Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

przyszło mi coś do łba, ale proszę mi odpowiedzieć na jedno pytanie:

 

jak długi może być kanał/rękaw który wyrzuca to powietrze z pompy? W instrukcjach jest tylko napisane że max. długość rękawa doprowadzającego powietrze wynosi 10 metrów. Ale nic nie piszę o wylocie. Czy on może być długi na np. 30 metrów? Czy taki długi rękaw nie spowoduje oporów w wydalaniu powietrza co może doprowadzić do awarii PC (jej wentylatora)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mi coś nie pasuje. Pompa ma przepływ jakieś 500-600m3/h. Jeśli to pomieszczenie stanowi nawet jedyny wywiew went. mechanicznej, to będzie dużo mniej.

 

generalnie nie podoba mi się to rozwiązanie(pompo-rekuperator-tylko gdy interesuje nas wentylacja wywiewna). W przeciwnym razie dużo lepsza byłaby tradycyjna, najmniejsza PC powietrze-woda (zewnętrzna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W systemie Jastrzębia tak naprawdę grzanie wody jest chyba drogie. Na ogrzanie pracuje PC powietrzna i system ogrzewania (pewnie pompa gruntowa - wyrównanie temperatury otoczenia)

 

Nie wiem nie liczylem :) Ale jesli z tego powodu rachunek za grzenie jest wyzszy to nie sadze zeby bardziej niz o pare procent. 5% z 300PLN to grosze sa. Po za tym powietrze do ogrzewacza CWU musze skas brac :-) Zima go nie wezme z zewnatrz, bo jest b. zimne, i dochodzily by problemy szronienia i niskiego COP.

 

Ale patrz moj post wyzej. CO tylko dogrzewa to co zuzywa ogrzewacz CWU (nieduzo). Gdybym sie chlodnego powietrza wychodzacego z podgrzewacza CWU pozbywal na zewnatrz, to CO musialo by dogrzac (zima) zdecydowanie wiecej - to co zabiera CWU i to co wyrzucam na zewnatrz :-)

 

Czyli zostawianie schlodzonego powietrza w domu i wyrzucanie go poprzez rekuperator, ma sens dopoki temp zewnetrzna jest nizsza niz temp. tego schlodzonego przez CWU powietrza.

 

Nie wiem, o ile taki ogrzewacz CWU obniza temperature (jaka kest dT) :-)

Spotkal ktos z takimi wartosciami??Przy najblizszej okazji zmierze. Ale nie sadze zeby to bylo wiec niz 10C.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi coś nie pasuje. Pompa ma przepływ jakieś 500-600m3/h. Jeśli to pomieszczenie stanowi nawet jedyny wywiew went. mechanicznej, to będzie dużo mniej.

.

 

Moja pompa powietrze-woda do CWU gdy grzeje ma przeplyw okolo 250m^3/h. A nie chodzi przeciez non-stop. Gdyby chodzila caly czas, to pewnie temp. by sie obnizyla wiecj niz te pare stopni o ktorych wspominalem.

 

Wyciag wentylacji mechanicznej nie jest jedynym wyciagiem w domu, of coz. Ten jest jedynie troche "przewymiarowany". Ja mowie jak wyglada to w praktyce.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dokładniej przemysleć, to takie rozwiązanie ma sens. Stoi sobie ta PC w pomieszczeniu i przemiata na godz. 250m3. Ustawiona jest pewnie tak, aby napływajace powietrze went. mechanicznej było "zabierane" przez nią, natomiast wylot PC skierowany jest na anemostat wywiewny. Załóżmy, że przez to pomieszczenie jest przepływ 150m3 powietrza WM. Zatem 100m3 schłodzonego powietrza pozostaje i ono obniża temp. Po wyłączeniu PC, gdy woda nagrzana, WM wyrównuje temp. w tym pomieszczeniu.

