Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich po chwili :) nieobecności :))

 

Trochę się zestresowałem jak nie mogłem znaleźć najlepszego jak dla mnie wontku na tym forum po face liftingu....

 

No do źeczy.

Obecnie na swojej działeczce prowadzę wyprzedzające badania archeologiczne, :( nie nie nie z własnej woli tylko że stanowisko jest w granicach całej mojej działki.

Mam tam 3 wykopy po 100m2 o wymiarach 5x20 czyli razem 300m2.

No i moje pytanie bo nie dokopię się gdzie to było jakie powinny być odległości między spiralami wymiennika gruntowego i czy jak pokombinuję to w wykopie 5x20 zmieszczę 200m rurki ( w spirali ) w coś w rodzaju U ze zruźnicowaniem poziomów czy udało by się trochę poszeźając wykopy wsadzić tam 800m.

no i jeszcze jedno jaka jest bespieczna odległość od granicy budynku wszystkie wykopy oczywiśćie bendą pogłębione tak na 1,6 -1,8

 

Dzięki za pomoc no i wesołych jajeczek.. :)

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A w sumie no miał bym jeszcze pytanko:

 

Rurka pp 32 czy 40 ?

Narazie wykopy mają 60cm głębokości i puki co w 2 piaseczek a w 3 ilasto gliniasta mazia:) ciekawe co bendzie na 1,6 ?

Zastanawiam się nad wsypaniem tam gliny na dno jak bendzie 1,8 (bo mam tak z 80 ton na zbyciu wyżucone na drogę dojazdową a jak doświadczeni mówią to najgorsze co może być na wjazd tylko proszę się nie śmiać to jest pierwsza wtopa budowlana spora no ale trzeba się z nią jakoś uporać :) )

Co do odległości od fundametów to istotne pytanie bo w jednym wykopie 1m od krawędzi mam takie sliczne paliki co pokazują gdzie będzie się zaczynał garaż :(

Jak zrobić studzienke zbiorczą a może raczej z czego i czy dobrze kombinuję wejscie od studzienki do pompowni rurka pp50 czy lepiej 60

Wejscie do budynku tych rurek to pod płytą fundamentową czy w bloczkach fundamentowych no i ile odsunąć od siebie wejście i powrót?

 

Dzięki wszystkim i pozdrawiam

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholerka po tym lifcie życie tu zamarło.

Jesteście tu , czy też błądzicie po omacku?:)

2 dni wątka szukałem... dopiero jak google zaindeksował nowe forum to się wszystko odnalazło ;-)

 

klimaw a tak przy okazji- przypomnij mi jak masz ustawione grzanie cwu w menu 1.*

Ja mam tak:

1.2 60

1.3 30

1.4 38

1.5 50

1.6 52

1.7 52

Niepokoi mnie ilość włączeń na podgrzewanie samej CWU. PC włącza się ok 8 razy przy znikomym poborze wody- rano wyjście do pracy , wieczorem prysznic- 3 osoby... Mam VPA 200/70 może zbiornik jednak troszkę za mały...

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pompiarzy,

czy ktoś z Was słyszał coś dobrego bądź złego o firmie MIR z Wrocławia. Na stronie 162 dwóch kolegów pisało ale mało konkretnie. A może możecie polecić firmę która porządnie wykonuje instalacje najlepiej z dolnośląskiego. Do końca nie zdecydowałem się jeszcze którą pompę wybiorę. Mam wyceny z CK i z MIR na nibe 1245 8kW. Jestem na etapie fundamentów. Jestem zainteresowany kompleksową usługą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie powinny być odległości między spiralami wymiennika gruntowego i czy jak pokombinuję to w wykopie 5x20 zmieszczę 200m rurki ( w spirali ) w coś w rodzaju U ze zruźnicowaniem poziomów czy udało by się trochę poszeźając wykopy wsadzić tam 800m.

jaka jest bespieczna odległość od granicy budynku wszystkie wykopy oczywiśćie bendą pogłębione tak na 1,6 -1,8

Rurka pp 32 czy 40 ?

