Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wielu instalatorów pomp ciepła oferuje również instalacje górnego źródła, niektórzy twierdzą wręcz, że jedynie instalacja podłogowa wykonana przez nich będzie prawidłowo współpracować z pompą ciepła. Ja mam pytanie do osób, które wykonały już podłogówkę w jaki sposób wyceniona została instalacja ogrzewania podłogowego. Przeważnie podawany jest koszt za 1 m2 powierzchni.

Jest totalną bzdurą, że "jedynie instalacja podłogowa wykonana przez nich będzie prawidłowo współpracować z pompą ciepła" i raczej bym takich osób unikał. Będzie współpracować każda poprawnie wykonana. Upraszczając potrzebne są 3 cechy podłogówki: odpowiedni przepływ wody, odpowiednio gęsto rurki oraz sekcje podobnej długości. Odnośnie cen, to każdy macher ma swój sposób wyceny i jeśli ten sposób nie podoba się klientowi, to klient zmienia machera. Gdy znajomy szukał elektryka, to zrobił casting na 10 wykonawców. Ceny za robociznę (dokładnie w tym samym zakresie) wahały się od 900 do 3500 zł. Wybrał sensownego elektryka z dolnej strefy cenowej. Z podłogówkami będzie to samo. Proponuję zastosować casting :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do istoty poprzedniej wypowiedzi zgadzam się ale.....

1.Casting może trwać długo ,zależy na jakim rynku usług człek się buduje,czasami casting ogranicza się do jedynego fachowca dostępnego aktualnie...

2.Czas - czasami bank ponagla i na casting nie ma czasu.

3.Każdy najmniejszy problem z jednym z elementów powoduje zganianie winy na drugiego fachowca.

Dlatego po cichu,znając nasze polskie warunki jestem zwolennikiem kompleksowego wykonania usługi.[/u]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej Nibe nie podoba mi się że powietrze do domu zasysane jest bez żadnej "obróbki" czyli w zimie bardzo mroźne.
Przed mroźnym powietrzem można zabezpieczyć się przez zastosowanie GWC (gruntowego wymiennika ciepła). Jest to alternatywa w stosunku do central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

 

Witam,

a może by zastosować tę pompę do wstępnego ogrzania powietrza - http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-410-p/menu-id-234.html

 

Piszą że = "wstępnie podgrzewa świeże powietrze nawiewne wykorzystując energię z powietrza wywiewnego". Teraz tylko pytanie w jaki sposób podgrzewa wstępnie powietrze - czy jest tam wymiennik jak w rekuperatorach.

Czy sensowne było by zamontowanie takiej pompy w domu, podłączenie pod GWC i mamy 2 w jednym. PC i rekuperacje w jednym urządzeniu??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można albo poświęcić czas na casting, czy wykonanie czegoś samodzielnie (wtedy mamy zyski, a w zasadzie oszczędności netto), albo na pracę w celu zarobienia pieniędzy (a to są niestety dużo droższe pieniądze, bo brutto i np. obciążone ratą kredytową) dla pierwszego złapanego wykonawcy. Każdy wybiera to co mu bardziej odpowiada. Obecnie wykonawcy są dosyć mobilni. Casting (może nie 10, ale kilku) można zorganizować dosyć szybko (w opisanym przypadku to było kilka godzin, a oszczędności wyniosły ponad 1000zł netto) , ale to nie temat na ten wątek, więc kończę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej Nibe nie podoba mi się że powietrze do domu zasysane jest bez żadnej "obróbki" czyli w zimie bardzo mroźne.
Przed mroźnym powietrzem można zabezpieczyć się przez zastosowanie GWC (gruntowego wymiennika ciepła). Jest to alternatywa w stosunku do central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

 

Witam,

a może by zastosować tę pompę do wstępnego ogrzania powietrza - http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-410-p/menu-id-234.html

 

Piszą że = "wstępnie podgrzewa świeże powietrze nawiewne wykorzystując energię z powietrza wywiewnego". Teraz tylko pytanie w jaki sposób podgrzewa wstępnie powietrze - czy jest tam wymiennik jak w rekuperatorach.

Czy sensowne było by zamontowanie takiej pompy w domu, podłączenie pod GWC i mamy 2 w jednym. PC i rekuperacje w jednym urządzeniu??

Nie byłoby. Sumowałeś ile to będzie kosztować? Tak na oko to z 35 tyś a przecież nie ma w tym jeszcze żródła ciepła dla domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu instalatorów pomp ciepła oferuje również instalacje górnego źródła, niektórzy twierdzą wręcz, że jedynie instalacja podłogowa wykonana przez nich będzie prawidłowo współpracować z pompą ciepła. Ja mam pytanie do osób, które wykonały już podłogówkę w jaki sposób wyceniona została instalacja ogrzewania podłogowego. Przeważnie podawany jest koszt za 1 m2 powierzchni.

