Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1. Skąd wiesz, że to będzie tylko 2 tyg.? a moze 2 mies.

2. Podawana przez producentów moc pompy ciepła jest określona dla konkretnej temperatury dolnego i górnego źródła. Spadek temp. parowania z 5 stopni na -5 daje spadek mocy o ok. 25% !!!!

3. Dolne żródło też wymaga odpoczynku, niektórzy producenci ustawiają w swoich sterownikach max. czas pracy pompy(np. 3h) i czas postoju (np. min 0,5h), więc PC nie bedzie mogła pracować 24h/dobę. W skrajnym przypadku (pkt 2 i 3) mamy spadek mocy z 6kW do 4 kW.

4. PC to nie perpetum mobile.

 

Ad.1. Kiedy w Polsce 2 miesiące było -20st lub więcej?

Ad.2. Wiem o tym i kwestia doboru dolnego i górnego źródła tak aby uzyskać takie parametry. W moim projekcie jest Tz 38stC a przy odwiertach pionowych temperatura dolnego źródła jest w granicach 4-8 stC więc zachowam te parametry o których piszesz. Oczywiście narazie jest to teoria ponieważ instalacja zadziała w przyszłym roku mam nadzieję ok października.

Ad.3 Nikt nie mówi o pracy 24h skąd ten pomysł? W skrajnych sytuacjach czyli przy -20 i poniżej włączy się grzałka jako przysłowiowy dopalacz i dogrzeje po czym pompa stanie.

Ad.4 Mam do czynienia z instalacjami c.o. od 7 lat bez przerwy i zawodowo nie musisz mi tego tłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Poczytaj wypowiedzi tych, którzy zainstalowali i od lat eksploatują PC

2. Licząc moc kotła nawet z 50w/m2 juz na wstepie dokonujemy przewymiarowania źródła ciepła, bo skoro wskaźnik taki jest liczony dla np. sciany o U=0,5 a budujemy U mniejsze niż 0,3 instalujemy dobra wentylacje z REKU, dbamy o U okien itp.

Poczytaj posty Jeziera i sprawdź jaką moc grzewcza ma zainstalowana. a jaka "chodziła" w najzimniejsze dni ubiegłej zimy.

3. Praktycznie każdy posiada kominek, który w przypadku "pompiarzy" nie jest tanim źródłem grzania ( bo inni oszczedza się np. gaz) lecz przyjemnością i ewentualnym rezerwowym źródłem ciepła.

4. W skrajnych sytuacjach, które opisujesz nawet przewymiarowana PC bedzie musiała pracowac w I taryfie, a w takim przypadku koszty bedą wieksze (wieksza moc pobierana z sieci).

5. Jesli ogrzewasz tylko podłogówka, to sprawności PC mogą być nawet wieksze od podanych i to "w ruchu ciagłym".

Przy dobrze wyliczonych kolektorach "ciagłość" pracy nie ma takiego znaczenia jak opisujesz - też z doświadczeń innych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile było takich temperatur podczas tej zimy ile czasu było -20 i poniżej z tydzień było? Raczej chyba nawet tyle nie było

 

 

tutaj można sobie pooglądać i policzyć. Dane z kilku lat dla woj. śląskiego.

 

http://www.imgw.katowice.pl/Biuletyn/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem Wam:

większa pompa ciepła wymaga wydajniejszego dolnego źródła, a to w większości wypadków prowadzi do wzrostu kosztów budowy tegoż źródła. Jeśli dolne źródło będzie miało wydajność za małą dla danej pompy będzie spadał COP.

Można więc przewymiarować pompę ale będzie ona droższa i dolne źródło bedzie droższe. Przeważnie się to nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile było takich temperatur podczas tej zimy ile czasu było -20 i poniżej z tydzień było? Raczej chyba nawet tyle nie było

 

 

tutaj można sobie pooglądać i policzyć. Dane z kilku lat dla woj. śląskiego.

 

http://www.imgw.katowice.pl/Biuletyn/

 

Na podstawie tych diagramów (oglądałem grudzień-marzec 2006) mogę stwierdzić że się nie mylę. A znasz może link na średnie temperatury dla Mazowsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tych diagramów (oglądałem grudzień-marzec 2006) mogę stwierdzić że się nie mylę. A znasz może link na średnie temperatury dla Mazowsza?

 

niestety nie, ale z pewnością można znaleźć.

Jest to ta sama III strefa klimatyczna, więc poza różnicami rocznymi, w wieloleciu będzie bardzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze zasada niedowymiarowania PC jest tu traktowana niemal jak "PRAWDA OBJAWIONA" i biada temu, kto odważy się z nią polemizować :lol:

Jeszcze raz powtórze, każdy decyzję o doborze PC podejmuje sam, chciałem tylko zwrócić uwagę na pewne ew. zagrożenia.

