Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

bardzo fajna cena tej pompy. Zaskakujące :)

 

pompa woda-woda mi nie odpowiada bo w ciepłe dni (nie zimowe) dalej będzie eksploatować moje studnie. Mnie interesuje pompa powietrzna wspomagana czymś w najzimniejsze dni...

Mi dokladnie przyswieca ten sam cel, az dziw bierze ze jeszcze nikt takiej hybrydy nie wprowadzil w zycie, a swoja droga pompe powietrzna na wiosna jesien mozna kupic za ok 10tys i pompe woda/woda na zime za 7tys jakby to polaczyc to i tak taniej od gruntowki wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest urzadzenie prod. chinskiej. Abatronic to firma handlowa nie instalatorska, jesli znasz sie na temacie i bedziesz potrafił w razie czego ta PC naprawic to jest to okazja, jesli sie na temacie nie znasz to odradzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest urzadzenie prod. chinskiej. Abatronic to firma handlowa nie instalatorska, jesli znasz sie na temacie i bedziesz potrafił w razie czego ta PC naprawic to jest to okazja, jesli sie na temacie nie znasz to odradzam.

 

Mam kolege eksperta od hlodnictwa, ktory by mi to poskladal.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poddawalem juz dyskusji ten temat na innym watku ale zainteresowania brak, a pomimo trudnosci technicznych to i tak wg mnie rozwiazanie nie glupie, gdyz wymienik gruntowy nie jest w tym przypadku tak intensywnie eksploatowany, jak DZ, gdy tylko temp wzrosnie do ok +5stC, mozna ominac wymiennik i pozwolic mu sie regenerowac przez lato. Moj pomysl byl aby zastosowac wymiennik/GWC wodny1 (glikolowy) badz wzykly rurowy.

 

Na pierwszy rzut oka są tu dwa poważne problemy.

Pierwszy: opory przepływu powietrza przez nagrzewnice. Dla wentylatora z PCi może to stanowić poważny problem, aż to drastycznego spadku temp. parowania i wyłączenia. Dodatkowy wentylator to dodakowa spora moc.

Drugi: to realne moce tych nagrzewnic przy małych różnicach temp. Jeśli przyjmujesz temp. glikolu 5stC to np. przy temp. -5stC dT max będzie 10K, a średnio to jeszcze mniej. Moc takiej nagrzewnicy będzie znacznie mniejsza o nominalnej. Nawet przy -20 te róznice będą bardzo małe. Oczywiście zawsze można korygować to "wielkością" (mocą) nagrzewnic, ale obawiam się że koszty mogą wyjść wtedy bardzo duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolege eksperta od hlodnictwa, ktory by mi to poskladal.....

Nie chodzi o poskładanie, to jest gotowe poskładane urządzenie. Tylko podłączyć.

Chodzi o późniejsze naprawy.

Co do "okazji", to okazyjna może się wydawać tylko cena. Wątpię abyś dostał za 5 lat cokolwiek w razie awarii, np. moduł invertera, a ryzyko w takich urządzeniach jest duże. Chyba że zrobisz jak z klimatyzatorami "No-Name" - kupisz następny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka są tu dwa poważne problemy.

Pierwszy: opory przepływu powietrza przez nagrzewnice. Dla wentylatora z PCi może to stanowić poważny problem, aż to drastycznego spadku temp. parowania i wyłączenia. Dodatkowy wentylator to dodakowa spora moc.

Drugi: to realne moce tych nagrzewnic przy małych różnicach temp. Jeśli przyjmujesz temp. glikolu 5stC to np. przy temp. -5stC dT max będzie 10K, a średnio to jeszcze mniej. Moc takiej nagrzewnicy będzie znacznie mniejsza o nominalnej. Nawet przy -20 te róznice będą bardzo małe. Oczywiście zawsze można korygować to "wielkością" (mocą) nagrzewnic, ale obawiam się że koszty mogą wyjść wtedy bardzo duże.

ja widzę jeszcze jeden problem. Takie ilości (spore) powietrza które przepływało by przez te nagrzewnice, w bardzo szybkim tempie wyeksploatowałyby dolne źródło.

 

Ja bym poszedł jeszcze inną drogą.

Mając 2 studnie niedaleko siebie, łączymy je rurką zakopaną załóżmy 2m pod ziemią razem z dobrą pompą wodną.

W 1 studni zatapiamy x metrów grubego gumowego węża o przekroju x. Wylot węża ponad studnię. Drugi wylot podciągnięty pod pompę ciepła.

W momencie gdy pompa się załącza, załącza się również pompa wodna zabierając zimną wodę z 1 studni i zrzucając ją do studni obok. Oczywiście wymaga to sprzęgnięcia pompy ciepła z pompą wodną między studniami.

