Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tu mapa ( zapadanie i wypietrzanie )

tendencji ruchów pionowych http://www.pgi.gov.pl/images/stories/artykuly/neotektonika/ruchy_pion.jpg

 

po Hali tej co się zawaliła w Chorzowie zaczeli badać te ruchy pionowe chodziło o fundamenty ) ...poczytajcie

http://www.pgi.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1115&Itemid=2

 

macie w milimetrach co i jak na jakim terenie na rok

 

ps. Siwy jak miło ze nas odwiedzasz :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszeliście coś na temat pomp firmy Mecaterm? Podobno mają je niedługo dystrybuować w Polsce.

http://www.mecaterm.se

 

Doszły mnie słuchy, że w dużo lepszej cenie można kupić pompę ciepła za granicą, ale np. firma Biawiar umieściła na swojej stronie informację, że pompy ciepła Nibe pochodzące z zagranicy nie będą objęte gwarancją producenta. Trochę to dziwne, co za różnica w którym kraju wyprodukowano pompę.

 

Ostatnio pewien instalator zaoferował mi pompę ciepła Viessman Vitocal 242g w cenie 27000 netto plus oczywiście dodatkowe 10 tys. za montaż i osprzęt (?????). Z ciekawości pogrzebałem trochę w necie i okazało się, że pompę tą można kupić za 21800 brutto (z 22% Vatem). Chyba na rynku instalatorów pomp ciepła jest jeszcze zbyt mała konkurencja. Mój znajomy kilka lat wstecz chciał u siebie zainstalować pompę i zrezygnował, bo miał oferty grubo przekraczające 100 tys. zł. Ciekawe co będzie za 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam załączoną pompę z dolnym źródłem od 3 dni i 93 załączenia pompy 38 godzin pracy sprężarki. Martwi mnie, że prawie za każdym razem dolne źródło dochodzi do temperatury -4stC i sprężarka automatycznie się wyłącza. Potem przerwa temperatura dochodzi do 3-4 stopni i znowu się załącza.

Dlaczego tak szybko się wychładza i odradza dolne źródło??

Mam około 190mb odwiertu przy 200mb podłogówki. To przecież OK

Proszę i konstruktywne wyjaśnienia, bo sam nie wiem co o tym myśleć.

We wtorek przyjedzie instalator odpowietrzyć jeszcze raz dolne źródło i sprawdzić czy wszystkie 3 odwierty działają prawidłowo.

 

Jaka pompa,jak masz ustawione parametry dolnego żródła ( przy jakiej temp.PC wyłącza się),czy dom jest świeży i wilgotny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) kiedyś też wspominałam o wierceniu pod kątem ( w kształcie spirali ) w Japonii ( tam mało miejsca i muszą pod budynkami czasami wiercić ) ..(...)

 

co masz na myśli pisząc o wierceniu w kształcie spirali?

 

film z linku przedstawia wiercenie pod kątem, ale takie zwykłe, po linii prostej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

myślałam o tej Twojej temp.DZ na wszystkie strony . Najpiew pomyślałam że skoro wygrzewałeś podłogówkę przy pomocy grzałki i zostały Ci tylko dwa czy trzy dni do końca ( a wiadomo że przy wygrzewaniu jest kilka dni z niską temp. pózniej wzrasta stopniwo utrzymuje się ze 4 dni wysoka i pózniej znowu maleje ) więc włączenie DZ nie powinno być w zadnym razie szkodliwe przecież od tego jest żeby grzać ..tym bardziej że niskie temp. ...tym bardziej ze jest ( nie grzeją Ci co nie mają gotowego DZ ..lub Ci w których producent w programie wyrażnie zaznacza że wygrzew musi być tylko za pomocą grzałki ).

To tylko dwa dni czy trzy dni ...skoro wychładza się tak bardzo to co bedzie pózniej ...Trzeba jak najszybciej to poprawić bo to nie jest dobrze .

