Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Relizowany projekt na odwierty i tu problem. geolog stwierdził że z archiwum wynika, że do 85 metra są niestety żwir i piaki, proponuje odwierty 240 zamiast 170 m kw.

 

Ja mam podobnie ,tylko od 1,5m zaczyna się woda,więc warunki geologiczne są rewelacyjne.Mam odwierty 2*90,8m.PC 8kw Vaillant z chłodzeniem.Dom 135m powierzchni użytkowej,ok200m po podłogach.PC przewymiarowana,wystarczyła by 6-7kw.Temperatur DZ w tej chwili 5 stopni C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jani 63 masz gdzieś może jakiś rysunek z rozkładem temperatur w zależności od odleglości odwiertów ? albo jaka jest zalecana odległość pomiędzy odwiertami ? pozdr adam

 

może w poziomie masz te odwierty :)

Jeśli przyjmiemy że kolektory śrubowe są formą odwiertów, to najmniejsza odległość występuje właśnie miedzy nimi i wynosi 2m.

Rozmieszczenie odwiertów pod pionowe kolektory jest uzależnione od ich przeznaczenia i wykorzystania. Jeżeli kolektory będą wykorzystane tylko do pobierania przez pompę ciepła energii z gruntu, odwierty powinny być rozmieszczone między sobą w jak największej odległości, ponieważ należy umożliwić odpowiedni dopływ energii z wnętrza ziemi.

W zależności od możliwości terenowych jest to odległość od 5m do 10m.

Temperatura gruntu przy większym rozmieszczeniu odwiertów jest bardziej zbliżona do średniej początkowej temperatury danego odwiertu.

Promień oddziaływania zmian temperaturowych wokół odwiertu wynosi średnio 3m.

Zmiany temperatury w odległości większej niż 3 metry od sondy są właściwie pomijalne nie mają wpływu na bilans cieplny odwiertu.

Spotkałem się jeszcze z taką zasadą, że im odwierty są głębsze tym odległość między nimi powinna być większa.

 

W przypadku wykorzystywania sond pionowych także do magazynowania ciepła, czyli tworzenia geoakumulatora, odległości miedzy odwiertami są mniejsze i wynoszą przeważnie 4m. Większe odległości między odwiertami powodują rozproszenie magazynowanej energii, co nie jest zjawiskiem w tym przypadku pożądanym.

 

O co chodzi z tymi poziomymi odwiertami, bo nie łapię. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówmy o "normalnych" przypadkach, ten z pewnością nie działa tak jak pionowy powinien.

A ja odnoszę wrażenie, że dyskutujemy m.in. o tym jak wymiarować instalację i co zrobić gdy nasze wymiarowanie zawiedzie. Np. mamy rozbieżności w projektowanych rozmiarach instalacji np. od 170 do 240m, a nikt się nie pali, żeby niepotrzebnie wiercić 70m więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona przed zamarzaniem to nic innego jak włączenie pomp obiegowych gz na stałe. Wtedy nie ma ryzyka, że np. zamarznie rurka przeprowadzona w pobliżu jakiegoś mostka termicznego, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -20 stopni. Znając budynek można ustawić progową temperaturę, kiedy powinna się włączać. Gdy jesteś na 110% pewien, że ryzyka nie ma, można ją wyłączyć, żeby niepotrzebnie nie zużywała prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówmy o "normalnych" przypadkach, ten z pewnością nie działa tak jak pionowy powinien.

A ja odnoszę wrażenie, że dyskutujemy m.in. o tym jak wymiarować instalację i co zrobić gdy nasze wymiarowanie zawiedzie. Np. mamy rozbieżności w projektowanych rozmiarach instalacji np. od 170 do 240m, a nikt się nie pali, żeby niepotrzebnie wiercić 70m więcej.

 

Popieram rwxw. To jakie są inne opinie na ten temat?? Co i jak zrobic gdy przy odwiercie 2*85 zawiedzie grunt??

 

czekam na propozycję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużego pola manewru to nie ma jeśli pozostaniesz przy odwiertach 2 x 85m przy sugerowanych 240m.

