Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Markus nie chcę sie kłócić ..... Tak że uważam że PC jak najbardziej , ale jeszcze nie dziœ...nie za te pienišdze

 

Nie będziemy się kłócić, bo i tak każdy z nas zostanie przy swoim zdaniu :lol:

 

Ja patrzę z blisko 2-letniej perspektywy użytkowania PC i powtarzam po raz kolejny, że decyzję o instalacji PC uważam za najlepszą ze wszystkich podjętych w procesie budowy domu i mając to doświadczenie nie poszedłbym dzisiaj w żaden inny system.

I zamykajšc mój udział w tej dyskusyi życzę jak najdłuższej i bezawaryjnej pracy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety rodzaj gruntu ma znaczenie dla wydajności PC. W klimacomforcie mają takie tabele - ile KW ciepła z m2 można załyżyć dla danego rodzaju gruntu. To się później przekłada na większą (droższą)pompę i ilość pętli wymiennika (więcej=drożej). Wiem, bo sama mam piasek i dlatego mimo wstępnych założeń, że wystarczy najmniejsza pompa 10 kW, to musiliśmy osoatecznie zamówić większą 14 kW a według sprzedawcy ta większa na naszym gruncie będzie pracować jak pompa 10kW do 12 kW.

gaga2

Uważam, że firma ta naciągneła Cię. Jeżeli wystarczyła by PC 10KW, to budujesz do niej odpowiedniej długości kolektor gruntowy(długość zależy od warunków gruntowych). A teraz masz PC 14 KW(która pobiera prądu więcej od PC 10 KW) z zamałym do niej kolektorem gruntowym 10-12 KW. Ale to jest tylko moje zdanie.

Na marginesie, też zamierzam w pszyszłym roku budować dom ogrzewany pompą ciepła.

Pozdrawiam. P.

 

 

Bardzo słuszna uwaga - złe warunki gruntowe powinny wymagać przewymiarowania kolektora a nie pompy.

 

Nie wystarczy dać duży kolektor. Pompa musi też mieć odpowiednią moc aby "obsłużyć" czynnik roboczy.

 

 

Zależy co krąży w ziemi - jeśli czynnik chłodniczy to zapewne będą ograniczenia wielkosci kolektora. Jeśli w ziemi płynie glikol to jedynie konieczne będzie dobranie odpowiedniej pompy obiegowej tegoż glikolu, a pompa ciepła może sobie być "niedowymiarowana"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich bardzo serdecznie, od paru dni czytam wasze wypowiedzi na temat pompy ciepła, sama nawet dzwoniłam do firmy

SPEDNET, ale nie słyszałam o niej od was. Mam dom 240m2, wycenili mi

60000zł razem z podłogówką.

 

 

O tej PC myśli chyba matka ale proszę się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaga2, Markus_gdynia, Pońko M. Inni Użytkownicy PC, których nie wymieniłam

 

Czy mozna by bylo wiedziec ile wyniosly Was pompy ciepla i ile KW maja Wasze pompa i jakie to są pompy i ile wydaliscie w sumie + ogrzewanie podlogowe czyli na cale CO?

Dzieki z góry i pozdrawiam flowercia

My szukamy wlasnie pompy, choc moj Maz nawet mysli o samodzielnej budowie pompy)

 

 

flowera my nie mamy jeszcze PC (myślimy intensywnie aż nam czaszka dymi). Ja wysyłałam do różnych firm Rzut naszego domu, opis, kubature, ilość osób w domu, zapotrzebowanie na wode i rodzaj gruntu na działce. I oni wtedy mi przysyłai ofertę.

 

Szczerze najlepiej nam się rozmawia z CLIMAKOMFORTEM. Rzetelnie, jasno określone zasady, można się o wszystko zapytać.

 

Wiadomo są różne domy, różna ilość podłogówki, różne zapotrzebowanie na ciepło i każdy zapłaci różną cenę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanie.

Czy ktos z posiadaczy pompy miał możliwość grzania gazem ziemnym, a mimo to zdecydował się na pc?

Pozdrawiam

Lidka

 

Ja mam taką mozliwosć, rozważam PC ze wzgledu na tanie użytkowanie. Wolę zapłacic raz ale też bez przedady, gdy już będę miał wszystkie dane dotyczące mozliwosci ogrzewania domu podejmę ostateczną decyzje.