Powietrze było by ogrzewane w rurze w studni i trafiało by do pompy. Woda nie zamarznie, bo wciąż będzie napływać nowa, o temperaturze 7, 8 C'

 

Są tylko kwestie takie do rozstrzygnięcia.

Jaka długość i średnica węża, aby to powietrze zdążyło się cokolwiek ogrzać.

I czy w ogóle to ma sens :D

 

Oczywiście ten sposób nie pokryje 100% zapotrzebowania pompy ciepła na powietrze, ale jak dodamy do tego powietrze z reku to już możemy COP pompy bardzo znacząco podnieść.

 

Oczywiście nie jestem ekspertem, a gdybaczem. Więc czekam na opinie bardziej obeznanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym popatrzył od drugiej strony.

Przymierzałem się już dawno do zrobienia takiej hybrydy z dwoma parownikami, w zasadzie byłaby to pompa glikolowa z dodatkowym parownikiem powietrznym.

Nic z tego nie wyszło, bo byłoby nieopłacalne, pompa gruntowa dostarcza w zupełności ciepło cały rok, więc dokładanie kosztów tylko po to aby grzać CWU z lepszym COP było bez sensu.

Miałoby to sens przy dużym większym zapotrzebowaniu na cwu latem niż typowe "domowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddawalem juz dyskusji ten temat na innym watku ale zainteresowania brak, a pomimo trudnosci technicznych to i tak...

Moim zdaniem taka hybryda nie będzie miała wielu zalet. Żeby dostarczyć na tyle dużo ciepła żeby to miało sens, instalacja glikolowa powinna być w miarę duża. Jeśli będzie duża, to po co dodatkowa wymiana glikol/powietrze ? To tylko dodatkowe straty i kolejne koszty tłoczenia medium - glikolu i powietrza, a więc mniejszy cop. Jeśli dz będzie małe, to jego efekt będzie też mały, więc szkoda zachodu. Nie wspomnę o koszcie wykoania i wydajności wymienników, o czym już pisał Terplace.

Ktoś wspominał o wykorzystaniu GWC do ogrzewania powietrza pc. Jeśli przepędzimy przez GWC tyle powietrza ile wymaga pc, to o ile damy radę to zrobić dużą turbiną, nie ogrzeje się ono znacząco w 30 m rury. Po prostu wydajność cieplna gruntu jest na tyle mała, że ciepło trzeba pobierać z dużej jego objętości - tego się nie przeskoczy i z tego powodu wynaleziono kolektory ziemne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje dalsze perypetie z pompą:

Wypowiedź instalatora:

"Witam Panie Tomku.

Rozmawiałem z Dawidem z Viessmanna, działanie pompy jest jak najbardziej w normie. Sprawdzili moje obliczenia i wszystko pasuje, zarówno moc pompy jak i moc dolnego źródła. Intensywna eksploatacja dolnego źródła wynika z innych właściwości cieplnych domu w stanie surowym i domu ocieplonego (to nie tylko mostki termiczne, ale całe ściany stanowią jeden wielki ”mostek” a i dom jest ciągle niedosuszony.

Dawid zalecił mi ograniczenie czasu pracy pompy tak, aby chronić dolne źródło.

Przy okazji odpowietrzę jeszcze raz podłogówkę i sprawdzę równomierność pracy poszczególnych sond."

Co o tym sądzicie, dodam, że pompa chodzi równo 2 m-ce. 1-szy na grzałce,a teraz w trybie normalny + grzałka. Jeżeli ktoś chce się wgłębić to mam w exelu plik z odczytami z kolejnych dni jak się zachowuje pompa, czas pracy ilość załączeń, czas pracy grzałki. Teraz sczytuję też temperatury.

Dzięki za pomoc.

Mam jeszcze pytanie kiedy kładliście kafelki na podłogę i czy przy załączonym ogrzewaniu??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteśmy przed budowa domu i zastanawiamy się nad ogrzewaniem pompą ciepła. Chcielibyśmy porozmawiać z użytkownikami, najbardziej interesują nas koszty instalacji i późniejszego utrzymania. Jeśli było by to możliwe, bylibyśmy zainteresowani obejrzeniem takiej pompy u kogoś na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

trochę się tu działo :o :roll: :wink: :cry:

" Niektorzy wykonawcy dowiertow zalecaja 7 - 10 m w zaleznosci od rodzaju podloza."

rodzaju podłoża owszem ale przede wszystkim głębokości odwiertu ..krótsze mniejsze odległosci ....dłuższe większe .........

odnośnie grzejników

ja mam dwa obiegi ( podłogówka parter ...poddasze grzejniki ) ale na jednej temp. ( działają razem ) i tylko w taniej taryfie ( przewymiarowane..niestety strop drewniany i nie mogła być akumulacyjna ) owszem lepiej było jak miałam G11 ...ale i teraz ( G12 ) nie jest źle . W nocy podbijam i rano mam 23 *C .. pózniej mam wyłączone i cwu i co., .....g.13-15 dogrzewam ( co+cwu ) ..później się rozładowuje ...i owszem spada ( zależy od zewnętrznej , no i ja nie mam tak akumulacyjnego domu ) ale nigdy nie jest mniej przed g.22 niż 20 *C .

