Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie wiem czemu ciągle powtarza się zdanie "fizyki nie oszukasz ?

Uparli się co poniektórzy na skale Celcjusza i uważają, że przejście przez zero, to jakaś magiczna granica, bo woda zmienia stan skupienia.

 

A kto i gdzie mówi o granicznej temperaturze 0oC? No może jest o tyle problemem że w kolektorach pomp gruntowych trzeba stosować glikol a nie wodę.

 

Niska temperatura jest w pompach powietrznych problemem bo coś tam zamarza i trzeba tracić energię na rozmrażanie tego. Generalnie problemem jest duża różnica temperatur pomiędzy dolnym i górnym źródłem.

 

Różne czynniki chłodnicze też się na różne sposoby mogą zachowywać w niskich / wysokich temperaturach.

 

Taka np. pompa Altherma HT ma 2 obiegi termodynamiczne dolny na R-410A i górny na R-134a dzięki czemu może działać od -25oC i grzać wodę do 80oC.

 

Pompa Viessman 350 albo powietrzna Exotherm EVI - podstawowy obieg mają na R-410A a obieg EVI na R-134a dzieki czemu mogą grzać wodę do 65oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To może napisz jakie masz wnioski i decyzje po tych odpowiedziach.

cóż. Wniosków jest wiele, ale nic konkretnego. Im więcej czytam, tym mniej jestem zdecydowany. Ciągle inne pomysły w głowie się rodzą. Mam jeszcze rok czasu na zastanawianie się, więc zobaczymy :)

Ostatnio jednak, stwierdziłem że podejmę próbę ogrzania domu pompą VITOCAL 160-a (lub podobną).

 

Zubadan już jest bardzo blisko.

Ale ta pompa kosztuje chyba ponad 30tyś. To tyle samo co polska pompa + kolektor pionowy.

owszem cena wysoka, ale zapewne będzie z tendencją spadkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak zapytujecie sprzedawcę o pompę ciepła to proście o parametry z katalogu technicznego a nie handlowego, tam jest więcej szczegółów

2. Altherma HT - do czego 80°C?

3. LG - dlaczego podają parametry wydajności do -15°C

4. Exotherm - w parametrach w różnych miejsach można znaleźć czynnik - R404a, R417 a teraz widzę r134a, nie za dużo, w piszcie sobie w google te czynniki i bedzie wiadomo do czego są one przeznaczone. Chwalą się EVI Hitachi to dlaczego Hitachi nie produkuje takich urządzeń, nie sam silnik robi z samochodu bolid F1, rozwój Hitachi idzie w technologie inverterową i CO2.

5. ZUbadan - +7°C/35°C - 16 kW/ cop = 3,84

+2°C/35°C 12,6kW/ cop = 2.53

-7°C/45°C 12,6 kW/ cop = 1.81

czy gdzieś źle odczytałem?

dla porównania

Yutaki - wydajność max mniejsza o 1 kW

+7°C/35°C = 15kW = cop = 4,06

-7°C/35°C = 10.9kW = cop = 3.16

-7°C/45°C = 10.5kW = cop = 2.41

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak kogoś to interesowało to tu można zobaczyć schemat i przeczytać o cyklu EVI:

 

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,7516/Itemid,255/

 

 

Informacje techniczne w artykule są bardzo nieprecyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Viessman 350 albo powietrzna Exotherm EVI - podstawowy obieg mają na R-410A a obieg EVI na R-134a dzieki czemu mogą grzać wodę do 65oC.
To tam mogą być dwa różne czynniki chłodnicze?

 

 

popraw jeśli się mylę, ale przy dwóch różnych czynnikach chłodniczych znacznie zwiększa się łączny COP, bo to wyżej mi napisałeś w odpowiedzi można zrealizować kaskadowo, rozdzielić na dwa cykle, dwa zakresy temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popraw jeśli się mylę, ale przy dwóch różnych czynnikach chłodniczych znacznie zwiększa się łączny COP, bo to wyżej mi napisałeś w odpowiedzi można zrealizować kaskadowo, rozdzielić na dwa cykle, dwa zakresy temperatur.

Popatrz na to:

http://www.budujemydom.pl/images/stories/temat_tygodnia/retrofit3_200.jpg

Tu nie ma możliwości zastosowania dwóch różnych czynników chłodniczych.

W układach kaskadowych oczywiście można tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla porównania

Yutaki - wydajność max mniejsza o 1 kW

+7°C/35°C = 15kW = cop = 4,06

-7°C/35°C = 10.9kW = cop = 3.16

-7°C/45°C = 10.5kW = cop = 2.41

 

No to wszystko bije Nibe Split, która ma takie same parametry co Yutaki i umie jeszcze chłodzić. Tylko że jakoś się nie chwalą COP przy -7/35 i -7/45 ;)

Czy ktoś dotarł do dancyh dla NIBE Split dla tych punktów?

