Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tej pompie do CWU:

 

http://www.ochsner.pl/ochsner-produkte/produktdetail/?L=3&tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=12&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=049e16e5a3

 

potrzeba 8h na zagrzanie wody do temperatury 55 C'. Bardzo chciałem kupić taką pompę, ale teraz sam nie wiem. Wszak 8 godzin sprawia że te pompy wcale nie są wydajne i dla 4 osobowej rodziny może braknąć ciepłej wody któregoś wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój domek będzie budowany w centralnej Polsce (Piotrków Tryb.). Ten 1 metr to było tylko takie "grzebnięcie" żeby się zorientować jakie są warunki glebowe. Granica przemarzania gruntu według budowlańców to u nas około 80 cm. Kolektor będzie głębiej, jak głęboko tego jeszcze nie wiem. Na tym metrze zaczęła się pojawiać woda - taka strużka zaczęła wypływać z tej gliny. Jeśli będzie wilgoć na głębokości 1.2-1.3 metra to wydaje mi się to optymalne dla kolektora. Zobaczymy co powie instalator.

Myślicie, że można z takiego gruntu wyciągnąć 30 W/m2?

Najbardziej dobijają mnie przybliżone wartości wydajności energetycznej gruntu. Glina sucha 20-30 W/m2, glina mokra 30-40 W/m2, i co tu przyjąć do obliczeń? Można by 20 a można by 40. Czasami wydaje mi się, że to wszystko trochę takie wróżenie z fusów :).

 

Jak nie będziesz miał problemu z napływającą wodą to zakop na 1,6 do 1,8m. Zyskasz z 2stC.

Możesz przyjąć w zakresie 25 do 30W/m2. Więcej nie przyjmuj, bo nawet jesli teraz jest wilgotno nie znaczy że będzie np. za kilka lat. Masz rację, to trochę wróżenie z fusów chociażby z tego powodu, że w obrębie wymiennika grunt może być niejednorodny, ale to nie apteka i nie przejmu się tym tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zastosowania systemu VRF do ogrzewania pomieszczen, CWU bedzie mi latwiej i szybciej podgrzac piecem olejowym.

Zastanawiam sie, jak dlugo musialbym czekac na podniesienie temp. z 10C do 20C przy uzyciu PCi z podlogowka. Mial moze ktos taki przypadek?

Pozdr

RL

 

Zastanów się jeszcze nad jednym. Nie wiem ile będziesz potrzebował cwu. Napisz dla ilu osób planujesz cwu. Może się okazać, że ilość ciepła w roku potrzebna na cwu będzie zbliżona do ciepła potrzebnego dla ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałam za dokładnie bo .... płodni jesteście :)

ale prowadzono badania VRF kontra GSHP jako najbardziej konkurencyjnymi systemami . - efektywność energetyczna .

tu całość art .( wykresy )" Energy Effi ciency: VRF vs. GSHP Systems"

strony 16-21.....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/HPC.pdf

chyba wnioski są jednoznaczne ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałam za dokładnie bo .... płodni jesteście :)

ale prowadzono badania VRF kontra GSHP jako najbardziej konkurencyjnymi systemami . - efektywność energetyczna .

tu całość art .( wykresy )" Energy Effi ciency: VRF vs. GSHP Systems"

strony 16-21.....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/HPC.pdf

chyba wnioski są jednoznaczne ....

 

Dzieki wielkie za linka, duzo ciekawych info z ktorych jednoznacznie wynika ze GSHP sa bardziej energoszczedne przy pracy w tych samych warunkach i przedzialach czasowych. Z tym ze w moim przypadku, tak mi sie wydaje, w okresie jesienno/zimowo/wiosennym, gdy oblozenie obiektu bedzie niewielkie bardziej bedzie mi sie oplacalo uzywac pompy P-P.

 

 

Poniezej takie male porownanie, nie wiem ile w tym prawdy a ile marketingu:

 

Porównanie pomp ciepła na przykładzie budynku biurowego.

Porównania nakładów inwestycyjnych dokonano na przykładzie budynku biurowego o powierzchni 900m2 i kubaturze 27DCm3 Przyjęto następujące dane wejściowe:

 

• współczynnik przenikalności cieplnej 0t3W/m2K

• temperatura zewnętrzna: -6 stC

• temperatura wewnętrzna: +20 st C

• ilość pomieszczeń: 15 pokoi biurowych

 

Po obliczeniu bilansu cieplnego dla budynku otrzymano 18000W zapotrzebowania na ciepło, co daje średnio 20W/m2. Po dokonaniu doboru systemu otrzymano następujące informacje o systemie:

 

• Dwie jednostki zewnętrzne: AJłA90L(MASTER)

