Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

PCi inwertorowe w systemie VRF mogą być pompami ciepła gazowymi

Fajne, rzeczywiście ciekawe ile to kosztuje...

jezeli dobrze rozumie to dzieki zastosowaniu takiego systemu bede wstanie szybko podniesc temp. np w wybranych dwoch pokojach a trzymac min w pozostalym obiekcie?

To szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu z wykorzystaniem niskotemperaturowego źródła ciepła może nie być takie szybkie, zwłaszcza przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego. Musiałbyś to rzeczywiście gdzieś sprawdzić w praktyce.

 

Wydawalo mi sie ze przy PCi P-P wykorzystywane sa przewody wentylacyjne i do pomieszczen wdmuchiwane jest cieple powietrze???

Chyba ze czegos nie kumam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale PCi inwertorowe w systemie VRF mogą być pompami ciepła gazowymi i taryfa G12 nie odgrywa wtedy roli.

 

Pierwszy wykres ma charakter komercyjny. Przedstawia on porównanie systemów o dwóch róźnych mocach, bez względu na typ. Równie dobrze można zamienić opisy na przeciwne.

Wykres na pewno jest komercyjny bo skopiowany z artykułu prawdopodobnie sponsorowanego.

Ja bym się bardziej skupił na fakcie że gazowe PCi mają wysoką sprawność przy niskiej temperaturze DZ.

Jesteś pewien że po zamienieniu opisów te wykresy dalej będą mówiły to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCi inwertorowe w systemie VRF mogą być pompami ciepła gazowymi

Fajne, rzeczywiście ciekawe ile to kosztuje...

jezeli dobrze rozumie to dzieki zastosowaniu takiego systemu bede wstanie szybko podniesc temp. np w wybranych dwoch pokojach a trzymac min w pozostalym obiekcie?

To szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniu z wykorzystaniem niskotemperaturowego źródła ciepła może nie być takie szybkie, zwłaszcza przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego. Musiałbyś to rzeczywiście gdzieś sprawdzić w praktyce.

 

Wydawalo mi sie ze przy PCi P-P wykorzystywane sa przewody wentylacyjne i do pomieszczen wdmuchiwane jest cieple powietrze???

Chyba ze czegos nie kumam.

Pisałem już wyżej

Te systemy są bardzie j dedykowane do współpracy z jednostkami wewnętrznymi w układzie zdecentralizowanym i ogrzewania dynamicznego.

A że mogą współpracować aż z 48 jednostkami to pozwala na indywidualne grzanie każdego pomieszczenia w obiektach.

Dynamika tego systemu powinna więc być całkiem spora i zdatna do zastosowania w obiekcie komercyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. na początku podałem, że chodzi o system powietrzny, gdybym chciał wprowadzić kolege w błąd to bym napisał aby dobrał sobie system pod 130%, ale podałem nomianalną wydajność, dla przykładu jednostka o cop=4.72, w -10 notuje spadek wydajności o 12% czyli 25,8 kW(20C -6/7) a parametr (+24wew w -10C) - 22,6 kW, średnio w innych urządzeniach jest to 30% spadku wydajności (dla jednostek większych)

2. kolega napisał, że chodzi o obiekt komercyjny o różnym stopniu aktywności, elastyczność systemuj jest na tyle duża, że mając 20 pokoi mozna eksplotować 1 i płacić za jeden, w naszym klimacie bywa tak, że mamy lato i nagle temperatura spada do 15C, przełączenie takiego systemu na grzanie nie ma żadnych problemów i jest blyskawiczne, po ok. 7 min system grzej, tej zimy uruchamiałem spa, pierwszy start przy temperaturze w -8C, temp. pomieszczeń ok.23C, jedyny system grzewczy 12 pomieszczeń, jak chcecie to wam polece dobry ow nad morzem.

3. w kwesti cop średnio sezonowego myślę, że byłby jeszcze wyższy,

4. bez urazy ale to formum jest o domowym sprzęcie, a vrf są komercyjne...