 

Pozdrawiam serdecznie,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takiego Daikina albo Zubadana da się podpiąć po Legalett?

Kiedyś mysłałem, by zrobić Lelgalett na prąd a za zaoszczędzone pieniądze na dociągnieciu gazu i kotła na gaz (szacuje na 15-20tys w moim wypadku)zrobić went mech z rekuperatorem i np solary.Ale gdyby te pieniądze zaoszczędzone na przyłączu i kotle do gazu, wydać na takiego Zubadana (coś tam dołożyć by trzeba) a nie robić WM z Reku i Solarów?

P.S Załóżmy ,że pomijam argument komfortu przy WM.Powiedzmy ,że jest do wydania 25-30tys i albo WM+Reku + Solar albo Zubadan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takiego Daikina albo Zubadana da się podpiąć po Legalett?

Kiedyś mysłałem, by zrobić Lelgalett na prąd a za zaoszczędzone pieniądze na dociągnieciu gazu i kotła na gaz (szacuje na 15-20tys w moim wypadku)zrobić went mech z rekuperatorem i np solary.Ale gdyby te pieniądze zaoszczędzone na przyłączu i kotle do gazu, wydać na takiego Zubadana (coś tam dołożyć by trzeba) a nie robić WM z Reku i Solarów?

P.S Załóżmy ,że pomijam argument komfortu przy WM.Powiedzmy ,że jest do wydania 25-30tys i albo WM+Reku + Solar albo Zubadan

 

Chyba najwiekszy problem by byl taki ze w legalett powietrze krazy w obiegu zamknietym, a tu musialo by wlatywac i bylo by tracone, wiec nowa porcje powietrza ogrzewasz ponownie a w oryginalnym legalecie tylko dogrzewasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yutaki - wydajność max mniejsza o 1 kW

+7°C/35°C = 15kW = cop = 4,06

-7°C/35°C = 10.9kW = cop = 3.16

-7°C/45°C = 10.5kW = cop = 2.41

 

Czy aby na pewno porównujesz te same liczby? Bo w materiałach do Yutaki znalazłem taki dopisek: šCOP based on following conditions 7şC Air / 35şC Water (excludes water pump)

 

Dla reszty PCi podałeś COP razem z tą pompą.

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa Viessman 350 albo powietrzna Exotherm EVI - podstawowy obieg mają na R-410A a obieg EVI na R-134a dzieki czemu mogą grzać wodę do 65oC.
To tam mogą być dwa różne czynniki chłodnicze?

O ku... chyba wszytko pomieszałem.

 

To Altherma HT ma 2 czynniki:

http://www.e-pompyciepla.pl/allegro/altherma_ht.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Witam wszystkich dyskutantów. Chciałam poszukać odpowiedzi na swoje pytanie w wątku, ale bądźmy szczerzy - to jest dwieście parę stron, więc spytam:

 

czy badanie gruntu przed wyborem PC jakoś zasadniczo różni się od tego, które robi geotechnik pod posadowienie budynku?

 

a jeśli się różni, to w jaki sposób konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Na rynku dostępne są pompy pow-woda które w całości (wentylator, sprężarka, wymiennik ciepła, pompa obiegowa górnego źródła, ...) zamknięte są w jednej skrzyni. Stawia się je pod chmurką. Co się z tym wszystkim dzieje przy -20oC? Rozumię że są układy podgrzewania/rozmrażania ale jeśli zabraknie prądu? Ostatniej zimy w największe mrozy w niektórych miejscowościach w Małopolsce prądu nie było przez ponad tygdzień.

 

Pozdr, AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czym masz duży problem?

taki problem ma chydraulik ewentualnie podłączacz castorama-split.

1. elektronika lakierowana

2. ciepło odpadowe pochodzące ze strat pracy sprężarki powoduje, że nie panują tam zbyt niskie temperatury

3. setki klimatyzatorów stoją z elektroniką latami i działają latami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. elektronika lakierowana

Śmieszny argument, ale jeśli już poruszyłeś ten temat, to pewnie jeszcze nie zacząłeś się zastanawiać jak zachowują się "ekologiczne" luty bezołowiowe zgodne z ROHS w temperaturach ujemnych, zwłaszcza -15, -20C.

 

Kondensacja pary wodnej na elementach pod napięciem to zupełnie inny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z czym masz duży problem?

taki problem ma chydraulik ewentualnie podłączacz castorama-split.

Ale po co ten castorama-spit? I gdzie go mam podłączyć?

 

1. elektronika lakierowana

2. ciepło odpadowe pochodzące ze strat pracy sprężarki powoduje, że nie panują tam zbyt niskie temperatury

3. setki klimatyzatorów stoją z elektroniką latami i działają latami.

Elektonika to zapewne nie problem ale woda - zamarza i rozszerza się. Pytanie co się dzieje z tym wszystkim gdy zabraknie prądu np. na 1 tydzień (tak jak tej zimy)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...