• Moc elektryczna: 6820 W

• Współczynnik COP dla temperatury -6stC wyniósł 2,77 kW/kW

• Długość instalacji przyjęliśmy: 40m

• Różnicę wysokości przyjęliśmy: 15m

 

Cena takiego systemu, zawierająca jednostki zewnętrzne, wewnętrzne, instalację freonową, robocizną, wyniosła 70000€ (*3). Po przeliczeniu ceny na m2 obiektu uzyskaliśmy wartość 75-95 €/m2. Analizujące rynek i najpopularniejsze rozwiązania {*1) dla tego typu obiektu uzyskaliśmy następujące informacje:

 

• Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym: 90-135 €/m2(*2)

• Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym poziomym: 82-120 €/m2(*2)

• Pompa ciepła z wymiennikiem typu powietrze-woda: 70-120 €/m2 Rozważające koszty eksploatacyjne takiego rozwiązania przyjęto:

• Średni czas pracy systemu 5000h/rocznie

• Cena prądu 1kWh 0t13€/kWh (*3)

 

Mnożąc ilość godzin pracy przez moc elektryczną otrzymujemy zużycie energii elektrycznej na poziomie 34100kWh rocznie. Uwzględniając cenę 1kWh otrzymujemy wynik ok. 4433€ rocznie. Przeliczając na koszty miesięczne uzyskujemy wynik ok. 369€ miesięcznie!!

 

(*1f źródło opracowanie SVEP

(*2) cena nie zawiera kosztów wykonania odwiertów

(*3) według warunków Szwedzkich na dzień 2007-08-31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj koszty serwisowania, ze dwa razy w roku, wszystkich jednostek.

Dodaj mniejszą żywotność p-p.

Dodaj (w Twoim przypadku) "coś do CWU", uwzględniając koszty eksploatacji.

W resztę rewelacji nie wnikam.

 

tak mi sie wydaje, w okresie jesienno/zimowo/wiosennym, gdy oblozenie obiektu bedzie niewielkie bardziej bedzie mi sie oplacalo uzywac pompy P-P.

A tutaj mogę się zgodzić, o ile nie będzie "nieplanowych konferencji", podczas których będziesz musiał do pokoi razem z kluczami dołączyć po farelce.

BTW: nie licz na oszczędzanie energii przez gości...

(trochę przejaskrawiłem, wybacz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzieki .....

 

 

Moja rada jest taka. Zleć OZC np. Henokowi. Zleć oszacowanie zapotrzebowania na cwu. Może się okazać, że przygotowując cwu znacznie drożej (olejem, prądem) stracisz więcej niż zyskasz przy ew. oszczędzaniu na ogrzewaniu. Pamiętaj o tym, że jak wyłączysz z ogrzewania część pomieszczeń, to zapotrzebowanie na ciepło nie spadnie o tyle jak by to wynikało np, z powierzchni.

 

A teraz jeszcze przejadę się po tych liczbach.

a) bilans cieplny budynku dość optymistyczny,

b) przy tej pow. za m2 cena za PCi z wymiennikiem pionowym, z dużą ilością cwu i z podłogówką wyniesie ok. 50E a nie 100E, a jeszcze jest napisane,że cena 100E nie zawiera odwiertów,

c) przy normalnej zimie i prawidłowo dobranej mocy czas pracy będzie raczej większy niż 5000h, nawet nad morzem.

d) przy akumulacyjnych systemach grzewczych realna cena en. el. jest niższa, gdyż da się wykorzystać w większym stopniu II taryfę.

 

Wtedy to porównanie wygląda znacznie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy znacie może firmę EXOTHERM a wszczególności jej pompy powietrzne.

Na allegro http://allegro.pl/item951565746_pompa_ciepla_65c_nawet_przy_25c_evi_scroll.html mają pompę ze sprężarką Hitachi EVI Scroll o której piszą:

 

-sprężarki Hitachi EVI Scroll Japan-tzw. podwójne sprężanie gazu

-sterowniki Siemens LCD Poly Cool Germany

-pompa obiegowa Wilo 25-6 Germany

-dogrzewacz el. przepływowy 3 KW

-zawory rozprężne ALCO oraz Emerson USA

-filtry gazu Emerson USA

-wymienniki stal nierdzewna 316 Swep Sweden

-styczniki Schneider Germany

-czujniki zaniku faz Telemecanique France

-manometry zegarowe Garhope USA

-gaz R 417A ( dla pomp z temp. na zasilaniu do +65C )

-380V oraz małe modele 230V

-soft starty

-czujniki błędu faz

-obudowy wygłuszone wew. ze stali nierdzewnej lub lakierowana proszkowo.

