Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli nagrzewnica będzie działała tylko na darmowym źródle ciepła - GWC to temperatury jakie możesz oczekiwać to +5-8oC.

Trudno w zime oczekiwać takich temperatur.

To wyniki GWC glikolowego

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +0,5 C przy max wydajności centralki.

Przed nagrzewnicą -16 C, za nagrzewnicą +6,3 C przy 1/4 wydajności centrali.

http://forum.muratordom.pl/post3979458.htm?highlight=#3979458

A tu wyniki dobrze zrobionego żwirowca

http://forum.muratordom.pl/post3922269.htm?highlight=#3922269

 

Uważam że wartości które podałem są całkiem realne :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moim zdaniem takie rozwiązanie wentylacji nie jest dobre. Zimą nie do „okiełzania”, a latem praktycznie bez wentylacji.

:)

Wcześniej padały już sugestie żeby Anielka Q zrezygnowała z tego typu wentylacji i zdecydowała się WM.

W zapamiętaniu :lol: umknęło mi że nie wyraziła chęci przejścia jednak na WM, a wszystkie sugestie właśnie, przynajmniej moje, szły w tym kierunku :wink:

Moim skromnym zdaniem to trochę mało dla kubatury 880m3.

 

Ale weź pod uwagę, że to nie "kubatura" zużywa powietrze i "produkuje" parę wodną.

Fakt, ale kubatura 880m3 daje wyobrażenie o domu powyżej 300m2.

A w takim domu "wytwornic" wilgoci w postaci miedzy innymi ludków tam zamieszkujących powinno trochę być :D

Przynajmniej tak mi sie wydaje, choć danych ze żródla (od Anielka Q )brak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Jak obiegówka chodzi to zawsze to lepiej niż podłaczyć do dz.

Można, czemu nie, jak ktoś ma fantazję, coś tam podgrzewać będzie, odbierając zakumulowane w podłodze ciepło. Fakt, że tańsze bo wyprodukowane z lepszym COP.

 

Ale to takie nieeleganckie technicznie, "gonimy" dużą pompę obiegową gdy nie ma potrzeby, do nagrzewnicy wystarczy mniejsza.

Mamy wahania wydajności nagrzewnicy, raz zasilamy +35C raz +25C. Jak tym sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej padały już sugestie żeby Anielka Q zrezygnowała z tego typu wentylacji i zdecydowała się WM.

 

Czytałem – stąd moja sugestia, aby wybudować 1 komin wentylacyjny i „zrobić” z niego wyrzutnię dla WM. To rozwiązuje zastrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale dla wymiennika odseparowanego a nie "współdzielonego" z PCI.

Tu niestety (albo stety) :) możesz mieć rację.

 

Przy DZ w postaci sond pionowych temperatura źródła pod koniec sezonu grzewczego może spaść do 3-6oC.

Przewymiarowanie DZ o moc potrzebną do pędzenia nagrzewnicy powinno pozwolić zachować tą wartość, ale takiego układu do tej pory chyba jeszcze nikt nie robił, więc to tylko szacowanie puki co.

Wyliczyć szacunkowo to można, ale dużo zależy od warunków gruntowych o których nic nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Jak obiegówka chodzi to zawsze to lepiej niż podłaczyć do dz.

Można, czemu nie, jak ktoś ma fantazję, coś tam podgrzewać będzie, odbierając zakumulowane w podłodze ciepło. Fakt, że tańsze bo wyprodukowane z lepszym COP.

 

Ale to takie nieeleganckie technicznie, "gonimy" dużą pompę obiegową gdy nie ma potrzeby, do nagrzewnicy wystarczy mniejsza.

Mamy wahania wydajności nagrzewnicy, raz zasilamy +35C raz +25C. Jak tym sterować?

 

Cały pomysł jest mało elegancki i fantazyjny, więc to dużo nie zmienia. Podobnie mało elegancki jest pomysł z podbieraniem ciepła ze zbiornika (gromadzimy ciepło pod wysoką temp, aby potem nadmuchiwać kilka-kilkanascie stC). Ale jak ktoś chce to należy przedstawić mu różne warianty.