 

Ja też mam gaz w ulicy, ale będę ogrzewać pompą ciepła ze względu na relatywnie niskie koszty eksploatacji. Zdecydowałam zapłacić teraz więcej za instalację, ale później, kiedy będę na emeryturze (z ZUS-u :cry: ) płacić mniej za grzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały - z tą emeryturą to taki skrót myślowy :wink: .

Rzeczywiście teraz jesteśmy dość 8) młodzi, mamy zdrowe ręce i całkiem sensowne dochody, więc wydatek ok. 20 tys. więcej na instalację grzewczą nie będzie bolał tak bardzo jak 300-400 zł wyższe rachunku za ogrzewanie, gdyby, w razie Niemca... odpukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały - z tą emeryturą to taki skrót myślowy :wink: .

Rzeczywiście teraz jesteśmy dość 8) młodzi, mamy zdrowe ręce i całkiem sensowne dochody, więc wydatek ok. 20 tys. więcej na instalację grzewczą nie będzie bolał tak bardzo jak 300-400 zł wyższe rachunku za ogrzewanie, gdyby, w razie Niemca... odpukać.

Ok, ale ile ta instalacja pochodzi...zwłaszcza jak instalator wpadnie na pomysł użycia chińszczyzny(bo troszkę taniej)? A co jeśli cokolwiek się popsuje? W końcu to tylko ... automatyka.Cokolwiek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały - z tą emeryturą to taki skrót myślowy :wink: .

Rzeczywiście teraz jesteśmy dość 8) młodzi, mamy zdrowe ręce i całkiem sensowne dochody, więc wydatek ok. 20 tys. więcej na instalację grzewczą nie będzie bolał tak bardzo jak 300-400 zł wyższe rachunku za ogrzewanie, gdyby, w razie Niemca... odpukać.

Chcesz mieć rachunki niższe o 300-400 zł miesięcznie? Czy rocznie w porównaniu do tego ile zapłaciłbyś za gaz ziemny? Myślisz o obecnej cenie gazu czy też o tym, że gaz drastycznie podrożeje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gazu ... ale ponoc bedzie.

Mysle o pompie i chce dom na taka ewentualnosc przystosowac gdyz nie wiem czy bedziemy w stanie kiedys sie utrzymac z emerytury wyplacanej przez Social Security.

 

Powierzchnia domu 123.5m2 parter i tylko 33.6m2 poddasze.

Jak zrobic ogrzewanie jesli na poddaszu i w 3 sypialniach na dole planujemy podloge z debu lub bambusa.

Jak macie ten problem rozwiazany?

Prosze o odpowiedzi poniewaz zbyt duzo materialu do czytania.

Domek w okolicach Lublina, gdzie znalezc wykonawcow???

Bardzo prosze o informacje. Lubelscy architekci - ci, z ktorymi rozmawiam- nie znajac tematu odradzaja mi pomysl z pompa.

 

Pozdrawiam,

 

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z architektami to już chyba tak jest, że na końcu jak już trzeba i nie ma wyjścia to się uczą nowości...:) Oczywiście przepraszam tych co się uczą razem z nami, inwestorami! No bo w końcu kto komu ma podpowiadać rozwiązania i o nich mówić....Dużo by mówić o pc, myślę, że musisz przebrnąć przez tematy, a jest tego tu sporo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna idzie, chociaż dojść nie może, a my stoimy w blokach startowych. I stoimy. I stoimy! :evil:

Wracamy do tematu ogrzewania po zimowej przerwie.

Odpowiem tu komuś, kto pytał, czy mając możliwość doprowadzenia gazu wybrałby ktoś PC. Tak. My mamy możliwość doprowadzenia gazu, możliwość płacenia za gaz, opłatę przesyłową stałą i zmienną i jeszcze abonament. I jakoś nam się nie chce. W tym po... sezonie płaciliśmy w "naszym" wynajętym domku o powierzchni 50 i parę metrów (fakt, że nieocieplonym) za gaz (ogrzewanie, gotowanie i mycie) rachunki po ponad 400 zł na miesiąc. Teraz pomnóżmy powierzchnię przez 3 i ... Jakoś przedstawiane przez "przedmówców" opłaty za CAŁY prąd nas nie przerażają.

