Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ale ta mechaniczna kosztuje kilkanaście tyś i to mnie trochę przeraża.
W małym domu nie musi to być kilkanaście tysięcy. Np. centralę LENA Dospela można dostać już poniżej 2000zł. Za tyle nawet nie wymurujesz kominów wentylacji grawitacyjnej. Do tego dojdzie koszt montażu, przewodów wentylacyjnych i anemostatów.

Przy ogrzewaniu pompą ciepła na duże zyski z odzysku ciepła nie ma co liczyć, ale można w ten sposób dobrać mniejszą pompę ciepła i zdecydowanie lepszy jest komfort wentylacji.

Mam dom bez komina i sobie to chwalę :).

 

Jeszcze się zastanawiam nad nawiewno wywiewną zrównoważoną. Z tego rekuperatora to chyba zbyt dużego pożytku przy mojej chałupce nie będzie.

Jesli nie chcesz kupować drogich urządzeń, to kup jednostkę dospela jak doradza Henok - koszt niewielki, a zyski duże :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytałem...czytałem hasło przewodnie, ale z tą wentylacją to sobie wymyśliłem, że gdybym miał pompę powietrze woda i wentylację mechaniczną zrównoważoną bez rekuperatora i tak ustawił wyrzut powietrza z domu aby leciał wprost na wymiennik z pompy znajdujący się na zewnątrz to chyba poprawi cop pompy. Nie ma perpetum mobile, ale nie wywalam kasy na reku a w jakiś sposób odzyskuję tą energię.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie nad tą powietrze woda, ale czy ona da radę w spore mrozy?

Ja ma Pc powietrze-woda i dom jakies 2 razy większy. W największe mrozy (-22st) wychodziło mi ok. 70kWh dziennie (załaczała się grzałka buforowa-jak poczytać to przy glikolowych grzałki się włączają, złoże zamarza :) ) wszystko w 2 taryfie (podłogówka + ścienne dobrze buforują i oddaja stopniowo). Obecnie dziennie wychodzi 18kWh tez w 2 taryfie. Nie ma sie czego bać. No ale kazdy dom jest inny. Utrzymywane sa różne temperatury. Jedni lubia 19-20 stopni. Ja utrzymuje 23-24 stopnie.

i tak ustawił wyrzut powietrza z domu aby leciał wprost na wymiennik z pompy znajdujący się na zewnątrz to chyba poprawi cop pompy. .

Ja tak właśnie zrobiłem. Jednak mam GWC coby mi nie dmuchało -20 wprost do pokoju :)

Jednak przy takim rozwiązaniu odzysk jest tylko wtedy, gdy działa PC (u mnie zimą od 6 do 10 godz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się właśnie nad tą powietrze woda, ale czy ona da radę w spore mrozy?

Ja ma Pc powietrze-woda i dom jakies 2 razy większy. W największe mrozy (-22st) wychodziło mi ok. 70kWh dziennie (załaczała się grzałka buforowa-jak poczytać to przy glikolowych grzałki się włączają, złoże zamarza :) ) wszystko w 2 taryfie (podłogówka + ścienne dobrze buforują i oddaja stopniowo). Obecnie dziennie wychodzi 18kWh tez w 2 taryfie. Nie ma sie czego bać. No ale kazdy dom jest inny. Utrzymywane sa różne temperatury. Jedni lubia 19-20 stopni. Ja utrzymuje 23-24 stopnie.

 

Witam

Dlaczego masz scienne i podlogowe? samo podlogowe nie daje rady?

I jakie masz to scienne ogrzewanie?

 

 

Ostatnio coraz czesciej spogladam na PCI powietrze-woda, wiec musze troszke do was pozagladac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz scienne i podlogowe? samo podlogowe nie daje rady?

I jakie masz to scienne ogrzewanie?

