi sie celowe powtarzanie czegos co ma niewielkie znaczenie przy np. mojej PCi -ale i wiekszosci tutaj uzytkujacych.

 

Już niektóre mają. A jeszcze niedawno większość nie miała nawet sterowania czasowego na drugą taryfę albo miała tylko jedną strefę.

 

Jesli ustawie sobie tylko sterowanie wewnetrzne i stala temp. zasilania na 34*C i to tylko w tanich taryfach to moje COP nie straci a wydaje mi sie ze zyska.

Pompa wlacza mi sie wtedy kiedy "jej sie wydaje ze to jest konieczne" a temp. w domu nie spada tak szybko zeby musiala pracowac w ciagu dnia, szczegolnie ze jeszcze nie mieszkam

 

Myśl kategoriami energii a nie temperaturą. Temp. jest tylko wynikową bilansu energetycznego. Jeśli masz np. PCi 10kW to przez 10h taniego prądu możesz dobowo dostarczyć 100kWh energii. Jeśli zapotrzebowanie en. budynku będzie niższe to ok. ale jeśli wyższe to PCi musi się włączyć w drogim prądzie, nie ma siły. A wtedy ma już znaczenie do jakiej temp. "będziemy dobijali" czy to do 34 czy starczy np. 30stC. W drogim prądzie każdy stC róznicy na zasilaniu daje widoczne korzyści/straty jeśli chodzi o rachunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dochodzimy do punktu co bardziej bedzie sie oplacalo, czy wyzylowanie COP i praca dluzsza pompy czy ustawienie pewnej granicznej np. 30*C temp zasilania a krotsza praca pompy i zwiazane z tym nizsze koszty.

Pewnie trzeba sobie samemu to dostosowac do wlasnych warunkow, ale ciekawe czy ktos juz analizowal i doszedl do jakichs wnioskow.

Nie mowie tutaj o skrajnosciach ale o sensownym ustawieniu parametrow PCi.

- Coraz lepsze COP ale coraz dluzsza praca pompy -jaki wychodzi koszt rzeczywisty, nie obliczeniowy

- COP nizsze niz powyzej ale krotsza praca pompy, nizsze rachunki za prad?

Sa granice w dazeniach do najnizszych wartosci, ciekawe jakie ...

 

Pzdr.

 

Długość pracy pompy ciepła w dłuższym okresie(pomijając zmiany mocy przy zmianach temp. zasilania) będzie uzależniona od zapotrzebowania budynku na en. cieplną. Tak czy tak łącznie musi pracować tyle samo, kwestia tylko jakimi cyklami i z jaką maks. temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp? Nawet jeśli to prawda to gdzie tak gorącą wodę wykorzystać?

Ogólnie w kwestii pomp produkcji polskiej miałbym taki postulat, żeby znawcy tematu (czy właściciele takich pomp) wypowiedzieli się na ten temat bo jeśli rodzima produkcja jest dobra i warta uwagi to ja i pewnie parę innych osób bardzo chętnie by z tego skorzystało. W końcu trzeba wspierać swój rynek, a często bywa tak, że zagraniczne produkty niczym się nie różnią tylko mają lepszą reklamę i postrzegamy je jako "bardziej profesjonalne", a często to nieprawda.

Pozdrawiam wszystkich!

 

TO nie żadna wyjątkowa cecha lecz znana od "zawsze". W PCi jest dodatkowy wymiennik do odzysku ciepła przegrzanego gazu na wyjściu ze sprężarki. Takie wersje PCi mają też inni producenci (oczywiście droższe). Standardowe PCi Hibernatusa też tego nie mają tylko wersje na zamówienie za dopłatą.

Ilość tego ciepła nie jest duża (mała moc możliwa do odzyskania), a ciepła woda może służyć do celów podgrzewu cwu, tam gdzie jest problem z mocą wymiennika cwu przy zasilaniu temp. 55stC lub jest mały zasobnik cwu.

 

Polskie PCi nie ustępują a często mają bardziej markowe podzespoły od tych zagranicznych. Mówie tutaj o markowych pod kątem chłodnictwa a nie powszechnie znanych marek takicj jak Mitsubishi czy Sanyo, bo to w chłodnictwie średnie marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła "Hibernatus" mają tą niespotykaną cechę, że mogą dostarczać wodę o temperaturze nawet 90°C."

 

O co chodzi z tą "niespotykaną cechą"? Czy to marketing czy rzeczywiście jakaś nadzwyczajna właściwość tych pomp?

 

Trzeba miec tupet zeby grzalke nazywac pompa ciepla :D

 

A cecha faktycznie niespotykana, bo nikt przy zdrowych zmyslach nie probuje forsowac PC do takich temperatu (jesli sie wogle da), bo sprawnosc bedzie praktycznie rowna grzalce elektrycznej.

