Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeśli to "standardowy" budynek bez wodotrysków architektonicznych, dużych przeszkleń, cwu dla 3-4 osób, etc., to moc szczytowa wyniesie ok. 9,5kW przy went. grawitacyjnej i ok.7,5kW przy mechanicznej. Szczegółami się nie przejmuj, bo czy będzie to np. w pierwszym przypadku 9 czy 10kW to nikt tego dokładnie nie obliczy.

A jakiej grubości krokwie?

Budynek raczej standardowy, garaż dwustanowiskowy w jednej bryle za garażem kotłownia.

Aktualnie posiadany projekt na podłogówkę na cały dom, projekt na kotłownie z pompą Nibe, projekt na wewntylacje mechaniczną. Budynek w stanie surowym zamkniętym, okna trzyszybówki, a krokwie 18 cm.

 

Chce dobrze zaizolować posadzkę więc myśle o płytach o obniżonym współczynniku przewodności ciepleniej do 0,023 przynajmniej na gruncie.

 

Na ścianach docieplenie styropianem 15 ale poważnie zastanawiam się na 20. Idę w stronę energo oszczędności, przynajmnie na tyle ile finanse mi pozwolą :). Wychodzę z załozenia ze lepiej wydać więcej na początku i mieć spokojną głowę później, ale z pensji ( i tu sie narażę niektórym :)) nauczyciela nie da się poszaleć.

 

Projektant przewidział dzesiatkę ale myślę o obniżeniu do 8kW. Musze sie zastanowaić, mówi sie o niedowymiarowaniu pom ciepła.

 

Nie wiem jak to bedzie z rekuperatorem i kominkiem. Słyszałem ze różnie to jest, ale kanały do rozprowadzenia ciepła grawitacyjnego już rozprowadzione i nie są za długie a do rekuperacji porobiłem otwory w stropie. GWC tez jest w planach bo działka na to pozwala, a i koszt rurowego nie jest tak straszny.

 

 

Na myśli mam mniej kosztowną PCi (krajowe są równie dobre a czasami i lepsze), za to zrobienie 220m odwiertów zamiast 170m - jeśli tak mocno ogranicza cię kwota na PCi. ..............

 

Po dzisiejsze dyskusji zdaje sobie sprawę ze odwierty musza zapewnic odpowiednia ilość ciepła więc czegos sie nauczyłem :). Proszę zaproponuj kilka firm (ze wskazaniem) a ja sie rozejrzę.

 

Na 10 1145 od Nibe dostałem cenę 21 tys.

 

Ps. Dziekuje za dotychczasową pomoc.

 

Jeszcze jednow bryle mam garaż. jak radzice ogrzewac go????

 

http://pprojekt.pl/popup_image.php?dir=widok&foto=504odb_big_wiz1o.jpg

 

http://pprojekt.pl/popup_image.php?dir=rzuty&foto=502odb_big_rzut1o.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

HALOO Mam pytanie?...................................... :D

 

jeśli odwierty robisz zgodnie z prawem musisz zgłościć w wydziale środowiska w powiecie. Geolog przygotowuje projekt odwiertu. W projekcie zawierają się informacje o dane o inwestycji i o gruncie na podstawie danych z archiwum geologicznego. Kolejny etap to zgłoszenie projektu w wydziale ochrony środowiska, kolejno pozwolenie na odowiert (albo nie). W czasie odwiertu geolog powinien badać grunt i na podstawie tego przygotować dokumentacje odwiertu powykonawczą. Koszt to 2 razy po 1000. Projekt potrzebny jest do kredytu z BOŚ na pompy ciepła (1%).

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę w stronę energo oszczędności, przynajmnie na tyle ile finanse mi pozwolą

Skoro masz stan surowy i kładziesz nacisk na energooszczędność to bardzo dobrze. Możesz jeszcze zadbać o to, o czym mało kto pamięta (ja nie wiedziałęm). Skoro planujesz wentylację mechaniczną, to pouszczelniaj wszystkie otwory montażowe drzwi i okien wklejając taśmę pomiędzy ścianę a ramy okien. Tynk i pianka to za mało, bo pozostają szczeliny. Zrób to dokładnie zwłaszcza dla okien dachowych, żeby ciepłe powietrze tam nie uciekało. Zadbaj o szczelny montaż folii paroizolacyjnej na poddaszu. Nie rozważaj 20cm styropianu na ściany, tylko tyle daj, to mały koszt w porównaniu z robocizną i innymi dodatkami. Na poddasze przynajmniej 30cm wełny. Odnośnie garażu to jeśli nie masz izolacji między częścią mieszkalną a garażem, to garażem ucieknie sporo ciepła, bo drzwi garażowe nie należą do super szczelnych. Zastanów się nad odizolowaniem garażu. Ze względu na straty ciepła do ogrzewania garażu lepiej chyba użyć dużego grzejnika niż podłogówki, o ile w praktyce będziesz ogrzewał garaż. Wyprowadź sobie przynajmniej rurki, a potem zobaczysz (ja grzejnika nie podłączyłem mimo, że mam izolację między garażem a częścią mieszkalną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro planujesz wentylację mechaniczną, to pouszczelniaj wszystkie otwory montażowe drzwi i okien wklejając taśmę pomiędzy ścianę a ramy okien