Wyszedłem z prostego założenia. Zamiast płacić za projektowanie i wykonanie podłogówki zrobiłem ją sam. Wydałem trochę więcej za rurki i większe rozdzielacze, ale zagęściłem na maksa (do rozsądnych granic-10cm) dodając jeszcze rurki na ścianach kolankowych i jednej ścianie w salonie i kuchni. Co uzyskałem takim podejściem:

1. większą powierzchnie akumulacji (grzehję wyłącznie w II taryfie nawet przy ekstremalnych mrozach)

2. Uzyskuję zamierzonny efekt przy niższych temp. zasilania (większy COP)

3. Mniejsze temp. zasilania powoduję większą stabilność temp. przy grzaniu w II taryfie (nieodczuwalne spadki temp otoczenia między cyklami-maks. 1-1,5 st)

4. rurki w scianie umożliwią mi ewentualne chłodzenie latem (PC ma taką możliwość) bez nieprzyjemnego efektu zimnej podłogi

 

Na razie się sprawdza. Obecnie przy temp. w nocy lekko ponizej zera grzeję od 2 do 6 (4 godz.)przy zasilaniu 30st. W domu 23 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz scienne i podlogowe? samo podlogowe nie daje rady?

I jakie masz to scienne ogrzewanie?

Wyszedłem z prostego założenia. Zamiast płacić za projektowanie i wykonanie podłogówki zrobiłem ją sam. Wydałem trochę więcej za rurki i większe rozdzielacze, ale zagęściłem na maksa (do rozsądnych granic-10cm) dodając jeszcze rurki na ścianach kolankowych i jednej ścianie w salonie i kuchni. Co uzyskałem takim podejściem:

1. większą powierzchnie akumulacji (grzehję wyłącznie w II taryfie nawet przy ekstremalnych mrozach)

2. Uzyskuję zamierzonny efekt przy niższych temp. zasilania (większy COP)

3. Mniejsze temp. zasilania powoduję większą stabilność temp. przy grzaniu w II taryfie (nieodczuwalne spadki temp otoczenia między cyklami-maks. 1-1,5 st)

4. rurki w scianie umożliwią mi ewentualne chłodzenie latem (PC ma taką możliwość) bez nieprzyjemnego efektu zimnej podłogi

 

Na razie się sprawdza. Obecnie przy temp. w nocy lekko ponizej zera grzeję od 2 do 6 (4 godz.)przy zasilaniu 30st. W domu 23 st.

 

A jak wychodzisz z kosztami?

 

I jak wyglada sprawa sprawnosci jak na zewnatrz tegi mroz? sama grzalka chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty już opisywałem. Gdy temp. ok. 0 st, to dziennie 4,5 zł, przy -22 diennie ok. 17,50zł. Grzałka tylko uzupełnia potrzebną moc grzania. Załącza się równolegle z PC w zależności od potrzeb na odpowiednim "biegu". Ja przeważnie mam grzałki wyłączone bezpiecznikiem (osobny obwód). Nawet jak PC uzna, że włącza grzałkę, ona nie grzeje, a PC sobie radzi :). Od -10 st. dopuszczam załączanie grzałki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

ja w kwestii organizacyjneij ...czy mogłabym prosić aby odpowiadać w jednym poscie JEDNEJ osobie ? a nie pisać kika postów JEDEN ZA DRUGIM do tej samej Osoby odpowiadając na JEDEN post który był wyżej.

Proszę spojrzeć na posty Hydrolka ( serdecznie pozdrawiam :D ) pisał w jednym poscie do KILKU OSÓB i kazdy znalazł i było dobrze ( i kazdy czytał jak biblię )

Tutaj nigdy tak nie było ! Pomijam już takie posty które nic nie wnoszą do sprawy :wink:

Nie bedę już wspominać o ciągłym cytowaniu długich postów skoro dyskusja toczy się na jeden temat ...rozumiem jak się do czegos wraca i nie wiadomo o co chodzi ..ale przeciez wystaczy napisać ...w temacie wentylacji takiej czy siakiej i wiadomo o co chodzi ...czy nawet zacytować czy pierwsze zdanie czy akapit ale niekoniecznie całośc ..to zle się czyta .....i niepotrzenie zajmuje miejsce ...

Tu tyle razy mówilismy żeby tak nie robić i Klimawek :D tyle razy zwaracał uwagę ..ale to jak walka z wiatrakami :cry:

 

" jak poczytać to przy glikolowych grzałki się włączają, złoże zamarza "

mam nadzieję że to nie argument za powietrznymi PC , ( był emotikonek :)

grzałki wczęsniej nie ustawione nie włączą się ..złoże? tylko w jakiś wybranych przypadkach ...a u Was w powietrznych PC nie jest to proces permanentny odszraniania wymiennika ( częsci zewnętrznej ) ? mało tego za częsty ( i jak oszronienie jest zerowe i jak duże ) i co ciekawe sam proces odszraniania trwa krótko ( odwrócenie obiegu ) ale powrót do normalnych warunków pracy 2 do 3 razy tyle czasu co sam proces odszraniania i w tym czasie GZ nie działa .