-COP nawet ponad 4,6

-max. temperatura wody grzewczej do +65 C

-minimalna temperatura zewnętrza (powietrza) to -25C

 

Co o tym sądzicie? Czy taka pompa sprawdzi się w praktyce w naszym klimacie (małopolska)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz ich stronkę:

http://www.exotherm.pl/

 

kilka stron wcześniej już pytałem o te pompy, bo cena ich jest bardzo przystępna. Ale nikt nic nie wie. Same domysły. Więc na ryzyko można by kupić taką pompę, wszak jest niedroga.

 

 

Ja natomiast ponawiam moje pytanie odnośnie tej pompy do CWU:

http://www.ochsner.pl/produkte/produktdetail/?tx_chproducts_pi1[ch_products_productid]=12&tx_chproducts_pi1[linkrefererpid]=23&cHash=049e16e5a3

 

dlaczego potrzeba aż 7, 8 godzin aby nagrzać wodę do temp. 55 C'?

Czy pracująca 8h pompa, jest naprawdę oszczędna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników i sympatyków PCi. Próbowałam przeczytać cały wątek, ale dobrnęłam do strony 101 i wymiękłam. Niemniej jednak bardzo dziękuję za cenne informacje hydrolowi, bonetce, terplace, adamowi_mk, ssiwemu i wielu innym aktywnywnym użytkownikom.

Do strony 101 nie znalazłam jednak rozwiązania, które chciałabym zastosować w swoim domu. Mianowicie chcę wykorzystać PCi glikol/woda z pionową sondą gruntową nie tylko do ogrzwania domu i cwu ale także do pogrzania powietrza nawiewanego w zimie do domu. Założenie jest takie, że wywiew będzie grawitacyjny, a nawiew kanałami rozprowadzonymi między stropem a sufitem podwieszanym. Nie chcę klasycznej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, bo w przypadku braku prądu zostaję bez wentylacji w domu - stąd wywiew grawitacyjny. (Jeśli nie będzie prądu i nawiew nie będzie działał, to poprostu uchylę okno). Najważniejszą kwestią jest dla mnie podgrzanie powietrza nawiewanego. Klasyczny GWC nie jest wskazany ze względu na bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Do tego dochodzi aspekt finansowy: skoro wydaję ciężką kasę na pompę ciepła, to chciałabym ją maksymalnie wykorzystać i nie wydawać kolejnych pieniędzy na GWC. I jeszcze zaoszczędzić miejsce na działce.

I w związku z tym pytanie:

czy słyszeliście o pompie ciepła glikol/woda, która ma wbudowany moduł do podgrzania powietrza nawiewanego do domu?

Wiem, że są pompy z opcją chłodzenia w lecie, ale dla mnie stokroć ważniejsze jest uniknięcie lodowatego powietrza wpadającego do domu w zimie.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno możesz uchylić zawsze, nawet przy WM.

Jeśli prądu nie będzie nawet kilkadziesiąt minut to nikt się w domu nie udusi :)

Chyba że z góry przewidujesz takie klęski żywiołowe jakie występowały w tym roku.

 

Jeśli masz wysoki poziom wód gruntowych to masz idealne warunki dla GWC glikolowego, które w Twoim przypadku najłatwiej zrobić przewymiarowawszy DZ pompy ciepła i podłączając nagrzewnicę w kanale dolotowym.

 

Przeczytaj proszę watek hhttp://ttp://forum.muratordom.pl/gwc-100-sposobow-zmieszczenia-jamnika-pod-szafa,t75065.htm to zrozumiesz o czym mówię.

Twój problem jest do opanowania i to wcale nie tak wielkim kosztem :) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników i sympatyków PCi. Próbowałam przeczytać cały wątek, ale dobrnęłam do strony 101 i wymiękłam. Niemniej jednak bardzo dziękuję za cenne informacje hydrolowi, bonetce, terplace, adamowi_mk, ssiwemu i wielu innym aktywnywnym użytkownikom.

Do strony 101 nie znalazłam jednak rozwiązania, które chciałabym zastosować w swoim domu. Mianowicie chcę wykorzystać PCi glikol/woda z pionową sondą gruntową nie tylko do ogrzwania domu i cwu ale także do pogrzania powietrza nawiewanego w zimie do domu. Założenie jest takie, że wywiew będzie grawitacyjny, a nawiew kanałami rozprowadzonymi między stropem a sufitem podwieszanym. Nie chcę klasycznej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, bo w przypadku braku prądu zostaję bez wentylacji w domu - stąd wywiew grawitacyjny. (Jeśli nie będzie prądu i nawiew nie będzie działał, to poprostu uchylę okno). Najważniejszą kwestią jest dla mnie podgrzanie powietrza nawiewanego. Klasyczny GWC nie jest wskazany ze względu na bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Do tego dochodzi aspekt finansowy: skoro wydaję ciężką kasę na pompę ciepła, to chciałabym ją maksymalnie wykorzystać i nie wydawać kolejnych pieniędzy na GWC. I jeszcze zaoszczędzić miejsce na działce.