Wszyscy jesteśmy ciekawi czy już wszytko ok? i martwimy się :cry:

 

Pamietacie kiedyś pisałam o GeoJetting maszynie do pionowych odwiertów metodą wody pod duzym ciśnieniem i oprócz pionowego wiercenia można też było wiercić kierunkowo ( pod kątem ) kiedyś też wspominałam o wierceniu pod kątem ( w kształcie spirali ) w Japonii ( tam mało miejsca i muszą pod budynkami czasami wiercić ) ..otóż zobaczcie jaką maszynę ma Viessmann

( ma też rurę perforowaną Amasond ) Geodrill 4R..

http://www.profundis.tv/tt-geothermie/index.php?content=video&kat=3&vid=254&language=de

 

dedykuję Wam ten film na dobranoc :D

 

Niestety nie jest dobrze, jest tak jak dotąd, a instalator wczoraj nie przyjechał - dzisiaj nie przyjechał - ma być jutro :evil:

Zaczynam się bardzo denerwować.

W przeciągu ostatnich 20 godzin pompa pracowała 20razy łącznie pracowała 6 godzin. No i ta temperatura spada do minimum :cry:

Już nawet myślę, że lepiej ją wyłączyć i grzać znowu tylko grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Margask

pisałam o tym w kwietniu ubiegłego roku ;

Z ciekawostek w .... Hokkaido Uniwer. opracowano nową metode, Która nie wierci Prosto w głąb tylko pozwala omijać obiekty będące pod powierzchnią Lub na powierzchni. Wiertło prowadzi się Mając głęb. inf.o. , Kierunku i nachyleniu. (Rura cofa się za wiertłem przy wyciąganiu). Na razie potrafią tylko na głebokśći 16 m i promieniu 12 m ale dalej prowadzą pracę aby polepszyć te wyniki.

http://fulereny.blink.pl/mum/sonda.jpg

umieszczając film miałam na mysli porównanie GeoJetting Vaillanta

http://www.fulereny.blink.pl/mum/g1.jpg

http://www.fulereny.blink.pl/mum/g2.jpg

z Geodrill 4R firmy Tracto-Technik z Południowej Westfalii ( wygąd itd ..natomiast tamten ( spralny) to zupełnie inna para koloszy :) to był prototyp, być moze prace poszły już do przodu bo trochę czasu minęło :wink:

 

Tlobo

ale serwis :evil: rozumiem raz moze coś wypasc ale dwa ???

trzeba włączyć grzałkę :( bo meczyć PC szkoda .

Z drugiej strony gdybyś nie przełączył na normalne grzanie nie wiedziałbyś że DZ ma tak niskie temp. ( przesumąłes w czasie do przodu tę wiadomość )

 

aa i jeszcze chciałam na coś zwróicć uwagę mianowicie ...wygrzewanie podłogówki . U nas w programach przebiega raz że dużo krócej a dwa przy innej sinusoidzie temperaturowej

http://forum.muratordom.pl/post4035017.htm#4035017

np. NIbe gotowy ( bo można i zrobić sobie własny ) 11 dni całość

przez 4 dni temp. stopniowo od 20 -45.* C .....3 dni 45 *C ...4 dni spada stopniowo do 25*C .......pózniej grzejemy normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że wchodzę w temat, ale mam pytanie w sprawie firmy Ochsner. Jak pisałem wcześniej czytam ten wątek od początku, na razie dostarłem do strony nr. 103, więc może odpowiedź na moje pytanie już była - wtedy wybaczcie :oops:

Dostałem dzisiaj ofertę od tej firmy i powiem szczerze, że cena zbiła mnie z nóg... Na dom ok. 200m2 cena to 70000 PLN (pompa, odwierty pionowe 220m, wykonanie instalacji, podłączenie, zbiornik) i uwaga: bez VATu i bez podłogówki. Czyli wszystko razem grubo ponad 100 kawałków. Wcześniej dostałem ofertę z Climakomfortu, który z tego co wyczytałem, nie jest tanią firmą - tam było ok 20000 taniej z tym, że dwie pompy (znane chyba tu wszystkim rozwiązanie z podziałem na CO i CWU). Czy firma Ochsner słynie z takich cen czy po prostu to jakieś Maybachy wśród pomp ciepła?