Jest totalną bzdurą, że "jedynie instalacja podłogowa wykonana przez nich będzie prawidłowo współpracować z pompą ciepła" i raczej bym takich osób unikał. :wink:

 

Informacje takie uzyskałem z firmy Klimatech z Kalisza. W sumie firma z jakąś renomą, ale telefonem, który pan do mnie wykonał byłem zniesmaczony. Według mojego rozmówcy instalatorzy montujący instalacje podłogowe pod kocioł gazowy, olejowy lub groszek, nie są w stanie poprawnie zrobić tej instalacji pod pompę ciepła. Pan przekonywał mnie, że skończył odpowiednią szkołę i przeczytał 12 książek w temacie instalacji pomp ciepła (:-)), więc "zwykli" instalatorzy nie mogą mu dorównywać.

Spytałem również z czego bierze się cena kolektora poziomego 16 zł netto za 1 mb, bo w sumie to rurka + glikol (myślę, że koszt 3 razy mniejszy). Otrzymałem odpowiedź, że firma musiała zainwestować w drogi sprzęt do napełniania, płukania i odpowietrzania kolektora i koszty te muszą się zwrócić.

 

Jak już pisałem kiedyś na rynku instalacji z pompą ciepła jest chyba jeszcze zbyt mała konkurencja. Sam świadczę usługi i rozumiem, że trzeba na kliencie zarobić, ale niektóre oferty to pop prostu zwykła lichwa. Wciska się klientom drogie rozwiązania - studnie rozdzielaczowe za 2000, rozdzielacze za 1800, instaluje się podłogówkę pod szafami. Im droższa instalacja, tym więcej można na niej zarobić :(.

 

Koniec naszej rozmowy pan z firmy Klimatach niestety podsumował stwierdzeniem: a może powinien pan pomyśleć raczej o ekogroszku a nie o pompie ciepła :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Koniec naszej rozmowy pan z firmy Klimatach niestety podsumował stwierdzeniem: a może powinien pan pomyśleć raczej o ekogroszku a nie o pompie ciepła :(.

 

Miro Drzewiecki w chwili szczerości miał rację, że Polska to jest dziki kraj. Rynek PCi się powoli cywilizuje, jednakże są tam jeszcze takie kwiatki. Natomiast rynek instalacji KNX to są jeszcze dzikie pola. Ja dostałem ofertę na urządzenia sterujące do KNX oraz usługę... teraz uwaga: urządzenia 2x droższe niż ten sam sprzęt do kupienia od ręki lub przy oczekiwaniu 3-4 dni w Niemczech (w pieniądzach różnica jakieś 70k PLN!!!) na stronach internetowych. Na moje pytanie, o co caman do pana oferenta, powiedział mi że Niemcy mi nie sprzedadzą i odeślą do Polski i yada yada o tym jaką to on ma świetną gwarancję i wogóle super jest ;). Poszukałem dalej, jako że znam piękny język Goethego i okazało się, co było już kompletnym szokiem, że usługi Niemców w zakresie programowania KNX / EIB też są tańsze o 30% :) :) :) Mogę sobie sprowadzić ekipę z Niemiec zlecić im programowanie, zapłacić za nocleg i będzie taniej niż przez polską firmę. Nie dziwię się, że stadion we Wrocławiu też budują Niemcy. Paranoja i dziki kraj.

 

Pozdrawiam,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Informacje takie uzyskałem z firmy Klimatech z Kalisza. W sumie firma z jakąś renomą, ale telefonem, który pan do mnie wykonał byłem zniesmaczony. Według mojego rozmówcy instalatorzy montujący instalacje podłogowe pod kocioł gazowy, olejowy lub groszek, nie są w stanie poprawnie zrobić tej instalacji pod pompę ciepła. Pan przekonywał mnie, że skończył odpowiednią szkołę i przeczytał 12 książek w temacie instalacji pomp ciepła (:-)), więc "zwykli" instalatorzy nie mogą mu dorównywać.

Spytałem również z czego bierze się cena kolektora poziomego 16 zł netto za 1 mb, bo w sumie to rurka + glikol (myślę, że koszt 3 razy mniejszy). Otrzymałem odpowiedź, że firma musiała zainwestować w drogi sprzęt do napełniania, płukania i odpowietrzania kolektora i koszty te muszą się zwrócić.

 

 

Koniec naszej rozmowy pan z firmy Klimatach niestety podsumował stwierdzeniem: a może powinien pan pomyśleć raczej o ekogroszku a nie o pompie ciepła :(.

