Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.

Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś.

powiedz co "to" wnosi do tematu? Skąd takie "miarodajne" zużycie?Gdzie to "widzisz"? Po wypowiedzi rozumiem, że mamy do czynienia z "ekspertem" PC.

 

Zabawna odpowiedz. W kwestii wyjaśnienia: "widzę" to na fakturach klientów za energię elektryczną. Od jakiegoś czasu w Biurach Obsługi pojawia się ich co raz więcej i mam informację z "pierwszej ręki" jakie mają zużycie i w co zainwestowali, żeby było "ekologicznie". Ja nie wątpię, że rozwiązanie jest wygodne dla domowników i wiele osób stać na to rozwiązanie, ale chciałam żeby mi ktoś wyjaśnił, co to za chwyt reklamowy z tą "ekologią".

Pytam Was, bo nie jestem "ekspertem" PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o wyliczeniach tutaj:

http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9080&st=20

dla przyjętego zapotrzebowania na ciepło.

A swoją drogą ocieplenie mojego domu nie odbiega od większości opisywanych w tym wątku przypadków.

 

Mam wątpliwości co do wsp. COP tych systemów.Ale zostawmy to.

Są to wyliczenia dla 10000kWh. To są bardzo małe ilości energii. (albo dom bardzo ciepły, albo mały, albo ciepła zima). Dla jeszcze mniejszych zużyć można dojść do wniosku, że nawet powietrzna PCi sie nie opłaci i słusznie moim zdaniem. Jednak dla domu ponad 220m2 typowo potrzeba 25000 do 35000kWh energii (z praktyki). Są i przypadki gorsze. A wtedy wyniki takich wyliczeń przyjmują zupełnie inny wymiar.

Jeśli chodzi o ocieplenie to sama jego grubość nie determinuje efektów końcowych. Dużo zależy od:

- typu materiałów,

- sposobu wykonania,

- jakości i staranności wykonania,

- układu funkcjonalnego budynku (duże znaczenie ma garaż),

- bryły budynku,

- ilości żelbetów i sposobu ich izolowania,

- rodzaju i pow. okien, drzwi. i sposobu ich mocowania i uszczelniania,

- ciepła bytowego i zysków en.,

- wilgotności przegród (sican, el. żelbetowych,izolacji),

- etc,etc.

- wentylacji (w zbyt szczelnych domach powstaje bardzo często zjawisko ciągu wstecznego w niektórych kominach - część kominów nawiewa a część wywiewa, przepływy pow. mogą być bardzo duże)

A jak czytam twoje wypowiedzi czy Henoka to mam wrażenie że jesteście ludźmi rozsądnymi, którzy liczą, kombinują, zgłębiają wiedzę i w pewnym stopniu panują nad budową i użytkowaniem swego domu. Tak jak zresztą większość aktywnych użytkowników tego forum. Niestety 95% inwestorów liczy na fachowców, projektantów i instytucje nadzoru, a sami są jedynie w stanie ocenić czy fugi w glazurze mają równe czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawna odpowiedz. W kwestii wyjaśnienia: "widzę" to na fakturach klientów za energię elektryczną. Od jakiegoś czasu w Biurach Obsługi pojawia się ich co raz więcej i mam informację z "pierwszej ręki" jakie mają zużycie i w co zainwestowali, żeby było "ekologicznie". Ja nie wątpię, że rozwiązanie jest wygodne dla domowników i wiele osób stać na to rozwiązanie, ale chciałam żeby mi ktoś wyjaśnił, co to za chwyt reklamowy z tą "ekologią".

Pytam Was, bo nie jestem "ekspertem" PC.

Mam znajomych, którzy mają pompę Niebe w systemie woda - woda. otóż mają oni rachunki za prąd rzędu 700 -800 zlotych miesięcznie...tyle, że jeden z nich ma do ogrzania klinikę dla zwierząt o powierzchni 700m, a drugi hotel 1400m. Tego już w fakturach za EE na pewno nie piszą :o A w kwestii ekologii odpowiedź masz wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do obecnych użytkowników pompy ciepła. Jakie macie rachunki za prąd w sezonie?

Jak widzę koszty całej inwestycji, a później rachunki za prąd klientów, którzy zainwestowali pieniądze w to "cacko", to włosy stają dęba.

Najniższe dobowe średnie zużycie wynosi 50kW dziennie, ale są rekordziści, którzy osiągają 140kw na dzień! W wersji najtańszej to 750zł mieś. - 2000zł mieś. Proszę zwolenników tego rozwiązania o podanie argumentów przemawiających za "ekologią" PC?

Prąd jaki jest wytawrzany w elektrowniach "węglowych" = "nieekologicznych", swobodnie wystarczyłby na 5-10 domków jednorodzinnych...

 

140KW to chyba raczej prawie niemożliwe....