Możesz oczywiście liczyć że będzie dobrze, ale...; pozostaje to właśnie "ALE"

Jeśli DZ okaże się za słabe to pozostaje IMHO:

1- Wykonać trzecią pętle

a) pionową (spore koszty)

b) poziomą (dorabianie po czasie wiąże się z dewastacja działki)

c) już na etapie budowy wykonać trzecią pętlą poziomą „na wszelki wypadek”

 

2- Zaprojektować układ grzewczy biwalentny pozwalający na pokrycie niedoboru ciepła gdyby się jednak okazało że PCi się nie wyrabia.

 

3- W przypadku niskich temperatur zewnętrznych pogodzić się z niższą temperaturą w domu w tym okresie i znacznie grubiej się ubierać w domku pijąc dużo płynów rozgrzewających :lol: :wink:

Niestety możliwe skutki uboczne przy tym rozwiązaniu.

 

Osobiście najbardziej bym się zastanawiał nas rozwiązaniem "1c" lub "2", ewentualnie brał pod rozwagę oba te warianty :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co i jak zrobic gdy przy odwiercie 2*85 zawiedzie grunt??

O czym wy piszecie? :o

Grunt to może zawieść ale przy poziomym , bo układa się go w różnych warunkach glebowych pod powierzchnią. 8)

Dla pionowego przy odpowiednim doborze nie ma raczej możliwości pomyłki, tylko jest konieczność jego właściwego doboru do mocy PC. 8)

Zasada generalnie jest w takim przypadku prosta :p .

Jeśli nie chcesz być po robocie zbywany w razie jak coś nie działa , zleć wszystko (PC+odwierty+podłogówka) jednej firmie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ...

rozmowa jest krótka ..Nibe proponuje tyle i tyle odwiertu i co ? ..ano ...mówią albo się bratku zgadzasz i robimy albo się nie zgadzasz i nie robimy . Owszem mozna np. zamienić na odpowiednią ilośc poziomego i tyle .....gwarancja to gwarancja a oni nie beda brali odpowiedzialnosci za coś do czego nie są przekonani ( mniejsza dł calkowita ) i na co się nie zgadzają .

Przecież zawsze tu zwracaliśmy uwagę że w zaleznosci od firmy ..dobór PC do danego domu a co za tym idzie i kolektor ...jest różny i czasami róznicę są duże.

Nikt sam sobie PC nie zainstaluje a firmy robią w/g swojego pomysłu i nikt nie będzie im dyktował co i jak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym ... ................

 

Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja chce zrobic dwa odwierty tak jak zaleca Nibe 2*85, ale geolog stwierdził (przygotowuje projekt odwiertu), ze jest słabe podłoże do 85 metra, taki peszek :(. Zastanawiam sie:

 

Co się stanie jak odwierty bedą dawały za mało mocy. Jak sobie z tym poradzić. Biorąc pod uwagę że poniżej 30 metra podłoże jest coraz lepsze nalezy wiercić jak najbłebiej, a unikac wielu odwiertów ale krótkich) Tyle teoria bo jak wiem niektórzy poradzili sobie i to działa. Ze wzgledu na kosztu słabo mi się uśmiecha robic trzeci odwiert o tej samej długosci. Inna spraw ze co jest dokładnie z gruntem dowiem się w czasie odwiertu. To co radzicie?

 

 

Dużego pola manewru to nie .................................................. .

 

Zastanowię się nad Twoja propozycją. dziekuję

 

 

Jeszcze jedno pytanie. Jesli okaże się ze grunt przy odwiercie jest słaby to czy nie lepiej zmniejszyc moc pompu do 8kw?/ Wiem ze to dziwne pytanie, ale tak mi przyszło teraz do głowy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tombzd74 policz ile będzie Cię kosztował dodatkowy odwiert lub dodatkowe metry i się zastanów jaki jest to procent inwestycji i czy warto się później stresować czy zadziała czy nie. Większą kasę wydasz później na telewizor lub sofę :) Jak możesz wierć od razu więcej i śpij spokojnie. pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja chce zrobic dwa odwierty tak jak zaleca Nibe 2*85,

170m do takiej mocy to nie jest zbyt "bogato" nawet dla dobrego gruntu. To taka raczej dolna granica.

ale geolog stwierdził (przygotowuje projekt odwiertu), ze jest słabe podłoże do 85 metra, taki peszek :

Budujesz się na wydmach czy co? Jak coś przygotuje konkretniejszego to daj znać.

