Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kerado :) oczywiscie że nie musi a kwiaty :p :p ( dziekuję :) ja zawsze staram sie pomóc jeśli mogę )

Teoretycznie rzecz biorąc to :

* instalacja powinna być odpowietrzona ( bez pecherzyków) i każda petla oddzielnie przy zamknięciu reszty pętli , miec odpowiednie ciśnienie i dt GZ

* na rozdzielaczu powinny być zrobione nastawy wstępne ( specjalnym kluczem nim się reguluje obroty ) to regulacja hydrauliczna

* z rotametrami bedzie łatwiej zeby obserwować przepływ wody przez poszczególne pętle ( ja mam chyba 1,5 l/min na każdej mam tak samo , mam równe pętle ) i je też należy odpowiednio pustawiać

ale nalezy pamietać że 2 krotne zwiększenie przepływu powoduje 4 krotny wzrost oporów hydraulicznych i pracy pompy obiegowej i dlatego powinna być minimalna ilość elementów dławiacych jak rotametry , zawory regulacyjne itd .

* jeśli woda nie odda ciepła to rura jest za krótka dlatego trzeba ustawić przepływy aby to wyrównać żeby czas przepływu przez rurę inaczej predkosc przepływu była odpowiednia

* mozna regulować w zasadzie tylko tymi nastawami lub przepływomierzami

jesli pompę obiegową podłogówki mamy na dobrym biegu ( dt DZ ) i tem. idaca na podłogówkę jest odpowiednia ( nie przekraczająca oczywście temp. max zalecanych ) ...powroty powinny być otwarte można przykręcić na zasilaniu jesli trzeba

* od kazdej regulacji powinno minąc trochę czasu aby temp. w pomieszczeniu się wyrównała i można byłoby zauważyć różnicę

* nalezy pilnować odpowiedniego nateżenia przepływu przez PC i podłogówkę ( przez skraplacz powinno być większe niż przez system grzewczy )

...nie powinno się zamykać za dużo pętli bo przepływ będzie za mały ( brak odbioru )

* regulacja nie jest prostą sprawą i zajmuje duzo czasu ..niektórzy męczyli się i m-c czasu

jesli napisałam coś nie tak ..to Koledzy pewnie poprawią ..tylko nie wiem czy to w jakiś sposób pomogło :wink:

 

wszystkie urządzenia dodatkowe dławiące przepływ wpływają na sprawnośc PC .( rotametry , siłowniki ) nie jest to tak ważne może przy zachowaniu odpowienich zasad przepływu jak pompa obiegowa jest w środku ( bo nie mamy wpływu na jej wielkość i zuzycie energii ) ale już na zewnątrz możemy sobie pompe odpowiednio dobrać , idelanie do naszej instalacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.

Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??

Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK

Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.

We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.

Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??

Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK

Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.

We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

 

Podczas przerwy prawdopodobnie nie pracuje (tak jest w większości PCi) pompa dolnego źródła więc temperatury jakie pokazuje sterownik nie mają nic wspólnego z tym co się dzieje w odwiertach.Temperatura wyrównuje się wtedy z temp otoczenia.

 

Te -4 to jest na wejściu z odwiertów czy na wyjściu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło utajone jest to ciepło przemiany fazowej ( zmiana stanu skupienia ) w przeciwieństwie do jawnego ciepła które zmienia temp. obiektu .

Tlobo

poprzednio pisałam co może być przy niskiej temp. odwiertów przy okazaji Grzesia ( ze 3 str temu )

PC się wyłacza awaryjnie ze względu na minimalną temp. DZ ( takie zabezpieczenie ) DZ powinny pracować temp. wejscia do PC od +8 do -5 ...a dt około 2-3 ,,,,

czyli wychodzi że skoro wejścia masz -4 to powrotu np. -7 .

Zobacz 3 dni i 31 załączeń dziennie ( bo co dojdzie do tej tem minimalnej się wyłacza ) i 12 godzin dziennie pracy . To nowy dom i ciągnie .

Ale załączeń jest bardzo dużo ..ona tak cyka co chwilę ...chciałaby dłuzej ( dłuższe cykle ) ale temp. DZ jej nie daje .

DZ jak pracuje dłuższy czas to się wychładza . Po czasie postoju znowu wraca to tej początkowej wartosci ( mowimy o stanie ustalonym po np pół godzinie czasu pracy ..)

Cierpliwie zaczekaj na instalatora ( bo co sam jesteś w stanie zrobić ? ) i powiedz mu że nie oddaje się " takiej instalacji " :o

owszem były tu rózne historie ...ale -4 na wejsciu ...to rekord :evil:

 

pomyśl o COP ..podawane jest dla 0/35 ..a u Ciebie trzeba byłoby obliczyć dla -4/35 ....owszem mniejsze znaczenia ma czy to jest +3/35 czy 0/35 ...ale -4 pierwsza wartości robi już trochę róznicę

pomysl o temp. parowania Twojej instalacji ..przecież jest strata na wymienniku 3-5 *C ( zalezy jaki wymiennik ) dodaj do swojej..