Jakiego rodzaju taśmę masz na myśli??, Jak prawidłowo powiny być zabezpieczone okno balkonowe od stony tarasu. Jak zabezpieczyć balkony przed stratami??

 

Odnośnie garażu to jeśli nie masz izolacji między częścią mieszkalną a garażem, to garażem ucieknie sporo ciepła, bo drzwi garażowe nie należą do super szczelnych. Zastanów się nad odizolowaniem garażu. Ze względu na straty ciepła do ogrzewania garażu lepiej chyba użyć dużego grzejnika niż podłogówki, o ile w praktyce będziesz ogrzewał garaż. Wyprowadź sobie przynajmniej rurki, a potem zobaczysz (ja grzejnika nie podłączyłem mimo, że mam izolację między garażem a częścią mieszkalną).

 

Czytasz w moich myślach. Wszystko przgotowałem zeby garaż odizolować, instalacja elektryczbna jest tak zrobiona z założeniem 10 cm styro, ale zastanawiam sie nad wełną. Jak możesz zerknij na rzut przyziemia. Projektant nie zaplanował ogrzewania kotłowni, a mi się to nie za bardzo podoba. Jeszcze jedna sprawa, jak to wpłynie na działanie reku w nieogrzewanym garażu?? Zastanawiam się nad przeniesieniem do kotłowni ale robi sie strasznie ciasno.

 

Pozdrawiam

 

T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłeś to GWC zbyt dosłownie. Chodzi o to, że gdy masz ocoeplone fundamenty, to grunt pod domem ma temp. dodatnią. Zatem zimą przy braku ogrzewania posadzka będzie "grzała" garaż. Takie bardzo nieskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Gorzej, gdy kiedyś zmienisz zdanie i będziesz chciał grzać garaż :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz w moich myślach. Wszystko przgotowałem zeby garaż odizolować, instalacja elektryczbna jest tak zrobiona z założeniem 10 cm styro, ale zastanawiam sie nad wełną.

Ja tez dalem izolacje w garazu na przegrodzie miedzy garazem a czescia mieszkalna. Ale dalem 10cm welne zamiast styropianu. Balem sie ze po latach, w delikatnych oparach beznyzny, z tego styropianu nic nie zostanie. Wolalem dmuchac na zimne, roznica w koszcie nieduza.

 

 

Jak możesz zerknij na rzut przyziemia. Projektant nie zaplanował ogrzewania kotłowni, a mi się to nie za bardzo podoba.

Czemu Ci sie nie podoba? Ja mam nieogrzewany garaz, w ktorym stoi hydrofor, 2 kolumny filtracyjne wody ze studni, przylacze ze studni.

Garaz jest ocieplony z zewnatrz, nad nim i obok niego sa przegrody do czesci mieszkalnej ocieplone 10cm welny. W ta sakramencka zime, nic sie tam nie dzialo i zgodnie z moja wiedza temp. nigdy nie spadla ponizej zera.

 

Jesli sie boisz, to doprowadz rurki do grzejnika. Grzejnik podlaczysz jesli by bylo za zimno.

 

Jeszcze jedna sprawa, jak to wpłynie na działanie reku w nieogrzewanym garażu?? Zastanawiam się nad przeniesieniem do kotłowni ale robi sie strasznie ciasno.

T

No pozytywnie nie wplynie :-) A w jaim stopniu to ciezko przewidziec. Lepiej by bylo gdyby reku stal w ocieplony miejscu. Ocieplenie welna rur wentylacyjnych jest niezbyt grube to sa 2cm czy cos takiego. Zawsze mozesz postawic reku w garazu zimnym i go owinac ile sie da welna,

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rodzaju taśmę masz na myśli?? Jak zabezpieczyć balkony przed stratami??

Jakąś przylepną nieprzepuszczającą powietrza. Cokolwiek. Zerknij do wątków z domami pasywnymi lub tam spytaj. Ja nie mam i przez szczeliny nie powiem, że wieje, ale powietrze wpływa, przy niektórych oknach wyraźnie się czuje. Podczas dużych mrozów reku miałem wyłączone, a powietrze było ok i wilgotność rzędu 30-35%... Dom sito, a obrządek gromniczny nic nie wykazał. Biegałem jak głupi z silikonem, uszczelkami do drzwi, okien dachowych, klapy na strych. Teraz minimalnym kosztem możesz wszystko dobrze uszczelnić, po prostu trzeba o to zadbać.

