Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest mała różnica między średnią, a minimalną.
Miałbyś rację, gdyby nie ten fragment :

EVI to tzw.podwójne sprężanie gazu. Są to obecnie jedyne pompy ciepła powietrze-woda , które mogą pracować nawet przy -29C i ogrzewać wodę w CO do +65C bez straty COP.
To już jest wyraźne nadużycie.

Teoretycznie COP do parametrów -29/65 może wynosić 3,5, w praktyce jest znacznie niższy. Gdy do tego dodamy energię na odszranianie efektywność spada jeszcze bardziej. Co oczywiście nie dyskwalifikuje tych pomp ciepła. Tylko po co taki nachalny marketing opierający się na kłamstwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do tej pompy producent nie udostępnia w necie dokładnych charakterystyk.

Wiec ja osobiscie trzymalbym sie z daleka. Ale to Twoja decyzja.

 

Ale coś musi być na rzeczy z tą spreżarką EVI.

Chociażby dlatego, że pompa z taką samą spreżarką VIESSMANN VITOCAL 350-A kosztuje 44tyś. Czy sądzisz, że pompa za 44tyś może być kiepska?

Bo Viessmann to generlanei droga firma jest. Czy dobra tego nie wiem bo nie mialem nic doczynienia z nimi.

Pompa i za 100tys moze byc kiepska. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie.

Kierownie sie cena jest kiepskim pomyslem.

Drogie niekoniecznie znaczy dobre. Ale dobre, niestety, najczescie oznacza drogie. Z gowna bata nie ukrecisz mowiac obrazowo. Ale za gowno mozna tez krzykanc worek pieniedzy.

 

A skoro ma byc cos na rzeczy, to w czym problem zeby sie pochwalic dokladnymi charakterystykami i sprawnoscia dla roznych T?? Napisz i zapytaj. Jesli sie maja czym pochwalic, to powinni to zrobic bez obiekacji, nawet jak na stronie nie publikuja takich danych. A jak tylko powtorza mantre ze "ich pompa ma srednioroczny COP 4.1", to znaczy ze rownie dobrze mogli byc sprzedawac ziemniaki - "nasze ziemniaki nigdy nie gnija i sa najsmaczniejsze".

 

Większość producentów pomp powietrznych tak jakby ukrywało parametry swoich produktów - dotyczy to w szczególności tych tańszych pomp, a ceny zaczynają się już w okolicach 5tyś.

No bo sie nie ma czym chwalic w polskim klimacie najczesciej. Nie neguje samych pomp powietrznych, w konretnych warunkach moze to byc b. dobry pomysl. Ale na pewno nie jest z automatu tak, ze jak jest tania pompa bez podanych parametrow to jest be, a jak jest droga pompa bez podanych parametrow to musi byc dobra.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie Exotherm są PCI z dla których miałem wycenę.

Pamiętam,że cała instalacja z powietrzną PCi Exo Air,Zbiornikiem 500l chyba Exo Tank, GZ i wszystkim na gotowo miała mnie wynieść tyle ile wyniosła mnie cała instalacja z gruntową PCI, inną ale także Szwedzką.

Nie pamiętam tylko czy był tam system EVI,czy w ogóle wtedy taki był

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczyna robic sie tutaj niezly bajzel.

Ktos juz stworzyl temat dla pomp powietrznych, moze by tak przeniesc dyskusje na ten temat do tamtego watku?

Glownie chodzi o czytelnosc watku.

 

Temat wątku wskazuje na temtykę ogólną, bez wykluczania pomp powietrznych. Są to w końcu najpopularniejsze pompy w Europie. Mamy tutaj już 205 stron a o pompach powietrznych bylo naprawdę niewiele. Może pojawi się więcej opinii osób użytkujących już takie pompy, szczególnie opinie po ostatniej zimie mogą być cenne.

 

Z moich wycen wynika że na etapie inwestycji, róznica pomiędzy pompą powietrzną a pompą z kolektorem pionowym wyniesie 10 - 20 tyś.

