Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1 oferta: E.S.E ELECTRIC APPLIANCES CO.,LTD.

Czynnik R417A

8kw 10kw 12kw 15kw 17kw

Heating Capacity / cop

At A -7 / W35 C KW/-- 5.9/3.1 7.3/3.2 8.8/3.1 11.0/3.2 12.5/3.1

At A -7 / W45 C KW/-- 5.7/3.0 7.1/3.1 8.5/3.0 10.7/3.1 12.1/3.0

At A -7 / W65 C KW/-- 5.3/2.2 6.6/2.1 7.9/2.2 9.8/3.2 11.2/2.2

At A 7 / W35 C KW/-- 8.3/4.1 10.3/4.0 12.3/4.0 15.5/4.1 17.6/4.0

 

Compressor EVI Scroll Hitachi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

Pytanie może naiwne, ale nie znalazłem jeszcze na nie odpowiedzi.

 

W jaki sposób zabezpieczyć instalacje ogrzewania podłogowego przed zamarznięciem? (np. dłuższa nieobecność w domu - dom letniskowy, przerwy w dostawie prądu-po huraganie Xantina itd.).

Czy można stosować rozwiazania glikol-glikol.

 

Pozdrawiam :o

 

można też użyć w GZ specjalnych do tego przeznaczonych środków (przeznaczone do "profesjonalnych" zasotosowań, a jednak dużo tańsze od roztworu glikolu), nie pamiętam dokładnie nazwy preparatu antyzamrożeniowego, ale ja np. dałem do swojej podłogówki Fernox MB1, sprawdź to hasełko w google znajdziesz tego samego producenta środek antyzamrożeniowy, dolewa się to w odpowiednim stężeniu do instalacji i spokój na kilka lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy faktycznie opłaci się mieć II taryfę dla powietrznej PC skoro właśnie w nocy jej COP jest najsłabszy? Jednak w dzień ta temperatura zawsze jest o dobre kilka stopni C' wyższa.

II taryfa to COP razy 2, więc można powiedzieć, że prawie zawsze się opłaci dla jakiejkolwiek pc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oferta nr 4:

- PPC Ecopower C11 + zasobnik CWU 300l - 24 400 zł,

- kolektor poziomy 600m - 13 500 zł,

RAZEM - 37900 zł

 

Wszystkie ceny brutto.

 

Moje spostrzeżenia:

- Oferta nr 1 - cena jakby z kosmosu, nawet uwzględniając, że z kolektorem pionowym,

- 5 lat gwarancji na IVT,

- Najtaniej wychodzi Ecopower z PPC (firma z mojego miasta).

 

Co byście wybrali (niezawodność, łatwość obsługi, serwis)? Co sądzicie o doborze parametrów pomp i dolnych źródeł?

 

A czy 13500zł za dolne źródło to nie jest wygórowana troszkę cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie buduję jest w dzienniku.

 

Co do rur kolektora to może i bym sobie poradził, ale z jakimś nadzorem. Bo ile zrobić pętli (3x200m?), jak to potem napełnić i podłączyć do PC - to nie mam bladego pojęcia :roll:

 

P.S. A którą konfigurację Ty byś wybrał z 4 proponowanych (pomijając ceny)?

P.S2. Czy o taką rurę chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C11 to oznacza 11kW?

Jeżeli tak, to może się okazać za mało DZ dla takiej PC, tyle to ja staram się dawać dla "ósemki" (o ile jest miejsce, chyba że ciężki mokry grunt to wystarczy mniej)

W każdym razie lepiej przewymiarować poziomy kolektor o ile jest miejsce, tak w skrócie.

 

Pompa jak pompa, jeśli dobrze zbudowana bez szukania oszczędności to wielkich różnic nie będzie w porównaniu do firmówki, zwróć uwagę na sprężarkę i jak najmniej połączeń skręcanych w układzie chłodniczym, jeśli ktoś Ci udostępni takie informacje. Ale jeśli to prawie Twój "sąsiad", to warto przyjrzeć się z bliska :) Do siebie nie zaproszę bo odległość straszna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do obecnych użytkowników pompy ciepła. Jakie macie rachunki za prąd w sezonie?

Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.

Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś. Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?

Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.

Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś.

powiedz co "to" wnosi do tematu? Skąd takie "miarodajne" zużycie?Gdzie to "widzisz"? Po wypowiedzi rozumiem, że mamy do czynienia z "ekspertem" PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C11 to oznacza 11kW?

Jeżeli tak, to może się okazać za mało DZ dla takiej PC, tyle to ja staram się dawać dla "ósemki" (o ile jest miejsce, chyba że ciężki mokry grunt to wystarczy mniej)

W każdym razie lepiej przewymiarować poziomy kolektor o ile jest miejsce, tak w skrócie.

 

Firma określiła te 600m orientacyjnie. Wstępnie była mowa o 800m, generalnie powiedziano, że ile wlezie na działkę prawie 9 arów.

 

Co do pompy to te C11 to rzeczywiście 11 kW. Sprężarka Copeland typu scroll, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też użyć w GZ specjalnych do tego przeznaczonych środków (przeznaczone do "profesjonalnych" zasotosowań, a jednak dużo tańsze od roztworu glikolu), nie pamiętam dokładnie nazwy preparatu antyzamrożeniowego, ale ja np. dałem do swojej podłogówki Fernox MB1, sprawdź to hasełko w google znajdziesz tego samego producenta środek antyzamrożeniowy, dolewa się to w odpowiednim stężeniu do instalacji i spokój na kilka lat

 

Fernox MB1 nie jest preparatem antyzamrożeniowym. Preparaty antyzamrożeniowe Fernoxa także są oparte o roztwór glikolu. Są katastrofalnie drogie. Za litr liczą sobie kilkadziesiąt zł. Litr czystego glikolu to kilka zł. A tam jest tylko 40%. Litr gotowego preparatu 40% z inhibitorami np. Ergolid to koszt także kilku zł.

 

Roztwory glikolu są najmniej kosztownymi substancjami nie powodującymi znacznego spadku właściwości fizykochemicznych istotnych w instalacjach "transportu ciepła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Firma określiła te 600m orientacyjnie. Wstępnie była mowa o 800m, generalnie powiedziano, że ile wlezie na działkę prawie 9 arów.

 

Co do pompy to te C11 to rzeczywiście 11 kW. Sprężarka Copeland typu scroll, wymienniki płytowe SWEP, osprzęt Danfoss.

 

9 arów do PCi 11kW?? Niech nie presadzają. 600m powinno starczyć dla takiej PCi nawet przy niezbyt ciekawym gruncie przy odpowiednim ułożeniu. Ale nie sama długość rury jest najważniejsza, ale:

- głebokość zakopania,

- powierzchnia wymiennika (nie wystarczy 600m wrzucić do jednej dziury :wink: )

- sposób układania,

- sposób podziału na sekcje.

 

Sprężarka ok.

Osprzęt ok.

Wymienniki choć drogie i firmowe to mniej ok., ale najczęściej stosowane w PCi. Oczywiście pozostaje kwestia doboru konkretnych elementów i ich typ, no ale to już pewnie tajemnica.

 

ad. oferty nr 1. 250m odwiertów do takiej PCi to dość dużo. Albo nie wiedzą co czynią, albo doskonale wiedzą (zapłacisz za 250 a będziesz miał tyle ile starczy czyli mniej).

 

ad, oferty nr 2. 140m m odwiertów to bardzo mało, a jeśli chodzi o poziomy to niech ci przedstawią wyliczenie spadków ciśnienia na tym wymienniku przy założonym dT.

 

ad. 4. Oferta wydaje się rozsądna. 12,13 tyś br za wymiennik poziomy do PCi 11kW to jest cena uczciwa, czyli taka która pozwala zarobić wykonawcy i dobrze wykonać robotę bez konieczności zaoszczędzenia tu i tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie nie ma tutaj istotnego znaczenia.........