 

Co do pompy to w sezonie i tak pracuje w celu kontroli temp. gz. To że podepniemy do całości jedną nagrzewnicę wtedy niczego za bardzo nie zmieni, oprócz tego że zwiększy się przepływ przez skraplacz.

 

Jeśli są wahania to nie szkodzi, bo jedynym celem jest podgrzanie powietrza nawiewanego, a nie ogrzewanie pomieszczeń. Tym bardziej, że temp. powietrza nawiewanego i tak będzie zależała głownie od pow. zewnętrznego. Wahania z tego powodu będą większe niż z powodu zmian temp. zasilania nagrzewnicy.[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy DZ w postaci sond pionowych temperatura źródła pod koniec sezonu grzewczego może spaść do 3-6oC.

Przewymiarowanie DZ o moc potrzebną do pędzenia nagrzewnicy powinno pozwolić zachować tą wartość, ale takiego układu do tej pory chyba jeszcze nikt nie robił, więc to tylko szacowanie puki co.

Wyliczyć szacunkowo to można, ale dużo zależy od warunków gruntowych o których nic nie wiadomo.

Bywa że i 2,3°C. Poczytaj poprzednie wątki. Zmniejszenie wielkości wymiennika pionowego o 25% spowodowało spadek temp. o 1 do 2stC. Robiłem takie testy. Dokładnie oczywiście jest to trudno określić, gdyż pobór ciepła każdej zimy jest inny i rokład pracy także inny. Przez analogię można przyjąć, że przy zwiększeniu wymienika o 25% nie uzyska się zwiększenia temp. więcej niż o 2stC. A będzie to zapewne mniej gdyż zwiększając wymiennik zbliżamy się do asymptoty, którą jest średnia temp. gruntu (Im większy wymiennik, tym względny przyrost jego wielkości odpowiada coraz to mniejszym względnym przyrostom temperatury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie cenne uwagi.

Wobec gremialnej krytyki mojego pomysłu jeszcze się nad kwestią wentylacji zastanowię.

 

Po przeczytaniu tego co napisaliście, korci mnie jeszcze żeby zapytać: kto z Was ma pompę ciepła i równocześnie GWC?

Bo ja się jakoś nie mogę pogodzić z tym, że muszę robić dwa oddzielne wymienniki - jeden jako DZ do pompy a drugi jako GWC do wentylacji.

 

I jeszcze nie dają mi spokoju te moduły do pasywnego chłodzenia montowane z pompami ciepła. Może dałoby się tak zrobić, żeby jednak w zimie ten moduł też grzał a nie chłodził? Nie wiem jak moduł chłodzenia jest zbudowany, ale wyobrażam sobie, że wewnątrz jest chłodnica, która nie różni się specjalnie od nagrzewnicy. Mylę się?

 

Dla dopełnienia informacji o moich warunkach gruntowych: na działce mamy ok 70 cm namułów, pod nimi gliny plastyczne (miąższość ok.1 m) a poniżej iły z wkładkami gipsów, a na 200 - 300 m powinny być wapienie (ale wierciliśmy tylko do 7 m). Woda nawiercona na 1,8 m a ustablizowana na poziomie 0,5 - 0,8 m od poziomu terenu. Dom będzie parterowy z użytkowym poddaszem i rzeczywiście będzie miał ok. 300 mk powierzchni użytkowej. Na usprawiedliwienie tego rozpasania budowlanego dodam, że będzie się składał z dwóch mieszkań i naprawdę nie dało się zrobić mniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tego co napisaliście, korci mnie jeszcze żeby zapytać: kto z Was ma pompę ciepła i równocześnie GWC?

Bo ja się jakoś nie mogę pogodzić z tym, że muszę robić dwa oddzielne wymienniki - jeden jako DZ do pompy a drugi jako GWC do wentylacji.