Co się stanie jak odwierty bedą dawały za mało mocy.

Moc odwiertów dopasuje się do mocy PCi a moc PCi do mocy odwiertów, a to wszystko poprzez obniżenie temp. dz. Co niestety będzie skutkowało spadkiem COP i spadkiem mocy grzewczej systemu.

Jak sobie z tym poradzić.

Jak są podejrzenia co do gruntu to należy celować raczej w "górny przedział" dł. kolektorów. Zaplanuj np. 3x75m.

Inna spraw ze co jest dokładnie z gruntem dowiem się w czasie odwiertu. To co radzicie?

Napisz może precyzyjniej gdzie będziesz się budował, może w okolicy ktoś już wiercił. Popytaj może ktoś w pobliżu ma studnię głebinową. Popytaj o szczegóły, może także studniarza, który to wiercił. Może zamiast inwestować w firmową PCi zainwestuj w "solidne" dz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

170m do takiej mocy to nie jest zbyt "bogato" nawet dla dobrego gruntu. To taka raczej dolna granica.

 

To mi sporo wyjaśnia

 

Budujesz się na wydmach czy co? Jak coś przygotuje konkretniejszego to daj znać.

 

Tak wyszło:)

 

Jak są podejrzenia co do gruntu to należy celować raczej w "górny przedział" dł. kolektorów. Zaplanuj np. 3x75m.

 

Przyjołem. Ważna wskazówka

 

Napisz może precyzyjniej gdzie będziesz się budował, może w okolicy ktoś już wiercił. Popytaj może ktoś w pobliżu ma studnię głebinową.

 

Współrzędne geograficzne omawianego obszaru wynoszą odpowiednio dł. geogr. 17° 38´ 41˝, szer. geogr. 53° 07´ 36˝ dane z projektu.

 

Występ okolice Nakła nad Notecią woj kujawsko - pomorskie, domek o powierzchni 140 m uzytkowej, 170 po podłodze, + garaż, razem 198 mkw. 24 gazobeton + 15 styro, 25 wełny na poddaszu. Ciagle się zastanawiam czy projektant nie dobrał za dużą pompę.

 

Popytaj o szczegóły, może także studniarza, który to wiercił.

Ok poszukam odpowiedzi.

 

 

Może zamiast inwestować w firmową PCi zainwestuj w "solidne" dz.

Co masz na myśli?? Zaproponuj alternatywne rozwiązanie postaram sie rozważyć.

 

Pozdrawiam

 

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powierzchni 140 m uzytkowej, 170 po podłodze, + garaż, razem 198 mkw. 24 gazobeton + 15 styro, 25 wełny na poddaszu. Ciagle się zastanawiam czy projektant nie dobrał za dużą pompę.

Jeśli to "standardowy" budynek bez wodotrysków architektonicznych, dużych przeszkleń, cwu dla 3-4 osób, etc., to moc szczytowa wyniesie ok. 9,5kW przy went. grawitacyjnej i ok.7,5kW przy mechanicznej. Szczegółami się nie przejmuj, bo czy będzie to np. w pierwszym przypadku 9 czy 10kW to nikt tego dokładnie nie obliczy.

A jakiej grubości krokwie?

 

Co masz na myśli?? Zaproponuj alternatywne rozwiązanie postaram sie rozważyć.

 

Na myśli mam mniej kosztowną PCi (krajowe są równie dobre a czasami i lepsze), za to zrobienie 220m odwiertów zamiast 170m - jeśli tak mocno ogranicza cię kwota na PCi.

Dz dla PCi to jak fundament dla budynku albo koła dla samochodu. Mercedes z drewnianymi kołami da ci mniej komfortu niż F126p na "gumach". :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...