Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To właśnie przez takich ludzi ten wątek jest rozmyty

To nieprawda. Większy udział mają osoby podejmujące dyskusje. Popatrzcie objetościowo ile jest jego wypowiedzi a ile dyskutantów. Z jednej strony chcecie się go pozbyć, ale chętnie podejmujecie dyskusję wg zasady "kończmy już, ale ostatnie zdanie należy do mnie" :)

PS

Jastrząb tylko bez pogardy dla posiadaczy plastików. Ja takowe posiadam (w okleinie) i nie uważam, że gorzej wyglądają niż drewniane. A połaciowe, to te w łazienkach plastikowe były droższe niż pozostałe drewniane :). I trochę glazury z wyprzedaży też mam i co mam się teraz wstydzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, mimo niewątpliwego „rozmywania” tematu zasadniczego, należy jednak prostować „w zarodku” różnego tego rodzaju „prawdy”.

 

Forum czytają również „przypadkowe” osoby „czerpiąc” wiedzę również z takich wpisów – często wyrabiając sobie na tej podstawie swoją opinię, bez „kartkowania” stron poprzednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie podlogowka na poddaszu?? Mieszanie podlogowki i grzejnikow tylko generuje wiecej problemow moim zdaniem.

Plastifikator to grosze sa ;-)

Potwierdzam, mieszanie podłogówki z grzejnikami to tylko problem i zero zalet. Grzejniki nie są ani tańsze, ani lepsze. Z grzejnikami będziesz miał w uproszczeniu ciepły dół i zimną górę lub żyłowanie pc na wysokie temperatury. Jeśli się boisz podłogówki, to możesz w ścianach puścić sobie rurki do ewentualnych grzejników (bez rozdzilelaczy same rurki), rura pex jest bardzo tania, więc koszt takiego zabezpieczenia się będzie znikomy. Jeśli podłogówka się nie sprawdzi, w co wątpię, to kiedyś sobie założysz grzejniki, w co też wątpię :wink:

Odnośnie plastyfikatora, to w sumie chyba nie ma wielu różnic co się ma pod podłogą. Mnie zrobili wylewki z betonu + plastyfikator i nie ma żadnych pęknięć ani innych problemów. Nie wiem jak różnica w cenie, ale to bym wziął jako główne kryterium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ja naiwny!! Dzieki Arturo za otworzenei oczu. Jutro wystawiam swoja pompe na allegro. Wtedy faktycznie bedzie oszczedniej. Pal go szesc, ze bedzie zimno. Sprzedam tez swoje snobistyczne drewniane okna a dziury pozabijam deskami. No przeciez glownym zadaniem okien jest oszczednosc naszego porfela (no bo co innego)!! A kasy ze sprzedazy okien starczy na oswietlenie elektryczne dla mnie i moich wnukow jeszcze pewnie!!

:lol: :lol: :lol:

Aż tak ze snobizmu to jednak nie chcesz spuścić, wszak deski w oknach to dalej "drogie drewno" :lol:

Tu by trzeba dać tekturę albo folię żeby było"oszczędnie" :D

Choć czy oszczędnie to raczej wątpię, ale na pewno ascetycznie i brzydko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dławieniu lub zamykaniu pętli wzrastają opory hydrauliczne i skacze dT GZ. 8)

Sprawdziłem to na sobie w zeszłym roku jak kombinowałem z elektrozaworami i bywało , że dT GZ była i nawet 10K. :cry:

Teraz nie tylko wyrzuciłem głowice termostatyczne , ale też same zawory dając w to mniejsce zaślepki.

Efekt jest taki , że dT GZ mam pomiędzy 4K , a 5K. :D

Na rozdzielaczu mam tylko przepływomierze. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Arturo72. W zasadzie nie prowadzę niepotrzebnych polemik, zwłaszcza w internecie, gdzie każdy może pisać co mu ślina na palce przyniesie. Dla Ciebie zrobię wyjątek. Jak widzisz rzadko udzielam się na forum, bo i specjalnie nic nie mam do powiedzenia. Nie jestem budowlańcem, nie mam fachowej wiedzy, by komuś pomagać, czy kogoś pouczać. Nie bawi mnie też nabijanie postów. Wychodzę z założenia, że nie należy mówić ani robić niczego, o czym się nie ma pojęcia. Wszedłem w ten wątek i dostałem bardzo konkretne i trafne porady i dlatego mierżą mnie Twoje wypowiedzi. Na marginesie dodam, że nie jestem też milionerem, bo w ogóle nie byłoby mnie na tym forum. Teraz ad rem. To że wybrałem PC nie wynikało ani ze snobizmu ani z chorobliwej potrzeby oszczędności; miałem do wyboru PC, ogrzewanie elektryczne lub groszek, pellety itp. Więc według mnie nie miałem żadnego wyboru. Wiem, że tego nie zrozumiesz, tak jak ja nie rozumiem ludzi, którzy kupują bidety za 50.000 złotych. Nie znaczy to, że uważam ich za stukniętych, po prostu mają inne priorytety i do głowy by mi nie przyszło, by wmawiać im, że są głupi, bo mogą kupić bidet za 200 złotych na allegro. I teraz mam do Ciebie ogromną prośbę - przestań pisać w tym wątku, bo nic mądrego nie wnosisz a przez Ciebie nie daję się już tego czytać. Aha, jeśli rzeczywiście myślisz, że 91.000 zł to 25 - 40 % inwestycji, to raczej daj sobie spokój z jakąkolwiek budową. Bez urazy - ska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o czymś takim http://www.rehau.pl/55E726CD503F9438C12575DA002FDF96.shtml ? Dość droga zabawka zwłaszcza firmowy osprzęt. W związku z tym nasunęło mi się pytanie jak przy wysokim poziomie wód gruntowych, działałby kolektor poziomy zakopany na głębokości powiedzmy 3 m, w kształcie spirali (zwoje ok. 1m średnicy i pionowej osi ). Mniejsza powierzchnia działki do przekopania. Jak wyglądałaby kwestia wydajności i regeneracji DZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) cisnienie wody w CO mam 2,5 moze zbyt wysokie ?

