Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie spotkałem się z takim rozwiązaniem (jednocześnie CO i CWU).

 

Co do inverteru, to u mnie się nie potwierdziło (Altherma), że jest on w stanie dowolnie zmniejszyć wydajność. Gdy utrzymywałem w ubiegłym sezonie 15 st (bez zamieszkania), gdy ustawiłem na zasilaniu 27 st , to przy częściowym włączeniu pętli podłogówki restarty robiły się co 3-4 minuty. Musiałem zwiększyć temp. lub włączyć więcej obwodów. Tak więc byłbym ostrożny z doborem mocy do maksymalnych mrozów. Już lepsza grzałka w te dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

w styczniu odpaliłem pompę darpina 8kW,na dwóch odwiertach 90m każdy. dom jest ma docieplone ściany i w większości dach (w trakcie prac-brak funduszy). Bez względu jaką krzywą ustawię temperatura na podłogówkę nie przekracza 22-24C. zarówno przy zewnętrznych temp.-25c jak i +5c. w budynku mam temp od 10 do 18 st.Mało tego, pc pracuje bez przerwy (do dziś 1000h pracy). temperatura gliolu we 3stC wy-1stC. Nie wiem czy praca bez przerwy to wina pompy, nie do końca docieplonego budynku czy złych nastawów. Doradźcie proszę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompą ciepła na 99,99% wszystko dobrze (twierdzę tak na podstawie różnicy DZ - jeśli odbiera energię z glikolu to na pewno oddaje do GZ z nawiązką ;) ).

Miałem przypadek że PC pracowała chyba miesiąc non-stop, ale była uruchomiona w listopadzie i w dodatku inwestor wykańczał poddasze (na początku tylko na połowie była położona wełna). Też mnie pytał czy to normalne... Dzisiaj jest wszystko dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stmario, generalnie pompy ciepła nie powinno się używać do suszenia domu i choć pewnie świadomie nie zakładałeś, że do tego ma służyć pompa to teraz bez dwóch zdań tak jest. Do tego dach miałeś niedocieplony w całości. Pompa to nie kocioł. Zakładając skrajne warunki można sobie wyobrazić, że przy uruchomieniu pompy ciepła np. w grudniu przy nie do końca ocieplonym domu w pewnym momencie pompa mogła by wręcz zacząć schładzać dom, a nie ogrzewać. Spowodowane by to było znacznym obniżeniem temperatury dolnego źródła ciepła, np. gruntu wokół kolektora gruntowego poziomego lub pionowego. Wraz ze spadkiem temp. dolnego źródła spadałaby wydajność pompy, dom potrzebował by cały czas dużo, dużo za dużo ciepła no i w efekcie przy dużych mrozach temp. wewnątrz budynku by spadała. Nie ma co się martwić, w przyszłym roku będzie wszystko OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tp jak wg Was dobierac taka PCI? niedowymiarowac, czy lekko przewymiarowac?

 

I lepszy inverter czy evi?

 

Czy lepszy inverter czy EVI...

 

Zależy. W większości przypadków montując PC mamy podłogówkę, czy ogólnie instalację o dużej bezwładności. W większości chcemy też wykorzystać tańszy prąd, więc lepiej gdy pracuje z całą mocą podczas tańszej taryfy, a wcale w droższej o ile temp. zewn. na to pozwolą.

Moje zdanie jest takie, że w tym przypadku nie wykorzystamy zalet jakie daje zmienna wydajność.

Inverter dobrze za to sprawdza się do grzania CWU latem przy wysokich temperaturach.

 

Inverter ma sens gdy chcemy PC do instalacji o małej bezwładności i chcemy jedną taryfę całodobową. Wtedy, przy małym zapotrzebowaniu, inverter osiąga wyższą efektywność (w końcu, tak jakby, mamy przewymiarowane wymienniki).