Oferta jest na razie bardzo ogólna ale tak: zapotrzebowanie na ciepło przyjęto 55 W/m2, moc pompy ok 12 kW, do tego zaoferowano zbiornik buforowy 500l co Hydrol nie raz tutaj skrytykował (chcę w całym domu mieć podłogówkę). Podejrzewam, że trochę to wszystko zawyżone i pewnie dałoby się coś uszczknąć z ceny, ale i tak będzie super drogo.

Czytając ten wątek skłaniam się ku pompom Zirius albo Nibe bo chyba najwięcej z Was ich używa jednak chciałbym poznać Wasze opinie na temat cen bo wydawało mi się, że powinienem zamknąć się w 50000 - 60000 PLN za całość wraz z podłogówką? Niech mnie ktoś może naprostuje, że jestem zbyt optymistycznie nastawiony czy coś... Z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.

Witam,mam pytanie,po ilu latach i czy w ogóle zwróci się taka inwestycja za taką kasę ?

Dobrze zainwestowane 60tys.zł wystarczy nam na roczne ogrzewanie naszego domku :D

Czyli grzejemy za darmo i mamy w głębokim poważaniu Ziriusy,Nibe i inne bzdety,nie mówiąc o tych którym oddalibyśmy naszą kasę ;)

 

OK, to ja płacę Ci miesięcznie 120zł (tyle miesięcznie wydaję na większy kredyt w stosunku do instalacji na ekogroszek, którą planowałem) a Ty przez następne 35lat (chociaż mam nadzieję że pożyję dłużej) palisz, wynosisz popiół, dostarczasz węgiel (aha składujesz go u siebie bo ja niemam na to miejsca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.

Witam,mam pytanie,po ilu latach i czy w ogóle zwróci się taka inwestycja za taką kasę ?

Dobrze zainwestowane 60tys.zł wystarczy nam na roczne ogrzewanie naszego domku :D

Czyli grzejemy za darmo i mamy w głębokim poważaniu Ziriusy,Nibe i inne bzdety,nie mówiąc o tych którym oddalibyśmy naszą kasę ;)

 

Wystarczy na ogrzewanie czym i jak?? Zeschnietym krowim lajnem palonym w palenisku z kamieni na srodku salonu??

 

Bo rozumiem, ze wsadzisz te CALE 60.000 na konto, a jakis piec (np. gazowy), kaloryfery itp, to za darmo razem z manna z nieba spadna??

 

Prosze rozpatruj to w katergoriach:

- kosztu przylacza gazowego

- kosztu kaloryferow / lub podlogowki

- kosztu pieca/pompy ciepla

- kosztu budowy/lub nie komina

- i dopiero na koncu kosztu sezonowej eksploatacji

 

U mnie np, roznica sie zwroci po jakichs 8 latach.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 60tyś(brutto) z podłogówką powinieneś się zmieścić.

Witam,mam pytanie,po ilu latach i czy w ogóle zwróci się taka inwestycja za taką kasę ?

Dobrze zainwestowane 60tys.zł wystarczy nam na roczne ogrzewanie naszego domku :D

Czyli grzejemy za darmo i mamy w głębokim poważaniu Ziriusy,Nibe i inne bzdety,nie mówiąc o tych którym oddalibyśmy naszą kasę ;)

 

A ja tam nie pytam po jakim czasie mi się to zwróci bo po pierwsze jeśli policzysz koszt instalacji gazowej czy olejowej (do tego też potrzebujesz grzejniki, rurki, sprzęt w kotłowni itd.) to nie będzie już 60 tys., a dużo mniej, a po drugie liczy się też komfort - ogrzewanie bez obsługi, cały rok, tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200m2 podłogówki + kocioł + CWU za 15.000zł?

No chyba, że ERA ma coś z tym wspólnego.

 

A teraz policz sobie eksploatację, niech będzie tylko 80kWh/m2/rok to już daje 16.000kWh + CWU na 4 osoby, jakieś 3.000kWh.

Jakbyś nie liczył to PCi w takiej samej konfiguracji zużyje tylko 6.300kWh (i to maksymalnie, bo może być sporo mniej).

Teraz działanie matematyczne z zakresu szkoły podstawowej i (parafrazując klasyka tego powiedzenia) „widzą gały?”.

 

Na rękę 10% z lokaty – chyba też ERA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...