Przydławienie będzie miało wpływ, za to na pewno nie ciśnienie, bo ciśnienie nie ma za bardzo związku z przepływami.

Co sądzicie o czymś takim.

Mniejsza powierzchnia działki, ale zdecydowanie trudniej będzie wykonać, bo rozumiem że kupić gotowca byś raczej nie chciał... Działać na pewno będzie, bo najważniejsza jest objętość chłodzonej ziemi, regenerować też się powinno normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczyłem się w poprzednim poście. Oczwiście chodziło mi o wykonanie spirali w osi poziomej. Łatwiejsze do wykonania i nie ogranicza długości. Tylko czy, na głębokości 2-3 m grunt regenruje się tak samo jak na 1,5 m ? Myślę, że cała pętla byłaby wtedy w strefie wód gruntowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie:)

 

Wiem ze posty Tych co maja małą liczbę postów są pomijane, bo muszą najpierw dużo poczytać:). Proszę o wyrozumiałości i radę w sprawie odwiertu.

 

Mam Dom o powierzchni po podłodze 170 m kw, użytkowej 140 m kw. Dom w stanie surowym zamkniętym, okna trzyszybówki, suporex 25 + 15 styropianu, 25 na poddaszu. 10 cm styropianu na posadzce (ale mysle o EcoTherm).

Gotowe projekt na podłogówkę - 140 mkw, 4 osoby w gospodarstwie, chodzi o wodę.

Gotowy projekt na rekuperator i planowana realizacja.

Gotowy projekt na kotłownie - Nibe 1145, 10 kw,

 

Relizowany projekt na odwierty i tu problem. geolog stwierdził że z archiwum wynika, że do 85 metra są niestety żwir i piaki, proponuje odwierty 240 zamiast 170 m kw.

 

Doradzcie proszę czy przejść na kolektor poziomy, działka do dyspozycji 1114 mkw - domek to 700 metrów spokojnie znajdę:), faktycznie na działce piasek i żwir do 3 metra w głąb, sucho.

 

Jaki może być koszt kolektora poziomego do mojej inwestycji.

 

Pozdrawiam

 

Tom

 

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejęzyczyłem się w poprzednim poście. Oczwiście chodziło mi o wykonanie spirali w osi poziomej.

Powinna zajmować nieco mniej miejsca niż kolektor całkiem płaski, ale trudno mi osądzić ile. Co do wykonania, to też nie za bardzo widzę, jak by to można łatwo i szybko zrobić.

Doradzcie proszę czy przejść na kolektor poziomy, działka do dyspozycji 1114 mkw - domek to 700 metrów spokojnie znajdę:), faktycznie na działce piasek i żwir do 3 metra w głąb, sucho. Jaki może być koszt kolektora poziomego do mojej inwestycji.

Ja o piasku nic nie powiem, bo nie mam na ten temat doświadczenia - mam glinę, niech się wypowiedzą ci co piasek mają. Jeśli jednak znajdziesz 700m2, to w na takiej powierzchni bez problemów zmieścisz kolektor poziomy, który uciągnie 10kW pc. Licząc pesymistycznie (wg. instrukcji Stiebel-Eltron) grunt suchy luźny 10-15W/m2 akurat daje 7-10,5kW mocy chłodniczej, a więc dla 10kW pc wystarczy. Co do ceny, to znacznie ona zależy od sposobu wykonania kolektora poziomego i może się wahać na oko od min 7 we własnym zakresie do 15, maksymalnie 20kzł przez firmę (a w zasadzie do nieskończoności, wg. zasady kasuj ile możesz). Rozpiętość cen jest duża i Twoja w tym głowa, żeby znaleźć rozsądny kompromis/ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...