Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zapraszam zainteresowanych do wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm Arkusz rozwiewa wątpliwości co do okresu zwrotu instalacji PCi wobec ogrzewania prądowego.

 

Coś mało aktywny jest ten wątek. Dodałem posta ale czy ktoś to przeczyta? Czyżby już internet i prąd odcięli za nie płacenie rachunków po takiej zimie? :D

 

Oni nie maja internetu, przeciez inwestycja w internet nie sie nie zwroci!! ;-)

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawe na jaki przepis się powołują? :o

A tak na marginesie to CO nikt przecież nie odbiera i nikogo nie interesuje za bardzo czym grzejesz.

Coś tu nie gra. :o

Na moim terenie plan zagospodarowania przestrzennego nakazuje grzanie wyłącznie ekologicznie (prąd, gaz, olej). Tak jest ustalone, nie musza się na nic powoływać.

 

U mnie też tylko ogrzewanie ekologiczne w WZ (gaz, prąd). Gazu nie ma więc specjalnie dlugo się nie zastanawiałam nad wyborem. Szkoda tylko, że z sąsiednich starych domów z kominów wydobywa się raczej nie dwutlenek węgla i para wodna.

Na razie zużycie prądu u nas jest wyższe niż się spodziewałam, ale dom mokry, a poza tym okazało się, że wykonawca nie rozłożył wełny nad całym przedpokojem na poddaszu, więc ucieka nam sporo ciepła. Dodatkowo taryfa budowlana i cały czas walczymy z krzywymi grzewczymi i poważnie myslimy nad zlikwidowaniem zbiornika buforowego. Orócz tego, że sens jego obecności jako akumulatoras ciepła jest wątpliwy, to jeszcze wydaje mi się, że dodatkowa pompa obiegowa, która jest za buforem zakłóca pracę PO w PC. Gdzieś wyczytałam (???), że PO w NIBE dostosowuje prędkość do róznych parametrów (temp. wewn., zewn., temp. zasilania, powrotu GZ), a PO za buforem może być ustawiana tylko ręcznie I, II lub III bieg.

Być może bredzę, ale jestem na etepie uczenia się, a im więcej czytam, tym mniej wiem. Zwłaszcza, że każdy mówi coś innego, a najgorzej, że dla laika wszystko brzmi sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie , mam do dyspozycji teren o wielkości 20x30m (600m2 tylko na kolektor) , planuję kolektor poziomy do pompy 14kw z pośrednim parowaniem (wcześniej miały być dwie studnie z których jednak muszę zrezygnować), czynnik to glikol , pow. do ogrzewania 250m2 + CWU . Na głębokości około 1,2-1,5 mam dość obfite wody gruntowe (warstwa żwiru) , możecie mi doradzić jak dobrać długość rur do kolektora , czy rozłożyć te rury w pojedyncze nitki czy może pętle . Naczytałem się że długość rur nie ma dużego znaczenia a bardziej powierzchnia terenu(kolektora) , gdybym zrobił 10 rowów w odległości co 1m od ciebie i długości 30m , czy taki kolektor będzie odpowiedni ?

Znalazłem także informację że tak na oko można pow. ogrzewaną pomnożyć przez 1,5 i taki właśnie zrobić kolektor poziomy , czy to prawda ?

Producent pompy twierdzi że będę potrzebował tak około 800mb rur fi 32 , martwi mnie tylko te "około" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw

Dobrze postawione pytanie - "wcisnął". Nie był to na szczęście duży wydatek przy całości, ale dodatkowa PO, rur oraz zaworów trochę więcej więc jakby zsumował... Oprócz 220m2 podłogówki mam 3 drabinki w łazienkach i w garażu mały grzejnik, ...i tu pojawia się problem, bo jedni twierdzą, że przy takiej powierzchni podłogówki to pryszcz inni wręcz przeciwnie. I kto ma rację?...

Na razie bufor działa jak szersza rurka, ponieważ czujnik temp. do bufora nie pasował i czekaliśmy na odpowiedni. Po zainstalowaniu właściwego, trzy tygodnie temu, pompa oszalała tzn. ustawiała się na coraz więcej stopniominut i załączała kolejne grzałki. Zrażeni i tak sporym zużyciem prądu, zdecydowaliśmy, że poczekamy z wygrzewaniem bufora do cieplejszych dni i odłączyliśmy czujnik(może to błąd?).