 

chciałam dopisać do tamtego postu ( zeby było w jednym miejscu ) http://forum.muratordom.pl/post4014995.htm#4014995

ale się nie dało

wieć tutaj dopisuję ..błędy w DZ cd. jakie mogą wystąpić :

* glikol o złym składzie ( min. dolewanie wody zamiast gikolu )

* ciągła praca PC dobowa nie pozwalająca na regenerację DZ szczególnie w gruntach piaszczystych i nienawodnionych

* duże starty ciepła przez długie poziome odcinki rur prowadzone płytko pod powierzchnią przy pionowych odwiertach

* niewłaściwie wykonanie stopy sondy ( tam gdzie jest wygieta U rurka )

* niedobrana odpowiednio pompa obiegowa DZ

chyba już nic innego wymysleć nie można ... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie jak rozmawialismy o tej instalacji Consolar co miała kolektor hybrydowy z powietrznym wymiennikiem ciepła co w nocy ( jak nie ma słońca ) może pracować jako wymiennik powierze- woda ( glikol ) http://forum.muratordom.pl/post3175252.htm#3175252

Syś ( chyba śmiga po lodowcu :) miał się dowiedzieć coś bliżej .

W kazdym razie są inne systemy bazujące na solarach i pompie ciepła

np. instalacja Westfa Therma Exlusiv

http://www.fulereny.blink.pl/mum/westfa.jpg

O swoim pomyśle na wykorzystanie ciepła utajonego pisałem tutaj :

http://forum.muratordom.pl/post3962719.htm#3962719 :).

Może ktoś z tego pomysłu skorzysta ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis 24

tu http://www.baulinks.de/news/1frame.htm?http%3A//www.baulinks.de/firmen/westfa.de

wejsć podświetlić po prawej stronie ( pod tymi 8 punktami ) : "Latentwärmespeicher verbindet Wärmepumpe mit Solarwärme (18.6.2008) " po polsku Pompa ciepła z energii słonecznej Latent linki ( 18.06.2008 )

i otworzy się art . jest i rysunek i zdjęcie hybrydowego kolektora i wymiar tego zb. ( 80x80x205 ).

 

a to chyba kolektor hybrydowy solarno-fotowoltaiczny razem http://www.solarhybrid.ag/uploads/media/solarhybrid-Kollektor_PT_S250_145_02.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.

Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??

Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK

Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.

We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

 

Czy był dzisiaj instalator u Ciebie i coś się wyjaśniło ??

 

ALE CISZA NA FORUM !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

myślałam o tej Twojej temp.DZ na wszystkie strony . Najpiew pomyślałam że skoro wygrzewałeś podłogówkę przy pomocy grzałki i zostały Ci tylko dwa czy trzy dni do końca ( a wiadomo że przy wygrzewaniu jest kilka dni z niską temp. pózniej wzrasta stopniwo utrzymuje się ze 4 dni wysoka i pózniej znowu maleje ) więc włączenie DZ nie powinno być w zadnym razie szkodliwe przecież od tego jest żeby grzać ..tym bardziej że niskie temp. ...tym bardziej ze jest ( nie grzeją Ci co nie mają gotowego DZ ..lub Ci w których producent w programie wyrażnie zaznacza że wygrzew musi być tylko za pomocą grzałki ).

To tylko dwa dni czy trzy dni ...skoro wychładza się tak bardzo to co bedzie pózniej ...Trzeba jak najszybciej to poprawić bo to nie jest dobrze .

Wszyscy jesteśmy ciekawi czy już wszytko ok? i martwimy się :cry:

 

Pamietacie kiedyś pisałam o GeoJetting maszynie do pionowych odwiertów metodą wody pod duzym ciśnieniem i oprócz pionowego wiercenia można też było wiercić kierunkowo ( pod kątem ) kiedyś też wspominałam o wierceniu pod kątem ( w kształcie spirali ) w Japonii ( tam mało miejsca i muszą pod budynkami czasami wiercić ) ..otóż zobaczcie jaką maszynę ma Viessmann

( ma też rurę perforowaną Amasond ) Geodrill 4R..

http://www.profundis.tv/tt-geothermie/index.php?content=video&kat=3&vid=254&language=de

 

dedykuję Wam ten film na dobranoc :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bentonit ( compaktonit ) pełni nie tylko rolę uszczeniającą ale i STABILIZUĄCĄ odwiertu ...to tylko wąski otwór wypełniony po bokach ..więc stabilny ..jak silne musiałoby być te ruchy aby ruszyć i przesunać te " twory " ? (nie mówimy o trzęsieniu ziemi )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już nic innego wymysleć nie można ... :wink:

No po Tobie, to już niezwykle trudno – wszak ten tytuł jest nie od parady. :lol:

Ale wydumałem, że problem może być spowodowany brakiem „wypełnienie” odwiertów i w takim wypadku istnieje możliwość, że kolektor pracuje na zasadzie grunt/powietrze/glikol.

Oczywiście nie odkryłem ameryki, bo wcześniej o takiej możliwości pisała Bonetka, ale takie zachowanie PCi może to sugerować.

Akurat w tej PCi 222G czujniki temperatury są „przylgowe” i umieszczone blisko wymiennika, co podczas postoju pompy daje różne dziwne odczyty, np. temperatura powrotu jest wyższa od temperatury zasilania.(na http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html przed chwila powrót wynosił 12,6 a zasilanie 12,5)

Jest jeszcze inna możliwość, że źle skalibrowano” zero w tych czujnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...