Zastanawiam się nad wsypaniem tam gliny na dno jak bendzie 1,8 (bo mam tak z 80 ton na zbyciu

Co do odległości od fundametów to istotne pytanie bo w jednym wykopie 1m od krawędzi mam takie sliczne paliki co pokazują gdzie będzie się zaczynał garaż :(

Jak zrobić studzienke zbiorczą a może raczej z czego i czy dobrze kombinuję wejscie od studzienki do pompowni rurka pp50 czy lepiej 60

Wejscie do budynku tych rurek to pod płytą fundamentową czy w bloczkach fundamentowych no i ile odsunąć od siebie wejście i powrót?

Między osiami spiral powinno być 4-5m odległości (2-3 m od brzegów rur). W tak szerokim wykopie jak 5x20 bez problemów ułożysz 200m spirali a nawet więcej tak, że pokuś się na położenie 800m rury. Przy sekcjach dłuższych niż 125m, max 150m rura tylko 40-ka. Jak chcesz 32-kę, to daj więcej krótszych sekcji, wtedy na brzegach wykopu 5x20 ułożysz niezależne 2 spirale, bo promień gięcia 32-ki to koło 1-1.5m, 40-ki 2m. Mimimalna bezpieczna odległość kolektora to 1m od budowli, ale dobrze by było zaizolować fundamenty. Ja bym na wszelki wypadek kładł rurę1.5-2m od fundamentów. Nie jestem pewien, czy wsypanie gliny na dno wykopu przy piasku będzie dobrym rozwiązaniem. Czy woda nie będzie wtedy omijać nieprzepuszczalnej grudy ziemi ? Na drogę dojazdową daj ogłoszenie "przyjmę gruz" i za darmo z pocałowaniem ręki ci przywiozą świetny materiał podkładowy. Może zrezygnuj ze studzienki i wprowadź wszystkie rury do pompowni ? Łatwiej i taniej będzie to wykonać monitorować, ewentualnie poprawiać, woda Ci się nie naleje itd. Nie wiem jaka może byc zaleta studzienki, jeśli kolektor masz blisko domu. Wejście rur jakkolwiek, byle zaizolowane, jak Ci bedzie wygodniej. Możesz oba zrobić nawet w jednym otworze, oddzielając np. ciepłą od zimnej styropianem. Możesz przygotować 2 przepusty z odpowiednio grubej rury kanalizacyjnej, a potem przez nie przełożyć rury kolektora i zapiankować. Jeśli przepust z rury kanalizacyjnej bedziesz chciał wygiąć, to zastosuj grubszą rurę i kilka kolanek o jak najbardziej rozwartym kącie. Zanim zabetonujesz przetestuj, czy rury kolektora przez taki łuk przejdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam, że wejdę w słowo może nie w temacie, ale mam prośbę do posiadaczy pomp Altherma lub innych pomp powietrze-woda. Wczoraj widziałem taką pompę na żywo (woj. śląskie), w domu ok.160m2, która jest jedynym źródłem ogrzewania. Dom ocieplony standardowo, brak rekuperatora, wszystko w domu na prąd. Pompa działa od dwóch sezonów, właściciel sobie ją bardzo chwali. Grzeje CO i CWU dla 2 osób (w weekendy 4 osoby bo dzieci zjeżdżają). Koszty energii elektrycznej za cały sezon to mniej niż 3000 zł, za ostatnią zimę wg licznika też wyjdzie podobnie. Czy możecie potwierdzić, że u Was wychodzi to podobnie? Jestem zainteresowany taką pompą bo przede wszystkim odpadają odwierty co oznacza duże oszczędności. Że będzie pompa ciepła to wiem na pewno tylko jeszcze myślę jaka. Jeśli koszt energii wyniósłby nawet 4000 zł/rok byłbym wniebowzięty bo teraz za prąd w mieszkaniu płacę podobnie, dodatkowo dokupuję drewno do kominka żeby oszczędzać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dostaję żadnych powiadomień, niestety bardzo nie podoba mi się nowy wystrój.

Mimo jakichś ulepszeń (?) dla mnie nowe forum jest o wiele mniej czytelne.

Nie miejsce na takie wpisy, ale nie polubię tej zmiany. Brakuje łatwo dostępnych przycisków, np. PW, strona www , no i wszyscy są anonimowi, nie ma pola "skąd"...