5. wg mnie nie jest kwestią istotną namagazynowac ciepła, trzeba je tanio produkować na żądanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wskaż producenta który podaje w katalogu oficjalnie parametry PCi przy -20C

 

Tu masz (w zakładce dane techniczne)

 

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/f2025/menu-id-236.html

 

dzięki sSiwy, to akurat znałem,

ta gwiazdka jest dobra :)

*Sprężarka, wentylator I sterowanie. Proces odmrażania może redukować stosunek wydajności grzewczej do poboru mocy elektrycznej o około 10%.

i kto tu mówi o wprowadzaniu w błąd

 

w kwestii zaubadana, to nie jednostka wewnętrzna wpływa na sprawność, tylko zewnętrzna, nie ruszysz sprężaki bez jednostki wewnętrznej, komunikacja, sterowanie, są na to sposoby pytanie czy to się opłaca.

jakiść czas temu zbudowałem na agregacie hitachi na inverterze, ze zbiornikiem 500l, chodzi do dziś, i właściciel zadowolony,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Limagraf

 

Niestety, jak to w życiu, nie jest tak pięknie. Zgoda, masz dodatkowo chłodzenie w cenie, to jest istotna zaleta. Ale z drugiej strony:

 

Po pierwsze, taki system tani na pewno nie jest, ceny "dodatków" powalają, np. lepszy system sterowania.

 

Po drugie, przeważnie nie mogą być zastosowane jako jedyne źródło ciepła, wyjątkiem są bardzo sprzyjające lokalizacje (może u Ciebie sprawdziłoby się bez przewymiarowania?)

 

Po trzecie, co z grzaniem wody użytkowej? A potrzebujesz jej bardzo dużo, więc grzałki odpadają na samym starcie.

 

Po czwarte, nie tylko Hitachi oferuje te systemy, zobacz też tu: http://www.klima-therm.pl/pl/produkty/biuro/systemy_vrf/art60.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pewien instalator poinformował mnie, że muszę wymienić grunt w związku z budową kolektora poziomego. Przyczyna - w miejscu gdzie będą zakopane rury jest glinka, czyli grunt nieprzepuszczalny. Według fachowca uniemożliwi to regenerację dolnego źródła przez wody opadowe w okresie wiosenno - letnim. Stąd propozycja wymiany gruntu na przepuszczalny (piasek, żwirek).

Nie bardzo podoba mi się ta teoria, ale zapytam na forum osób bardziej doświadczonych, co o tym sądzą.

Poniżej zdjęcie dzisiaj zrobionego wykopu w miejscu projektowanego kolektora. Głębokość około 1 m.

http://images45.fotosik.pl/270/3e3630d7797b9facmed.jpg' alt='3e3630d7797b9facmed.jpg'>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. na początku podałem, że chodzi o system powietrzny, gdybym chciał wprowadzić kolege w błąd to bym napisał aby dobrał sobie system pod 130%, .......

Ale mi chodziło nie o moc a o efektywność.

2. kolega napisał, że chodzi o obiekt komercyjny o różnym stopniu aktywności, elastyczność systemuj jest na tyle duża, że mając 20 pokoi mozna eksplotować 1 i płacić za jeden..........

Tu się zgodzę. W takim przypadku elastyczność to rzecz cenna. Można sporo zaoszczędzić jak kończy się sozon i nie trzeba "kotłować" wszystkich pomieszczeń. Chociaż trochę przesadzasz z tym, że płacisz za jeden, itd. Pamiętaj o transmisji ciepła poprzez przegrody oraz poprzez powietrze wentylacyjne.

3. w kwesti cop średnio sezonowego myślę, że byłby jeszcze wyższy,

A z jakiej to racji? Czym chłodniejsze dni, tym ilość ciepła potrzebna większa, a COP niższy. Co z tego że przy wyższych temp. zewn. systemu COP będzie wyższy jeśli nie będzie potrzeba duża ilość energii.

4. bez urazy ale to formum jest o domowym sprzęcie, a vrf są komercyjne...

Bez urazy, ale nie podniecaj się słowem komercyjny, bo technologie są stosowane te same. Jeśli piszesz o mniejszym spadku wydajności niż przy standardowych systemach to znaczy że stosowany jest EVI, ale też w małych urządzeniach (domowych) się to stosuje (np. wspomniany ZUBADAN).

