Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.. ale przy 122m.kw ogrzewnie prądem nie wyjdzie 8tys.zł a ok.4tys.zł,

No to życzę "panie teoretyku" takich osiągnięć jak już zakupisz ten piec elektryczny. :D

Dla mnie minimum około 5000 dla mojego i około 9500 dla 200m2 przy grzaniu prądem. :cry:

Jak byś chciał zmienić źródło CO za parę lat na PC to zapraszamy ponownie do tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o

A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.

Coś tu nie gra. :o

 

Na co się dokładnie powołują to niewiem, bo nie dociekałem. W moim przypadku odpada palenie w piecu, ze względu na moją pracę! Jednak z ciekawości jak będę miał chwilę czasu to podejdę i popytam co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo72

Widzę , że zmieniłeś swój poprzedni post :o , więc może na moim przykładzie.

122m2 parter za 2009 CO+CWU 1128 zł , a był to pierwszy sezon , więc najgorszy. :cry:

Prosto licząc dla 200m2 powinno być około 2000 rocznie-za dużo , czy za mało? :roll:

Wynik niezły,musze przyznać ale przy 122m.kw ogrzewnie prądem nie wyjdzie 8tys.zł a ok.4tys.zł,czyli proporcje dalej zostają podobne a nawet zwiększają się na korzyść mojego wyliczenia ;)

 

Jednej rzeczy jeszcze nie bierzesz pod uwagę.

 

W tej chwili za ogrzewanie od listopada dobijam do 1200zł, jakbym miał zapłacić za ogrzewanie tylko prądem wyszłoby ponad 4500zł, po prostu nie stać mnie na takie rachunki nawet w tej chwili a kto wie co będzie za kilka/naście lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili za ogrzewanie od listopada dobijam do 1200zł, jakbym miał zapłacić za ogrzewanie tylko prądem wyszłoby ponad 4500zł, po prostu nie stać mnie na takie rachunki nawet w tej chwili a kto wie co będzie za kilka/naście lat.

Jak możesz mówić,ze nie stać Cię na takie rachunki jak zamiast 20tys.zl wydałeś 70tys.zl ?

Ja nie mówię,że grzanie PC nie jest tańsze od prądu,tylko pytam się kiedy się to zwróci zważywszy,że za pozostałe 50tys.zł można zminimalizować różnicę prąd/PC :-?

a rozłożą mi na raty te koszty roczne??? pc wrzuciłam w kredyt. aktualne oprocentowanie 1,5%. to nie wiem gdzie będzie tanie, ale dzieki temu jak pinoka stać mnie na rachunki i będzie mam nadzieję jeszcze długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o

A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.

Coś tu nie gra. :o

Na moim terenie plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje grzanie wyłącznie ekologicznie (prąd, gaz, olej). Tak jest ustalone, nie musza się na nic powoływać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę po raz kolejny bo może wcześniej ktoś nie doczytał.

 

Rożnica między instalacją jaką planowałem z kotłem na ekogroszek a pompą ciepła to 25tyś zł.

I tylko tyle miałoby ewentualnie się zwracać.

 

Uważam że zwróciło mi się z początkiem zimy.

Nie ładowałem węgla nawet raz, dla mnie to jest bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmowca w 100%.

Kazdy ma inne priorytety, znowu porownam ale ...

 

Po co komus samochod skoro moze i jezdzi autobusem?

Co wychodzi taniej, jazda autobusem czy wlasnym samochodem?

Po co kupowac samochod skoro duzo taniej jest jednak jezdzic autobusami?

 

Tak jest z PCi, skoro komus nie przeszkadza ze musi dokladac do "pieca" to niech sobie kupi piec na paliwo stale -nic w tym zlego ale dlaczego od razu negowac tych, ktorzy nie chca "szuflowac"?

Za negowanie uwazam ciagle polemiki o zwrotach pompy ciepla w stosunku do innych zrodel ciepla.

 

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koniec dociekania z mojej strony,nie zauważyłem racjonalnych przesłanek co do zakładania PC a widzę,że ludzie myślą o zysku tylko z lokaty a więc...j.w. ;)

Powodzenia w użytkowaniu i odebraniu części kasy z PC :)

 

Fundusze to loteria.

Niestety ja jestem nieszczęśliwym posiadaczem udziałów jednostek w funduszu. Jednego z lepszymi wynikami na runku. Do tej pory jestem na minusie ok 30%, a biorąc pod uwagę inflację i opłaty to jakieś 40%. Jak trafisz to zarobisz jak nie to stracisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pykam sobie PC+podłogówka,itd i rachunek roczny 5-6tys.zl i nie mam 70tys.zł

Pykam sobie piec elektryczny+podłogówka,itd i rachunek roczny 8-9tys.zł i mam jeszcze do dyspozycji ok.40tys.zł

Rocznie zaoszczędziłem 3-4tys.zł ?? Chyba jednak nie.

Rozpatrujemy tylko słabą lokatę 5-8% z 40tys.zł to jest 2-3tys.zł

Ile zaoszczędziłem przez rok ?Kiedy zwróci się PC ?

Ktoś zakwestionuje wyliczenia ?

 

Jak przy PCi zapłaciłbyś 5kPLN to przy prądzie 20kPLN. To ten "słynny COP". Blisko 4 to się spokojnie osiąga. A wtedy masz 15kPLN różnicy.......

 

Nie masz "bracie" pojęcia o lokatach ani o liczeniu. Lokaty na poziomie 10% to lokaty z ukrytymi gwiazdkami, np. lokaty hybrydowe, czyli z funduszami, lub z innymi kosztami. Oprocentowanie np. 20kPLN jak wpłacisz dodatkowo na fundusz 100kPLN.

