Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chodzi mi po głowie realizacja pomysłu na pasywne chłodzenie latem, chcę zaprzędz do tego GZ i DZ połączyć je wymiennikiem, sterowanie totalnie ręczne, przez wymuszenie włączenia pomp obiegowych - nie mam ochoty kupować modułu PKM za ciężkie pieniążki, bo to chłodzenie będzie używane raptem 2tyg w roku w największe upały

 

no właśnie jak dobrać wymiennik? w/g jakiego wzoru go policzyć, a może ktoś chętny to policzy, dane o temperaturach poniżej, nie wiem co jeszcze uwzględnić

 

kwestie zimnej podłogi przemyślałem i się jej nie boję, realne warunki z zeszłego lata są takie, że podłoga ma ~23-24C, gdy w tym czasie DZ ~+14-17C, myślę, że puszczenie "na żywioł" tych obiegów spiętych odpowiednio dobranym wymiennikiem, da mi w efekcie podłogę ~`20-21C i T DZ ~18-19C (bo tak pewnie realnie DT ~2K aby jakakolwiek wymiana ciepła następowała będzie oscylować), niby niewiele ale za cenę prądu obiegówek będzie to obniżać T powietrza o 1-1,5C akurat tyle ile mam za dużo w te dni :-), a podłoga będzie nadal na tyle "ciepła" by nie wykraplała sie na niej wilogoć (zresztą przy WM które mam, wilgotność nie przekraczała wewnątrz w parne dni 65%)

ponowię pytanie, bo zaginęło w "wynurzeniach" nad opłacalnoscią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ponowię pytanie, bo zaginęło w "wynurzeniach" nad opłacalnoscią

Zdaje się, że to chłodzenie nie jest zbyt skuteczne. Oto wypowiedź na ten temat:

A czy ja mówię że to działa :D Ja mówię że to mam :D Ziębiłem cały jeden dzień i chyba nie działa :D Nie wiem, może tego lata poziębię z tydzień i zadziała :o

Niestety przez konwekcję trudno rozprowadzić "chłód" od dołu.

Gdybyś miał rurki w ścianach albo w suficie, wtedy będzie znacznie skuteczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłodzić ma część podłogówki na antresoli ~100m2 rozstaw 10-15cm pod panelami, czyli ~3kW moc chłodnicza (niech mnie poprawi jakiś chłodnik jak się grubo mylę, bo takie wartości 30W/m2 gdzieś w sieci znalazłem)

 

pompa GZ dla tego obiegu to Grundfoss UPS 15-60 na I biegu dla grzania chodząca, daje deltę 2K

pompa DZ wbudowana w PC Grundfos UPS 32-110 na IV biegu dla grzania chodząca, daje deltę deltę 3-3,2K

 

7tonik, czytałem Geda wypowiedź,

u mnie drobna różnica to właśnie to, że to antresola, wylewka na niej odizolowana zaledwie 3cm styro od stropu, więc jest duża szansa jednak troche go schłodzić, antresola jest otwarta na salon więc i ciepełko na nią mocno ucieka, a dodatkowo najwiecej nadwyżek energi daje mi słońce przez 7 okien dachowych podgrzewających tę podłogę właśnie (owszem to roletkami się ograniczy, ale nie w 100%) :-)

tak sobie kombinuję, że właśnie trochę tych nadwyżek odbiorę w ten sposób z podłogi poddasza i puszczę w DZ, jak się nie sprawdzi, wymiennik wyrzucę na złom, albo oddam potrzebującemu, spróbować nie zaszkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za wpis o tej treści, ale lepiej czasem coś pomacać niż przeczytac tylko w katalogu.

 

jeżeli kogoś intersuje temat pompy ciepła powietrze-woda i ma nie daleko do Koszalina to zapraszam, będzie można zobaczyc Hitachi Yutaki

 

Super masz - Koszalin to pierwsza strefa klimatyczna.