 

marcin

 

To nie chodzi o grzałkę a o ciepło przegrzania czynnika na tłoczeniu. W zależności od temp. skraplania i rodzaju czynnika chłodniczego mamy do dyspozycji niewielką ilość ciepła o temp. nawet 110stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę być dobrze zrozumiany. Nie podważam słuszności wypowiedzi w temacie, ale proszę o wytłumaczenie, jaką rolę ma do spełnienia sterownik pogodowy w takim przypadku:

 

Wg. wskazań pompy ciepła (Vitocal 222G 10kW) nie pracowała ona przez 64,5 godziny – była awaria zasilania. Przy temperaturze zewnętrznej dobrze ponad – 15 stopni, temperatura wewnątrz z +20 stopni, spadła do +17,8 stopnia na parterze i z +21 stopnia do +19,3 stopnia na poddaszu.

Dla jasności – budynek nie jest jeszcze zamieszkały i w okresie awarii zasilania nie było w nim ekipy kafelkarzy.

 

Np. takie że jak włączą zasilanie a na zewnątrz się zrobi cieplej to ograniczy temp. zasilania PCi do możliwie najniższej a nie pozostawi ją bez kontroli póki temp. wewnątrz nie wzrośnie do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace, biorąc pod uwagę to co piszesz, to dalej nie „wychodzi mi” znacząca rola sterownika pogodowego., w domu o małych stratach „energetycznych”.

Skoro dom „traci” bez ogrzewania przy tak niskich temperaturach około 1 stopnia na dobę, to jaka jest rola tego sterownika, skoro tak czy siak pompa uzupełnia w II taryfie tą ilość energii, która została stracona. Większe ilości zmagazynowanej energii, spowodują wzrost temperatury w pomieszczeniach, a temu z kolei „zapobiegają” inne czujniki i sterowniki.

Oczywiście, sprawa wygląda nieco inaczej jak jest dodatkowy bufor (zasobnik), który może zmagazynować energię niezależnie od „bufora” samej podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijca:

ale chyba temp zasilania i temp wewn są ze soba fizycznie powiązane..? tzn masz powiedzmy stale te 9'C straty czyli nieważne co jak ustawisz

jak np masz temp wewn ustawioną na 22'C to temp zasilania w zakłądanym przez nas przykładzie dojdzie do 31'C i nieważne czy narzucisz jej ograniczenie 32' czy 38'C pompa się wyłączy bo spełniony będzie warunek 22'C

skorygujcie mnie jeśli się mylę

 

Jest powiązana ale jest to powiązanie bardzo złożone. W zależności od wielu czynników może dojśc do sytuacji że PCi najpierw dojdzie do ograniczenia np. 32stC a później dopierów później do ogr. wewnętrzego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jastrząb: nie chodzi mi nawet o jakieś dziwne wynalazki jak to nazwałeś:) ale o normalne pompy składające się i działające na tej samej zasadzie co pompy producentów zagranicznych... Niestety to co pisze Serwis24 też trzeba wziąć pod uwagę: jak długo taka firma istnieje na rynku i jak długo się utrzyma. Ja pytam raczej o producentów już znanych na rynku przynajmniej od paru lat. A co z firmami PPC Pompy Ciepła, Fonko, Vatra? Ktoś miał z nimi do czynienia? Najgorsze jest to, że często wciskane są kity typu "podgrzanie wody do 90 stopni"... Może i produkt dobry, ale taki marketing już raczej nie...

Dziękuję za odpowiedzi!

 

Długo istniejące polskie to:

- Hibernatus,

- Vatra,

- Solis,

- Pamar,

- Nateo,

- Ekontech,

- Hubomag.

 

Może są jeszcze jakieś ale nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydaje mi ze nie masz zadnej gwarancji czy dana firma bedzie na rynku za lat 5 czy 10. BEz wzgledu na wielkosc. Acz wydaje sie, ze duza, znana firma z duza iloscia klientow ma mniejsza sanse zwinac sie bez sladu zostawiajac klientow samych sobie.

 

marcin

 

Patrząc na ostatni kryzyz mozna mieć odmienne zdanie. Małe firmy jako bardziej elastyczne miały łatwiej. Wiele znanym marek "poszło z torbami", a jeśli istnieją to wykupione np. przez Chińczyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace, biorąc pod uwagę to co piszesz, to dalej nie „wychodzi mi” znacząca rola sterownika pogodowego., w domu o małych stratach „energetycznych”.