 

Koszt ogrzania domu i CWU prądem mam oszczacowany na 5tyś zł / rok. Jeśli pompa gruntowa będzie miałą COP = 3,5 a powietrzna COP=3 to roczna różnica kosztów grzania wyniesie 250zł. Zastosowanie pompy powietrznej może być więc ekonomicznie uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątek jest rozwalony przez bezmyślne cytowanie postów pod postem cytowanym, i inne sprawy, a nie przez pisanie o powietrznych pompach ciepła.

Popieram zdanie, że za mało jest o nich napisane. Ja sam teraz zgłębiam temat tych pomp, bo zamierzam oprzeć grzanie domu na tych właśnie pompach. Dostałem odpowiedź już od wielu producentów w sprawach mnie interesujących, co ciekawe z Viessmana już czeka i czekam, i zero odpowiedzi, kontaktu. Coś ta firma kuleje chyba ostatnimi czasy. Może mają za tanio?? :D

Moim zdaniem, powietrzne pompy to jednak jest przyszłość. Technologia gna do przodu, i tylko patrzeć jak temperatura -25 faktycznie nie będzie już problemem dla takiej pompy. Zubadan już jest bardzo blisko. Tak więc, czekam z niecierpliwością na dyskusje na temat właśnie powietrznych pomp ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z moich wycen wynika że na etapie inwestycji, róznica pomiędzy pompą powietrzną a pompą z kolektorem pionowym wyniesie 10 - 20 tyś.

 

Koszt ogrzania domu i CWU prądem mam oszczacowany na 5tyś zł / rok. Jeśli pompa gruntowa będzie miałą COP = 3,5 a powietrzna COP=3 to roczna różnica kosztów grzania wyniesie 250zł. Zastosowanie pompy powietrznej może być więc ekonomicznie uzasadnione.

 

U mnie warunki pozwoliły na poziomy kolektor i z takim porównywałem. Pion był do 10 tys droższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt ogrzania domu i CWU prądem mam oszczacowany na 5tyś zł / rok. Jeśli pompa gruntowa będzie miałą COP = 3,5 a powietrzna COP=3 to roczna różnica kosztów grzania wyniesie 250zł. Zastosowanie pompy powietrznej może być więc ekonomicznie uzasadnione.

To trzeba policzyc.

U mnie ogrzewanie pompa gruntowa gdy temp zew. jest tak jak obecnie, powiedzmy 0-10, to mieszieczny koszt 150-200PLN. Rozumiem, ze pwoietrzna przy temp +10 wystrzela w gore z COP. Tylko o ile bym zredukowal miesieczny rachunek. Z 200 na 150?? Ze 150 na 100?

GOrzej gdy jest ujemna temp. Wtedy z powodu odszraniania sprawnosc spada a i rachunki srednie rosna. U mnie w tym styczniu 400PLN. Ile wiecej by bylo prz Powietrznej pompie?? Czy oszczednosci na wiosennych temperaturach skompensuja wyzsze rachunki gdu jest mrozno?

 

Nie wiem skad jestes. Dla Warszawy i pewnie innych duzych miast mozna na tej stronie znalezc historyczne temperatury.

http://polish.wunderground.com/history/airport/WARSZAWA/2010/3/01/DailyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA

Zrob srednia dzienna dla wielu lat, byc moze z uwzglednienem godzin nocnych jesli pompa mialaby chodzic w taniej taryfie. Jak bedziesz mial COP dla pompy dla kazdej temperatury, zapotrzebowanie domu na CO i CWU, to policzyc ile jest drozej w pompie powietrznej w skali roku. W innym przypadku to bedzie zgadywanie,

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram zdanie, że za mało jest o nich napisane. Ja sam teraz zgłębiam temat tych pomp, bo zamierzam oprzeć grzanie domu na tych właśnie pompach. Dostałem odpowiedź już od wielu producentów w sprawach mnie interesujących

To może napisz jakie masz wnioski i decyzje po tych odpowiedziach.

