Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z moich doświadczeń wynika, że niema opcji by nie popełnić błędu,

warto dobrze wszystko przemyśleć by nie wydać kasy tam gdzie nie trzeba.

Ja zbudowałęm 12 tyś liktrowy zbiornik na deszczówkę kosztował mnie 8000 tyś

czy było warto...?

miałem problem z odprowadzeniem deszczówki, ale kiedy to się zwróci...?

to samo jest z pompą ciepła, piecami rekuperatorem itd

chce się mieć wszystko a potem...

a potem kredyt się kończy....:)

gdybym dziś zaczynał budowę, oj zrobiłbym to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość uruchomień: 4082

To jest KATASTROFA -jeszcze 100% podłogówki.

Zaproś instalatora...

 

Jak tak czytam to stwierdzam że instalatorzy tylko łącza wszystko do kupy a już ustawienia to mają głeboko z tyłu. Niedługo pewnie serwisy będą miały sporo roboty.

 

A ja jak czytam forum, to dochodzę do wniosku, że zarówno dobór pomp jak i ich instalacja pozostawia najczęściej wiele do życzenia, a nie są to usługi tanie

 

Czy z tego wniosek, że aby było dobrze, to trzeba wszystko SAMODZIELNIE ?

Mam wrażenie że wielu użytkowników MUSIAŁO z konieczności zdobyć więcej wiedzy i umiejętności od swoich instalatorów, po to aby ich PC działały prawidłowo. Tyle że to już po fakcie - po instalacji i po zapłaceniu za te wątpliwej jakości usługi.

Gdyby odwrócić sytuację - edukować się PRZED zakupem, dobierać i instalować samodzielnie, to może byłoby tanio i dobrze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 100% podłogówki zdecydowanie złe. :cry:

Dziękuję Klimaw za jasną odpowiedź. Zapytam jeszcze o jedno: czy ktokolwiek kto używa pompy ciepła widział/widzi potrzebę sterowania temperaturą oddzielnie w każdym pokoju? Nie mówię tu o ustawieniu przepływów na stałe, ale o np. czasowym obniżeniu temperatury w danym pomieszczeniu do np. 16 stopni bo nie jest w ogóle używane.

Rozumuję tak, że jeśli odradza się takie rozwiązania to znaczy, że koszty zainstalowania automatyki i wszystkiego co niezbędne są na tyle duże i czynią układ na tyle skomplikowanym, że lepiej po prostu grzać nieużywane pomieszczenia i nie przejmować się niczym. Poprawcie mnie proszę jeśli myślę źle...

 

Ja nie podszedłem demonicznie do problemu automatyki.Mam ją ( jak czytałeś w tym wątku ) na przekór powszechnie panującym przekonaniom.Wiem,że prawdopodobnie powoduje to mniej ekonomiczną prace pompy ale za dodatkowy komfort się płaci a ja wolę komfort panowania nad temperaturą w każdym ( prawie) pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

androzek

Generalnie nie chodzi tylko o komfort , ale też o maksimum pracy w 2T. 8)

W nocy chałupkę można schłodzić , ale właśnie wtedy PC musi chodzić w 2T , by na rano kiedy przyjdzie czas 1T było ciepło ( uwzględniając bezwładność podłogówki) i PC zakończyła pracę. :D

Jak sobie z tym radzisz? :roll:

Jaki masz % czasu pracy w 2T? :wink:

Ja nie podszedłem demonicznie do problemu automatyki

Ja też nie , bo ją miałem. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby odwrócić sytuację - edukować się PRZED zakupem, dobierać i instalować samodzielnie, to może byłoby tanio i dobrze :-)