Balkony trzeba pogrubić i zastyropianować ze wszystkich stron.

Jeszcze jedna sprawa, jak to wpłynie na działanie reku w nieogrzewanym garażu??

Reku w nieogrzewanym garażu będzie działać. Temperatura poniżej 0 nie spadnie, więc kondensat nie zamarznie. Ja mam reku na nieogrzewanym i nieocieplonym strychu, więc będę musiał coś wykombinować na następną zimę. Kotłownię mam w nieogrzewanej piwnicy i nie czuję potrzeby jej ogrzewania. U ciebie pewnie projektant przewidział węgiel, więc stąd brak ogrzewania - kopciuch sam się ogrzeje. Jeśli chcesz, to możesz tam wstawić podłogówkę, żaden koszt, a w razie czego zakręcisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego rodzaju taśmę masz na myśli??

 

Np. taką: http://www.hanno-werk.de/pl/Prospekt_3 Ebenen_System_polnisch.pdf

 

lub Illbruck.

Rewelacja:)

 

Mi wyskakuje bład wiec znalazlem w google:) http://www.hanno-werk.de/pl/Prospekt_3-Ebenen_System_polnisch.pdf.

 

Wiem ze to nie miejsce allleeee. Zaproponujce na co jeszcze zwrócić uwagę przed tynkami:)

 

Pozdrawiam

 

Tom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed tynkami możesz się jeszcze zastanowić nad ogrzewaniem ściennym w niektórych pomieszczeniach, jeśli bedziesz w miał wątpliwości odnośnie podłogówki. Pex kosztuje 1.50 za metr w Castoramie, więc koszt żaden. Poza szczelną membraną między ścianami a stolarką i pokryciem dachu, odizolowaniem nieogrzewanych pomieszczeń nic mi na tym etapie nie przychodzi więcej do głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej chyba dołożyć 1zł za metr i kupić firmowy pex :). W końcu zakłada się to na długie lata.

 

Tez mi się tak wydaje, ale odnośnie pex to jest zbrojoni i nie zbrojony, podobno pod pompy ciepla zakłada się niezbrojony ( bez tego wkładu aluminiowego).

 

Czy ktoś pokleci wylewkę? beton z plastyfikatorem czy firmowa (np Knaufa) anhydrytowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś pokleci wylewkę? beton z plastyfikatorem czy firmowa (np Knaufa) anhydrytowe?

 

Jedna uwaga. Anhydrytowe wylewki sa chyba rzadkie i samopoziomujace?? Jesli tak, to sprawdz jakiej jakosci/ropwnosc chudziaka/stropu. U mnie roznice wysokosci na stropie i chudziaku dochodzily do 5cm na przestrzeni domu. Wtedy moze sie okazac, ze jak Ci wyleja anhydrytowa samorozplyna wylewke, to w jednym koncu bedziesz jej mial 6cm, w drugim juz 10cm, co nie pozostanie bez wplywu na dzialanie podlogowki.

 

Betonowy jest robiony w wersji polsuchej, wiec mozna zachowac ewentulany "spadek". Ale latwiej tez wygenerowac kolejne nierownosci (np u mnie) ktore nie sa przyjemne przy pewnych okladzinach (np. gotowy parkiet)

 

pozdr.

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej chyba dołożyć 1zł za metr i kupić firmowy pex :). W końcu zakłada się to na długie lata.

 

Tez mi się tak wydaje, ale odnośnie pex to jest zbrojoni i nie zbrojony, podobno pod pompy ciepla zakłada się niezbrojony ( bez tego wkładu aluminiowego).

:o

W ogrzewaniu płaszczyznowym stosuje sie pex-al-pex, wyposażoną w warstwę antydyfuzyjną, gdyż to właśnie wkładka aluminiowa zapobiega dyfuzji tlenu i innych gazów do wody.

Ma to znaczenie między innymi dla trwałości układu.

 

Nie rozumiem tylko dlaczego uważasz że przy PCi ma to nie mieć znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o

W ogrzewaniu płaszczyznowym stosuje sie pex-al-pex, wyposażoną w warstwę antydyfuzyjną, gdyż to właśnie wkładka aluminiowa zapobiega dyfuzji tlenu i innych gazów do wody.

Ma to znaczenie między innymi dla trwałości układu.

 

Nie rozumiem tylko dlaczego uważasz że przy PCi ma to nie mieć znaczenia.

 

A jakie niepozadane skutki ta dyfuzja tlenu/gazow bedzie miala po latach??

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...