 

Znam tą firme i tego Pana.Dziś już mi to obojętne ale rok temu strasznie żałowałem ,że to oni wykonali u mnie instalację PCi ,GZ i DZ.Różnica polegała jedynie na tym,że do momentu realizacji i uruchomienia, wrażenie zorientowanego i przychylnego dobrymi radami szef potrafił zrobić.

Ceny kolektora miałem podobne bo chyba 9500 zł za 600mb.Gdy nastał okres grzewczy,okazało się,że miałem rozregulowane pętle, w dwóch pomieszczeniach dwie całkowicie zamknięte, ogólne zapowietrzenie GZ.Wiele tel.nerwowych rozmów,wtedy widziałem różnicę w wiedzy i podejściu do problemu stamtąd i tu na forum.Pomoc znalazłem też u głównego dystrybutora mojej PCi.Nowe obliczenia nastawów i ponownie bieganie i kręcenie.Aż osiągnąłem to co chciałem.Była jeszcze cała masa maili bez odp lub po jednym zdawkowym zdaniu.

Dwa dni tutaj dało mi więcej info. niż dwa miesiące użerania się z instalatorem - i to bolało najbardziej.

PS.Wiedza na temat użytkowania,zachowań i optymalnych nastawów też mierna.Przykład: Nie opłaca się II taryfy, PCI nie może być przymuszana do pracy w określonych porach.Najlepiej jest ją puścić samą....heh :D i takie tam...

...ale ja się ucze i oni też :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź, że firma musiała zainwestować w drogi sprzęt do napełniania, płukania i odpowietrzania kolektora i koszty te muszą się zwrócić.

To już wiesz jakie mają podejście do klienta. Chyba musieli kupić złote wiadro do napełniania i odpowietrzania instalacji, bo nie wiem co innego by mogło tyle kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz racje, w takim ukladzie mozna by bylo to podpiac, jedynie mnie zastanawia jaka jest wymagana temp zasilania tych wymiennikow w legalett, czy nie musi byc ok70-80stC?, bo jesli tak to pompa nie dyrydy
Z tego pamiętam, to przy wymiennikach wodnych wymagana jest temperatura 50st. C. Jeśli chodzi o podłączenie pompy ciepła np. Zubadan, to optymalna byłaby nagrzewnica freonowa (skraplacz). Myslę jednak, że najwięcej informacji uzyskasz kontaktując się bezpośrednio z firmą Legalett.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej Nibe nie podoba mi się że powietrze do domu zasysane jest bez żadnej "obróbki" czyli w zimie bardzo mroźne.
Przed mroźnym powietrzem można zabezpieczyć się przez zastosowanie GWC (gruntowego wymiennika ciepła). Jest to alternatywa w stosunku do central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

 

Witam,

a może by zastosować tę pompę do wstępnego ogrzania powietrza - http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-410-p/menu-id-234.html

 

Piszą że = "wstępnie podgrzewa świeże powietrze nawiewne wykorzystując energię z powietrza wywiewnego". Teraz tylko pytanie w jaki sposób podgrzewa wstępnie powietrze - czy jest tam wymiennik jak w rekuperatorach.

Czy sensowne było by zamontowanie takiej pompy w domu, podłączenie pod GWC i mamy 2 w jednym. PC i rekuperacje w jednym urządzeniu??

W niektórych sytuacjach takie rozwiązanie będzie uzasadnione.

Zawsze jednak proponowałbym rozważyć różne warianty i wybrać ten optymalny.

To, że dane rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się u innych wcale nie znaczy, że sprawdzi się także u nas.

W przypadku wyboru rodzaju instalacji z pompa ciepła jest bardzo wiele możliwości, które wypadałoby poznać i ocenić, łącznie z tą, że z pompy ciepła można zrezygnować na rzecz innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro Drzewiecki w chwili szczerości miał rację, że Polska to jest dziki kraj. Rynek PCi się powoli cywilizuje, jednakże są tam jeszcze takie kwiatki. Natomiast rynek instalacji KNX to są jeszcze dzikie pola. Ja dostałem ofertę na urządzenia sterujące do KNX oraz usługę... teraz uwaga: urządzenia 2x droższe niż ten sam sprzęt do kupienia od ręki lub przy oczekiwaniu 3-4 dni w Niemczech (w pieniądzach różnica jakieś 70k PLN!!!) na stronach internetowych. Na moje pytanie, o co caman do pana oferenta, powiedział mi że Niemcy mi nie sprzedadzą i odeślą do Polski i yada yada o tym jaką to on ma świetną gwarancję i wogóle super jest ;). Poszukałem dalej, jako że znam piękny język Goethego i okazało się, co było już kompletnym szokiem, że usługi Niemców w zakresie programowania KNX / EIB też są tańsze o 30% :) :) :) Mogę sobie sprowadzić ekipę z Niemiec zlecić im programowanie, zapłacić za nocleg i będzie taniej niż przez polską firmę. Nie dziwię się, że stadion we Wrocławiu też budują Niemcy. Paranoja i dziki kraj.

