Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Raczej jak masz sprzęgło a nie bufor. Tylko że to metoda słaba, gdyż COP zmienia się silnie wraz ze zmianą temp. w zbiorniku. Po drugie dochodzi do "uwarstwienia" w zbiorniku, co powoduje że odczyt dT podgrzania zbiornika nie jest proporcjonalny do ilości dostarczonego ciepła. No i jeszcze duży błąd spowodowany stratami i trudnościami w określeniu faktycznej pojemności cieplnej zbiornika.

 

Lepsza metoda to opisywana już na forum min. 2 razy. Czyli pomiar mocy PCi przy pomocy grzałek i pomiar mocy el. za pomocą licznika en. w miarę stabilnych warunkach temperaturowych w czasie odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanko do Pinok'a.

czy ten pomiar zużycie energii robisz ręcznie czy masz jakiś układ monitorujący.

chcę również na jednej pompie zrobić coś takiego.

może ktoś ma założone coś takiego co monitoruje temperatury i zuzycie energii i jeszcze można to oglądać w internecie online?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Lepsza metoda to opisywana już na forum min. 2 razy. Czyli pomiar mocy PCi przy pomocy grzałek i pomiar mocy el. za pomocą licznika en. w miarę stabilnych warunkach temperaturowych w czasie odczytu.

 

Jak najbardziej masz racje te obliczenia są dokładniejsze, ale metoda, którą opisałem wcześniej jest metodą poglądową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka :)

Pinok

ale mi zaimponowałeś takimi szczegółowymi danymi za każdy dzień :p

odnosnie tego

http://www2.husdata.se/UserList.asp

niestety było to w ramach programu IVT i tylko w Szwecji . U nas nie jest dostępne . Można sobie kupić moduł kosztuje 2500 zł ( jakoś staniał :wink: ) i podglądać swoją PC w internecie i sterować nią zdalnie w ramach poziomu K1 ( jest jeszcze K2 i serwisowy ) trzeba mieć stałe łacze internetowe .

Natomiast RWXW ma rózne czujniki popodłączane do swojej PC i moze robić rózne wykresy itd .

http://forum.muratordom.pl/post4005340.htm#4005340

Podejrzewam że nawet jesli dokupimy te moduły do sterownia PC to ..typowo zuzycia energii jako wyniku nie bedą miały ...owszem ile czasu pracowała jak najbardziej ...( nie wszystkie podają w minutach ( czyli dokładnie ..niektóre w godzianch i) ale np. IVT bez podziału na taryfy ...tylko ogólnie razem . Tu już trzeba byłoby mieć swój program w komputerze gdzie podając kwotę za 1 kWh w jednej taryfie i drugiej ..sam by szczytywał, liczył i podawał wynik .

 

ps, 7Tonik najdociekliwsza 8) wszystko widzi ..i docenia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś ma założone coś takiego co monitoruje temperatury i zuzycie energii i jeszcze można to oglądać w internecie online?

Jak pisała Bonetka, mam u siebie monitoring temperatur. Nie chciało mi się go konfigurować, żeby był online, ale jak chcę coś pomierzyć, to włączam starego laptopa w piwnicy i mam. Niemniej jednak dosyć łatwo to zrobić korzystając z czujników ds1820, bazy mysql oraz serwera www apache (sporo opisów w sieci). Nie mam niestety podłączonego do kompa licznika i spisuję go (w zasadzie je, bo mam 2) ręcznie, ale w sieci jest sporo wynalazków, od tego jak podłączyć gotowe urządzenia aż do metody "zrób to sam". Metody zapisu stanu licznika na kompie są od czytania migających diodek przy liczniku po np. coś takiego:

http://labs.moto.com/wp-content/uploads/2009/06/diy-android-home-energy-monitor-instructions_v5_web.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość ciekawe rzeczy ze strony ck - może kogoś zainteresują...

Sprawność sezonowa (SPF) pomp ciepła,

http://www.climakomfort.pl/index.php?page=443

 

Nie jest to ciekawe dopoki nie podadza jakich temperatur DZ to badanie dotyczylo. Bo jak widze pompe powietrze-woda z COP>3, to z calym szacunkiem do profesora ktory sie pod tym podpisal, ale wyglada mi to na precyzyjnie dobrane parametry "badan" celem "udowodnienia" tego co powinno byc udowodnione.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi DS1820 to już jakiś czas temu ćiwiczyłem i to nie jest większy problem zrobić temperatury online, ale ja chce zrobić na jednym wykresie temperaturę: zasilania, pomieszczenia, zewnętrzną i powrotu w powiązaniu z zuzyciem energii, wyszstko online i tu trochę sprawa się komplikuje.

bez spisywanie ręcznego, bo jakby nie było jest to uciążliwe i pojawia się ryzyko niedokładnego pomiaru spowodu spisania w różnych odstępach czasowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomarszczonyfred: ja mam jeszcze pytanie w sprawie pomp powietrze-woda bo widzę, że chyba masz wiedzę na ich temat. Czy taka pompa (zakładam, że wspomagana grzałką w najzimniejszym okresie, liczę się z wyższymi wydatkami za prąd niż przy pompach gruntowych) jest w stanie zapewnić ciepło w domu 180m2 przy rachunkach rocznych wyższych o 1500-2000 zł?