 

Wypada jeszcze wspomnieć o WTF :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja pompa będzie przewymiarowana. Wg producenta tak ma byc i po tym co przeczytałam na tym foru onich wiemże maja racje. Dom o powieszchni użytkowej 136m, na działce piach, kolektor 7x75m, pompa 7/14 no i mieszkam wiadomo gdzie- Polski biegun, no to chyba im mam prawo ufac co? :wink: Mam priorytet: ciepło w domu i mało kasy więc nie stacmnie na półśrodki....klimat się ociepla więc może następna zima będzie trwała...3 miechy po - 25 średnio, co u nas wcale nie jest wyjątkiem. Pozdro Kacha. :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moja pompa będzie przewymiarowana. Wg producenta tak ma byc i po tym co przeczytałam na tym foru onich wiemże maja racje. Dom o powieszchni użytkowej 136m, na działce piach, kolektor 7x75m, pompa 7/14 no i mieszkam wiadomo gdzie- Polski biegun, no to chyba im mam prawo ufac co? :wink: Mam priorytet: ciepło w domu i mało kasy więc nie stacmnie na półśrodki....klimat się ociepla więc może następna zima będzie trwała...3 miechy po - 25 średnio, co u nas wcale nie jest wyjątkiem. Pozdro Kacha. :lol:

Sek w tym, że Twoje PC nie jest przewymiarowana. W Climie - bo rozumiem że ich PC bedziesz miał - pracują ludzie, którzy mają dużą wiedzę, a produkt, który oferują jest wysokiej klasy. Nie jest przewymiarowana bo:

1. Warunki gruntowe nie pozwalaja na mniejszy kolektor poziomy - mogę sie załozyć, w innych warunkach glebowych PC była by 5/10.

2. Oferowana PC bedzie wiekszość czasu (i to zdecydowana) pracowała na I biegu, czyli osiagnie moc 7kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś chce przewymiarować pompę to niech to robi nikogo do niczego nie chcę zmuszać. Dzielę się moją wiedzą z licznych szkoleń oraz z 3 lat projektowania instalacji pod pompy ciepła. Około 30 instalacji z PC wg mojego projektu działa i wszyscy klienci bez wyjątku są zadowoleni. Więc jeżeli komuś pomogłem to się cieszę a jeżeli ktoś uważa że się nie znam to trudno nie mam zamiaru się tym przejmować. Jak wybuduję chatkę z instalacją na PC to na pewno zamieszczę posta i dokładnie wszystko opiszę jak jest zbudowane jak zaplanowane i jak funkcjonuje. Niestety będzie to dopiero za ok 1,5 roku.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Warunki gruntowe nie pozwalaja na mniejszy kolektor poziomy - mogę sie załozyć, w innych warunkach glebowych PC była by 5/10.

 

Ciekawe stwierdzenie ..... :o

 

Mnie się wydawało, że PC dobieramy do zapotrzebowania na moc budynku a nie do wielkości kolektora ....

a kolektor do PC z uwzglednieniem warunków gruntowych.

Ale ja się nie znam .... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezapelacyjnie masz rację. Moc PC dobiera sie do zapotrzebowania na ciepło budynku - zawsze. Aby PC mogła osiagnąc zaplanowaną moc musi mieć "ciepło do przepompowania", a to zabezpieczają kolektory lub powietrze. I o ile w PC typu "glikolowa" wystarczy powiekszyć kolektor - w przypadku złych własciwości gruntu - to w opisywanej PC typu "bezpośrednie parowanie" , z uwagi,na to, że w kolektorze krązy czynnik chłodzący bez pośrednictwa wymiennika - powiekszając kolektory musimy jednocześnie zwiekszyć moc sprężarki aby "podołała: zwiekszonej ilości czynnika chłdzącego.

Czyli jak widzisz sprzeczności tu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety widzę tu sprzeczność ...

 

cyt. " w opisywanej PC typu "bezpośrednie parowanie" , z uwagi,na to, że w kolektorze krązy czynnik chłodzący bez pośrednictwa wymiennika - powiekszając kolektory musimy jednocześnie zwiekszyć moc sprężarki aby "podołała: zwiekszonej ilości czynnika chłdzącego"

 

gdyby tak było to COP takiej pompy, która musi zużywac więcej mocy na pompowanie czynnika byłby bardzo słabiutki ... a tak nie jest.

Kolektor (a w tym przypadku rurki z czynnikiem) jest parownikiem, którego zadaniem jest odebranie ciepła z gruntu, tak naprawde nie ma to większego znaczenia ile czynnika jest w obiegu, liczy się moc spręzarki i odp. dobrany zawór rozprężny. Istotą rzeczy jest tu temp. dolnego i górnego źródła a nie ilość czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zbytnio uprościłem sprawę.