 

Co do EVI, przy podłogówce i rozliczeniu dwutaryfowym zdecydowanie korzystniej wziąć PC z EVI niż inverterową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że w tym przypadku nie wykorzystamy zalet jakie daje zmienna wydajność.

Inverter dobrze za to sprawdza się do grzania CWU latem przy wysokich temperaturach.

Absolutnie dementuję (na podstawie swoich doświadczeń). Mimo, iż nie mam przewymiarowanej PC powietrznej, bardzo często jest wykorzystywany inwerter. Korzystam wyłącznie z drugiej taryfy. Obecnie wystarczy grzać podłogówkę 4 godz. w nocy, aby "trzymała" całą dobę. Nastawiona jest temp. 31 st. na wyjściu, co powoduje, że PC musi dostosować wydajność. Jedynie przy mrozach poniżej -10 chodziła na maksymalnej mocy. Nie radzę grzać pełną mocą aby "naładować" podłogówkę, gdyż nie otrzymamy wtedy stabilnej temperatury przez całą dobę. No i podłoga zacznie "parzyć" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy ktoś z Was widzial takie rozwiązanie:

http://www.rehau.pl/55E726CD503F9438C12575DA002FDF96.shtml

 

To sondy mogące zastąpić kolektory pionowe tylko nie wiem ile kosztują, z obliczeń wynika, że na dom ok.180m2 potrzeba 12-15 sond (o ile się nie pomyliłem w wyliczeniach).

O cenę dowiem się w poniedziałek to wrzucę tutaj dla informacji, ale może ktoś już zna i może powiedzieć czy warto się tym zainteresować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co magazynować wodę, mam w podłodze ponad 200 L, po co jeszcze grzać drugie 200L, czy zdąże jak będzie mróz? zawsze szybciej i taniej podnieść o 5C 200litów jak 400litrów, inwerter w miarę dochodzenia do parametru zmniejsza pobór mocy, niedobór mocy może spowodować problemy z odmrażaniem a od tego już bardzo mały krok do katastrofy.

 

jako pompa ciepła powietrze woda tylko inverter:

po 1. tańsza eksplatacja w każdych warunkach,

po 2. precyzyjne sterowanie temperaturą, regulacja nadążna,

po 3. tańsza instalacja, mniej armatury, brak konieczności budowy dużej kotłowni, możliwość wpięcia bezpośredniego, bez bufora,

po 4. cwu bez konieczności grzania bufora latem,

po 5. wymiennik ciepła agregatu invertera jest wyposażony w bardziej zaawansowana automatykę, zawory bypass, czujniki cisnienia co pozwala na jego utrzymanie w "czystości" od lodu,

 

 

kto robi na EVI? piszą, że mają sprężarki hitachi ale hitachi nie stosuje tej technologii dlaczego?

 

 

nurtuje mnie jedna kwestia:

pytanie do osób z kolektorem poziomym czy zauważyliście, że wysycha wam gleba? oczywiście nie po roku eksploatacji ale dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gleba może wysychać, być degradowana jeśli przy kolektorze poziomym realizuje się latem funkcję klimatyzacji. Otóż przy suchym lecie jak dodatkowo do gruntu oddaje się ciepło po prostu dodatkowo jeszcze suszymy ziemię. Stąd prosta droga do "Arizony" w naszym ogrodzie. W niektórych krajach funkcję klimatyzacji realizuje się wyłącznie na kolektorach pionowych z powyższego względu.