 

Jeszcze pytanie w sprawie bufora CO bo nadal niejasna jest dla mnie kwestia stosowania go lub nie. Około strony 120 tego wątku ktoś podał taki argument, że przy stosowaniu pompy ciepła do CO i CWU w okresie letnim bufor przydaje się do obniżenia cykli włączenia sprężarki (lub cos w tym rodzaju) i przez to wydłużenia jej żywotności. Ja zamierzam mieć układ CO+CWU na jednej pompie i czytając co piszecie skłaniam się ku wersji bez bufora (wszędzie podłogówka). Mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości i łopatologicznie wytłumaczyć kiedy i czy w ogóle jest sens stosowania bufora? (przy założeniu, że nie stosuję automatyki do sterowania temperaturami w pomieszczeniach). Z góry dzięki za odpowiedź bo już mi głowa pęka od tych przemyśleń...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mati nie jest istotna wielkość domu, tylko zapotrzebowanie na ciepło. Przy dobrym ociepleniu za 1500 -2000zł ogrzejesz swój dom na samym prądzie (w drugiej taryfie). Ja z doświadczenia ci podam, że dla mojego domu (220m2 w podłodze) do dnia dzisiejszego wydałem na CWU + CO ok 950 zł przy PC powietrznej (utrzymywana temp. ok 23 st-to jest też ważne potczas porównywania zużyć). Zauważ, że część strat z okresu bardzo chłodnego zostanie wyrównana w dni cieplejsze(sezon grzewczy trwa kilka miesięcy). Tutaj gdy jest +15 to tyle jest na DZ.

Bufor (sprzęgło) będzie potrzebne przy znacznym przewymiarowaniu, gdy inwerter nie będzie w stanie w takim stopniu zmniejszyć wydajności PC.

 

Przynajmniej w mojej PC CO i CWU nie grzeją się jednocześnie zatem nie ma konfliktu miedzy wymaganiami temperaturowymi dla nich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w kwestii pomp powietrznych należy rozgraniczyć pompy standardowe "fix sped" i dc inverter - nie biorę pod uwagę dopału w postaci grzałek! tylko freon zawany czynnikiem ekologicznym r410, r407...

fix speed to technologia nie dająca oczekiwanych paramatrów w niskich temperaturach, jakaś firma wymyśliła sobie sprężarki EVI ale jakoś nie widziałem aby poza jedną czy dwoma firmami ktoś rozwijał tą technologie.

 

urządzenia dc inverter to takie których automatyka steruje sprężarka i zmienia jej wydajność w zależności od parametrów temperatury zewn., temperatury zasilania i powrotu, temperatura powrotu jest istotna ponieważ urządzenie wykrywa na ile jego praca pokrywa zapotrzebowanie i albo zmniejsza alebo zwiększa wydajność. w urządzeniu którym dysponuję ustawiam temperaturę na poziomie np. 35C i mam tyle na zaileniu bez stosowania mieszacza. urządzenie nie produkuje 50C a ja nie obniżam do 35C, tylko tyle ile zaprogramuje bez względu na parametr temperatury zewneytrznej, dlatego też w temperaturach rzędu -20C bez grzałek elektrycznych utrzymywaliśmy na zasileniu 35-36C bez problemu.

 

reasumując dobre urządzenie, dobrze dobrane nie potrzebuje grzałek wspomagających na niskie temperatury.

kiedy grzałki?

jeżeli mam dom 250m2 podłogówka, ok. 50W/2 zapotrzebowania czyli potrzebuje urządzenie o wydajności w tej temp 12.5 kW ale mam urządzenie które ma wydajność 8 kW w -20C czyli brakuje mi 4,5 kW mocy wtegdy grzałka, która uzupełni niedobór.

ale jeżeli masz 180 m2 x 50W/2 = 9 kW, czyli jak pompa w tej temp będzie miała nawet ok. 8kW to grzałki mogą być nie potrzebne.

 

osobiście przetestowane 200m2 tej zimy, pierwszy rok, pompa powietrzna bez grzałek + cwu 200l, pompa nominalnie ok. 11,2kW w -20C ma 8 kW nie miała problemów z uzyskaniem temperatur.

 

 

z chłodniczego punktu widzenia aby układ pracował prawidłowo musi ustabilizowac się praca układu chłodniczego, jeżeli będzie zbyt częste włączenie i wyłączenie to szybko poleci sprężarka, krążenie oleju, ciśnienia...

urządzenie chłodnicze prawidłowo pracują jeżeli pracują min 3 minuty, dlatego bufor w fix speed ja naj bardziej.

natomiast inna kwestia w urządzeniach inverterowych urządzenie nie potrzebuje bufora bo ono samo dopasowuje się do wydajność i parametrów jeżeli ma jest niedobór mocy zwiększy swoją wydajność, generalnie automatyka jest tak skonstruowana aby nie było zbyt częstych wyłączeń. często bywa tak że urządzenie ledwo się kręci a pracuje non stop.

 

przypadek przećwiczony to urządzenie wpięte bezpośrednio w podłogówkę bez bufora na zasileniu zawór trójdrogowy, praktycznie nie ma czegoś takiego jak kotłownia

do co pompa generuje 35C a do cwu 55C.

 

jak się dobrze zaprojektuje układ do można bez bufora, taniej i więcej miejsca w "kotłowni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyczerpujące informacje. O bufor pytałem raczej w kontekście pomp gruntowych bo na razie jakoś bardziej się ku nim skłaniam, ale że mam jeszcze czas interesują mnie też te powietrzne i z tego co piszecie są warte tego zainteresowania.

7tonik piszesz o tym, że Twoja pompa nie grzeje na raz CO i CWU więc nie ma potrzeby stosowania bufora. Czy to norma czy są też układy grzejące naraz i czy mają jakąś przewagę oprócz tego, że w przypadku zapotrzebowania na CWU obieg CO jest również grzany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...