Oczywisice można byłoby mieć dwa obiegi każdy na różnej temperaturze ( mieszacz ) .

Komfortowo lepiej ( niestety grzejniki szybko się nagrzewają ale i szybko robią się chłodne ) ale drożej .....

Natomiast mam pytania ..co myślicie o

* podłogówce nieakumulacyjnej ( czyli nie w wylewce )

tylko coś takiego jak tu ( na stropie drewnianym czy pływająca czy na legarach )

http://www.ekosc.pl/index.php?d=6

* taka nieakumulacyjna podłogówka kontra grzejniki przewymiarowane

jak trzyma ciepło , jak stygnie. ile traci jedno do drugiego a moze porównywalne ?

* nieakumulacyjna kontra akumulacyjna podłogówka ( wiadomo która lepsza ale czy bardzo grubo odstaje w jakiejś skali )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając 2 studnie niedaleko siebie, łączymy je rurką zakopaną załóżmy 2m pod ziemią razem z dobrą pompą wodną.

Jako własciciel PC powietrznej też rozważałem takie pomysły. Ale rachunki zawsze wychodzą na minus.

Przelicz. Masz PC o mocy np. 8,4kW. Wtedy przy pracy na maksa PC zuzywa ok. 2,5kW. Jeśli przez swoje usprawnienia zyskasz optymistycznie licząc 0,2 na COPie, to efektywnie zyskujesz 500W. A ile zużyje pracujaca pompa tłocząca wodę?

Moim zdaniem jedyny sens wspomagania PC powietrznej, to skierowanie wyrzutni WM na tę pompę. NIc to nie kosztuje, a efekt może jakis jest-zwłaszcza gdy nie ma odzysku ciepła z wentylacji (ja tak na razie mam :) )

 

Bedziesz musiał grzać do maksymalnej temp., a na podłogówkę puszczac przez mieszacz

 

Nieprawda. Przy pompie ciepła stosuje się inne rozwiązanie, mieszacz to jest największy błąd instalatorów w pośpiechu przekwalifikowanych z węgla i gazu na PC.

Z mieszaczem masz rację. Np. Altherma ma możliwość sterowania zaworem dwudrożnym dla chłodzenia i grzania klimakonwektorami. Da się to pewnie tez zastosować dla grzejników. Ale jak widzę ty stosujesz własny patent na sterownie obiegami.

Mam jeszcze pytanie kiedy kładliście kafelki na podłogę i czy przy załączonym ogrzewaniu??

Pozdrawiam

Ja wyłączałem daną strefę podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura na wyjściu z pompy ciepła wynika nie z "wytłumaczenia" pompie naszego żądania, tylko z proporcji mocy dostarczanej do mocy możliwej do odebrania.

Przyznam, że nie za bardzo rozumiem. Dla CWU to zgoda. PC próbuje osiągnąć maksymalną temp. na wyjściu. Jednak dla CO w uproszczeniu mówiąc temp na wyjściu jest uzależniona od ustawienia na sterowniku. Wiadomo, że przy dużym zapotrzebowaniu może być mniejsza od nastawionej, ale jej nie przekroczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm .. bardzo bym prosiła moze tak troche jasniej odnosnie tych obiegów grzewczych

"Zależy jaki system montuję.

Jeśli swój, rozwiązuję sterowanie wg własnych pomysłów dla konkretnego przypadku. Jeśli "firmówkę" to nie ma wyboru - sterownik pompy ciepła."

wcześniej było napisane że mieszacz na podłogówce jest wzięty z kotłów itd ...

wiec pytanie " co" powoduje że mamy różną temperaturę dwóch obiegów grzewczych ( podłogówki i grzejników ) czy nie mieszacz na podłogówce którym będzie sterować druga krzywa grzewcza sterownika PC ?

bo owszem mówi się ogólnie sterownik ale sterownik to program , podłączenia elektryczne itd , natomiast fizycznie "coś" umożliwia to wykonanie np. zawór mieszający 3 drogowy ...

jeśli coś innego nie ten zawór .....to co ? ( bo tak wyglada z tych rozmów jakby mieszacz to byłby be ..to co jest nie be w takim razie ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...