Przy eksploatacji tylko w funkcji grzania nie widzę powodów dla wysychania. Zbyt mały pobór energii w okresie letnim gdy tylko realizujemy c.w.u. No, ale niech powiedzą też osoby, które użytkują kolektor poziomy co tam na działce się dzieje wiosną i latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

="Pońko M."(...) Pompa to nie kocioł. Zakładając skrajne warunki można sobie wyobrazić, że przy uruchomieniu pompy ciepła np. w grudniu przy nie do końca ocieplonym domu w pewnym momencie pompa mogła by wręcz zacząć schładzać dom, a nie ogrzewać. Spowodowane by to było znacznym obniżeniem temperatury dolnego źródła ciepła, np. gruntu wokół kolektora gruntowego poziomego lub pionowego. Wraz ze spadkiem temp. dolnego źródła spadałaby wydajność pompy, dom potrzebował by cały czas dużo, dużo za dużo ciepła no i w efekcie przy dużych mrozach temp. wewnątrz budynku by spadała. (...).

 

:o :o :o :o :o

Przyznam, że fizyki uczyłem się dawno, ale to brzmi jak jakaś herezja!

To może - jak już schładza - po prostu wyłączyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja mam jeszcze pytanie w sprawie pomp powietrze-woda ...... Czy taka pompa (zakładam, że wspomagana grzałką w najzimniejszym okresie, liczę się z wyższymi wydatkami za prąd niż przy pompach gruntowych) jest w stanie zapewnić ciepło w domu 180m2 przy rachunkach rocznych wyższych o 1500-2000 zł?

 

Odpowiedz brzmi-rachunki będą wyższe od 150 do 600 rocznie dla pompy powietrznej.

http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9080&st=20

od postu 23 do postu 40

Tu ma pan policzone koszty ogrzewania dla powietrznej i glikolowej.Proszę zwrócić uwagę na nocne temperatury obliczeniowe(pazdz -5 listopad -9 grudzień -15 styczeń -10 luty -15 marzec -15 kwiecień -4) ,takich temperatur to nawet tej zimy nie mieliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

margask, nie należy tutaj rozumieć dosłownie słowa "schładza". W przypadku kiedy pompa była uruchamiana w grudniu, dach był nieocieplony, a budynek mokry to zapotrzebowanie na moc cieplną domu nie wynosiło obliczeniowe np. 10 kW tylko pewnie ok. 20 kW, a nawet więcej. Specyfika doboru pompy ciepła jak jest wiemy. Tak więc urządzenie posiadające wydajność ok. 10 kW musi dostarczyć ok. 2 razy więcej mocy cieplnej do budynku. Co oznacza, że będziemy niejako "zajeżdżać" dolne źródło ciepła, czyli mocno obniżać jego temperaturę. Dlaczego? Jak w opisanym przypadku pompa ciepła będzie chodziła 24h/dobę a zadanej temperatury powietrza nie osiągnie. Tak dzień po dniu, a temperatura dolnego źródła będzie spadać. Z tym będzie spadać wydajność. Z tygodnia na tydzień pompa ciepła będzie w stanie zapewnić coraz niższą temperaturę powietrza w budynku. W tym sensie pompa zaczyna schładzać budynek. Rozpatrując ekstremalny przypadek możemy zakładać, że przy nadmiernym obciążeniu cieplnym pompy (wysokie zapotrzebowanie, niskie temperatury zew.) moglibyśmy doprowadzić do zatrzymania pracy pompy ciepła.

Tak więc masz rację. Należałoby wyłączyć! Włączyć inne źródło ciepła. Stąd uruchamianie pompy ciepła w grudniu, styczniu zaraz po robotach mokrych, przy nie do końca ocieplonym domu nie jest właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miksamar - pytanie, skoro opieraliście się na danych technicznych pomp to dlaczego dla pompy glikolowej przyjęto COP zaledwie 3,5? Dla warunków zgodnych z normą B0/W35 COP chyba dla wszystkich produktów jest wyższe.

 

Poza tym, na pewno właściwsze byłoby posłużenie się współczynnikiem SPF, o którym była mowa w artykule chyba w styczniowym, bądź lutowym wydaniu muratora. Zresztą ponoć niedługo (za rok, albo dwa) firmy będę mogły posługiwać się wyłącznie tym parametrem, a nie COP, co jest bardzo dobrym posunięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...