Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tym wymiarowaniem na np. 70% zapotrzebowania radziłbym podchodzić bardzo ostrożnie.......

Przy doborze powietrznych PC stosuje sie podobną metodę. Ja własnie tak podszedłem. W najmroźniejsze dni załączała się grzałka. Kiedyś podawałem jaki koszt sie z tym wiązał. O ile dobrze pamiętam, to ok. 180 zł. Czyli faktycznie nie opłacało się dopłacac do "więkaszj" PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wymiarowaniem na np. 70% zapotrzebowania radziłbym podchodzić bardzo ostrożnie, bo często różnica w kosztach inwestycyjnych jest niewielka. Zwłaszcza przy kolektorze poziomym. Różnica w cenie samej pompy ciepła jest mała, przy całości można powiedzieć że nawet symboliczna. Chyba że w systemach bezpośredniego parowania i skraplania proporcje cenowe są inne niż przy "obyczajnych" pompach ;

 

Ja też nie jestem zwolennikiem niedowymiarowania. Wydać na system 60 - 70 tyś i grzać grzałką albo drewnem? Chyba nie o to chodzi.

 

Choć z drugiej strony gdyby np. przy obniżeniu mocy wchodziła w grę zmiana kolektora pionowego na poziomy to już może być spora oszczędność w kieszeni. Ciekawe czy nie wystarczyło by na kilkadziesiąt lat dogrzewania grzałką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam jeden przykład. Mamy zapotrzebowanie 10kW, średnią działkę i glinę.

Nie ma żadnego sensu montować mniejszej PC bo "tak robią gdzieśtam".

Nibe to różnica 1000zł netto między dziesiątką a ósemką, dolne źródło to +100-200m więcej rury i niech będzie nawet +6h ekstra pracy koparki.

Według mnie w tym przypadku nie ma sensu niedomiarować. A i tak przy większych mrozach poniżej t. obliczeniowej będzie deficyt mocy (zresztą zwykle pomijalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocny8

 

Fajnie masz... i nie będę tu raczej próbować negować Twoich oszczędności..

Nie będziemy Cie rozliczali z czasu, który poświęcasz na przygotowanie opału, rozpalanie, czyszczenie i wyrzucanie tego co pozostanie w Twoich piecykach..

Itd.

No bo wolnoć Tomku w swoim domku..

każdy robi tak jak chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie o tym tu chciałem...

Właśnie doszedłem do etapu, kiedy muszę zdecydować co do pompy.

Mój domek to wygodny 2 z pracowni Domy z wizją...

po drobnych zmianach w ociepleniu, 20 cm ściany, 18 cm podłoga, 30 cm dach, okna 1.0 (3 szyby), odpowiednia orientacja domu w stosunku do stron świata, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i żwirowy GWC, spowodowały, że zapotrzebowanie mojego domku na ciepło to 7,1 kW do tego dojdzie jeszcze CWU dla 4 osób, lubimy ciepłą wodę.

Niom i teraz właśnie uprzejme zapytanie do szanownego GP i nie tylko...

Proszę Was o opinie jaka moc pompy byłaby optymalna dla mojego domu???

 

P.S.

W salonie mam kominek, ale ma być używany rekreacyjnie... bez DGP i bez płaszcza..

 

z góry dziękuję za odpowiedzi

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO najlepsza bedzie pompa 8kW.

Skoro zapotrzbowanie obliczeniowe masz 7,1kW i dodasz 1kW na wode to w zupelnosci powinno wystarczyc, nie ma co przewymiarowywac urzadzenia.

Dobrze jakbys mial "pewne" DZ, zeby nie bylo zbyt "slabe" i zapewnialo max odzysk ciepla z gruntu -to zalezy nie tylko od mb kolektora ale i od rodzaju gruntu w jakim sie znajduje.

Ja np. mam 100mb pionowego lacznie i jest dla PCi 5,9kW w zupelnosci wystarczajacy. W najsilniejsze mrozy mialem uzysk od 5kW do 6kW.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum kto posiada PC dłużej niż 3 lata ? Z pliku w ktorym sa podane zuzycia energii elektrycznej wynika ze wiekszosc pomp to nowe inwestycje. Chyba ze poprzednie odczyty sa ukryte w archiwum ?