5. wg mnie nie jest kwestią istotną namagazynowac ciepła, trzeba je tanio produkować na żądanie.

Zależy od układu i okoliczności. Zachęta w postaci II taryfy mówi co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wihajster

 

1. chłodzenie, wyższy standard.

2. może wyższe koszty ale pytanie o ile, lepsze sterowanie, niższe koszty eksploatacji, warto wiedzieć, drożej jest zrobić heizung + klime.

3. dzisiejsze systemy mogą i są nie tylko nad morzem, jedynym systemem grzewczym.

4. jak dasz gruntową to kiedy ci się zregeneruje DZ (może wymiana gruntu?), jak będziesz grzał cwu, nikt nie powiedział aby zrobić totalnie jeden system, można zrobić tzw odzysk ciepła ale...

5. fakt, ale hitachi cop=4.72 a fujitsu=4.37, daikin też ma zbiżone parametry to hitachi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pewien instalator poinformował mnie, że muszę wymienić grunt w związku z budową kolektora poziomego..........

 

Mam nadzieję, że była to ostatnia rozmowa z tym instalatorem. :-? Trudno to komentować. Oczywiście jak jest ciężka glina, to należy pod rury dać podsypkę z piasku kilka cm i przykryć rury piaskiem, aby "odciążyć je trochę mechanicznie".

Napisz jaki to region bo 1m to trochę płytkawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wihajster

1. chłodzenie, wyższy standard.

A co to znaczy wyższy standard chłodzenia?

 

2. może wyższe koszty ale pytanie o ile, lepsze sterowanie, niższe koszty eksploatacji, warto wiedzieć, drożej jest zrobić heizung + klime.

Niższe koszty eksploatacji od czego? Od grzałek, eleju opałowego? Bo to chyba tyle.

 

3. dzisiejsze systemy mogą i są nie tylko nad morzem, jedynym systemem grzewczym.

Zależy jak się "zwymiaruje".

 

4. jak dasz gruntową to kiedy ci się zregeneruje DZ (może wymiana gruntu?), jak będziesz grzał cwu.........

Obracasz się w sferze mitów i bajek. Nie ma takiego niebezpieczeństwa, chyba, że ktoś coś spartoli albo zaoszczędzi, ale wtedy to już wszystko może wyjść zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyższy standard obiektu, nie chłodznia w dosłownym tego słowa znaczeniu :),

 

"Obracasz się w sferze mitów i bajek. Nie ma takiego niebezpieczeństwa, chyba, że ktoś coś spartoli albo zaoszczędzi, ale wtedy to już wszystko może wyjść zimą"

- a jak coś spartoli to co w tedy? przeparszam pomyliłem się? wymianiamy grunt? - mniejsze ryzyko zmarnowania pieniedzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pewien instalator poinformował mnie, że muszę wymienić grunt w związku z budową kolektora poziomego..........

 

Mam nadzieję, że była to ostatnia rozmowa z tym instalatorem. :-? Trudno to komentować. Oczywiście jak jest ciężka glina, to należy pod rury dać podsypkę z piasku kilka cm i przykryć rury piaskiem, aby "odciążyć je trochę mechanicznie".

Napisz jaki to region bo 1m to trochę płytkawo.

 

Mój domek będzie budowany w centralnej Polsce (Piotrków Tryb.). Ten 1 metr to było tylko takie "grzebnięcie" żeby się zorientować jakie są warunki glebowe. Granica przemarzania gruntu według budowlańców to u nas około 80 cm. Kolektor będzie głębiej, jak głęboko tego jeszcze nie wiem. Na tym metrze zaczęła się pojawiać woda - taka strużka zaczęła wypływać z tej gliny. Jeśli będzie wilgoć na głębokości 1.2-1.3 metra to wydaje mi się to optymalne dla kolektora. Zobaczymy co powie instalator.

Myślicie, że można z takiego gruntu wyciągnąć 30 W/m2?

Najbardziej dobijają mnie przybliżone wartości wydajności energetycznej gruntu. Glina sucha 20-30 W/m2, glina mokra 30-40 W/m2, i co tu przyjąć do obliczeń? Można by 20 a można by 40. Czasami wydaje mi się, że to wszystko trochę takie wróżenie z fusów :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...