 

" Można zdać się na nieustanne wietrzenie. Ale wtedy jest konflikt w mysleniu. Fundujemy sobie PC dla komfortu, a wentylacji nie bo można co godzinę przewietrzyć ?"

komfort dla każdego znacży zupełnie co innego , logiczne myśenie też kazdy ma inne i dla niektórych w danych warunkach mechaniczna była bez sensu. ( dziwne ??? :)

Pozwólmy każdemu zdecydować co chce a czego nie .

 

Tlobo ..a jaki wyciek ? czego ? gdzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wlasnie dostalem wycene instalacji PCI powietrze -woda Daikin Altherma o mocy 5,75kW do mojego 'kurnika' (83m2 uz.).

Cena to 20.240zl brutto - w tym:

PCI jednostka zew + hydrobox z grzalkami 6kW

Zasobnik CWU 200l

Dostawa i montaz z materialem

 

Firma ze Szczecina.

 

Instalacja tylko pod podlogowke i cwu bez cyrkulacji (opcja 450zl)

 

Jak Panie i Panowie mysla, oferta warta uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdradzisz jaka firma? :o

Jak z cokołem pod tą PC-sam musisz zrobić?

Zasobnik CWU jak na powietrze-woda trochę chyba mały-zależy jeszcze ile osób w chatce.

bonetko

Nic dodać ,nic ująć. 8)

 

Roboty budowlane we wlasnym zakresie a zb CWU chyba wystarczy, narazie dla dwoch osob ale rodzina rozwojowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mi na myśl nie przyszło, aby udowadniać braku wyższości PC glikolowych nad powietrznymi. Każdy kto troche poczyta zna "miejsce w szeregu" tych pomp. Odpowiadałem tylko na pytanie o PC powietrzna kontra duże mrozy. Obaliłem tylko na podstawie swoich doświadczeń błędny (wyolbrzymiany) problem w tym zakresie. Jeśli zabrzmiało inaczej to było niezamierzone. Odszranianie w pewnych temp. zewnętrznych i określonej wilgotności oczywiście występują (nawet czasem 2 razy w ciągu godziny). Wliczam to jednak w ogólny wynik, który przynajmniej u mnie jakoś bardzo wyraźnie nie odbiega od innych użytkoników różnych PC. Nie miałem jeszcze okazji badać wydajności mojej PC dla temp. powyżej 10 st (a takich dni w sezonie grzewczym jest sporo). Podejrzewam, że tutaj nadrobię ewentualne straty w niższych temperaturach. Nie mówię juz o grzaniu CWU latem :).

 

Co do cytatów, to mam nadzieję, że nie było to do mnie, bo ja się staram maksymalnie ciąć cytaty, ale Najdociekliwsza pewnie to zauważyła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry :)

ja w kwestii organizacyjneij ...czy mogłabym prosić aby odpowiadać w jednym poscie JEDNEJ osobie ? a nie pisać kika postów JEDEN ZA DRUGIM do tej samej Osoby odpowiadając na JEDEN post który był wyżej.

Proszę spojrzeć na posty Hydrolka ( serdecznie pozdrawiam :D ) pisał w jednym poscie do KILKU OSÓB i kazdy znalazł i było dobrze ( i kazdy czytał jak biblię )

Tutaj nigdy tak nie było ! Pomijam już takie posty które nic nie wnoszą do sprawy :wink:

Nie bedę już wspominać o ciągłym cytowaniu długich postów skoro dyskusja toczy się na jeden temat

 

już dawno się nosiłem z zamiarem napisania tego. Na większości forów cytowanie posta zaraz nad naszym jest zabronione. Dlatego tematy nie mają po 200 stron. Tak naprawdę ten temat już jest nie do ogarnięcia.

A wystarczyło by troszkę schludniej pisać i nie cytować czego popadnie i ile wlezie.

 

PS. Mój post do usunięcia. Sorry za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...