Na tym etapie prosiłabym o podpowiedź, i odpowiedzi na proste dla Was pytania:

- jaka jest właściwa delta na DZ bliżej 3 czy 5

- jaką macie deltę na GZ u nas 9 - 11 (wydaje mi się, że to sporo - ale te mostki termiczne)

- ile razy pompa powinna się włączać na dobę 9 to ok czy za dużo

- jak sterujecie pompą aby pracowała w II taryfie (czy na noc ustawiacie wyższą temp.)

Pewnie powinnam jeszcze raz przeczytać cały wątek, tym razem z większym zrozumieniem już jako użytkownik, a nie tylko teoretyk, nie mam jednak na razie siły. Należę niestety do tych, którym szybciej idzie nauka praktyczna, wzbogacona własnymi błędami;-) czytaj wydatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie , mam do dyspozycji teren o wielkości 20x30m (600m2 tylko na kolektor) , planuję kolektor poziomy do pompy 14kw z pośrednim parowaniem (wcześniej miały być dwie studnie z których jednak muszę zrezygnować), czynnik to glikol , pow. do ogrzewania 250m2 + CWU . Na głębokości około 1,2-1,5 mam dość obfite wody gruntowe (warstwa żwiru) , możecie mi doradzić jak dobrać długość rur do kolektora , czy rozłożyć te rury w pojedyncze nitki czy może pętle . Naczytałem się że długość rur nie ma dużego znaczenia a bardziej powierzchnia terenu(kolektora) , gdybym zrobił 10 rowów w odległości co 1m od ciebie i długości 30m , czy taki kolektor będzie odpowiedni ?

Znalazłem także informację że tak na oko można pow. ogrzewaną pomnożyć przez 1,5 i taki właśnie zrobić kolektor poziomy , czy to prawda ?

Producent pompy twierdzi że będę potrzebował tak około 800mb rur fi 32 , martwi mnie tylko te "około" .

 

Na oko, to wiesz co ;-)

Nalezy policzyc zapotrzebowanie domu na cieplo, na tej podstawie i informacji o jakosci gruntu, projektant powinien okreslic powierzchnie kolektora.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorota21

-dT DZ raczej bliżej 3

-dT GZ około 5-twoja 9-11 zdecydowanie za duża , ale można to częściowo skorygować

-jak na nowy dom 9 razy nie jest źle , ale ilość załączeń spadnie jak unormujesz sprawy docieplenia i optymalnego ustawienia PC

-w nocy mam podbicie +3 a w dzień obniżenie -3

Możesz spróbować przydławić max grzejnik( by woda nie zamarzła) w garażu i sam(a) zobaczysz jaki to ma wpływ na dom.

Tak przez ciekawość-jaki duży masz ten bufor? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na oko, to wiesz co ;-)

Nalezy policzyc zapotrzebowanie domu na cieplo, na tej podstawie i informacji o jakosci gruntu, projektant powinien okreslic powierzchnie kolektora.

marcin

 

No właśnie wiem że na "oko" ..... , zapotrzebowanie na ciepło mam policzone , 15W/m3 kubatura 767m3 , dom ocieplony 20cm styro 0,036 ściany , 20cm styro 0,034 podłoga , dach ekofiber 0,042 40cm , okna 3 szybowe rama 6 komór .

Grunt mokry , stale jest woda na poziomie około 1,2-1,5m . Ze względów finansowych całe ogrzewanie robię sam . W całym domu podłogówka + kaloryfery drabinkowe w łazienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem że na "oko" ..... , zapotrzebowanie na ciepło mam policzone , 15W/m3 kubatura 767m3 , dom ocieplony 20cm styro 0,036 ściany , 20cm styro 0,034 podłoga , dach ekofiber 0,042 40cm , okna 3 szybowe rama 6 komór .

Grunt mokry , stale jest woda na poziomie około 1,2-1,5m . Ze względów finansowych całe ogrzewanie robię sam .

 

Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:

15*767=11,5kW.