 

...Ostatnio coś się poprawiło ;)

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

 

Masz 100% racji zmiesci się spokojnie, jesli chodzi o sekcje to jeden z instalatorów powiedział że oni robią po 200m spirali PE32 w wykopie 1,2m x 18<20m i głębokości min 1,6 co ciekawe dziś byłem na wykopaliskach i dół 60cm głębokości i na dnie stała woda wienc na 1,6m woda będzie na bank a do tego miejscowi mówią że podspodem to sporo gliny można znaleźć albo piaku to się sprawdzi jak już bendziemy pogłębiać te doły i wtedy podejmę decyzje, jesli tam będzie piasek to zrobie 800m a jak glina to 600m to chyba słuszne założenie, tylko mam tu rozbieżność bo ty piszesz że sekcje z 32 to max 150 a ty robiłeś DZ poziome sam? no i zjakiej rurki?

Co ważne to trzeba by te rury zalać choćby wodą żeby przy zasypywaniu trzymały ciśnienie i nie zostały gdzieś przygiecione taka rada.

Przepusty mi wyjdą pod ławami i prosto do pompowni i bendzie bez studzienki, tam mam tylko 3m2 wienc bendzie ciasnawo z tym manewrować i podłączać ale to nie moja robota :) (znajomemu zrobili cieply i zimnu tak obok siebie i kuli ławe zimową porą rozdziele to na 1m

Odsuniemy sie z 2m od fundamentu dla bespieczeństwa.

Czy nad DZ można zrobić podjazd do garażu???????

Co ciekawe z jego oferty która wydawała mi się rozsądna (netto dla 600m)

1. Rura PE 32 - 1680,00 zostaje

2. Studzienka 1200 - 800,00 -

3. Rura PE 50 - 450,00 zostaje

4. Rozdzielacz - 550,00 -

5. Złączki - 170,00 zostaje

6. Rura ochronna - 84,00 zostaje

7. Koparka - 3000,00 (napisał 30-32h) na moje obliczenia to wszystko będzie max 15h ok niech będzie 1500

8. Robocizna - 600,00 - jego nadzór 100

RAZEM 7334,00 kontra 3984 to nieźle można zaoszczędzić 3350 patrz zarobić, chętnie zagospodaruję tę kwote ja a nie on:)

 

No i naważniejsza lekcja rozbierając żeczy na czynniki pierwsze(a do tego je zracjinalizuje) ma się jasny obraz i zyski :) YES I LIKE IT :)

 

Pomysł z "przyjmę gruz" zacny tak zrobię widziałęm wiele takich ale niewieżyłem że to działą :o

 

Pozdawiam wszystkich pompiaży

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie już koniec sezonu grzewczego, dla mnie pierwszego z nową pompą ciepła (6kW Ecopol-System). Najniższe parametry jakie mi wychodziły na dolnym źródle to -3,8/0,8st. C. Mam wymiennik poziomy umieszczony na głębokości 1,5m.

Zastanawiam się nad sensem dołożenia jeszcze jednej pętli, czyli zwiększeniem DZ z 270 na 360m rury PE 32mm. Mam jeszcze tyle miejsca na niezagospodarowanej jeszcze części działki. Tylko czy to ma sens ekonomiczny? Ile mogę na tym zyskać przy eksploatacji PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oni robią po 200m spirali PE32 w wykopie 1,2m x 18<20m i głębokości min 1, .....Czy nad DZ można zrobić podjazd do garażu???????

4. Rozdzielacz - 550,00 -

Napisz jeszcze jakiej mocy pompa, bo mi uciekło. Jeśli masz wodę w wykopach to bardzo dobrze. Ja robiłem sam wszystko, w tym i DZ (opis w linku w stopce). Pętle mam 4x200m z rury pe42 takiej do wody SDR-xx już nie pamiętam ile. Przed zasypaniem nie napełniałem ich wodą i nie słyszałem o takiej konieczności, spytaj jakichś macherów od wodociągów, czy napełniają rury przed zakopaniem. Na pewno to nie zaszkodzi. Ja nic o tym nie wiem, ale do specjalistów się nie zaliczam. Może chcą Ci dać jakieś miękksze rury, np. do podlewania ?