Skoro PC o mocy 11KW pobiera ok. 3,5KW, to musiałaby pracować 40 godzin na dobe :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale chciałam żeby mi ktoś wyjaśnił, co to za chwyt reklamowy z tą "ekologią". Pytam Was, bo nie jestem "ekspertem" PC.

Widocznie mają duże zapotrzebowanie na energię. Oglądając same rachunki nie wiesz za co mają takie zużycie. Może jeszcze uruchamiają młockarnię na noc, albo mają działające non-stop 4 plazmy po 400W każda, a może małą serwerownię w piwnicy :wink: ? Wydaje mi się, że w miarę miarodajne wyniki dla zwykłych domów mieszkalnych są w naszym arkuszu (jak pisał Klimaw kliknij na przycisk www). Zdecydowanie większą ilość danych można znaleźć np. na stronie naszych zachodnich sąsiadów:

http://wp-verbrauch.in-tostedt.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl

gdzie też zapraszam do dopisywania się bieżących użytkowników PC z naszego pięknego kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50kg ekogroszku o wartości opałowej 25MJ/kg, to w przeliczeniu 347kWh.

Moja instalacja z pompą ciepła w ciągu doby może pochłonąć maksymalnie 50kWh energii. Zakładając sprawność wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej 30% mój dom "spala" maksymalnie 24kg ekogroszku lub nieco więcej węgla gorszej jakości. Temperatura w moim domu nawet w największe mrozy nie spadała poniżej 20 st. C.

 

Pierwszy sezon był dramatyczny, bo dom miał nieocieplone poddasze i był wilgotny. W tej chwili kończę drugi sezon paląc od października, poszly nam 4 tony ekogroszku - max. 750kg na miesiąc. Podłogówka chodziła przy największych mrozach na max. 33st.C. Komfort jest nieporównywalny z poprzednim sezonem (21stC). Swoje robi również ocieplenie poddasza. Teraz proszę o porównanie parametrów.

Umieszczam małe sprostowanie, po przeliczeniu worków w kotłowni, poszło oczywiście 2,8t. Mamy jeszcze zapas z zamówionych 4t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

140KW to chyba raczej prawie niemożliwe....

Skoro PC o mocy 11KW pobiera ok. 3,5KW, to musiałaby pracować 40 godzin na dobe :p

 

Nie sądzę, żeby ktoś miał osobny licznik na PC. Mówimy o całkowitym dobowym poborze energii domu z PC. Chyba, że PC sprawi, że sprzętu typu telewizor i lodówka również zacznął korzystać z "ekologicznych" źródeł energii.

Rozumiem, że ekogroszek uwalnia do atmosfery wiele syfu, ale elektownie też. Nie ma cudów, a przy tym poborze energii, PC pobiera ponad 5 razy więcej prądu niż przeciętne gospodarstwo. Jak to porównać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku ten wskaźnik jest bardziej bliski 2 niż 5. Średnie dzienne zużycie prądu (wszystko w domu na prąd) to 26kW/h. W sezonie gdy nie ma grzania domu zużycie wynosi od 11 do 15 kW/h dziennie. przyjmijmy średnią 13 kW/h dziennie czyli na ogrzewanie wydaję tyle co na (tv, gotowanie, komputery i takie tam). Sory że tyle poprawiam ale żeby było ściśle to w skali roku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy sezon był dramatyczny, bo dom miał nieocieplone poddasze i był wilgotny. W tej chwili kończę drugi sezon paląc od października, poszly nam 4 tony ekogorskzu - max. 750kg na miesiąc. Podłogówka chodziła przy największych mrozach na max. 33st.C. Komfort jest nieporównywalny z poprzednim sezonem (21stC). Swoje robi również ocieplenie poddasza. Teraz proszę o porównanie parametrów.
Nie bardzo wiem, co mam porównywać.

Te 4 tony, to nadal zużycie energii do ogrzewania prawie 28tys. kWh, a to jeszcze nie koniec sezonu. Oprócz tego pewnie z innych źródeł energii tez korzystasz, np. z energii elektrycznej.

Nie wiem jak duży jest Twój dom.

Dla porównania w podobnym okresie zużyłem ok. 5200kWh energii elektrycznej, której koszt wynosi ok. 2000zł. Nie mam innego źródła ciepła, a ogrzewam 109m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie sądzę, żeby ktoś miał osobny licznik na PC. Mówimy o całkowitym dobowym poborze energii domu z PC. Chyba, że PC sprawi, że sprzętu typu telewizor i lodówka również zacznął korzystać z "ekologicznych" źródeł energii. ...

 

Zdziwil bys sie i to niezle :lol: :wink:

Wiekszosc z Nas ma przedlicznik dla PCi, taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"

No właśnie, jednak są obiegówki, sterowanie, dmuchawy itd., których nikt nie bierze pod uwagę jeśli ma inne źródło ciepła niż pc. Kocioł gazowy potrafi ciągnąć 150W. Sama obiegówka do węglowca to praca 24h/dobę po np. 100W co daje ponad 200zł zużycia energii w sezonie zimowym, dodajmy do tego drugą do podłogówki, dmuchawę 60W i pewnie ponad pół tony węgla popłynie z rachunkiem za prąd. U mnie przy dwutaryfowej optymalizacji ogrzewania 250zł to ponad miesiąc grzania wraz z pracą 3 obiegówek...