 

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za podpowiedzi:

- czyli juz wiem co mam w pierwszej kolejności zrobić, zwiększyc prędkość pompy DZ

- delta GZ na razie nie zmieni się, musimy uzupełnić ocieplenie na strychu i inne dziury

- grzejnik w garażu skręcony prawie do zera, baliśmy się przemarzania, ale nawet przy tych największych mrozach przy drzwiach nie było poniżej zera, więc mozliwe, że zrezygnujemy zupełnie z grzejnika

- kiedy ja dojdę jakie jest optymalne ustawienie PC? Jeszcze trochę i się poddam.

- bufor 300l

Zajrzałam sobie do zakładki ze zużyciem Waszych pomp, niektórym zazdroszczę, ale też widzę, że u mnie nie ma tragedii. I tak jak na razie mnie wygrzewanie i ogrzewanie nowego domu przez ostatnie miesiące kosztowało tyle samo co moją mamę węgiel i miał. A dom mam większy. Co prawda tak podkreślana bezobsługowość pompy to utopia :D , bo na pewno dużo więcej czasu spędziłam gapiąc się w panel sterowania, niż moja rodzina rozpalając w piecu, dokładając do niego i wynosząc popiół. A zapomniałam jeszcze o godzinach spędzonych na forum.

 

A wracając do tej pompy obiegowej za buforem, co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 300 l na 220 m2 podłogówki? :o :roll: :o

Gratuluję pomysłu instalatorowi. :D

Jeśli masz taką możliwość wywal to ustrojstwo. :roll:

Co prawda tak podkreślana bezobsługowość pompy to utopia

Jak wszystko optymalnie ustawisz , to długo nie będziesz zaglądać do pompowni i zapomnisz , że PC masz w chacie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:

15*767=11,5kW.

 

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

 

I taka była właśnie w planach razem z 2xstudnia , niestety kolektor muszę dać poziomy i sprzedawca pompy stwierdził że w takim przypadku trzeba dać 14kw .

Pytam tutaj bo już sam zaraz zgłupieję , wszędzie piszą właśnie żeby dać pompę "ciut" słabszą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 300 l na 220 m2 podłogówki? :o :roll: :o

Gratuluję pomysłu instalatorowi. :D

Jeśli masz taką możliwość wywal to ustrojstwo. :roll:

Co prawda tak podkreślana bezobsługowość pompy to utopia

Jak wszystko optymalnie ustawisz , to długo nie będziesz zaglądać do pompowni i zapomnisz , że PC masz w chacie. :wink:

 

Właśnie ja mam pytanie w sprawie bufora przy podłogówce. Wróciłem właśnie z targów budowlanych gdzie rozmawiałem z przedstawicielami Viessmana. Na moje stwierdzenie, że bufor przy podłogówce nie jest potrzebny powiedzieli, że można go nie mieć, ale wtedy sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie nie może być zrealizowane ze względu na wielkość przepływu jaka musi być utrzymywana w pompie cały czas. Czyli jeśli np. dwa pokoje za bardzo przykręcę i przepływ spadnie poniżej wymaganego to może być problem jeśli nie będzie tego bufora. Jak to z tym jest z praktycznego punktu widzenia? (planuję dom ok.180-200m2 i podłogówkę wszędzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś, że planujesz pompę 14kW. Wg Twoich danych zapotrzebowanie wychodzi:

15*767=11,5kW.

 

Czemu chcesz przewymiarowaną pompę. Optymalna wydaje się pompa o mocy 11-12kW.

 

I taka była właśnie w planach razem z 2xstudnia , niestety kolektor muszę dać poziomy i sprzedawca pompy stwierdził że w takim przypadku trzeba dać 14kw .

Pytam tutaj bo już sam zaraz zgłupieję , wszędzie piszą właśnie żeby dać pompę "ciut" słabszą .

 

No przyznam, że tego to ja nie kumam. Co ma rodzaj kolektora do mocy pompy ? :o :o

 

Może koledzy/koleżanki "pompiarze" się wypowiedzą o co "kaman" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależność pewna jest. Moc pompy spada jeżeli spada temp DZ. Zakładając że na kolektorze poziomym będziemy mieli niższą temperaturę DZ więc moc pompy będzie niższa, ale czy aż o tyle ? Trzeba to sprawdzić - producenci pomp podają charakterystyki (tylko czy da się przewidzieć jaką będziemy mieli temperaturę na DZ?).

http://img265.imageshack.us/img265/5431/dnafoss.jpg

 

Nawet ktoś pracę dyplomową napisał na ten temat http://markk.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...