 

No jedynie znacznie zmniejsza (ten sposób) sprawność rekuperatora (duża utrata ciepła w powietrzu wywiewanym przed dotarciem do centrali)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7tonik Ty albo nie przeczytałeś całego lub znacznej części forum albo jesteś kompletnym ignorantem. Jeśli piszę, że mam ten sam system to zn ., że mam bo tak jak Jastrząb mam 2 pc tej samej firmy. Jedyna jeśli chodzi o pc( nie wiem zresztą czy na pewno ) różnica tkwi w jej mocy. może mieć inną niż ja. Druga różnica polega na wentylacji - ON ma mechaniczną, ja niestety nie. nie zmienia faktu, że za zeszły sezon zapłaciłem za co + cuw 1100 złotych. I JESTEM ZADOWOLONY Z TAKIEGO STANU CZYLI OBU POMP. A nie jak sobie dopowiedziałeś, że z tej do cuw nie. I jeszcze jedno grzanie tym ustojstwem wody jest bardzo tanie. Poczytaj forum, a znajdziesz wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja znowu ni z gruchy ni z pietruchy nie w temacie, ale mam tym razem pytanie do oferty, którą otrzymałem (dokładnie mój kolega, który ma trochę mniejszy dom, ale nie o to chodzi).

Oferta na instalację pompy ciepła Dimplex - nie slyszałem o nich więc byłbym wdzięczny za jakiekolwiek opinie na jej temat.

 

Oferta jest mniej więcej taka:

 

Pompa ciepła DIMPLEX 9,2KW 17 000,00

DIMPLEX PSW 100 zbiornik buforowy 1600,00

 

-Kolektor gruntowy,w tym

Sondy 40 mm 200mb 76/mb 15 200,00

Studzienka rozdzielcza i rozdzielacze 720,00

Glikol (koncentrat) 20kg 8,50

Wykopy ziemne mechaniczne 600,00

Roboty ręczne (układanie kolektora) 600,00

 

-Kotłownia, w tym:

Pompa obiegowa dolnego źródła 820,00

Pompa obiegowa CO WILO 350,00

Pompa obiegowa CWU WILO 350,00

Zasobnik biwalentny CWU 300l. 2100,00

Rury, armatura, zabezpieczenia 1900,00

Roboty montażowe 2150,00

Instalacja podłogowa Herz 160 m2 77/m2 12 320,00

 

w sumie ok 60000 całość

 

Wątpliwe jest stosowanie bufora, ale o tym pogadam już z ofertodawcą, bardziej chciałbym usłyszeć jakies opinie na temat czy czegoś tu brakuje lub czy czegoś jest za dużo.

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak dimplex :roll: -

 

pompa ciepła powietrze woda DC inverter (markowa nominalne cop < 4) skorygowana wydajność 9 kW przy -20C (wersja bez kotłowni)

cena ok 23000 zł

pompa obiegowa wilo (duża :)) - ok 1400 zł

zasobnik cwu - 2100 zł

rury, armatura.. 1900 zł

roboty montażowe 2150 zł

instalacjia podłogowa 12320 zł

daje to razem 42 870 - 60 000zł = 17 000 zł

roczny koszt eksploatacji wyższy o ok. 1500 zł

dla przykładu P-W/Dimplex 3500/2000 - roczny koszt

po 10 latach zakup + eksploatacja:

dimplex ok. 80000 zł

P-W ok. 77870 zł

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak dimplex :roll: -

po 10 latach zakup + eksploatacja:

dimplex ok. 80000 zł

P-W ok. 77870 zł

:wink:

 

I to własnie mnie dobija:( Z jednej strony nie skreślam pomp P-W, a z drugiej wszyscy na nich psy wieszają. W sumie gdybym był pewny, że bedzie ciepło, a nie muszę robic odwiertów itd. byłbym w stanie przełknąć tą różnicę w eksploatacji. Tylko jakoś nie ufam w to rozwiązanie, może źle robię...

 

Poprawiłem 8000 na 80000 w cytacie bo to chyba pomyłka była:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swimmer

1. Dla mnie system to równiez sposób zamontowania, a nie tylko typ urządzeń. I właśnie sposób zamontowania powoduje, że masz inny niż Jastrząb (zresztą tak własnie napisałem). On ma układ zrównoważony, natomiast u ciebie PC powietrzna tworzy wentylacje wywiewną.