Mogę tylko potwierdzić tą tezę, choć chyba nie da się zrobić wszystkiego za pierwszym razem bezbłędnie. Jednak w razie czego łatwiej też ewentualne błędy samemu naprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jestem przed. Rozpoczynam budowę małego 100 metrowego parterowego domku. Otrzymałem wyceny na różne pompy (solankowe, z wymiennikiem poziomym, powietrze woda). Średnio koszt to około 27 kpln. Doradźcie proszę jaką pompę najlepiej zamontować w takim maleństwie (przyzwoicie ocieplonym). Woda gruntowa na około 2 metrach, piach, duża działka. Na co zwracać uwagę przy rozmowach z pompiarzami? Pozdrawiam Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jestem przed. Rozpoczynam budowę małego 100 metrowego parterowego domku. Otrzymałem wyceny na różne pompy (solankowe, z wymiennikiem poziomym, powietrze woda). Średnio koszt to około 27 kpln. Doradźcie proszę jaką pompę najlepiej zamontować w takim maleństwie (przyzwoicie ocieplonym). Woda gruntowa na około 2 metrach, piach, duża działka. Na co zwracać uwagę przy rozmowach z pompiarzami? Pozdrawiam Bartek

 

Doprecyzuj.

 

Dodaj jeszcze jaka technologia, jaka wentylacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jestem przed. Rozpoczynam budowę małego 100 metrowego parterowego domku. Otrzymałem wyceny na różne pompy (solankowe, z wymiennikiem poziomym, powietrze woda). Średnio koszt to około 27 kpln. Doradźcie proszę jaką pompę najlepiej zamontować w takim maleństwie (przyzwoicie ocieplonym). Woda gruntowa na około 2 metrach, piach, duża działka. Na co zwracać uwagę przy rozmowach z pompiarzami? Pozdrawiam Bartek

Do tak małego domku dobrze ocieplonego (trzeba by jeszcze doprecyzowac co znaczy przyzwoicie docieplony) to jak jestes zdecydowany na PC, to moim zdaniem jedynie powietrze-woda, ale tylko przy 100% podłogówki. W przeciwnym razie rozważ ogrzewanie elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ściana z pustaka maxa + jakieś 15 cm styropianu, strop akerman ocieplony styropianem, w podłodze około 15 cm styropianu, cała chałupa w podłogówce. Wiem, że się to trochę gryzie ale w salonie i pokojach będą cienkie panele. Zastanawiam się właśnie nad tą powietrze woda, ale czy ona da radę w spore mrozy? Acha wentylacja najprawdopodobniej grawitacyjna. Jeśli zdecydował bym się na ,mechaniczną to domek bez kominów. Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.
W małym domu nie musi to być kilkanaście tysięcy. Np. centralę LENA Dospela można dostać już poniżej 2000zł. Za tyle nawet nie wymurujesz kominów wentylacji grawitacyjnej. Do tego dojdzie koszt montażu, przewodów wentylacyjnych i anemostatów.

Przy ogrzewaniu pompą ciepła na duże zyski z odzysku ciepła nie ma co liczyć, ale można w ten sposób dobrać mniejszą pompę ciepła i zdecydowanie lepszy jest komfort wentylacji.

Mam dom bez komina i sobie to chwalę :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe życie mieszkam bez mechanicznej i jakoś odpukać nie choruję. :p

Masz w każdym pomieszczeniu komin wentylacyjny, czy sciany oddychają :). To był oczywiscie żart. Można zdać się na nieustanne wietrzenie. Ale wtedy jest konflikt w mysleniu. Fundujemy sobie PC dla komfortu, a wentylacji nie bo można co godzinę przewietrzyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.
W małym domu nie musi to być kilkanaście tysięcy. Np. centralę LENA Dospela można dostać już poniżej 2000zł. Za tyle nawet nie wymurujesz kominów wentylacji grawitacyjnej. Do tego dojdzie koszt montażu, przewodów wentylacyjnych i anemostatów.

Przy ogrzewaniu pompą ciepła na duże zyski z odzysku ciepła nie ma co liczyć, ale można w ten sposób dobrać mniejszą pompę ciepła i zdecydowanie lepszy jest komfort wentylacji.

Mam dom bez komina i sobie to chwalę :).

 

Jeszcze się zastanawiam nad nawiewno wywiewną zrównoważoną. Z tego rekuperatora to chyba zbyt dużego pożytku przy mojej chałupce nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę rekuperator nie przynosi dodatkowych oszczedności w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Ma on za zadanie odzyskac ciepło tracone przy skutecznej wentylacji. Przy słabej wentylacji odzysk nie jest potrzebny, bo nie ma duzych strat ciepła :)
To zależy od ceny energii używanej do ogrzewania domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...