Skoro dom „traci” bez ogrzewania przy tak niskich temperaturach około 1 stopnia na dobę, to jaka jest rola tego sterownika, skoro tak czy siak pompa uzupełnia w II taryfie tą ilość energii, która została stracona. Większe ilości zmagazynowanej energii, spowodują wzrost temperatury w pomieszczeniach, a temu z kolei „zapobiegają” inne czujniki i sterowniki.

Oczywiście, sprawa wygląda nieco inaczej jak jest dodatkowy bufor (zasobnik), który może zmagazynować energię niezależnie od „bufora” samej podłogówki.

 

Jeśli starcza tylko 10h pracy to ok. Ale skąd założenie że te 10h musi koniecznie starczyć. Przecież to zależy od stosunku mocy PCi do mocy zap. budynku (czyli także od temp. zewn.). A co w sytuacjii gdy np. jest +10stC i starczy 5h pracy?

 

Zamiast 1 cyklu 5h z podgrzaniem przykładowo do 33stC może się okazać że starczą dwa cykle z podgrzaniem do 29stC po 2,4h. A to będzie taniej, bo ilość ciepła dostarczona podobna, a wyższy średni COP i nieco krótszy czas pracy (nieco większa moc grzewcza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Grzalka" powinna byc w cudzyslowie, bo przy temp 0/90 to COP pewnie w okolicach, co 1,5?? Moze ktos policzyc??

 

marcin

 

COP będzie zbliżony (może nieco np. 1% mniejszy) od standardowej pompy ciepła. Ta gorąca woda jest przy okazji podczas pracy PCi w normalnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestii pomp produkcji polskiej.

 

Niby należy wpierać polską produkcję, ale należy pamiętać o tym, że taki producent za chwilę może przestać istnieć bo mu coś nie wyjdzie i zacznie się problem z serwisem i częściami. Nawet zapis, że należy dostarczyać części przez lat 10 będzie sobie można w buty wsadzić, bo producenta już nie będzie. Czasami popsuje się pierdoła za 10 Euro i nie będzie miał kto tego zrobić. Jeśli ktoś się na tym zna i liczy się z tym, że będzie musiał sam pokombinować, poszukać fachowca i części to ok. Ale jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym to szukanie fachowca może zabic:) Parę lat temu pojawił się producent pomp w Polsce na wzór szwedzkich pomp. Niby to samo ale na 6 pomp każda miała inną instalację elektryczną w środku. Po kilku latach producent się zwinął i brak jest jakiejkolwiek dokumentacji, części trzeba dobierać i szukać na rynku. Dokumentacji nie było od początku bo ktoś to tak odebrał. Ciągłe problemy bo dużo podgrzewu cwu szło przez grzałki.

Przy kupnie pomp firm które od lat istnieją rynku jest dużo łatwiej. One muszą zapewnić dostępność części przez lata bo zepsuję sobie opinię lub poniosą inne konsekwencje działania. Różnica jest taka, że nawet te znane firmy mają różny staż jeśli idzie o produkcję, jedne mają pompy od lat kilkunastu inne dopiero od lat dwóch, bo nagle jest zapotrzebowanie to my też będziemy robić. Podobnie jest z solarami.

 

Tu się zupełnie nie zgodzę. Polscy producenci, jako że są małymi producentami to korzystają z podzespołów standardowych, które w dodatku są dostępne w Polsce. PCi są tak prostymi urządzeniami, że każdy chłodnik, automatyk naprawi bez problemu.

W urządzeniach potentatów potrafią być niezłe wynalazki.

Na serwis firmowy to się mało kto będzie decydował bo go zwalą z nóg kosztami, zarówno części jak i usługi, jak w ASO. Że o jakości tych usług nie wspomnę. Tak jak przygody ma jeden z forumofowiczów z NIBE. Zamiast usunąć przyczynę awarii to "łatają tylko dziury" aby PCi nie pokazywała komunikatów o błędach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestii pomp produkcji polskie

Coś się poplątało z cytatami, bo ja nie wierzę w "autoryzowane serwisy" czegokolwiek i gwarancje na 100 lat. Najdroższe co się może w pc zepsuć to sprężarka. Identyczną jak zepsuta, czy zamiennik można kupić gdziekolwiek, a wymieni ją dowolny serwisant lad chłodniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdroższe co się może w pc zepsuć to sprężarka. Identyczną jak zepsuta, czy zamiennik można kupić gdziekolwiek, a wymieni ją dowolny serwisant lad chłodniczych.
Tylko tu terplace ma rację - polskie "garażowe" produkty bazują na dostępnych w Polsce podzespołach, natomiast "markowe" pompy ciepła mają często dedykowane podzespoły, których na rynku nie ma, co oznacza, że jest się skazanym na serwis danej firmy.