Czy ma ktoś może pompę powietrze-woda np. w trzeciej strefie (-20oC)? Jak się spisywała ostatniej zimy? Jak by kto nie wiedział to tu jest mapka stref:

 

strefy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ja jestem na granicy II i III strefy. Pompa powietrze-woda u mnie sie sprawdziła. Nie obyło się bez załączeń grzałki, ale w skali sezonu zwiększyło to zużycie o ok. 180 zł (przy całkowitym zużyciu 1100zł do tej pory)-całość w II taryfie. Przy obecnej pogodzie PC odrabia szybko straty z okresów ostrej zimy. Ma dużą zaletę, że DZ nie musi się regenerować. Jak jest 15 st., to tyle jest. Np. przez ostatnie 2 doby CO + CWU wyszło 10kWh/dobę w 2 taryfie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nniektórzy to mają fantazję :)

Przypomniało mi się jak szukałem wykonawcy na SSO. Jeden mi powiedzaał że SSO to jest 3000zł/m2 i on nawet kosztorysu nie robi po przy takim założeniu mu to lepiej wychodzi niż z kosztorysu. Ostatecznie z inną ekipą wyszło za 800zł/m2 :)

 

 

Z tego co ja szukłaem to cena 42tyś za viessmana z kolektorami pionowymy jest dobra. Można by ją zapewne jeszcze obniżyć z 5tyś ale z polską pompą ciepła. No i jeszcze pyanie ile metrów Ci zaoferowali tego odwiertu?

 

Odwiert 160m w cenie zgłoszenie do jakiegos urzedu górniczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktoś na forum kto posiada PC dłużej niż 3 lata ?
Ci, którzy używają PC dłużej niż 3 lata pewnie już zapomnieli, że ją mają ;).

W tym wątku pojawiają się przeważnie osoby, które z PC maja jakieś problemy lub są na etapie jej wyboru, montażu, uruchamiania lub regulacji. Potem większość znika.

Zostają Ci, dla których PC, to rodzaj hobby, albo interesują się nimi z racji wykonywanego zawodu.

 

Czy wykonujecie jakieś przeglady okresowe i ile kosztują ?

Wiem np że wymiana glikolu o ktorym tu czytałem to raczej miedzy bajki włożyc można

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że ja jestem na granicy II i III strefy. Pompa powietrze-woda u mnie sie sprawdziła. Nie obyło się bez załączeń grzałki, ale w skali sezonu zwiększyło to zużycie o ok. 180 zł (przy całkowitym zużyciu 1100zł do tej pory)-całość w II taryfie. Przy obecnej pogodzie PC odrabia szybko straty z okresów ostrej zimy. Ma dużą zaletę, że DZ nie musi się regenerować. Jak jest 15 st., to tyle jest. Np. przez ostatnie 2 doby CO + CWU wyszło 10kWh/dobę w 2 taryfie.

 

Może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z powietrzną pompą ciepła?

 

 

I jeszcze jedno pytanko. Na allegro jest pompa exotherm ze sprzeżarką Hitachi EVi. Piszą o niej tak:

 

(...)EVI to tzw.podwójne sprężanie gazu. Są to obecnie jedyne pompy ciepła powietrze-woda , które mogą pracować nawet przy -29C i ogrzewać wodę w CO do +65C bez straty COP. Jest to specjalna konstrukcja produkowana na rynek skandynawski przeznaczona do pracy w bardzo niskich temperaturach powietrza zew.. Średnioroczny współczynnik COP dla tych pomp wynosi ok. 4,1 i jest porównywalny z pompami gruntowymi. W naszych pompach montowane są sterowniki Siemens , pompy obiegowe Wilo oraz el. dogrzewacze wody o mocy 4,5KW. Obudowa lakierowana lub ze stali nierdzewnej, gwarancja 2 lata. Dostępne jednostki 12KW i 13,1KW. Podobne pompy EVI europejskich producentów to wydatek ok. 40 -45 tyś. złotych.

 

O co chodzi z tymi pompami? Skąd się bierze to że są takie wspaniałe i dlaczego inni producenci nie robią równie wspaniałych pomp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wykonujecie jakieś przeglady okresowe i ile kosztują ?