 

Zubadan już jest bardzo blisko.

Ale ta pompa kosztuje chyba ponad 30tyś. To tyle samo co polska pompa + kolektor pionowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak kogoś to interesowało to tu można zobaczyć schemat i przeczytać o cyklu EVI:

 

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,7516/Itemid,255/

 

I jeszcze ciekawe info o udziale w rynku różnych typów pomp:

 

08.11.2008.

Wg Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła EHPA (European Heat Pump Association) w Europie występują dwa w pełni dojrzałe rynki sprzedaży pomp ciepła: szwedzki i szwajcarski. Związane jest to z udziałem sprzedaży pomp ciepła w nowych budynkach. W Szwecji stanowi on ponad 95%, w Szwajcarii w 2007 wyniósł 73% (dla porównania w Polsce ok. 1-2%). W roku 2007 w Szwajcarii sprzedano ok. 17 tys. szt. pomp ciepła, o 3 tys. więcej niż kotłów gazowych. Ciekawe jest to, że proporcje sprzedaży typów pomp ciepła utrzymują się niezmiennie od 5 lat i wyglądają następująco: pompy ciepła powietrze-woda stanowią ok. 55% udziału sprzedaży, gruntwoda 42%, woda-woda jedynie 2%. Świadczy to również o pewnej dojrzałości i stabilizacji rynku.

 

Pozdrawiam, AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem tylko pokazać że są producenci co podają charakterystyki pracy dla przedziału pracy a nie tylko dla kilku punktów. Być może da się znaleźć PC P-P co pokaże charakterystykę w pełnym zakresie.

 

http://www.klimageraete24.eu/pdf/mitsubishi/zubadan/ZUBADAN%20Luft_Wasser_WP.pdf strona numer 5

 

Nie wiem, czy poniżej -25stopni może kogoś interesować...

Nie wiem dlaczego, ale mi wychodzi że te nowe PCi P-P czyli Zubadan i LG Therma V są najbardziej ekonomicznie uzasadnionym wyjściem. Przekonuje mnie też kolega z althermia Daikina, ale ona jest chyba trochę słabsza "na papierach" od tych dwóch...

 

Pozdrawiam,

bK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie w temacie, ale powiedzmy, że mój post wiąże się z instalacją pompy ciepła. Konkretnie chodzi mi o wycenę instalacji podłogowej.

Wielu instalatorów pomp ciepła oferuje również instalacje górnego źródła, niektórzy twierdzą wręcz, że jedynie instalacja podłogowa wykonana przez nich będzie prawidłowo współpracować z pompą ciepła. Ja mam pytanie do osób, które wykonały już podłogówkę w jaki sposób wyceniona została instalacja ogrzewania podłogowego. Przeważnie podawany jest koszt za 1 m2 powierzchni. Wątpliwość moją budzi, czy chodzi tutaj o powierzchnię użytkową, powierzchnię podłogi, czy powierzchnię ułożonej instalacji?

Rozmawiałem dzisiaj z jednym instalatorem i przekonywał mnie, że cena m2 dotyczy powierzchni podłogi. Na pytanie co z powierzchnią pod szafkami kuchennymi, w spiżarni, garderobie, pod szafami, odpowiedział, że powierzchnia ta liczona jest do wyceny jak reszta, ponieważ tam też układają rurki,żeby nie było dużej różnicy temperatur. Co prawda rzadko (co 25 cm), ale cena ta sama.

Zapytałem również, czy podłoga pod skosami liczona jest w ten sam sposób i otrzymałem odpowiedź twierdzącą.

Czy nie uważacie, że koszt wykonania takiej instalacji powinien być uzależniony od zapotrzebowania na ciepło? Przecież pokój o powierzchni podłogi 30 m2 może mieć kubaturę 80 m3 i równie dobrze 60 m3. Czy podłogówka w domu pasywnym też kosztować musi 120 zł za m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za wpis o tej treści, ale lepiej czasem coś pomacać niż przeczytac tylko w katalogu.