 

Ma zasadnicze. Im mniejsze zapotrzebowanie tym wszyskie rozważania toczone na forum mają mniejsze znaczenie a najważniejsza staje się cena urządzenia. W skrajnym przypadku w domu "prawie-pasywnym" farelka da zadawalające rezultaty ekonomiczne.

Wszystko to prawda, tylko jakby nie na temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś. Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?

Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

To ciekawe co piszesz :).

Jednak po Twój dom to jakiś wyjątek pod tym względem :

http://forum.muratordom.pl/post2981714.htm#2981714

Przy tych mrozach temperatura w pomieszczeniach spadla mi do bolesnych 16st. :( Zasilam podlogowke woda o temp. 40st. Ile wlewacie przy tych temperaturach, bo nie mam na razie termostatow, wiec wszystkim steruje recznie.

Nadal mam nieocieplony strop, a nad nim poddasze nieuzytkowe... jaka warstwe ocieplenia nalezaloby tam polozyc, bo nie mam wzmianki w projekcie?

Piec na ekogroszek spala ponad 50kg/doba. Chyba bede pierwsza osoba niezadowolona z podlogowki :( Chyba cos jest nie tak z ta nasza instalacja...

50kg ekogroszku o wartości opałowej 25MJ/kg, to w przeliczeniu 347kWh.

Moja instalacja z pompą ciepła w ciągu doby może pochłonąć maksymalnie 50kWh energii. Zakładając sprawność wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej 30% mój dom "spala" maksymalnie 24kg ekogroszku lub nieco więcej węgla gorszej jakości. Temperatura w moim domu nawet w największe mrozy nie spadała poniżej 20 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko to prawda, tylko jakby nie na temat :)

 

Na temat, na temat. Odnosiłem się do ogółu twoich wypowiedzi. Próbowałem zaznaczyć iż wszystkie wnioski, które wyciągasz są wnioskami szczególnymi dla twojego przypadku, nie mozna ich traktować ogólnie. Gratuluję tak "ciepłego domu", ale nie jest to niestety sytuacja typowa. Wszystkie rozważania dot. wymiarowania, typu PCi, grzałek, taryf, kosztów mają znaczenie tym istotniejsze im większe jest zapotrzebowanie na ciepło jeśli chodzi o wartości bezwzględne (domy "bardzo ciepłe" albo "bardzo małe"). W takich obiektach to należy się zastanowić czy jest w ogóle sens inwestowania w PCi, w skrajmym przypadku mogą to być świeczki jak pisał Henok. Poprostu im mniejsze zapotrzebowanie to wszystkie wady systemów grzewczych i urządzeń mają mniejsze znaczenie (są mniej zauwazalne lub wcale), a zalety innych systemów grzewczych są wtedy "mało przydatne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś.

 

Przy prawidłowo pracującej PCi to odpowiada:

prawie tonie "grochu" i 2,5 t. "grochu" czyli 750 i 1900zł + brudna obsługa+trochę en. el do "napędu kociołka".

Czyli koszty teoretycznie porównywalne.

Przy PCi dodatkowo można skorzstac z taniego prądu, a to oznacza że będzie mniej niż te 750zł i 2000zł o których pisałeś. Realnie w cieplejsze miesiące przy PCi może to być nawet 2x mniej. Przy takiej pogodzie jak jest teraz to PCi może wyjść 2x taniej niż węgiel.

 

Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?

Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

 

Weź pod uwagę, że pomimo spr. przesyłu en. el. i samego generatora, to:

- spr. en samego kotła przemysłowego jest znacznie większa niż spr. prymitywnego kotła domowego,

- proces spalania przemysłowego jest optymalizowany pod kątem emisji tych najbardziej szkodliwych związków (pyłów, związków siarki i azotu), począwszy od przygotowania opału, poprzez sam proces właściwy, a skończywszy na filtrowaniu i wychwytywaniu zanieczyszczeń,

- odpady procesu spalania są w części wykorzystywane (np. w budownictwie) a w części składowane profesjonalnie (a nie wywalane na drogę "pod swój nos").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...