 

Przy lokacie 5% realnego zysku po uwzględnieniu inflacji i podatku to wychodzi nieco ponad 1%. A biorąc po uwagę inflację długoterminową liczoną w/g nośników energii lub tylko samej en. el. lub też rynku budowlanego ogólnie to wychodzi się na głębokim minusie.

 

I jeszcze jedno. Ceny nośników energii będą rosły szybko. W tym en. el. Czym będzie wyższa cena to "PCi szybciej się zwróci". Nawet przy "ciepłym" domu 200m2 wzrost ceny en. el. o kilka % będzie powodował wzrost różnicy w ogrz. PCi i prądem na poziomie setek zł. Przy słabo zaizolowanym to już różnice będą szły w tyś. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czekam kiedy mi się zwróci:

-budowa domu ( żeby nie tylko się zwrócił ale też dawał przychód coby zbudować nowy dom,żeby ten też się zwrócił )

- dzieci ( może na starość ?)

- żona ( chyba nie...)

- samochód ( tylko jak było za komuny - stary kosztował więcej niż nowy )

-życie ( może w nowym wcieleniu po reinkarnacji )

 

Każdy stosuje u siebie ogrzewanie jakie mu wygodnie,jaki mu polecił sąsiad,majster,teściowa,doświadczenie i niedoświadczenie,forum Muratora,ksiądz,kochanka....Nikt z autorów tego wątku nie piętnuje innych,że grzeją"bele cym",węglem itp.My wybraliśmy PC bo nas było stać na nieco większy początkowy wydatek,bo ta cywilizacja istnieje dzięki energii elektrycznej która obojętnie jak wyprodukowana musi być,bo w sumie jest to rozwiązanie ekonomiczne ( choć oczywiście prąd drożeje jak wszystko i to za szybko),bo PC jest bezobsługowa i dla mnie komfortem nieprzeliczalnym jest brak konieczności uzupełniania jakiekolwiek medium ).Ponadto moja żona panicznie boi się gazu i to medium również odpadło w przedbiegach.Dlatego skończmy już polemikę z kolegą bo to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Powiem więcej. Są też miejsca gdzie nie dostaniesz pozwolenia na kocioł na paliwo stałe (nie tylko węgiel). Np. otulina PN.

 

Ja mieszkam tylko w strefie jakiegos chronionego krajobrazu, czy jakos tak.

I ani pieca na wegiel, ani oczyszczalnie przydomowej nie wolno.

Przy czym niestety ekologia w polskim wydaniu konczy sie tym, ze firmy od szamba wylewaja scieki na pola. Jak nam kopali dziure pod kolektor poziomy, to myslalem ze sie skoncze od tego smrodu.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego na chłopski rozum i na szybko bez kalkulatora:

mam 70tys.zł do wydania i przy okazji zastanawiam się nad ciepłem w domu powiedzmy 200m.kw.

Pykam sobie PC+podłogówka,itd i rachunek roczny 5-6tys.zl i nie mam 70tys.zł

Pykam sobie piec elektryczny+podłogówka,itd i rachunek roczny 8-9tys.zł i mam jeszcze do dyspozycji ok.40tys.zł

Rocznie zaoszczędziłem 3-4tys.zł ?? Chyba jednak nie.

Rozpatrujemy tylko słabą lokatę 5-8% z 40tys.zł to jest 2-3tys.zł

Ile zaoszczędziłem przez rok ?Kiedy zwróci się PC ?

Ktoś zakwestionuje wyliczenia ?

 

Ja zakwestionuje :-)

Po pierwsze, dla odmiany Ty poczytaj ze zrozumieniem.

Jesli roznica w eksploatacji prad/PC wedlug Ciebie wynosi 9tys do 6 tysiecy, to zakladasz sprawnosc PC 1.5 :-) Gratuluje wiedzy o PC i umiejetnosci liczenia.

 

To teraz dla Twojej wiadomosci, bo najwyrazniej jednak nie doczytales ze zrozumieniem.

Sprawnosc PC w praktyce to miedzy 3-4. Niech bedzie 3.5. Przy rachunku za grzanie pradem, 9tys, grzanie "tego samego domu" PC bedzie kosztowalo 2600. Wiec rocznie nie oszczedzasz 3-4 tylko 6.5.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundusze to loteria.

Niestety ja jestem nieszczęśliwym posiadaczem udziałów jednostek w funduszu. Jednego z lepszymi wynikami na runku. Do tej pory jestem na minusie ok 30%, a biorąc pod uwagę inflację i opłaty to jakieś 40%. Jak trafisz to zarobisz jak nie to stracisz.

Oj tam -40%.

Byc "facetem z jajami" - bezcenne ;-))

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam, że dyskusja na temat okresu czy stopy zwrotu jest jak najbardziej na miejscu. Jednak można porównywać wyłącznie rzeczy alternatywne, dające identyczne korzyści. Porównanie 'PCi-elektryka' jest akurat możliwe.

 

Zapraszam zainteresowanych do wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm Arkusz rozwiewa wątpliwości co do okresu zwrotu instalacji PCi wobec ogrzewania prądowego.

 

Osobiście, po dokładnej analizie, instaluję ogrzewanie kotłem elektrycznym (ok. 108 m kw. pow. ogrzewanej). Jednak do potrzeb cwu będę miał PCi na powietrze wentylacyjne. Można więc powiedzieć, że dołączę do dwóch klanów: elektrycznych i pompiarzy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam zainteresowanych do wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm Arkusz rozwiewa wątpliwości co do okresu zwrotu instalacji PCi wobec ogrzewania prądowego.

 

Coś mało aktywny jest ten wątek. Dodałem posta ale czy ktoś to przeczyta? Czyżby już internet i prąd odcięli za nie płacenie rachunków po takiej zimie? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...