Przykład takiej sytuacji : http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=6007&view=findpost&p=73866

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek exxxxpreeeeesssss :)

 

Henok niby tak jest jak piszesz. Nawet te markowe mają typowe sprężarki i inne podzespoły tylko, że do markowego produktu serwis MUSI przyjechać i naprawić, a do mniej znanego już nie zawsze bo marka tak bardzo nie ucierpi. Ty sam jesteś w stanie coś zrobić i nawet zlokalizować przyczynę awarii ale nawet dobry serwisant nie przyjedzie do obcej pompy ciepła i nie będzie się zastanawiał czy problem jest w pompie czy w źródle, a może w instalacji bo mu się to nie opłaci aby dojść do tego co jest nie tak. Nie będzie miał pewności, że na początku wszystko było zrobione poprawnie. Piszący tutaj są choć trochę zorientowani w działaniu i obsłudze swoich urządzeń i są w stanie powiedzieć co zauważyli w przypadku jakiejś nieprawidłowości i porozmawiać z serwisem, ale jest to bardzo mały procent wszystkich użytkowników pomp ciepła. Reszta ma jakieś urządzenia założone przez instalatora które mają działać, instalator bierze kasę i się zwija a z problemami zostaje klient do którego nikt nie chce przyjechać bo instalator już kasę zabrał. Bajki o rocznym stabilizowaniu się źródła i że po tym czasie będzie ciepło często się zdarzają.

 

Liwko coś ten koleś chciał Cię chyba podrażnić podając cenę 700 pln za stację :) chętnie kupię każdą ilość stacji w tej cenie :)

Z drugiej strony handel polega na tym, że dystrybutor, hurtownik, instalator musi zarobić na produkcie a 20 % to się nie będą dzielić.

 

Pinok jaką masz pompę i na jakich warunkach 5 lat gwarancji ?

 

Czy ktoś już ma za sobą okres wiosenny na pompie ciepła i posadzce akumulacyjnej ? Jak zachowują się temperatury w domu przy ciepłych, słonecznych dniach i zimnych nocach ? Czy jak zaświeci słońce w dzień a podłoga jest dobrze nagrzana czy nie wzarasta mocno temperatura ? pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już ma za sobą okres wiosenny na pompie ciepła i posadzce akumulacyjnej ? Jak zachowują się temperatury w domu przy ciepłych, słonecznych dniach i zimnych nocach ? Czy jak zaświeci słońce w dzień a podłoga jest dobrze nagrzana czy nie wzarasta mocno temperatura ?
No wiosna, to to jeszcze nie jest, skoro dzisiaj przyszło mi odśnieżać wjazd do garażu ;), ale ponad tydzień temu było kilka słonecznych, chociaż mroźnych dni. Temperatura w domu wzrosła do ok. 23st. C, pomimo wyłączonej pompy ciepła, czyli ok. 1 st. powyżej tego, co mam zaprogramowane jako temperaturę w II taryfie. Zresztą trudno, żeby wzrosła wyżej, skoro w największe mrozy na powrocie z podłogówki temperatura dochodziła do 25 st. C, zaś obecnie nie przekracza 24,5st. C.

Myślę, że bardzo podobnie będzie się dom zachowywał również na wiosnę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pęknięcie wymiennika w taki sposób to paskudna sprawa. Są wymienniki, które gwarantują z dużym prawdopodobieństwem, że rozszczelnienie nastąpi na zewnątrz. Niestety wielu producentów jeszcze nie doszło do tego.

Dostanie się wody do układu chłodniczego już dyskwalifikuje taką PCi.

 

Co do drugiej awarii to bardzo prawdopodobne, że jest to wina w zasilaniu, np. nadpalenie stycznika, które może powodować niepełnofazową pracę i zachowanie sprężarki tak jakby była uszkodzona lub w końcu jej uszkodzenie.

 

Nie chcę mi się rejestrować na forum budujemydom, więc jak ktoś ma tam konto to może skopiować moje uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drugiej awarii to bardzo prawdopodobne, że jest to wina w zasilaniu, np. nadpalenie stycznika, które może powodować niepełnofazową pracę i zachowanie sprężarki tak jakby była uszkodzona lub w końcu jej uszkodzenie.

 

Nie chcę mi się rejestrować na forum budujemydom, więc jak ktoś ma tam konto to może skopiować moje uwagi.

 

Może tak być jak piszesz, z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Takie rzeczy są trudne do wykrycia, stycznik przy nas może łączyć a za którymś "strzałem" nie...

 

Co do udzielania się w tamtym temacie ja już sobie odpuściłem, zero reakcji ze strony zainteresowanego.... Najpierw pyta potem cisza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...