Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tak czytam i czytam ten wątek, i im więcej wiem tym mniej :(

 

Planowałem kupić tą pompę:

http://exotherm.pl/index.php?page_id=pompy-exotherm-polska-bez

 

czy te sprężarki scroll Copeland są dobre?

Piszą że pompa działa do -25 C' ale nic nie jest napisane o dodatkowych grzałkach. To jak to działa przy takich mrozach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sprężarki są dobre, tylko sprawa przy porównywaniu pomp tego typu jest trudna.

 

O ile pompy gruntowe są bardzo zbliżone parametrami, jeśli mają np. identyczne sprężarki scroll i wymienniki ciepła podobnej powierzchni wymiany, dobrą automatykę chłodniczą, to w zasadzie nie ma między nimi istotnych różnic. Różnicą jest "opakowanie" (tutaj bywa różnie, sprawy poziomu hałasu, wibracji) oraz sterowanie elektroniczne (tu są dużo większe różnice - różne bardziej lub mniej zaawansowane algorytmy, łatwość konfiguracji do konkretnej instalacji, łączenia w kaskady itd itd, temat rzeka).

 

Bardzo trudno jest zaprojektować dobrą pompę powietrze-woda gdyż tutaj na ogólne parametry ma wpływ wiele czynników. Między innymi dlatego nie zajmuję się takimi urządzeniami, i raczej zostanę przy poczciwym glikolu...

To że jest zamontowana sprężarka Copeland tak naprawdę wiele nie znaczy. Jeśli ktoś miał do czynienia z chłodnictwem zawodowo, zwłaszcza w serwisie, wie o czym mówię.

 

Odnośnie tego co widnieje na zdjęciach, niestety nie jest to Copeland scroll tylko coś innego. Czy to pomyłka ze wstawieniem innego zdjęcia czy celowe mijanie się z prawdą w opisie to pytanie do producenta.

 

Jak dla mnie, coś mi tu mocno zajeżdża chińszczyzną niezbyt wysokich lotów, te sterowniki z linku już gdzieś widziałem przy innych urządzeniach.....

Ale, jak ktoś odważny niech próbuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odważny to może i ja jestem, ale nie chcę wyjść na głupca. Zawsze myślałem że nie ma nic prostszego niż PC powietrze-woda. Cena tych pomp jest bardzo przystępna. Dodatkowo, skoro mogą pracować do -25 dawało mi podstawy do myślenia że to solidny produkt. A teraz sam nie wiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sam procesor nie robi z komputer super maszyny,

jak sam silnik nie robi z samochodu super samochodu,

tak sama sprężarka nie robi z pompy super pompy.

 

na allegro już je sprzedają z r417a, dlaczego?

urządzenia zaprojektowane na r22 (montaż urządzeń nowych na r22 zakazany od 2004 roku)

czynnik retrofit r417a- masz stare urządzenie na r22 dajesz ten czynnik i w zgodzie z przepisami puszczasz dalej..

 

ja słuszałem, że robią je na ukrainie?

 

certyfikat ce i tuv to tylko dopuszczenie do sprzedaży w europie, certyfikat Eurovent to potwierdzenie faktycznych parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi78__ nie wiem jaka wersja split czy monoblock.

jak byś chciał wiedzieć jaka wydajność urządzenia w niskich temperaturach to podaj typ (mam katalog techniczny).

obok firmy z którą ja jestem związany Daikin należy do pionierów wprowadzania tej technologii pomp ciepła.

razem pierwsi pokazali na IKK w Norymberdze pompy typu split.

w 100% dobre sprężarki i automatyka (mimo wszystko trzeba pamiętać, że wszystko się psuje).

dla mnie osobiście daikin jest jak zeptter :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na tym forum, jestem tutaj nowa i mimo tego, że czytałam ten post od prawie początku mam kilka pytań.