Sekcja 200m z pe32 to za dużo, bo będą duże opory przepływu i bedziesz musiał dać większą obiegówkę, która będzie zużywać więcej prądu. W instrukcji do mojej pompy piszą, że pe32 nadaje się do 125m, a ja im wierzę. Więc proponuję albo więcej krótszych sekcji, albo grubszą rurę. Rozdzielacz i tak musisz dać tylko, że nie w studzience, lecz pomieszczeniu gospodarczym. Od rozdzielacza do pc może być rura pe40, jeśli będzie to tylko parę metrów.

Co do podjazdu, to zależy z czego podjazd. Ziemia będzie w niektórych miejscach bardziej przemarzać, a w niektórych mniej, więc bardziej się będzie wybrzuszać. Jeśli na podjeździe będzie wysypany tylko kamień, to wszystko jedno, jeśli zabetonowane na równo, to może bardziej popękać. Jeśli kostka, to trudno mi powiedzieć jak się zachowa, ale chyba może się powybrzuszać.

Przyjmę gruz działa, najlepiej dać do jakiejś lokalnej gazetki z ogłoszeniami budowlanymi typu "Jarmark" na Śląsku. Gruz przywożą i nawet czasem za darmo równają po sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sekcja 200m z pe32 to za dużo, bo będą duże opory przepływu i bedziesz musiał dać większą obiegówkę, która będzie zużywać więcej prądu. W instrukcji do mojej pompy piszą, że pe32 nadaje się do 125m, a ja im wierzę.

 

Ciekawe na podstawie jakiego kryterium jest to oceniane, kiedy jest długość dobra a kiedy za duża? A dlaczego nie przyjąć 80m , czy 100m czy też 200m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw skożystam z okazji że forum troszkę cichutkie i ponowie mój post ze stycznia apropo oceny moich przemyśleń co do mojej PC dodam że przeczytałem cały wontek wienc mam nadzieję jestem wmiarę świadom tematu ale to wy ocenicie ?? mam nadzieje że nie na 1 ;)

 

Spróbuje coś o swoim domku naskrobać

- 220m użytkowej, 100% podłogówka

- +50m ale tam tylko mały konwektor zasilany z obiegu podłogówki (garaż w bryle)

- 3 drabinki Łazienki i pralnia (pewnie na lato grzałki w nich)

Rekuperator jeszcze nie zdecydowałem jaki ale chyba Renovent z ASK

GWC chyba żwirowca bo jak dostałem wycenę za Akwadukt to mnie ścięło

15 cm ściana

8 cm podłoga (po przeczytaniu forum 15cm )

20 cm dach ( dach płaski więc na spadki jeszcze trochę dojdzie)

3 szybowe okna ( poprawiły wynik OZC z 14KW na 10 KW ciekawe ile za to zabulę )

Po pierwszej rozmowie z panem z E... wyczułem że bada czym jest Jeleń czy nie

Poszedłem po rozum do głowy Dzięki wam Kochani i zrobiłem niezależnie OZC, i teraz nikt nie będzie mi robił wody sodowej z mózgu.

Wyszło 10000 W

No i teraz schody Jaką pompke wybrać ??????

10KW + 1KW na CWU = 11KW dobrze rozumkuję??

Miejsca trochę na działce mam ale tak na 600 spiralnego a lepiej było by jeszcze 200 wtedy bym był bezpieczny z DZ

Moje przemyślenia apropo PC

Pośrednie parowanie 11KW

500l na CWU

600-800 m spiralnego ( może dam radę samemu ??)

Tak dla dowcipu napiszę co mi się marzy sterowanie Luxtronik II, cena jak PPC,

100 Lat grarancji no a co nie wolno pomarzyć

Jaką pompke wybrać ??

Przepraszam że się tak rozpisałem ale lepiej to dokładnie opisać co by nie było niepewności.

Będę bardzo wdzięczny za wasze opinie uwagi i pomoc

( no ale prace domową odrobiłem 100% )

 

No i mnie trochę zmartwiłeś że podjazd na DZ (może obrazowo falować) choć myślałem o kostce jak by się udało to granitowej?

Może ktoś podzielił by się swoimi doświadczeniami jesli tak ma, i czy to faktycznie faluje??

 

Ciekawi mnie co Terplace powie co do tych sekcji z 32x 200m wkońcu to pedagog tego grona jeśli nie dok. ;)

 

Pozdrawiam

L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...