Jeżeli masz świadomość istnienia takiej sytuacji, to nic prostszego, jak zrobić na tym interes swojego życia - otworzyć konkurencyjną firmę i zarabiać kokosy, albo ... dać sobie spokój z krytyką, która może być potraktowana jako zwykłe malkontenctwo.

Nie przyjmuję tu tłumaczenia, że masz swój zawód, który wykonujesz i nie zamierzasz go zmieniać. Jeśli dobrze wykonujesz swoją pracę, to zapewne oczekujesz za nią adekwatnego wynagrodzenia. Stać Cię więc na droższe i zapewne lepsze rozwiązania. Jeżeli zaś nie jesteś ze swej pracy lub zarobków zadowolony, to może właśnie taką okazję, o której pisałem wyżej trzeba wykorzystać.

Być może jak zaczniesz rozważać założenie takiej firmy, okaże się że nie jest to takie proste, bo brakuje Ci : wiedzy, kapitału, fachowców do zatrudnienia, czy wreszcie rynek jest bardzo mały i mógłbyś znaleźć zlecenia, ale kosztem znacznie niższych cen.

To oczywiste, że inwestor chciałby mieć wykonaną jak najtaniej usługę dobrej jakości. Dla właściciela firmy wykonawczej jednak istotny jest zysk. Bardzo dobrze jest wtedy, kiedy to konkurencja reguluje rynek. Eliminuje ona wiele wypaczeń. Zazwyczaj na takim "dojrzałym" rynku jest miejsce dla tańszych i droższych firm. Wybór zależy wtedy od inwestora.

 

Zawsze pozostaje to :

Można albo poświęcić czas na casting, czy wykonanie czegoś samodzielnie (wtedy mamy zyski, a w zasadzie oszczędności netto), albo na pracę w celu zarobienia pieniędzy (a to są niestety dużo droższe pieniądze, bo brutto i np. obciążone ratą kredytową) dla pierwszego złapanego wykonawcy. Każdy wybiera to co mu bardziej odpowiada. Obecnie wykonawcy są dosyć mobilni. Casting (może nie 10, ale kilku) można zorganizować dosyć szybko (w opisanym przypadku to było kilka godzin, a oszczędności wyniosły ponad 1000zł netto) , ale to nie temat na ten wątek, więc kończę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wstepie witam wszystkich

 

Chcialbym zapytac tych co dopiero uruchomili swoje pompy lub tych co pamietaja ten moment :)

Moja instalacja Nibe 1245 12Kw + 240m pionowego (6X40)dom ok 250m^2 porotherm (narazie bez styro) ocieplone poddasze (32cm ) okna u okolo 1 posadzki maja miesiac ,tynki ze 3 miesiace.

 

i tu pytanko:

Jakie mieliscie zuzycie pradu w poczatkowym okresie ?

 

Z moich obserwacjii za 2 dobe pracy bylo to okolo 60KWh (pierwszej doby nie spisalem licznika)

Dolne zrodlo na poczatku bylo 7stopni a po 40 godzinach non stop spadlo do -2,5 stopnia (pompa chodzi bez przerwy :) )

Dodam jeszcze ,ze CWU wylaczylem zupelnie narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz świadomość istnienia takiej sytuacji, to nic prostszego, jak zrobić na tym interes swojego życia - otworzyć konkurencyjną firmę i zarabiać kokosy, albo ... dać sobie spokój z krytyką, która może być potraktowana jako zwykłe malkontenctwo. :

 

Nie zgodzę się z Tobą. Forum jest po to, aby zdobyć doświadczenia bez uczenia się na własnych błędach - i jeżeli mi zostało to umożliwione przez osoby które chciały się swoim doświadczeniem podzielić - między innymi Tobie, ja robię to samo, aby może ktoś skorzystał i nie dał się brutalnie mówiąc orżnąć firmie, która uważa, że skoro rynek jest mały i płytki to może w jeden rok zrobić interes życia na paru klientach. Jeżeli taniej jest sprzęt zakupić w Niemczech to chyba warto, aby czytający to forum o tym wiedzieli - gdzie tutaj widzisz malkontenctwo? Chyba w Twoim poście... :p

 

Pozdrawiam,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by było najlepsze rozwiązanie, choć nie wiem, czy się doczekamy... Może założyć nowy wątek o tym samym tytule i na początku wkleić link do tego jako archiwum ? Tylko trzeba by kontnuować dyskusję w tym nowym wątku. Jednak usenet ma tą wyższość nad jakimkolwiek forum, że nie da się go ani zamknąć, ani poprzewracać... Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...