Czyli pompa ciepła na 100%, teraz tylko pytanie która.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się zdecydowałem na pc (wchodzę prawdopodobnie w thermogolv) tymbardziej że od 1 kwietnia wchodzi podwyżka gazu przeciętnie na całą Polskę 9% to sporo jak na jednorazową podwyżkę biorąc pod uwagę że chyba na początku stycznia też jakaś podwyżka miała miejsce. Prąd produkujemy z własnych zasobów tzn jego podwyżki i tak będą mniejsze w przyszłości od podwyżek gazu. Po podwyżce gazu zwiększa się zasadność wyboru PC. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety rodzaj gruntu ma znaczenie dla wydajności PC. W klimacomforcie mają takie tabele - ile KW ciepła z m2 można załyżyć dla danego rodzaju gruntu. To się później przekłada na większą (droższą)pompę i ilość pętli wymiennika (więcej=drożej). Wiem, bo sama mam piasek i dlatego mimo wstępnych założeń, że wystarczy najmniejsza pompa 10 kW, to musiliśmy osoatecznie zamówić większą 14 kW a według sprzedawcy ta większa na naszym gruncie będzie pracować jak pompa 10kW do 12 kW.

gaga2

Uważam, że firma ta naciągneła Cię. Jeżeli wystarczyła by PC 10KW, to budujesz do niej odpowiedniej długości kolektor gruntowy(długość zależy od warunków gruntowych). A teraz masz PC 14 KW(która pobiera prądu więcej od PC 10 KW) z zamałym do niej kolektorem gruntowym 10-12 KW. Ale to jest tylko moje zdanie.

Na marginesie, też zamierzam w pszyszłym roku budować dom ogrzewany pompą ciepła.

Pozdrawiam. P.

Potwierdzam w całej rozciagłości. Jezeli kolektor da 10kW to żadna pompa nie wycisnie z tego 12kW. Gdyby tak było to urzadzenie nie nazywał by się pompa ciepła tylko perpetum mobile.

W tej sytuacji przepłacasz dwa razy:

- kupujesz wieksza pompę (droższą)

- zuzywa więcej prądu niz mniejsza (spada COP np. z 3 do 2.5)

Tutaj rozwiazaniem jest kupienie mniejszej pompy i powiększenie dolnego zródła (do wymaganych potrzeb)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się zdecydowałem na pc (wchodzę prawdopodobnie w thermogolv)

Darth,

Czy z bezpośrednim odparowaniem w gruncie?

Podoba mi się u nich cena, referencje też jakby OK, tylko ta ilość metrów w ziemi

- 2 x 60 dla 5-6 kW - to strasznie mało w porównaniu z innymi systemami

- zazwyczaj przeczytać można o kilkudziesięciu metrach rury na 1 kW mocy pobieranej z ziemi

w systemie z pośrednim dolnym źrórłem (np. glikol).

Czy odparowanie bezpośrednie, czy pośrednie, to skądś to ciepło trzeba pobrać.

Poza tym jednym szczegółem cała reszta dla mnie OK.

Czy rozeznałeś może temat tej ilości rury w ziemi?

 

Pozdrawiam Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"NACZYTAŁEM SIĘ MNÓSTWA MĄDROŚCI, KWADRACIKÓW, KÓŁEK, TRÓJKĄCIKÓW......", mam wiedzę teoretyczną i to koniec.

Nie mam żadnego praktycznego doświadzenia na temat, natomiast wiem po swoich doświadczeniach 8 lat, 170 m2 dom, spaliłem 350 l oleju, 13-15 mp drewna /sosna, brzoza, inne mieszane/, w domu ciepło- część dzienna 21-23 st., część nocna 17-19 st. oczywiście na rok.

350 l*2.0 zł+15 mp*900 zł za 10 mp tj.+-- 2000zł/5m-cy tj 400 zł na m-c z przyjemnością oglądania żywego ognia w kominku natomiast koszty;

WYDANE 8 LAT TEMU;

1/piec olejowy 8000 zł,

2/piec weglowo- drzewny 1500 zł,

3/ koza- piec żeliwny wolnostojący DOWRE 2000 zł,

TO PRAWDA, ŻE NA CZAS NASZEJ NIEOBECNOŚCI CHODZI OLEJ ALBO JAK NAM SIĘ NIE CHCE PALIĆ, ALE JAK MAJĄ SIĘ KOSZTY INWESTYCYJNE POMPY CIEPŁA 60-80 TYS. ZŁ DO MOICH???? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...