Wiem np że wymiana glikolu o ktorym tu czytałem to raczej miedzy bajki włożyc można

 

Z instrukcji Vaillanta:

 

9.3  Konserwacja i naprawy
Pompa ciepła geoTHERM firmy Vaillant nie wymaga 
przeprowadzania żadnych prac konserwacyjnych.
Celem przeprowadzenia napraw uszkodzonych części 
wewnątrz pompy ciepła należy:
•  Zdemontować części obudowy pompy ciepła w od-
wrotnej kolejności do opisu w rozdz. 6.4.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

które mogą pracować nawet przy -29C i ogrzewać wodę w CO do +65C bez straty COP.

Tia, mi sie zawsze wydawalo, ze COP to raczej zalezy od fizyki, a nie wydumanej konstrukcji. Ale moge byc w bledzie.

 

Średnioroczny współczynnik COP dla tych pomp wynosi ok. 4,1 i jest porównywalny z pompami gruntowymi.

Skoro powietrzna PC z taka cudowna sprezarka ma srednioroczny COP4,1, to czemu nie robia ich wersji gruntowej. Wtedy bylo by COP=5 i temp +65C "bez straty COP" ;-)

 

 

W naszych pompach montowane są [...] el. dogrzewacze wody o mocy 4,5KW.

Hmm, skoro maja srednioczny COP4,1 moga pracowac przy -29/+65 bez straty COP, to ja sie pytam po co im dogrzewacz elektryczny??

 

 

O co chodzi z tymi pompami? Skąd się bierze to że są takie wspaniałe i dlaczego inni producenci nie robią równie wspaniałych pomp?

O marketing chodzi. Wszystkie piekne rzeczy ktory tam napisano, sa prawdziwe pewnie.....w bardzi skrajnych warunkach. Moj producent PC pisze ze ich pompa ma COP6,6!! A ze zapomnieli podac ze przy temp DZ pewnie w okolicy 15 stopni to juz drobiazg.

 

Zamiast podawac jakies wydumane srednioroczne COP4,1 zapytaj ich o katalogowe COP przy konkretnych temperaturach DZ/GZ i wilgotnosci powietrza na zewnatrz. Wtedy sie okaze, ze to COP4,1 srednioroczne to i owszem, ale na poludniu wloch.

 

Na swiecie nie swietnych okazji, za to jest mnostwo naiwnych ludzi.

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pompy producent nie udostępnia w necie dokładnych charakterystyk. Ale coś musi być na rzeczy z tą spreżarką EVI. Chociażby dlatego, że pompa z taką samą spreżarką VIESSMANN VITOCAL 350-A kosztuje 44tyś. Być może polski producent zrobił bardzo podobną pompę za mniej niż połowa ceny - podobnie jest z pompami gruntowymi. Czy sądzisz, że pompa za 44tyś może być kiepska?

 

Większość producentów pomp powietrznych tak jakby ukrywało parametry swoich produktów - dotyczy to w szczególności tych tańszych pomp, a ceny zaczynają się już w okolicach 5tyś.

 

Jakoś mało było dyskusji na temat pomp powietzrnych a szkoda bo być może jest to naprawdę ekonomiczny sposób ogrzewania. Mnie wychodzi, że instalacja z taką pompą będzie o 20tyś tańsza od instalacji z odwiertami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro powietrzna PC z taka cudowna sprezarka ma srednioroczny COP4,1, to czemu nie robia ich wersji gruntowej. Wtedy bylo by COP=5 i temp +65C "bez straty COP" ;-)

Dla pomp powietrznych zazwyczaj podawany COP dotyczy temperatur DZ=7 i GZ=35. Teoretycznie może to być również średnia całoroczna, gdy grzejemy latem dużo wody użytkowej. No i w sezonie grzewczym równiez często jest powyżej 7st na zewnątrz (np. obecnie) :). A czy byłoby tak jak piszesz dla gruntowych? No raczej one nie potrafią w takim stopniu wykorzystać wzrostu temp. na zewnątrz :)

Hmm, skoro maja srednioczny COP4,1 moga pracowac przy -29/+65 bez straty COP, to ja sie pytam po co im dogrzewacz elektryczny??

Jest mała różnica między średnią, a minimalną.

 

A co do marketingu. Jest przecież oczywiste, że zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe są przereklamowane. Koto potrafi tak naprawdę sprawdzić swój COP realny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...