I w związku z tym pytanie:

czy słyszeliście o pompie ciepła glikol/woda, która ma wbudowany moduł do podgrzania powietrza nawiewanego do domu?

Wiem, że są pompy z opcją chłodzenia w lecie, ale dla mnie stokroć ważniejsze jest uniknięcie lodowatego powietrza wpadającego do domu w zimie.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

 

Pompa nie ma tu nic do rzeczy. To co jest Ci potrzebne to centrala wentylacyjna z nagrzewnicą wodną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anielka Q oczywiście każdy ma swoje powody, ale brak prądu to na pewno nie jest problem. Przecież dziś się już nie zdarzają bardzo długie przerwy w dostawach prądu, a jeśli nawet to masz większe zmartwienia niż wentylacja.

Dla mnie to jest to komplikowanie sobie życia. Ale każdy robi wg. siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okno możesz uchylić zawsze, nawet przy WM.

Jeśli prądu nie będzie nawet kilkadziesiąt minut to nikt się w domu nie udusi :)

Chyba że z góry przewidujesz takie klęski żywiołowe jakie występowały w tym roku.

 

Jeśli masz wysoki poziom wód gruntowych to masz idealne warunki dla GWC glikolowego, które w Twoim przypadku najłatwiej zrobić przewymiarowawszy DZ pompy ciepła i podłączając nagrzewnicę w kanale dolotowym.

 

No właśnie chodzi mi o kilkudniowy brak prądu. Nawet przy braku prądu tylko przez jedną dobę komfort w domu znacząco się pogorszy.

Z tego co wiem o glikolowych GWC, to są one poziome, a ja chcę zrobić pompę z pionową sondą gruntową. Czy w przypadku pionowego dolnego źródła też wystarczy je przewymiarować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie ma tu nic do rzeczy. To co jest Ci potrzebne to centrala wentylacyjna z nagrzewnicą wodną.

Oczywiście, że tym co pogrzeje powietrze, prawdopodobnie będzie ostatecznie nagrzewnica. Chodzi o źródło ciepła do tej nagrzewnicy. Grzałka elektryczna odpada ze względu na koszty eksploatacji. Czy woda w tej nagrzewnicy wodnej może być podgrzana przez pompę ciepła? Jak to razem połączyć? Czy za pompą musiałby być zawór z czterema wylotami zamiast zaworu trójdrogowego? (pompa będzie połączona z podłogówką i dwupłaszczowym zbiornikiem na cwu).

 

brak prądu to na pewno nie jest problem. Przecież dziś się już nie zdarzają bardzo długie przerwy w dostawach prądu, a jeśli nawet to masz większe zmartwienia niż wentylacja.

Owszem, zdarzają się bardzo długie przerwy. Np. 14 dni w Małopolsce w tym roku. Kwestie alternatywnego ogrzewania i gotowania bez prądu mam rozwiązaną. Teraz poszukuję rozwiązania kwesti wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego potrzeba aż 7, 8 godzin aby nagrzać wodę do temp. 55 C'?

Czy pracująca 8h pompa, jest naprawdę oszczędna?

Szczerze, to nie rozumiem Twojego pytania. :(

Pompa ma moc grzewczą 2,4kW, a pobiera z sieci 0,54kW co daje i tak bardzo wysoki COP.

 

Żeby podgrzać taką mocą 300l (0,3m3) wodę do 55oC (delta "t"-45st) trzeba dostarczyć 15,74kWh, co przy tej mocy zajmuje 6,5h

 

Dla temp. 65oC (delt "t"-55st) trzeba dostarczyć 19,24kWh co tej pompie zajmuje 8h.

Z taką mocą grzewczą szybciej się nie da.

Jeśli zasobnik nie będzie wychłodzony do temp. wody zasilania te czasy będą oczywiście krótsze. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego potrzeba aż 7, 8 godzin aby nagrzać wodę do temp. 55 C'?

 

To wynika z jej mocy.

300kg*4,2kJ/kgK*45K=56,7MJ, czyli 15,7kWh

przy mocy 2,4kW 15,7/2,4=6,54h

 

A 8 godzin dlatego że:

- wraz ze wzrostem temp. na wyjściu spada trochę moc grzewcza,

- oprócz wody trzeba nagrzać zbiornik,

- straty ciepła poprzez izolacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy woda w tej nagrzewnicy wodnej może być podgrzana przez pompę ciepła? Jak to razem połączyć?

Oddzielny obieg zasilany z zewnętrznego płaszcza c.w.u.

Najprościej i najtaniej.

 

Tylko zasobnik musi mieć odpowiednie proporcje ilości wody kotłowej do użytkowej, te z przewagą wody użytkowej za bardzo się nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...