 

jeżeli kogoś intersuje temat pompy ciepła powietrze-woda i ma nie daleko do Koszalina to zapraszam, będzie można zobaczyc Hitachi Yutaki

 

Czy Yutaki ma możliwość chłodzenia i podłączenia tego do fan-coili?

 

Szukam właśnie takiej PCi P-W mającej możliwość chłodzenia i podłączenia do fan-coili. Max moc grzewcza około 14 kW.

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że kupowanie powietrznych pomp ciepła za kwoty ponad 30 tyś nie jest dobrym pomysłem. Chyba, że nie ma możliwości izstalacji pompy gruntowej. PC powietrzna jest alternatywą, ale w cenie powiedzmy do 20 tys. Ja w 2007 kupiłem Altermę za ok. 16 tys. razem z 300l. zasobnikiem, więc uważam, że się opłacało.

 

Domy pasywne + pompy ciepła to zły przykład :).

Ja również kładłem rurki podłogówki pod meblami, brodzikami itd. i to w zagęszczeniu 10 cm tak jak w pozostałych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@7tonik

 

A ja nic nie uważam, tylko policzyłem, że dla mojego konkretnego domu okres zwrotu z PCi powietrznej za 30k PLN przy COP zakładanym nawet na 2 (raczej będzie więcej) to mniej niż 5 lat w stosunku do grzania prądem

 

Przy oferowanej mi PCi Nibe z odwiertami pionowymi (COP 3,5) jest to >10 lat w stosunku do grzania prądem - co jest dla mnie za długim okresem.

 

Dom ma >300 m2.

 

Twoje stwierdzenia o kwocie granicznej są kompletnie pozbawione sensu, bo nie wiesz, ile ciepła ma wyprodukować zakładana przeze mnie PCi a autorytatywnie stwierdzasz do jakiej kwoty jest alternatywą i do czego.

 

Odnosząc się do uwag co do opłacalności, to uważam że jak najbardziej mieszczą się w zakresie tematu POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi i nie za bardzo rozumiem, czemu nie miałyby być tutaj poruszane.

 

Uważam, że krytyczne głosy mogą skłonić kogoś kto rozważa zakup PCi do przemyślenia, sprawdzenia i dokonania bardziej przemyślanego zakupu (na przykład dobrej polskiej PCi zamiast szwedzkiej czy niemieckiej).

 

Oczywiście rację mają Ci, którzy twierdzą, że dokładnie się policzyć tego nie da, bo bazujemy na założeniach, jednak dość spore pojęcie na co możemy liczyć daje arkusz zamieszczony w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla-czy-elektryka-wejdz-i-policz-sam,t173711.htm

 

Poza tym cały czas szukam PCi P-W która będzie też klimatyzowała pomieszczenia latem, co zupełnie inaczej każe traktować kwotę bazowej inwestycji.

 

Pozdrawiam serdecznie,

BK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu ciągle powtarza się zdanie "fizyki nie oszukasz ?

Uparli się co poniektórzy na skale Celcjusza i uważają, że przejście przez zero, to jakaś magiczna granica, bo woda zmienia stan skupienia. Może przejdźmy w rozważaniach nad tematem pomp ciepła na skale Kelvina i może ktoś mi wytłumaczy, jakie są ograniczenia w transporcie ciepła poniżej temperatury 273K.

Bo to, ze woda zamarza to już wiemy, ale wniosek tylko taki, że ona sie nie nadaje do transportowania ciepła w takiej temperaturze. Są za to inne ciecze, dla których 273K to żadna "magiczna" granica i nie widzę powodu, dlaczego nie miałyby to robić z całkiem przyzwoitą sprawnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu ciągle powtarza się zdanie "fizyki nie oszukasz ?
Zapoznałeś się z zasadą działania pomp ciepła (niekoniecznie sprężarkowych)? Wiesz co to jest odwrotny cykl Carnota?

To właśnie z niego wynikają ograniczenia w sprawności pomp ciepła.

Tak w skrócie COP

To właśnie tej fizyki nie przeskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...