 

A dlaczego musisz koniecznie robić 2 wymienniki? Do wentylacji nie musisz mieć GWC jeśli zastosujesz centralkę wentylacyjną która nie zamarza. Ja podobnie do Ciebie zauważyłem że robienie 2 GWC nie ma sensu i wentylację mam bez GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anielko ja mam PC i GWC i podobnej wielkości dom, GWC robione własnoręcznie w wersji najprostszej tj. rurowiec ze zwykłych rur kanalizacyjnych ~70mb pociągnięte w 1h koparką przy okazji kładzenia DZ do PC, warunki gruntowe trochę "lepsze" znaczy woda na 0,8-1,4m, a do 1,2-1,8 m piasek i poniżej 30m gliny ;-)

jak na razie - drugi sezon - w GWC oprócz skroplin w lato wody nie stwierdziłem, temperatury mierzyłem przy -12 na zewnątrz na nawiewie +8C, wentylację też sam sobie zmajstrowałem ale tylko zrównoważoną nawiewno-wywiewną, reku nie montowałem bo i przy PC nie widzę większego sensu ekonomicznego wydawania pieniędzy na wymiennik, mam świeże powietrze (wymuszony obieg) i nie wieje lodowatym zimnem (GWC daje stale >+5C), przy braku prądu (zdarzyło się >3,5doby) jakoś się nie podusiliśmy ;-) i kilka innych większych zmartwień niż zapach świeczek w domu mieliśmy, a wietrzenie zapewniało korzystanie kilka razy dziennie z "awaryjnej lodówki" na tarasie (dobrze że w październiku chłodno było) ;-) i tak jedyne komfortowe rozwiązanie takich sytuacji to docelowy własny generator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy braku prądu (zdarzyło się >3,5doby) jakoś się nie podusiliśmy ;-)

Myślę, że nie ma co demonizować tego, mimo wszystko krótkotrwałego, braku prądu. Dom nie jest hermetyczną puszką i zawsze jakieś dziwne szczeliny się znajdą, chyba że ktoś o to specjalnie zadbał i dodatkowo dokładnie pouszczelniał wszystkie potencjalne nieszczelności związane z montażem okien, drzwi, płyt gips-karton (zwłaszcza pękających) i innych potencjalnych źródeł przewiewów. W razie czego zawsze można np. rozszczelnić okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi po głowie realizacja pomysłu na pasywne chłodzenie latem, chcę zaprzędz do tego GZ i DZ połączyć je wymiennikiem, sterowanie totalnie ręczne, przez wymuszenie włączenia pomp obiegowych - nie mam ochoty kupować modułu PKM za ciężkie pieniążki, bo to chłodzenie będzie używane raptem 2tyg w roku w największe upały

 

no właśnie jak dobrać wymiennik? w/g jakiego wzoru go policzyć, a może ktoś chętny to policzy, dane o temperaturach poniżej, nie wiem co jeszcze uwzględnić

 

kwestie zimnej podłogi przemyślałem i się jej nie boję, realne warunki z zeszłego lata są takie, że podłoga ma ~23-24C, gdy w tym czasie DZ ~+14-17C, myślę, że puszczenie "na żywioł" tych obiegów spiętych odpowiednio dobranym wymiennikiem, da mi w efekcie podłogę ~`20-21C i T DZ ~18-19C (bo tak pewnie realnie DT ~2K aby jakakolwiek wymiana ciepła następowała będzie oscylować), niby niewiele ale za cenę prądu obiegówek będzie to obniżać T powietrza o 1-1,5C akurat tyle ile mam za dużo w te dni :-), a podłoga będzie nadal na tyle "ciepła" by nie wykraplała sie na niej wilogoć (zresztą przy WM które mam, wilgotność nie przekraczała wewnątrz w parne dni 65%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzieki .....

 

 

Moja rada jest taka. Zleć OZC np. Henokowi. Zleć oszacowanie zapotrzebowania na cwu. Może się okazać, że przygotowując cwu znacznie drożej (olejem, prądem) stracisz więcej niż zyskasz przy ew. oszczędzaniu na ogrzewaniu. Pamiętaj o tym, że jak wyłączysz z ogrzewania część pomieszczeń, to zapotrzebowanie na ciepło nie spadnie o tyle jak by to wynikało np, z powierzchni.