 

2. Masz rację nie przeczytałem nawet małej części tego forum, nawet w tym wątku tylko kilka może kilkanaście stron :).

 

3. czy jestem IGNORANTEM? Jeśli miarą tego jest zrozumienie "co autor miał na myśli" w nastepującej wypowiedzi (wypowiedzianej w kontekście dyskusji nad wyborem PC powietrznej do co i cwu):

Ja mam pc powietrze - woda tylko do cwu :lol: Moja pc do co od maja do października jest wyłączona :lol: stoi w domu, a jej sprawność wg producenta to 3,5 chyba. powietrze, które zasysa jest wyborne -22 st . i dość duza wilgotnośc, bo suszę pranie w tym pomieszczeniu. życzę Wam powodzenia w podnoszeniu sobie samopoczucia, to w końcu Wasz wybór ja już swojego dokonałem i nie żałuję :lol:

to tak. Przyznaję bez bicia, że dla mnie ta wypowiedź jest łagodnie mówiąc nieczytelna. Zresztą jak się okazało nie tylko dla mnie :). No i przepraszam, że szybciutko nie przeczytałem całego wątku, aby się dowiedzieć w szczegółach jaki dokładnie masz system.

 

Nie może schładzać zbyt mocno, bo:

-powodowałoby obniżenie COP (niższa tem. parowania),

-powodowałoby zaszranianie parownika (komplikuje układ chłodniczy, bardzo prosty zresztą.

Nie do końca

ad.1 nie obniżałoby COP lecz wręcz przeciwnie. Im większe schłodzenie tym większy odzysk ciepła. Pamiętajmy też, że założeniem tych PC jest wydalanie na zewnątrz schłodzonego powietrza. Tak jest nawet w wiekszej części u Jastrzębia

ad2. zaszronienie może wystąpić od strony zaciągania powietrza, a tu jest wysoka temp. czyli nie ma zagrożenia

 

a z drugiej wszyscy na nich psy wieszają.

Nie wszyscy :) :). Raczej ci, którzy nie mają. Nie spotkałem wypowiedzi negatywnej na ich temat od osób, które je stosują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem, szczerze za co przepraszam, dać więcej opcji do przemyślenia nad kwestią ogrzewania, może dobra pompa powietrzna.

porównanie, inna opcja, rozszerzenie możliwości...

 

jeżeli podejdzie się z właściwymi informacjami do doboru pomp powietrze/woda to nie ma co się martwić, że nie zadziała.

 

lobby pomp gruntowych jest dość mocne i rozbudowane.

pompy gruntowe są stosunkowo prostą konstrukcją, natomiast dobre powietrzne mają bardziej zaawansowana automatykę.

 

hydraulicy montujący ogrzewanie nie mają pojęcia o zachowywaniu się tych urządzeń w niskich temperaturach i wolą nie ryzykować.

 

 

1. należy spojżeć na dobór pod względem ekstermalnym nie nominalnym.

jeżeli Twój dom będzie potrzebował 50W/2 x 160m = 8 kw, to nie możesz patrzeć, że urządzenie w +7 ma 8 kW, bo często w -20 ma mniej niż 4kW i wtedy jest problem.

inverter (urządzenie ze zmienną wydajnością) w temp dodatnich będzie zmiejszał swoja wydajność i pobór energii utrzymując stałe parametry, nie należy się obawiać zakupu urządzenia o za dużej wydajności, bo jak nie będziesz potrzebowałe to jej nie będziesz używał ale będzie pod ręką.

powiem tak urządzenie o którym napisałem ma zakres pracy od 6.9 do 15 kW.

 

należy zapomnieć o urządzeniach fix speed, technologia sprężarek "EVI" też nie jest rozwijana, wszyscy idą w invertery

 

należy uważnie czytać dokumenty techniczne nie marketingowe, na allegro nr aukcji 935598675, podają że 16 kW ogrzej 260m2, ale przy +7, przy -20C ta pompa ma zaledwie ok. 9 kW, a zapotrzebowanie jest 13 kW a gdzie reszta kW? fakt jest grzała 9 kW :)

więc pytajcie o dokumenty szczegółowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...