Nie jestem "ciepłownikiem" ani "chłodnikiem", ale tu nie tyle chodzi o sprawność urządzenia, co o równowage termiczną (czy jak tam ją zwał inaczej) miedzy parownikiem - w tym przypadku kolektorem - a skraplaczem.

Tak dla przykładu; grunt piaszczyst ma "wydajność" około 20W/m2, a gliniasty mokry do 40W/m2 wychodzi, że różnica w m2 dla uzyskania takiej samej mocy jest 2 x , co przedkłada sie na wielkość kolektora. Nie wiem jakie są wartości graniczne dla poszczególnych mocy spręzarek, ale fachowcy od PC znają je. Wydaje mi sie również, że ma to również znaczenie dla awaryjności, bo pewnie będa kłopoty ze smarowaniem spreżarki.

Z tego co mi wiadomo to w przypadku PC z bezpośrednim parowaniem dla każdej mocy są ściśle przypisane zarówno ilości "wiązek" jak i ich długość.

I ostatnia sprawa. Z tego wszystkiego wynika, że ilość czynnika ma wpływ na to jaka ma być moc sprężarki. Zresztą przeczytaj trochę wcześniej - był opis PC z bezpośrednim parowaniem w którym źle "załadowano" ilość czynnika chłodzącego.

Ps. Problem jest na tyle złozony, że tylko nieliczne firmy maja w ofercie PC z bezpośrednim parowaniem, a tylko dwie PC z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem.

O złozoności problemu niech świadczy również fakt, że w Polsce "chodzi" kilka lub kilkanaście "samoróbek" oraz sporo PC opracowanych i wykonanych przez małe warsztaty, lecz nie ma ani jednej z bezpośrednim parowaniem, mimo, że takie próby były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re: sSiwy

 

cyt. " w opisywanej PC typu "bezpośrednie parowanie" , z uwagi,na to, że w kolektorze krązy czynnik chłodzący bez pośrednictwa wymiennika - powiekszając kolektory musimy jednocześnie zwiekszyć moc sprężarki aby "podołała: zwiekszonej ilości czynnika chłdzącego"

 

Z Twojego poprzedniego postu wynikało, że większa moc pompy jest wymagana po to, by "przewalać" większą ilość czynnika ....

Ilość czynnika musi być taka, aby zapewnić prawidłową pracę w obiecu PC.

Aby uzyskać odp. moc PC, musimy zapewnić odp. przepływ masowy czynnika, np. 100g/s dla 7 kW (to tylko przykład) o odp. temp. na wejściu do sprężarki i tak samo na wejściu do skraplacza (w uproszczeniu). Większy kolektor jest potrzebny w opisywanym przypadku tylko po to aby czynnik wchodzący do sprężarki nie miał zbyt niskiej tem. Dla PC nie ma tu znaczenia czy tego czynnika jest w obiegu np. 2 kg czy 5 kg.

Dlatego też dużą zaletą PC z bezpośrednim parowaniem jest brak obiegu pośredniego a wadą większa trudność w odp. ułożeniu kolektora poziomego tak aby zapewnić właśnie powrót oleju do sprężarki, sprężarka musi być na odp poziomie w stosunku do kolektora. W PC z obiegiem pośrednim nie ma to większego znaczenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co Wy na to?

 

http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/vf_pl/196628gospo/473762umowy/638001zgxos/index.jsp

 

konkurencji arabom i ruskim w energi ze spalania czegokolwiek nie zrobia a do naszych PompCiepła mniej za prąd płacić to by było coś aleeee....w prl bis napewno cos wymysla

 

 

Zostań Klientem Vattenfall!

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz lub prowadzisz działalność możesz zostać Klientem Vattenfall.

 

Obecnie prawo swobodnego wyboru sprzedawcy posiadają na rynku energii wszystkie firmy. Od 1 lipca 2007 r. prawo to uzyskają również gospodarstwa domowe.

 

Ale oni mają ceny prawie identyczne jak mój ZE - nie będzie oszczędnośći :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom 200m2, ogrzewany pompą ciepła o mocy grzewczej 12kW,dół ogrzewanie podłogowe, góra grzejniki "Purmo" (bo tak doradzili instalatorzy). Grzejniki są dobrane przy obliczeniach 50°C na zasilaniu i do tego 2-krotnie przewymiarowane i w zasadzie jest cieplo, ale wydaje mi się, że grzejniki żeliwne ( z dużą bezwładnością cieplną) pozwoliłyby zaoszczędzić trochę energii. Czy ktoś ma podobne doświadczenia??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...