 

A teraz jeszcze przejadę się po tych liczbach.

a) bilans cieplny budynku dość optymistyczny,

b) przy tej pow. za m2 cena za PCi z wymiennikiem pionowym, z dużą ilością cwu i z podłogówką wyniesie ok. 50E a nie 100E, a jeszcze jest napisane,że cena 100E nie zawiera odwiertów,

c) przy normalnej zimie i prawidłowo dobranej mocy czas pracy będzie raczej większy niż 5000h, nawet nad morzem.

d) przy akumulacyjnych systemach grzewczych realna cena en. el. jest niższa, gdyż da się wykorzystać w większym stopniu II taryfę.

 

Wtedy to porównanie wygląda znacznie inaczej.

 

Z tego co pamietam to firma z ktora wstepnie rozmawialem (IV) zaproponowala mi PCi invertowe. Jak wyglada eksplotacja takiego rodzaju pompy w systemie 2taryfowym?

Dzieki i pozdr

RL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych forumowiczów i proszę o pomoc. Po miesięcznych rozmowach i negocjacjach wyselekcjonowałem dwie oferty na PC z pionowym kolektorem.

Dom 140 metrów mieszkalnej powierzchni , plus około 60 metrów strychu / powierzchnia użytkowo-rekreacyjna/

Pompa Danfoss DHP-H8 Opti Pro, cztery odwierty 244 metry, pełny montaż, podłogówka 140 metrów, woda i kanalizacja / deperełki typu zewnętrzny zawór niezamarzający do podlewania, dwa piony kanalizacyjne , istalacja grzejnikowa na górze. Wszystkie instalacje w systemie UPONOR, styropian systemowy z folią aluminową, plastyfikator do betonu. Wykonawca z Warszawy / bardzo solidne wrażenie/ całość za 81000.

Alternatywą firma z zachdniopomorskiego- pompa IVT 9 kw,odwierty tylko 180 metrów, zakres prac podobny, instalacje na systemie HENCO ale za 70000. Wrażenie - nieco mniejsze kompetencje.

Im więcej wiem, tym mam więcej wątpliwości.

POMOCY!!!! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wykonawca z Warszawy / bardzo solidne wrażenie/ całość za 81000.

Alternatywą firma z zachdniopomorskiego- pompa IVT 9 kw,odwierty tylko 180 metrów, zakres prac podobny, instalacje na systemie HENCO ale za 70000. POMOCY!!!! :o

Za system grzewczy taka kasa ?? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Projekt, odwierty, podłogówka, grzejniki na górze, woda ciepła i zimna, kanalizacja, pompa ciepła, podłączenia całkowity koszt z wykonaniem i wszelkimi materiałami.

Z przepadku Danfossa pompa z osprzetem 27900, odwierty 244 metry rura polietylenowa, kompleksowe wykonanie DZ 20984, montaż uruchomienie pompy, cyrkulacja, grupy bezpiecz, naczynie przepon. instal.elektryczna, izolacja i osprzet dodatkowy, regulacja i uruchomienie 10350, istalacja grzejnikowa na górę z rozdzielaczem 2070, cała instalacja podłogowa ze styropianem i folią w systemie Uponor 15100, wod-kan 10 punktów , zawór shell Polar, dwa piony kanalizacyjne, wywiewki, syfon do pralki 4670.

Razem 81000.... :o :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wykonawca z Warszawy / bardzo solidne wrażenie/ całość za 81000.

Alternatywą firma z zachdniopomorskiego- pompa IVT 9 kw,odwierty tylko 180 metrów, zakres prac podobny, instalacje na systemie HENCO ale za 70000. POMOCY!!!! :o

Za system grzewczy taka kasa ?? :o

 

i to za 140m2...

tego nie chciałem dodawać bo znowu ktoś mnie posądzi o herezje nt.zasadności i opłacalności takiego systemu... ;)

...ale z drugiej strony ludziska kupują bidety za 50tys.zł,a co,jak gest to gest,jak szaleć to szaleć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...