Wracajac do tematu pc: gdzie jest zakopany kolektor dolny po zimie?

http://img41.imageshack.us/img41/32/sniegcr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie sądzę, żeby ktoś miał osobny licznik na PC. Mówimy o całkowitym dobowym poborze energii domu z PC. Chyba, że PC sprawi, że sprzętu typu telewizor i lodówka również zacznął korzystać z "ekologicznych" źródeł energii. ...

 

Zdziwil bys sie i to niezle :lol: :wink:

Wiekszosc z Nas ma przedlicznik dla PCi, taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"

 

Pzdr.

 

Wow, to jestem pozytywnie zaskoczona. Grunt to świadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taich rzeczy nie montuje inwestorzy z piecami opalowymi (z wyjatkami) czy gazowymi poniewaz zuzycie en. elektrycznej jest znikome w porownaniu do calkowitego kosztu "paliwa"

No właśnie, jednak są obiegówki, sterowanie, dmuchawy itd., których nikt nie bierze pod uwagę jeśli ma inne źródło ciepła niż pc. Kocioł gazowy potrafi ciągnąć 150W. Sama obiegówka do węglowca to praca 24h/dobę po np. 100W co daje ponad 200zł zużycia energii w sezonie zimowym, dodajmy do tego drugą do podłogówki, dmuchawę 60W i pewnie ponad pół tony węgla popłynie z rachunkiem za prąd. U mnie przy dwutaryfowej optymalizacji ogrzewania 250zł to ponad miesiąc grzania wraz z pracą 3 obiegówek...

 

 

Nie zgodzę się z tymi wyliczeniami i z tym, że nie bierze się pod uwagę pozostałych urządzeń w kotłowni. Moje rachunki za prąd nie są większe niż 170zł -200zł, po uwzględnieniu wszystkiego co chodzi na prąd. Moje CO i CWU pochłania 750kg groszku mieś. zimą. Po wyłączeniu CO w kwietniu, do października zużycie to max. 1t ekogroszku.

Generalnie nie chodzi o licytowanie się. Znami minusy ekogroszku, ale koszty prądu przy PC nie są małe. Wasze wyliczenia, które przeglądałam nastrajają wręcz optymistycznie, ale gdy przychodzi klient, z haslem na ustach PC i wychodzi mu rachunek na 1500zł, to to niezaprzeczalnie jest dużo. Może ma tam w domu całą masę sprzętów na prąd, ale nie jest to odosobniony przypadek, ale jeden z wielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...

Zastanawia mnie jedno, co robia tutaj wypowiedzi ludzi ktorzy nie maja i nie zamierzaja miec PCi?

Czyzby nie zrozumieli tematu?

Opinie i spostrzezenia moga miec Ci ktorzy pompe ciapla maja a nie Ci ktorzy uwazaja ze ich piece sa lepsze, tansze czy oszczedniejsze.

To nie jest watek do pocieszania sie inwestorow, ktorzy kupili inne rozwiazanie niz pompa ciepla.

Proby udowodnienia ze ich rozwiazanie jest lepsze jest co najmniej nie na miejscu

Elektrownie maja (musza miec) filtry na kominach ograniczajace emisje zanieczyszczen, co robia indywidualni inwestorzy zeby ograniczyc zanieczyszczenia?

Zima i tak pracuja elektro-cieplownie zeby dostarczyc cieplo do domow w miastach, produkuja wiec i prad z ktorym trzeba cos zrobic -mozna i tak podejsc do zagadnienia :lol:

 

BTW: Czy np. 600kWh w miesiacu to duzo czy malo na calkowite zuzycie PCi, tj. sprezarki, pompki DZ i GZ?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale gdy przychodzi klient, z haslem na ustach PC i wychodzi mu rachunek na 1500zł, to to niezaprzeczalnie jest dużo

 

no to klient albo nie policzyl sobie zapotrzebowania budynku na cieplo albo policzyl i w trakcie budowy "przyoszczedzil"

z reszta jak juz rwxw napisal wysokosc rachunku nie ozdwierciedla zuzycia pradu przez PCi

Mam prawie 300mkw po podlodzie i 1400m3 kubatury, tynki skonczone w listopadzie, posadzka w grudniu a PCi odpalona w polowie stycznia tego roku. Srednio w ciagu doby pompka zjada 50kW. Nie mam jeszcze podlicznika :evil: ale juz niedlugo Wtedy dopiero bede mogl powiedziec ile faktycznie idzie na samo ogrzewanie (suszenie budynku ) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...