Dostałam dzisiaj fotke pompy ciepła, która mnie interresuje (na 2 inne zdjęcia innych modeli czekam)(a raczej ich wnętrzności) czy jesli uda mi się ją wkleić, to czy ktoś jest w stanie mi opisać jej działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi78__ nie wiem jaka wersja split czy monoblock.

jak byś chciał wiedzieć jaka wydajność urządzenia w niskich temperaturach to podaj typ (mam katalog techniczny).

obok firmy z którą ja jestem związany Daikin należy do pionierów wprowadzania tej technologii pomp ciepła.

razem pierwsi pokazali na IKK w Norymberdze pompy typu split.

w 100% dobre sprężarki i automatyka (mimo wszystko trzeba pamiętać, że wszystko się psuje).

dla mnie osobiście daikin jest jak zeptter :)

 

Daikin Altherma

 

- agregat ERHQ006AD39 (230V, moc nominalna 5,75kW)

 

- hydrobox EKBH008AA6WN (400V, grzałka wspomagająca 6 kW)

 

Hydrobox do zasilania CO i CWU

 

dostalem wycene na montaz 'kotlowni' za 20200zl z robocizna juz i materialem i zasob CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o usunięcie mojej "serii" sprzed kilku postów (komputer zaszwankował)

 

 

7tonik twój przykład należy traktować jako ciekawostkę, ale raczej nie można uogólniać, z uwagi na bardzo niskie zapotrzebowanie twojego budynku na ciepło. Nie jest ono niestety typowe.

Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia. W tym przypadku ważny jest właściwy dobór odpowiedniej mocy i rozstrzygnięcie, czy przy "powietrznych" w nocy jest na tyle duży spadek COP, że nie opłaca się 2 taryfa.

Druga kwestia, czy dobierać PC powietrzne dla maksymalnych mrozów. Ja jednak uważam, że nie ma takiej potrzeby. Ja mam niedowymiarowaną (gdy kupowałem Althermę nie było większych niż 8,4kW). Zliczyłem swoje odczyty i wynika z nich, że do dnia dzisiejszego grzałka pochłonęła 180 zł dodatkowo. Zważywszy, że w temperaturach poniżej -10, dla których grzałka się załączała COP mógł byc nawet mniejszy niż 2, to tak naprawdę z PC większej mocy możnaby zyskać połowąę tej kwoty, czyli 90 zł. Czy warto więc dopłacać do przewymiarowania PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia. W tym przypadku ważny jest właściwy dobór odpowiedniej mocy i rozstrzygnięcie, czy przy "powietrznych" w nocy jest na tyle duży spadek COP, że nie opłaca się 2 taryfa.

 

bardzo wartościowe zagadnienie. Czy faktycznie opłaci się mieć II taryfę dla powietrznej PC skoro właśnie w nocy jej COP jest najsłabszy? Jednak w dzień ta temperatura zawsze jest o dobre kilka stopni C' wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki dla posiadaczy Nibe 1240 - wczoraj założyłem podlicznik ( SchellCount kupiony na Alledrogo ).Fajny bo podaje oprócz zużycia w dwóch taryfach ,aktualną moc w Kw i aktualne natężenie i napięcie prądu.Informuję,że pompa w spoczynku zużywa od 90 do 100 W,podczas grzania CO ok.2,4 kW a CWU do 3,0 kW.Na tej podstawie można ( znając czas pracy ) obliczyć orientacyjne zużycie energii .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomi78__ nie wiem jaka wersja split czy monoblock.

jak byś chciał wiedzieć jaka wydajność urządzenia w niskich temperaturach to podaj typ (mam katalog techniczny).

obok firmy z którą ja jestem związany Daikin należy do pionierów wprowadzania tej technologii pomp ciepła.

razem pierwsi pokazali na IKK w Norymberdze pompy typu split.

w 100% dobre sprężarki i automatyka (mimo wszystko trzeba pamiętać, że wszystko się psuje).

dla mnie osobiście daikin jest jak zeptter :)

 

Daikin Altherma

 

- agregat ERHQ006AD39 (230V, moc nominalna 5,75kW)

 

- hydrobox EKBH008AA6WN (400V, grzałka wspomagająca 6 kW)

 

Hydrobox do zasilania CO i CWU

 

dostalem wycene na montaz 'kotlowni' za 20200zl z robocizna juz i materialem i zasob CWU

 

powiem szczerze nie wiem co o tym myśleć.

wydajność w +7 tej maszyny maksymalna to ok. 8,79kW (zaczerpnięte z modelu poprzedniiego prawdopodobnie bo końcowe oznaczenia ma inne) ale myślę że w tym konkretnym modelu napewno nie jest gorzej.

w:

2C ma 6,55 kW max (COP = 3,29) z grzałką na full COP = 1,56

- 7C ma 5 kW max (COP = 2,2) z grzałką na full COP = 1,4

-15C ma 4 kW max (COP = 2,64) z grzałką na full COP= 1,28

przy podłogówce powinno się dom do 100m2 ogrzać.

pytanie od jakie temp. będzie się załączała grzałka?

jaki duży dom?

hm...

a jak zapotrzebowanie na ciepło będzie 55W-60W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Będę budował dom wg. projektu Praktyczny 1 (wersja lustrzana) pracowni Domy z wizją na działce prawie 900m2 z ogrzewaniem podłogowym wszędzie poza garażem (+ po jednym kaloryferze drabinkowym w łazienkach). Planowane źródło ogrzewania to pompa ciepła.

 

Prosiłbym o ocenę ofert, które dostałem:

 

Oferta nr 1:

- kotłownia w oparciu o IVT Greenline HT Plus C11 + zasobnik CWU 185l - 38 735 zł

- dolne źródło - kolektor pionowy o łącznej dł. 250m - 41 724 zł

RAZEM - 80 459 zł

 

Oferta nr 2:

- IVT Greenline HT Plus C9 + zasobnik CWU 185l - 29 335 zł,

- kolektor poziomy 2x250 m - 15 250 zł,

lub

- kolektor pionowy 2x70 m - 31 720 zł,

- wyposażenie przyłączeniowe - 2 487 zł,

- roboty montażowe - 4 922 zł.

RAZEM (w zależności od kolektora, odpowiednio) - 51 994 zł lub 65 292 zł

 

Oferta nr 3:

- Nibe F1245 + kolektor poziomy (brak innych danych, na które czekam) - ok. 46 000 zł.

 

Oferta nr 4:

- PPC Ecopower C11 + zasobnik CWU 300l - 24 400 zł,

- kolektor poziomy 600m - 13 500 zł,

RAZEM - 37900 zł

 

Wszystkie ceny brutto.

 

Moje spostrzeżenia:

- Oferta nr 1 - cena jakby z kosmosu, nawet uwzględniając, że z kolektorem pionowym,

- 5 lat gwarancji na IVT,

- Najtaniej wychodzi Ecopower z PPC (firma z mojego miasta).

 

Co byście wybrali (niezawodność, łatwość obsługi, serwis)? Co sądzicie o doborze parametrów pomp i dolnych źródeł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

powiem szczerze nie wiem co o tym myśleć.

wydajność w +7 tej maszyny maksymalna to ok. 8,79kW (zaczerpnięte z modelu poprzedniiego prawdopodobnie bo końcowe oznaczenia ma inne) ale myślę że w tym konkretnym modelu napewno nie jest gorzej.

w:

2C ma 6,55 kW max (COP = 3,29) z grzałką na full COP = 1,56

- 7C ma 5 kW max (COP = 2,2) z grzałką na full COP = 1,4

-15C ma 4 kW max (COP = 2,64) z grzałką na full COP= 1,28

przy podłogówce powinno się dom do 100m2 ogrzać.

pytanie od jakie temp. będzie się załączała grzałka?

jaki duży dom?

hm...

a jak zapotrzebowanie na ciepło będzie 55W-60W?

 

Domek maleniki -z poddaszem, 83m2 uzytku, 94m2 po podlodze, mysle ze zejde ponizej 40Wm2/rok, rekuperacja i dobrze ocieplony podpiwniczony (prawdopodobnie ocieple strop nad piwnica rowniez od dolu) calosc ogrz. podlogowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Pytanie może naiwne, ale nie znalazłem jeszcze na nie odpowiedzi.

 

W jaki sposób zabezpieczyć instalacje ogrzewania podłogowego przed zamarznięciem? (np. dłuższa nieobecność w domu - dom letniskowy, przerwy w dostawie prądu-po huraganie Xantina itd.).

Czy można stosować rozwiazania glikol-glikol.

 

Pozdrawiam :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia.........

 

Ma zasadnicze. Im mniejsze zapotrzebowanie tym wszyskie rozważania toczone na forum mają mniejsze znaczenie a najważniejsza staje się cena urządzenia. W skrajnym przypadku w domu "prawie-pasywnym" farelka da zadawalające rezultaty ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...