Jestem na etapie decyzji o sposobie ogrzewania domu i podgrzewania CWU, szukam doswiadczeń z kilku sezonów. Z wszystkich ofert które mam najblizej mi do Vitocal 222-g 7,7kW, PC+kotłownia+odwierty razem 42tys/brutto

Odwierty ze zgłoszeniem, pompa bez bufora, na całosci bede miał podłogówkę. Cholera duzo kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nniektórzy to mają fantazję :)

Przypomniało mi się jak szukałem wykonawcy na SSO. Jeden mi powiedzaał że SSO to jest 3000zł/m2 i on nawet kosztorysu nie robi po przy takim założeniu mu to lepiej wychodzi niż z kosztorysu. Ostatecznie z inną ekipą wyszło za 800zł/m2 :)

 

 

Z tego co ja szukłaem to cena 42tyś za viessmana z kolektorami pionowymy jest dobra. Można by ją zapewne jeszcze obniżyć z 5tyś ale z polską pompą ciepła. No i jeszcze pyanie ile metrów Ci zaoferowali tego odwiertu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum kto posiada PC dłużej niż 3 lata ?
Ci, którzy używają PC dłużej niż 3 lata pewnie już zapomnieli, że ją mają ;).

W tym wątku pojawiają się przeważnie osoby, które z PC maja jakieś problemy lub są na etapie jej wyboru, montażu, uruchamiania lub regulacji. Potem większość znika.

Zostają Ci, dla których PC, to rodzaj hobby, albo interesują się nimi z racji wykonywanego zawodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy jakiej ujemnej temperaturze, powietrzna pompa ciepła przestaje działać w sposób wyraźnie opłacalny?

 

"Wyraźnie opłacalny" to pojęcie względne.

Ale może przykład. Taka "dziesiątka" Stiebel Eltron, przy 0 st. C. ma około 5kW.

Przy temp. zewnętrznej -5C producent podaje 4kW

Przy -10C masz do dyspozycji CAŁE 3 kW.

Przy parametrach +2/+35 COP w granicach 3,0.

 

A sprawdziłeś LG Therma V albo Mitsubishi Zubadan?

 

Pozdrawiam,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7tonik

Jeszcze się tutaj taki kozak nie objawił , co przy takich mrozach grzałby tylko w 2T i to bez względu na typ PC. :o

Dla mnie perpetum mobile. :D

 

Jasne...

Ja będe drugim takim kozakiem zatem niedługo.

Wybór pozostał tylko pomiędzy:

Mitsu Zubadan

LG Therma V

i wspomnianym tutaj Daikinem

 

Sugeruję spojrzeć na parametry tych nowych PCi...

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem z czego się cieszysz. U mnie w największe mrozy było 22 godziny pracy PC czyli ok. 60 kWh, razem z cwu. Krótki czas pracy zawdzięczasz włączaniu się grzałki elektrycznej, która do oszczędnych nie należy.

Z tego, że wydałem na PC 16 tys a nie 60, a wyniki mam porównywalne. Nawet czasem działająca grzałka (100% w tańszej taryfie) nie jest w stanie skonsumować różnicy w kosztach tych PC.

 

I to jest właśnie katolicki głos rozsądku w Twoim domu ;)

Czy możesz podrzucić gdzieś instrukcję sterownika do tej PCi?

Czy używasz tego do fancoili również?

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phi,nieważna cena,ważne,że będzie PCi wg.niektórych ;)

 

Jaki absurd ?? Toż to jest tanie żródło ciepła na którym będziemy w bliżej nieokreślonym czasie zarabiać :D

 

Niewazne, ze obiecales isc z tego watku i nie trollowac wiecej. Wazne ze mozna sie ponabijac z innych ;-) Nie ma to jak dac upust swoim frustracjom i kompleksom z rana.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum kto posiada PC dłużej niż 3 lata ?

na ten przykład ja użytkuję PCi od października 2007. Wg szacunków wychodzi mi takie zużycie sezonowe :

2007/2008 4 986 kWh - 2 443,14 zł

2008/2009 3 627 kWh - 1 365,28 zł

2009/2010 3 231 kWh - 1 322,02 zł (do końca lutego)

(dodatkowo w II sezonie 1 t brykietu do kominka; w III sezonie ok 2 mp drewna)

 

co to za kolorki pojawiły się w arkuszu zużycia energii?? Jakoś nie znalazłem legendy :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...